Cel za horyzontem. Opowieść snajpera Gromu

Seria: Linie Frontu
Wydawnictwo: Black Publishing
LubimyCzytać

Sensacyjne wspomnienia snajpera GROM, jednego z najbardziej doświadczonych oficerów tej jednostki. Podpułkownik Karol K. Soyka ujawnia prawdziwe oblicze elitarnego i sławnego ugrupowania komandosów. Opowiada o tym, jaka naprawdę jest ta jednostka, jak działa i z jakich „zabawek” lubi korzystać. Książka opowiada też o tym, jak przeprowadza się selekcję i buduje mentalność najlepszych żołnierzy. Opisuje arcytrudne operacje przeprowadzone w najniebezpieczniejszych miejscach na ziemi – w Iraku, Zatoce Perskiej czy na Haiti, i to nie z perspektywy sztabowca, ale uczestnika akcji, który nie raz pociągnął za spust, by przeżyć i skutecznie chronić swoich kolegów oraz cywili. Opowieść Soyki daje szansę, zrozumieć jak skutecznym narzędziem dysponujemy w trwającej właśnie wojnie z terroryzmem.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Marzena | 2017-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2017

Opowieść snajpera GROMU jest tak wciągająca, że w trakcie lektury zrobiłam zgrabne "kup teraz" i drugą część stworzoną przez panów Kotowskiego i Soykę właśnie wyjęłam z paczki i uwolniłam z folii bąbelkowej, więc nie będę się zbytnio rozwodzić - lektura czeka.
Szukając jakichś minusów, czegoś co mogłabym wytknąć jako wadę znajdowałam same plusy.
Naprawdę.
Niesamowity człowiek opowiada niesamowitą, autentyczną historię na tyle otwarcie, na ile może sobie pozwolić w sposób który sprawia, że nie chcesz żeby przestał. Zwraca się bezpośrednio do Ciebie, jakby chciał powiedzieć - chcesz wiedzieć jak to jest być komandosem GROMU, kim trzeba być, jakim się stać, co przeżyć?
Chodź, usiądź, opowiem Ci...
Za sposób narracji należy się w tym przypadku nie plus, ale plusior!!!
Podobnie za język jakim jest napisana ta książka - przystępny i zrozumiały naprawdę dla każdego. Nie należy się obawiać, że wojskowy żargon w jakikolwiek sposób utrudni odbiór.
Chcąc być całkowicie szczerą, muszę...

emindflow | 2015-05-15
Przeczytana: 14 maja 2015

W ostatnim czasie w księgarniach pojawiło się sporo wspomnień byłych żołnierzy amerykańskich sił specjalnych, z których można wiele dowiedzieć się np. o Navy Seals czy innych formacjach o podobnym charakterze.
Polska jednostka GROM od samego początku była otoczona mgłą tajemnicy i poza kilkoma wyświechtanymi stereotypami powszechna wiedza na jej temat była niewielka. Z tym większym zainteresowaniem sięgnąłem po tę książkę, której autorem jest oficer z dwudziestoletnim stażem w tej jednostce.
I nie zawiodłem się. Autor opowiada o systemie selekcji, szkoleniach, akcjach bojowych, o swoich kolegach i dowódcach, podając niezliczoną ilość ciekawostek i szczegółów, o których przeciętny zjadacz chipsów nie ma zielonego pojęcia.
A wszystko to jest przekazane przystępnym, barwnym językiem, który nie sprawił zadnego problemu nawet takiemu laikowi jak ja.
Książka jest niezbyt obszerna i czyta się ją jednym tchem.
Szczególnie polecam ją różnym sfrustrowanym "patriotom" - otóż mimo...

Mirko1981 | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

Co Tu dużo mówić. To trzeba przeczytać. A przede wszystkim należy przeczytać końcówkę, która wbija! Wymiata. Rozwiewa najśmielsze wątpliwości. Jedno jest pewne (w co ja akurat wierze), że telewizja kłamie a politycznemu świństwu nie warto poświęcać chociażby chwili. Czasem wystarczy człowiekowi zwykły instynkt i tzw. "chłopski rozum" by znać odpowiedzi na proste pytania.

Dlatego od pewnego czasu zacząłem czytać książki jako lepsza forma możliwości spędzenia czasu wraz z posiłkiem czy toaletą.

Polecam każdemu nawet tym którzy nie czytają tego typu gatunków, a polecam przede wszystkim tym którzy ślepo wierzą TV i politykom wypowiadającym się o polskiej armii oraz dziennikarzom którzy piszą niesprawdzone informacje.

KotWBookach | 2015-06-28

GROM – polska jednostka wojskowa do zadań specjalnych obchodzi w tym roku już 25 rocznicę powstania. Jednak wiele osób niewielkie ma pojęcie o tym, czym właściwie zajmuje się ta owiana tajemnicą (i dobrze!) grupa panów w mundurach, ograniczając swoją wiedzę do samego faktu jej istnienia i co bardziej medialnych epizodów jej działań, poruszanych głównie w telewizyjnych wiadomościach. Więcej słyszy się o amerykanach, o których to można znaleźć mnóstwo książek ze wspomnieniami konkretnych osób, dorzucając do tego filmy, te fabularne oparte na faktach, jak i dokumentalne. Tymczasem i o naszych słyszało się tu i ówdzie, jak choćby w publikacji „GROM – Siła i Honor” wydanej w 2013 roku, będącej wywiadem z generałem Petelickim, i nowowydanej pozycji Black Publishing, „Cel za horyzontem. Opowieść snajpera GROM-u”. Ta ostatnia trafiła w moje ręce.

Książka stanowi zbiór wspomnień Karola K. Soyki, który, chociaż występuje pod pseudonimem, wprowadza czytelnika w realia pracy w tak...

spec_johny | 2015-08-04

Kolejna pozycja opowiadająca o byłym żołnierzu Jednostki Wojskowej GROM.
Kolejna o jednostce, ale druga po ''Tajnych akcjach snajperów GROM'' ukazująca historie żołnierza - snajpera.

Jest napisana bardzo lekko przez co czyta się szybko i przyjemnie.
W środku można znaleźć prywatne fotografie autora, więc dla zainteresowanych tematem będzie to nie lada gratka.
Nie jest ich dużo, ale przynajmniej dla mnie, kilka z nich jest bardzo wartościowych.

Autor porusza też kilka kwestii moralnych z którymi mierzy się każdy żołnierz.

Polecam zdecydowanie :)

DziadekDoOrzechów | 2015-10-05
Przeczytana: 04 października 2015

"Cel za horyzontem" to już trzecia książka w Polsce, stanowiąca zapiski byłego operatora Jednostki Wojskowej GROM. Po "Trzynastu moich latach w JW GROM" oraz "Tajnych akcjach snajperów GROM" do mojej biblioteczki dołączyła najnowsza pozycja traktująca o służbie w polskiej elitarnej jednostce kontrterrorystycznej - tym razem napisana przez dotychczas jednego z najbardziej doświadczonych żołnierzy, notabene szefa szkolenia GROM w latach 2006-2009.
Karol K. Soyka (oczywiście nie jest to prawdziwe nazwisko autora) był w JW GROM prawie od samego początku, od momentu, gdy ukończył pierwszą otwartą selekcję do tejże formacji. Historia tytułowego bohatera jest przedstawiana stopniowo, począwszy od krótkiego opisu dzieciństwa, a zwłaszcza okolicznej przyrody, pośród której dane mu było się wychowywać, przez bojowe doświadczenia wyniesione z akcji i szkoleń, na historycznych dokonaniach jednostki kończąc.
Całość napisana jest barwnym językiem, przystosowanym w możliwie najlepszy sposób do...

GAME_MAN | 2015-10-30

Na poczatku zaznacze, że jeżeli ktos poprzez podtytuł "opowiesc snajpera Grom-u", spodziewa sie wielu spektakularnych zestrzelen to na pewno sie zawiedzie.
Książka jest ciekawa, ale patrząc pod katem nie tyle opisywanych akcji bedacych przykladem do kolejno opisywanych taktyk, działan itp. Autor zwraca sie bezposrednio do czytelnika wiec ma sie wrazenie jakbysmy byli na instruktarzu, wiedzy o działaniach w roznych warunkach, broni itd, w razie gdyby nam przyszło kiedys ruszyc na akcje. Czytajac ksiazke od razu powrocilem myslami do "Delta Force - Eric Haney" gdyz podobna selekcje z biegiem do checkpointów czy pozniejsze cwiczenia np. w Shooting House (chociaz wydaje sie, ze nie az w takim stopniu) maja żołnierze z sił specjalnych Delty, w koncu to oni szkolili na poczatku pierwszy oddział GROM-u. Po drugie czyta sie ja bardzo szybko przez niewielkie strony, prostotę ale i nie ukrywam całkiem ciekawa tresc. Poza tym troche o nie wszystkim znanej przeszłosci zwiazanej z WP i...

mjut | 2015-09-07

GROM jedna z najbardziej prestiżowych, najlepiej wyszkolonych w swoim zakresie wojskowa jednostka do zadań specjalnych. W książce możemy poznać historię jednego z jej najlepszych żołnierzy. Dowiadujemy się w niej w jaki stał się jednym z tych ludzi których boją się wszyscy na świecie czyli komandosem Gromu. Autor informuje nas dlaczego tak naprawdę nasza rodzima jednostka komandosów jest jedną z najlepszy na świece. Opisy w tej książce są dosyć ciekawe. Potrafia nas przenieść na krótką chwilę w wir walki, wiec książkę czyta się szybko i przyjemnie a przy okazji można poczuć się dużo bezpieczniejszy obywatelem ponieważ to co robi polski "SAS" jest naprawdę imponujące.

cranberry | 2016-02-11
Przeczytana: 07 lutego 2016

Zabawne, jak barwną można snuć gawędę, równocześnie tak niewiele mówiąc. Dostaliśmy tu garść anegdot, prawie wyłącznie zabawnych/ciekawych (cień przemyka chyba głównie w relacji z Haiti), sprawnie opowiedzianych z - absolutnie celowym moim zdaniem - pominięciem tego, co sięga głębiej.

Oczywiście rozumiem, że taki był cel i styl tej książki, to nie zarzut, raczej wzbudziło to mój uśmiech - tajne służby są od tego, by były tajne, a skoro należy je propagandowo sprzedać to też tak, żeby w sumie... Powiedzieć niewiele. Zresztą i samo to jest ciekawe: sposób narracji, odpowiadający zapewne sposobowi, w jaki są prowadzone rozmowy z dziennikarzami czy innymi osobami "z zewnątrz".

Czytając miałam niewątpliwie nadzieję na podbudowanie patriotycznej dumy i nie przeczę, samo istnienie jednostki GROM tę dumę we mnie podbudowuje, ale nie powiem, żeby konkluzja podniosła mnie wybitnie na duchu. Po całym tomie optymistycznego działania - rzucona z trzeźwością fachowca opinia, że Polska powinna...

Symonides | 2015-06-10
Przeczytana: 06 czerwca 2015

bardzo lubię nurt 'wspominków' rozmaitych żołnierzy. Taka lektura z reguły daje dużo informacji o sposobie działania jednostki, a także o mentalności jej żołnierzy. nie inaczej jest przypadku tej książki. Jest to lektura o tyle ciekawsza od innych pozycji, że pochodzi z 'naszego podwórka'. Pozwala więc poznać bolączki naszego wojska, a także przemiany w nim zachodzące. Dla mnie właśnie komentarze dotyczące przemian naszych sił zbrojnych stanowiły szczególnie interesujący fragment książki.
Minusem tej książki jest ślizganie się po tematach, czasem zbyt mocne dygresjowanie przez autora. kilkukrotnie miałem wrażenie, że autor zaczynał od jednej myśli, by płynnie podążyć w innym kierunku i nigdy nie skończyć tematu od którego zaczął.
mimo tej niedużej wady książka sprawiła mi dużo radości. będę czekał na kolejne wydawnictwo autora