Habsburgowie

Bellona
2022-06-01
2022-06-01
dynastie habsburgowie historia

Ludzie i cesarze. Dynastia Habsburgów

Bardzo ciekawa podróż przez historię rodu, bez którego trudno zrozumieć historię Europy a w tym także Polski. Dla mnie najtrudniejszym fragmentem są liczne związki pomiędzy Habsburgami a innymi rodami w czasach średniowiecznych oraz wczesnego Renesansu. Książka doskonale pozwala wyjaśnić problemy które mamy nawet obecnie na Bałkanach, perspektywę polską czy też ukształtowanie się współczesnej Austrii i Niemiec.

Niestety kolejna zbyt skrótowa, nie zbyt szczegółowa, biografia rodu Habsburgów. Niektóre postacie i problemy ich państw opisane dość ciekawie i wnikliwie. W innych rozdziałach więcej niż o członku rodu dowiedzieć się możemy o jakichś dziwnych sprawach kulturowo-społecznych. Barwnie opisane, ale nie tego się spodziewałem w książce zatytułowanej "Habsburgowie". Nadal bardzo słabo poznani są Fryderyk III i Maksymilian, którzy zbudowali mariażami potęgę i wpływy terytorialne rodu. Autor praktycznie nie zauważył Habsburgów hiszpańskich w XVII wieku (bardzo pobieżne spojrzenie). Pomijalni są praktycznie również członkowie rodu np. arcyksiążęta, którzy nie byli władcami, ale byli namiestnikami części ziem austriackich.

Trzeba zatem oczekiwać na pełne biografie naszych sąsiadów. Na nieszczęście czytelników nie cieszą się takim zainteresowaniem jak władcy Szwecji. Poza wieloma biografiami istotnych Habsburgów brakuje oczywiście opisów ważnych konfliktów austriacko-tureckich XVI i XVII wieku (z wyjątkiem np. krótkiej "Zenty 1697") czy np. wojny hiszpańsko-francuskiej (1635-1659).

O upadku, ale też o budowie, sukcesach, porażkach i wielu innych aspektach funkcjonowania dynastii Habsburgów opowiada Martyn Rady w dziele zatytułowanym „Habsburgowie”, które ponad wszelką wątpliwość powinno znaleźć się w biblioteczce każdego fana historii. Nie można powiedzieć, że to monument. Wszakże zwarta struktura opracowania pozwala prześledzić kilkusetletnie losy Habsburgów z uwzględnieniem faktycznie najważniejszych momentów w dziejach tej dynastii. W zasadzie już od jedenastego stulecia do zakończenia Wielkiej Wojny w 1918 roku.

Pełna recenzja książki dostępna jest na stronie:

Potraktowałem tą książkę jako uzupełnienie przewodnika turystycznego po Wiedniu. I polecam Wam taki komplet. Ogarniasz każdy historyczny budynek, pomnik, pałac, ulice.. Ale przede wszystkim klimat tego pięknego miasta. Historia ciekawego rodu od początkowo do upadku napisana jest tak jak powinny być pisane podreczniki do historii. Przy okazji poznajemy blisko 600 letnia historie całej Europy. I powiem Wam, że blyszczałem podczas wycieczki w Austrii ciekawostkami i faktami historycznymi. Np. to, że w Wiedeń słynął z prostytucji. Albo że cesarzowa Sisi miała w talii 42 cm, po obiedzie już nic jadła tylko paliła papierosy, lubiła kasyna w Monte Carlo, a śmierć poniosła w wyniku... Przeczytajcie sami..

Książka "Habsburgowie" autorstwa prof. Martyn Rady jest książką wybitną. Wielkie uznanie dla autora, który wykorzystując niezliczone ilości źródeł (na prawie każdej stronie u dołu jest kilka przypisów) oraz posiadający niezwykłą wiedzę napisał dzieło, które oddaje ducha i godność dynastii. Skrupulatnie opisywane poszczególne etapy rozwoju rodu oraz władzy Habsburgów poruszane na wielorakich płaszczyznach: politycznych, kulturowych, społecznych, gospodarczych. Książka idealnie odzwierciedla ich (Habsburgów) pojmowanie sprawowania władzy i jest wzorem dla wielu następnych pokoleń władców i rządzących.

PS. Jedyną dużą wadą książki jest za mała ilość zdjęć i fotografii przy tak wielu znaczących osobach i miejscach.

Bardzo przystępnie opisana historia jednej z najważniejszych dynastii Europy. Autor prowadzi nas przez kolejne wieki przybliżając władców z dynastii i historię dużej części naszego kontynentu. W końcowych rozdziałach dokonuje syntezy przyczyn wybuchu pierwszej wojny światowej.

Dzieje jednej z najważniejszych (jeśli nie właśnie tej najważniejszej) dynastii w Europie przedstawione całościowo od jej początków po wiek XX. Pozycja bardzo syntetyczna i w moim odczuciu mocno nierówna. Próba ujęcia tysiąca lat historii tak ogromnego rodu na kilkuset stronach w oczywisty sposób nie może być wyczerpująca.

Narracja prowadzona jest w sposób chronologiczny ale rozdziały są raczej tematyczne. Autorowi zdarza się pominąć coś ważnego z głównego ciągu zagadnień polityczno-religijnych i zająć się kulturą, sztuką oraz popularnymi a często i kontrowersyjnymi kwestiami jak masoni, wampiryzm, prostytucja, okultyzm w czasach Rudolfa II. I są to raczej mocne punkty całości opisane z pasją. Odniosłem wrażenie, że niektóre epoki zostały potraktowane pobieżnie a inne bardziej szczegółowo jak gdyby Rady czuł się pewniej tak od XVII wieku w górę. Z drugiej strony czasy napoleońskie i Metternich są ujęte w jeden rozdział. Sporo miejsca autor poświęcił na wyjaśnienie kwestii stosunku ultrakatolickich Habsburgów do wiary i tego w jaki sposób stali się oni zagorzałymi obrońcami Eucharystii.

Niestety trochę tutaj literówek więc kłania się korekta jak to często w wydawnictwie Bellona bywa (nie ukrywam, że nie jest to moje ulubione wydawnictwo ze względu na masę ,,szrotu historycznego" wychodzącego pod ich sztandarem). Wychwyciłem też kilka poważnych błędów merytorycznych jak choćby datowanie Nocy św. Bartłomieja na rok 1571.

Książkę czyta się fajnie i nie trzeba posiadać warsztatu historycznego żeby się przez nią przebić. Mała ilość przypisów sprawia wrażenie, że mamy do czynienia raczej z publicystyką historyczną niż naukowym opracowaniem. Z pewnością pomoże nabyć i usystematyzować podstawową wiedzę o Habsburgach. Z wiadomych przyczyn nie poznamy dokładnie zainteresowań czy obyczajów każdego cesarza. Dużo tutaj jednak ciekawostek szczególnie o czasach Marii Teresy czy popularnej Sisi - żony Franciszka Józefa I. Świetne są też opisy wiecznego zamku królewskiego Habsburgów - Hofburga czy ogrodów Schonbrunn -dwóch monumentalnych budowli rodu. U mnie lektura wywołała ogromną chęć odwiedzenia Wiednia i przeniesienia się w wiek XVI - do czasu największej dominacji terytorialnej dynastii. Polecam wszystkim bo moje ostateczne odczucia są jak najbardziej pozytywne. Nie znajdziemy też raczej innej polskojęzycznej pozycji która traktowałaby temat całościowo zamykając się w jednym tomie.

Narracja prowadzona jest w sposób chronologiczny...

Tego właśnie oczekuję od książki historyczno-biograficznej. Rozdział po rozdziale przemierzamy z autorem kolejne pokolenia Habsburgów (do tego drzewo genealogiczne w formie schematu, gdyby ktoś się zgubił).
Lekka, przyjemna, dobrze napisana i pełna ciekawych informacji. Idealna, jeśli ktoś dopiero zagłębia się w historię słynnego rodu.

Współpraca: Wydawnictwo Bellona
Dzisiaj przychodzę do Was z krótką recenzją nie takiej krótkiej historii dynastii Habsburgów. Jest to ród, który rządził Europą już od V wieku naszej ery, do 1918 roku. Upadek tak potężnej dynastii nastąpił dlatego, że zwięzła się ona z Niemcami. Upadek Niemiec spowodował, że i Habsburgowie odeszli do historii.
A jak to się stało, że stali się tak potężną dynastią? Dzięki szczęściu i sile. Wiek XIII przyniósł im najwięcej osiągnięć. Uzyskali oni bowiem największe obszary w Europie Środkowej, a później w wieku XV przejęli Hiszpanię, Czechy, Węgry, Niderlandy i znaczną część Włoch.
Książka nie jest ani cienka, ani nie czyta się jej łatwo. Pomimo tego uważam, że jest świetna lekturą dla tych co interesują się historią i chcą wiedzieć więcej niż na lekcjach w szkole. Autor ujął życie tej potężnej dynastii chronologicznie. Na przestrzeni lat ród ten nie zawsze był tak silny jakby się mogło wydawać. Miał lepsze i gorsze lata. W XIV drastycznie straciła na znaczeniu. Zostali zepchnięci na margines. Ale były też lata o których już wspomniałam, że Habsburgowie budzili podziw i grozę.
Martin Rady opisał nie tylko politykę i władzę rodu, ale również zawarł w swojej książce liczne ciekawostki i anegdoty dzięki, którym według mnie książka stawała się ciekawsza i łatwiejsza do przeczytania. Znajdziemy tutaj tajemnice rodzinne, morderstwa, samobójstwa, kazirodztwo.
Dzięki tej książce dowiemy się w jaki sposób Habsburgowie zmienili bieg historii. Kim była Sisi? Czy ta dynastia faktycznie była obrońcami chrześcijaństwa? Jaki był naprawdę powód wybuchu Pierwszej Wojny Światowej?
Autor przybliży nam również sztukę, kulturę i architekturę, jaka miała miejsce przez tyle wieków panowania dynastii Habsburgów.

Współpraca: Wydawnictwo Bellona
A jak to się stało, że stali...

Bardzo ciekawa książka, aż chce się podróżować, zwiedzać Europę i na własne oczy zobaczyć, co po nich zostało. 500 lat wpływów, zatrważająco oszałamiające

• Średniowiecze
  • Do kupienia