Podbój normański

Wydawnictwo: Astra
The Norman Conquest
historia
Patrycja

„Podbój normański” prezentuje sytuację polityczną anglosaskich wysp pod panowaniem Edwarda Wyznawcy i Harolda. Autor opisuje bitwę pod Hastings, lecz przede wszystkim skupia się na postaci Wilhelma (Williama, Guillaume’a), założyciela dynastii, na jego rozterkach, charyzmie, śmierci oraz jej znaczeniu dla potomnych. W błyskotliwy sposób charakteryzuje najeźdźców, opisując początki nowego prawa i powolny proces integracji. Swoją opowieść prowadzi aż do Domesday Book, czyli wielkiego spisu majątku królestwa zorganizowanego przez Normanów w 1086 roku. Dane statystyczne, społeczne i ekonomiczne zgromadzone w tej opasłej księdze stanowiły ewenement w całej ówczesnej Europie.

Dlaczego rok 1066 był najważniejszą datą w historii Anglii? W swej intrygującej książce Marc Morris omawia nie tylko burzliwe wydarzenia, które doprowadziły do bitwy pod Hastings, ale także chaos, jaki po niej nastał. W barwny sposób opowiada nam o rozwianych nadziejach Wilhelma Zdobywcy, który pragnął rządzić zjednoczonym królestwem – o nadziejach, które ulotniły się w obliczu angielskich rebelii, inwazji wikingów oraz nienasyconych ambicji jego własnych towarzyszy – Normanów.

Pełna dramatyzmu historia rozgrywająca się na tle radykalnej zmiany społecznej: nagłego rozkwitu zamków, przebudowy wszystkich większych kościołów i całkowitej destrukcji dawnej elity rządzącej. Język, prawo, architektura, nawet postawy życiowe na zawsze uległy zmianie wskutek podboju normańskiego.

„Fascynująca… Morris oddziela fikcję od faktów i przedstawia bardzo potrzebną, współczesną relację dotyczącą przybycia Normanów do Anglii, która w większym stopniu opiera się na wydarzeniach z przeszłości niż na współczesnych teoriach”.
– The Times

źródło opisu: Astra, 2016

źródło okładki: http://wydawnictwo-astra.pl/

Gedpoz | 2016-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Książka napisana w bardzo dobrym stylu, czyta się szybko i przyjemnie. Informację podawane są w sposób przystępny nie ma nawału dat, nazwisk i nazw. Całość prezentuje się dobrze jednak kilka minusów można znaleźć. Przede wszystkim to złe rozłożenie akcentów, Bitwa pod Hastings zostaje omówiona dopiero w połowie książki, do tego zostało jej poświęcone zaledwie kilkanaście stron. Jak na bitwę, która zmieniła historię świata to jednak trochę mało. Do tego zbyt szczegółowo omówiono niektóre kwestie sprzed najazdu a po macoszemu np. śmierć Wilhelma Zdobywcy. Mimo wszystko można również odnieść wrażenie, ze autor jest nie co stronniczy i w lepszym świetle przedstawia Anglosasów, zwłaszcza pod koniec książki (jednak może to być moje subiektywne odczucie). Na koniec jeszcze moja uwaga odnośnie braku map i zdjęć. Przez ponad tysiąc lat wiele miejscowości, których nazwy przewijają się w książce zmieniło nazwy, przestało istnieć czy aktualnie to po prostu niewielkie miejscowości. Trudno się...