Ancymonek to swój ziomek! ORAZ Cymek i studnia tajemnic

Znacie jakichś rozrabiaków? Z pewnością tak, co więcej niektórzy z was pewnie mają takich rozbrykanych, wesołych chłopców we własnym domu. Zatem może warto poznać także kolejnego? Zwłaszcza, jeśli wasze dzieci uwielbiają wierszowane, rymowane historyjki, będą zadowolone z takiej nowej znajomości. Ancymonek to swój ziomek! oraz Cymek i studnia tajemnicto cieniutka książeczka, składająca się z dwóch krótkich opowieści, których głównym bohaterem jest mały chłopiec, a wiodącym tematem jego wesołe przygody. Jakie figle z jego udziałem czekają na młodych czytelników? I czy może wyjść z nich coś dobrego? Przekonajcie się sami i sięgnijcie po tę publikację.

Sama mam w domu dwóch Ancymonków, więc stwierdziłam, że będą zainteresowani przygodami chłopca, który prawdopodobnie z pewnością tak jak i oni, lubi wszelkie figle i psoty. Poza tym,niezwykle zaintrygowała mnie forma tej opowieści, a mianowicie tekst pisany wierszem. Sama lubię od czasu do czasu tworzyć rymowanki i wiem, że nie jest to tak do końca proste. Trzeba pilnować i starać się, żeby treść miała sens i zawierała w sobie wyznaczony przez autora przekaz. Adam Cichy bowiem nie tylko dostarcza młodym czytelnikom rozrywki, ale także za pomocą przygód stworzonego bohatera, chce zwrócić uwagę na pewne istotne w życiu kwestie. Jakie? O tym przeczytacie właśnie za chwilę. Szczególnie przypadła mi bowiem do gustu pierwsza część książki zatytułowana Ancymonek to swój ziomek! Chciałabym zaznaczyć, że pomimo mniejszej objętości niż druga część publikacji, jej przekaz uważam za wyraźniejszy i znacznie mocniejszy, pokusiłabym się też o stwierdzenie, że nawet realniejszy. Pierwsza część składa się tylko z dwóch rozdziałów. W jednym z nich zapoznajemy się z głównym bohaterem, w drugim zaś poznajemy konsekwencje jego psoty. I tu pojawia się element zaskoczenia, gdyż skutki jego psikusa okazują się pozytywne. Chłopiec poznaje pewnego pana, który uświadamia mu, jak ważna jest historia i dokonania naszych przodków. Zatem może okazać się, że Ancymonek to całkiem fajny chłopak. Autorowi udało się zatem stworzyć ciekawą i nie taką całkiem jednoznaczną postać, którą z pewnością polubią wszystkie dzieci.

Cymek i studnia tajemnic jest już opowieścią, którą można zaklasyfikować do innego gatunku literackiego. Autor tym razem zdecydował się na elementy fantastyki, bowiem Cymek spotka na swojej drodze magiczne istoty, a mianowicie krasnalów. Co będzie z nimi robił i o czym rozmawiał? Na pewno nie zabraknie ciekawostek z życia tych małych stworzeń. Ta część jest nieco dłuższa i skupia się na przygodzie, pomijając nieco psotny charakter głównego bohatera. Niewątpliwie dzieci będą zachwycone takim rozwiązaniem, gdyż wszelkie magiczne istoty są zawsze intrygujące, a opowieści o nich interesujące i bardzo wciągające. Chociaż brakuje w tych historiach efektu wow i psoty Ancymonka wcale nie są stawiane na pierwszym miejscu, to spotkanie protagonisty ze Skrzacią rodziną może być dla każdego odbiorcy bardzo ciekawym doświadczeniem.

Recenzowana opowieść pisana wierszem będzie dobrą propozycją dla dzieci wkraczających w przygodę z czytaniem. Proste, rymowane zdania czyta się przyjemnie. Trudniejsze wyrazy, a jest ich raptem kilka zostały wyjaśnione na końcu obu części książki. Niewątpliwie dzieci dostrzegą w przygodach Cymka wiele możliwości dla samych siebie, zostaną zmotywowane do aktywności i działania. Bo świat wokół nas jest sto razy lepszy od tego wirtualnego, prawda? Czytajcie powoli, gdyż rymowany tekst napędza tempo, a co za tym idzie łatwo można zgubić sens opowieści. Warto zatrzymać się nad niektórymi fragmentami i przeanalizować ich znaczenie. Tak naprawdę publikacja ta jest nieco wymagająca, tak więc warto pozostać skupionym i uważnym, by wynieść z przygód Cymka to co najlepsze.Tekst pisany wierszem został wzbogacony specyficznymi rysunkami o oryginalnym wyrazie. Wyróżniają się one kreską i sposobem wykonania. Z pewnością znajdą swoich zwolenników, choć nie każdemu muszą się spodobać. Rysunki są kolorowe i zajmują całą stronę, więc powinny zaciekawić wnikliwego czytelnika i obserwatora. Są wykonane w takim samym stylu, jak ilustracja na okładce. Chociaż mnie i moich synów nie zachwyciły aż tak bardzo to muszę przyznać, że mają w sobie coś intrygującego, gdyż wyróżniają się indywidualnym charakterem. Ogólnie jest to książka nietypowa i warta poznania. Przygody Cymka polecam zarówno trzylatkom, jak i starszym dzieciom, a zwłaszcza tym z nich, które lubią psoty i magię.

Twórczość Pana Adama Cichego do tej pory nie była mi znana, ale postanowiłam, to natychmiast zmienić czytając książkę należącą do gatunku literackiego, który jest mi bardzo bliski, a jest nim literatura dziecięca.

Nie ukrywam tego, że abym mogła uczestniczyć w przygodach głównego bohatera o tajemniczo brzmiącym imieniu Ancymonek w ciekawie zapowiadającej się książce pt. ''Ancymonek to swój ziomek! ORAZ Cymek i studnia tajemnic'' było to, że łączy nas kilka wspólnych cech charakteru, które na pozór są trudne do uchwycenia w początkowym zarysie jego nieprzewidywalnych przygód.

Największą ciekawostkę stanowi to, że książka została podzielona na 2 części, w których możemy obserwować, jak zachowuje się Ancymonek, gdyż on jak każdy z nas próbuje się zmienić na pokaz lub ot, tak dla samego siebie, aby czuł satysfakcję lub lekką niechęć za to, że jest taki, a nie inny.

Książka ta została napisana w formie wiersza. Być może jest to początek ponownego powrotu do pisania utworów wierszowanych, które kiedyś cieszyły się popularnością wśród młodszych czytelników lubiących zapoznawanie się z tego rodzaju literaturą, która była łatwa i przyjemna w odbiorze zważywszy na podjętą trafnie tematykę.

Uważam, że autor postąpił, dobrze tworząc tego bohatera, bo poznając, go odnosimy takie wrażenie, że go znamy ze wcześniejszych innych wcieleń lub możemy z największą przyjemnością zaprosić go do naszego świata, ale czy by coś do niego wniósł, to pytanie należałoby zadać czytelnikom młodszym.

Bardzo dobrze czytało mi się tę książkę, bo lubię, gdy coś się dzieje w świecie bohatera, a nie to, że musi on robić coś na siłę dla kogoś na zawołanie, bo to nie zawsze wpływa pozytywnie na jego korzyść.

Co prawda występuje w tej książce kilka drugoplanowych bohaterów, ale czy są pośród nich tacy, którzy potrafią zainteresować swoimi różnie toczącymi się losami głównego bohatera, który potrafi być niezwykłym sam w sobie uroczym czarodziejem.

Autor zadbał również o to, aby zamieścić słowniczek wyjaśniający znaczenie nieznanych słów pochodzących z gwary śląskiej.

Książka ta została napisana językiem zrozumiałym.

Wydawnictwu Alternatywnemu dziękuje za egzemplarz książki do recenzji autorstwa Pana Adama Cichego pt. ''Ancymonek to swój ziomek! ORAZ Cymek i studnia tajemnic''.

Polecam przeczytać tę książkę.

Adam Cichy napisał małą,krótką książeczce,w której na kartach 70 stron zawarł dwie historyjki w formie wierszowanej o małym chłopcu, Ancymonku, który jak samo imię wskazuje jest niezłym urwisem i psotnikiem, i rzeczywiście autor trafił z imieniem dla Cymka idealnie, bo wykreował w swojej książce chłopca, który naprawdę lubi wszelkie psoty i figle, i nawet w tych kilkudziesięciu stronach jest to bardzo widoczne. I chociaż książki w wersji wierszowanej, a już w szczególności te dla dzieci nie są moimi ulubionymi to tą czytało mi się naprawdę świetnie i sama nie spodziewałam się, że mogę się przy niej tak dobrze bawić, bo są to naprawdę ciekawe i zabawne dwie historyjki z bohaterem, z którym nie da się nudzić, bo ma głowę pełną pomysłów i z „fabułą”, która jest naprawdę niecodzienna (chociaż mi drugie opowiadanie podobało się znacznie bardziej, niż to pierwsze),a dodatkowo te wierszyki czyta się bardzo lekko i szybko, bo są napisane w taki sposób, żeby się przez nie płynęło i żeby były przystępne dla każdego czytelnika-tego dużego i w szczególności tego małego, bo autor wykazał się dużą pomysłowością i kreatywnością w składaniu rymów w tak długie treści.

Tym razem przychodzę do Was z recenzją książki dla dzieci Adama Cichego "Ancymonek to swój ziomek. Cymek i studnia tajemnic", którą otrzymałam od Wydawnictwa AlterNatywne , za co serdecznie dziękuję.
Pozycja jest dość krótka, ale zawiera dwie historyjki, których tytuły zawarte są na okładce. Autor napisał ją wierszem, co jest jej zaletą. ponieważ dzieci dobrze przyswajają rymowanki. Dodatkowym plusem jest postać głównego bohatera Ancymonka (Cymka),który jest typowym dzieckiem, psotnikiem, mającym wiele zwariowanych pomysłów. Nasz bohater na każdym kroku szuka przygód. Dzięki temu podoba on się bardzo dzieciom. Ma on także bardzo ważną zaletę. Potrafi przyznać się do własnych błędów, skrytykować się oraz wyciągnoć odpowiednie wnioski ze swojego zachowania.
W pierwszej historyjce główny bohater zrobił psikusa pewnemu Panu. Schował mu w autobusie parasol. Aby się dowiedzieć jak skończyła się ta przygoda musicie sięgnąć po ksiązkę. Już teraz Wam powiem, że warto ją przeczytać ze swoim dzieckiem.
Bardzo ważne jest, że Cymek nie spędza wolnego czasu na surfowaniu po Internecie. Woli bawić się np. na dworze, Biorąc pod uwagę dzieci XXI wieku jest to wręcz niespotykane, ponieważ większość z nich tylko gra na komputerach, konsolach czy xboxach. a to nie o to chodzi. Należy odkrywać świat, ponieważ kryje on wiele tajemnic. Warto też w okresie dzeciństwa starać się realizować własne szalone pomysły, bo później może być na to za późno.
Kolejnym plusem pozycji są piękne ilustracje. Nawet obrazek znajdujący się na okładce ksiązki nawiązuje do jej treści. Treść sama w sobie wywoła w czytelniku fale śmiechu, w związku z tym dobry humor gwarantowany. Bardzo fany jest także słowniczek trudnych pojęć, który pozwala czytelnikowi całkowicie zrozumieć przeczytany tekst.
Jest to zdecydowanie pozycja, którą należy przeczytać ze swoją pociechą. Z niecierpliwościa czekam na kolejne ksiązk autora. Polecam Wam i życzę udanej zabawy!

Chyba większość z nas w dzieciństwie była takim Ancymonkiem, któremu wiecznie w głowie były psoty i figle. Ja z całą pewnością do takiej grupy należałam. Wiecznie mnie wszędzie było pełno, a psotom nie było końca. Dzisiaj bardzo miło wspominam tamten czas.

Nasz bohater Cymek, to młody chłopiec, który wciąż jest żądny przygód i nie potrafi usiedzieć długo, a co najważniejsze spokojnie w jednym miejscu, dlatego wszędzie go pełno. Tam, gdzie coś się dzieje albo tam, gdzie coś się może wydarzyć, tam będzie i on, nasz urwis. Z Cymkiem bowiem nie sposób się nudzić, jego głowa jest pełna pomysłów. I choć z pozoru wygląda na wiecznego dowcipnisia, to w środku skrywa się w nim dobry chłopiec.

„Warto prawdę o nim znać,
że się umie z siebie śmiać.
Nieraz wiele wstydu zjadł,
gdy we własne sidła wpadł.
Mówił wtedy: Tak jest, chłopie,
gdy się pod kimś dołki kopie!
Często więc bywa w rozterce,
bo ma bardzo dobre serce.
Ale co można powiedzieć,
gdy trudno w miejscu usiedzieć,
bo jakaś siła nielicha
do psikusów wciąż popycha?!”

Czytając tę pozycję wróciłam wspomnieniami do swojego dzieciństwa. Przypomniałam sobie jakim urwisem byłam ja sama i jak często ze znajomymi wpadaliśmy na „wspaniałe” pomysły, które zawsze wprowadzaliśmy w czyn.

Adam Cichy napisał wesołe rymowanki dla dzieci. Momentami nie rymowały się aż tak bardzo, ale mimo tego całość była zabawna, a uśmiech nie schodził mi z buzi. Książka została podzielona na dwie części. W pierwszej poznajemy wesołe przygody Cymka, natomiast druga zabiera nas w świat, w którym Ancymonek poznaje baśniowe istoty.

Podobało mi się to, że autor w dobie dzisiejszej elektroniki, pokazuje nam, że dzieci wcale nie muszą spędzać czasu tylko przed komputerami, ale mogą go w pełni wykorzystywać na dworze. Moje dzieciństwo bowiem właśnie takie było, jeśli tylko mogłam, to cały dzień spędzałam na podwórku świetnie się przy tym bawiąc. Dzisiejsze pokolenie dzieci natomiast całe dnie spędzałoby w domu przed elektroniką. A zdecydowanie spędzanie czasu na łonie natury jest dużo zdrowsze.

„Historia to skomplikowana rzecz,
sięgająca wieków wstecz,
do dzisiaj mało poznana,
bo wciąż jest zakłamywana.
Ci, co prawdę ukrywają,
ostatecznie przegrywają,
więc ci, synku, radę dam,
do sedna ty docieraj sam.
Wy, młodzi, jeszcze nie wiecie,
prawda pokój da na świecie.”

"Ancymonek to swój ziomek! oraz Cymek i studnia tajemnic" to ciekawa pozycja dla młodych czytelników, która pokazuje, że w ich życiu niemalże na każdym kroku czeka na nich świetna przygoda. Że mogą łączyć przyjemne z pożytecznym, aktywnie spędzając swój czas, chociażby na psotach i figlach. Polecam.

Bajki o łobuziakach są bardzo wdzięczne do czytania. Zazwyczaj są to zabawne i pełne przygód historyjki. Bohaterem książki Adama Cichego jest Ancymonek (w skrócie Cymek),a imię to oznacza urwisa, psotnika [1]. Ciekawe czy chłopiec nosi je przypadkowo, czy odzwierciedla ono jego temperament? Nie będę was trzymać w niepewności. Ancymonek uwielbia figle. Każda okazja jest dobra, żeby coś zmalować. Chcecie przekonać się co chłopiec narozrabia?

W książce znajdują się dwie historie: „Ancymonek to swój ziomek!” oraz „Cymek i studnia tajemnic”. Adam Cichy stworzył bohatera różniącego się od stereotypu współczesnego dziecka. Chłopiec mówi głośno: „W zaufaniu powiem panu, że nie dla mnie świat z ekranu. Zamiast z nosem w monitorze, wolę spędzać czas na dworze”[2] Nie chcę wrzucać wszystkich do jednego worka, jednak nie zaprzeczycie, że znaczenie mediów rośnie, a coraz mniejsze dzieci potrafią korzystać z komputera, komórki czy tabletu. Nie będę oceniać, czy to pozytywne, czy negatywne zjawisko. Zaznaczam tylko, że podjęto w tej książce próbę pokazania, że bez monitora można przezywać fascynujące przygody, Może jakiś rodzić szuka bajki z takim przesłaniem.

Opowieści napisane przez Adama Cichego to rymowanki. Wyszło nieźle chociaż do Brzechwy twórcy Ancymonka jeszcze sporo brakuje. Tekst czyta się nawet przyjemnie, ale nie udało się uzyskać takiej płynności, jak w klasycznych poematach dla dzieci. Może ja nie wygram konkursu recytatorskiego – nie zaprzeczę – jednak mam porównanie. Moja córka przeżywa właśnie fascynację „Panieneczką z pudełeczka” i czytając ją jej mimowolnie łapię rytm. W przypadku Ancymonka musiałam się nagimnastykować, żeby osiągnąć zadowalający efekt.

Jeśli chodzi o treść nie mam zastrzeżeń. „Ancymonek to swój ziomek!” niesie wartość edukacyjną. W efekcie psot nasz bohater zafascynuje się historią. Natomiast „Cymek i studnia tajemnic” ma charakter fantastyczny. Ciekawość sprawi, że chłopiec pozna baśniowe istoty.

Adam Cichy napisał całkiem fajne rymowanki dla dzieciaków. Daleko im do polskich klasyków, ale przyznacie, że poprzeczka jest wysoko postawiona. Najważniejsze, że udało mu się wykreować postać pozytywnego łobuza. Takiego bohatera, którego polubią zarówno dzieci i dorośli. Jestem ciekawa ilu czytających o Cymku rodziców zobaczy w nim małych siebie.

[1] Adam Cichy, „Ancymonek to swój ziomek! Cymek i studnia tajemnic", wyd. Alternatywne, Poznań 2022, s. 36.
[2] Tamże, s. 33.

Ig co_my_dzis
Jeśli macie ochotę na niezapomniane przygody, wspaniałe pomysły, dozę szaleństwa i wstręt do siedzenia w domu przed komputerem, to sięgnijcie po tą książkę. Książka liczy ledwo ponad 70 stron, a rymowane opowiadanie szybko spodoba się i Wam i pociechom. Pewnie co zabawniejsze fragmenty wryją się nieodwracalnie w pamięć, ale kto by się przejmował.
Na pewno sprawdzi się idealnie na wakacyjny czas, a może dzieci zapatrza się na Cymka i porzucą cała tą technologię i pójdą szukać przygód na zewnątrz😍
Zapraszam do czytania😍

Ig co_my_dzis
Na pewno...

Dzisiaj mam ciekawą propozycję dla dzieci autorstwa Adama Cichego, która ukazała się nakładem Wydawnictwa AlterNatywne.
📖☕🌷
Książeczka składa się z dwóch opowieści: "Ancymonek to swój ziomek" oraz "Cymek i studnia tajemnic". Dużą zaletą jest to, że książeczka została napisana wierszem. Od razu przypominają się mi moje czasy dzieciństwa, kiedy to czytanie i słuchanie wierszyków było na porządku dziennym. I każde dziecko znało ich wiele. 🙂
Kolejnym plusem jest pełen zwariowanych pomysłów główny bohater - Ancymonek - psotnik, jakich mało. 🍒🍓

"Nie ma większego wisusa,
żeby zrobić ci psikusa!
Tak przez każdy jeden dzionek
płata figle Ancymonek.
Choć wciąż mama go strofuje,
urwis nic się nie przejmuje.."

Należy podkreślić, że Ancymonek nie tylko psoci figle, ale potrafi także spojrzeć na siebie krytycznie i wyciągnąć ze swojego nieodpowiedniego zachowania słuszne wnioski. Tak było np. w pierwszej opowieści, kiedy to nasz urwis schował pewnemu panu w autobusie parasol...
Jak skończyła się ta przygoda? Jesteście ciekawi? Warto sięgnąć po tę książeczkę i czytać ją razem ze swoją pociechą.❤️
Co ważne Ancymonek nie lubi spędzać czasu surfując w Internecie! To jest naprawdę godne podziwu! 🥰
Wszak świat jest taki ciekawy i wspaniale jest go odkrywać!
Polecam jako lekturę dla młodszych dzieci. 💙😘

📖☕🌷

Cymek jak na chłopca przystało lubi psoty i ciągle szuka przygód. Nie interesuje go siedzenie przed komputerem, co w obecnych czasach jest na porządku dziennym. Ancymonek kocha figle, a że za każdym razem wychodzi z nich cało, nic go nie powstrzymuje, aby realizować swoje szalone dziecięce pomysły.

"Jaki pomysł tutaj zda się,
by się pośmiać w wolnym czasie?
Lecz co się wymyślić uda,
gdy wokół panuje nuda?"

Książeczka ma zaledwie 75 stron, ale wydana jest pięknie. Pisana jest wierszem i chociaż momentami miałam wrażenie, że rymy nie do końca do siebie pasują to i tak moim zdaniem jest to majstersztyk. Dodatkowo książka opatrzona jest ilustracjami, zaczynając już od samej okładki. To jest to, czego na rynku wydawniczym brakuje. Unikatowych i spójnych z treścią okładek, które wychodzą spod pędzla na potrzeby samego utworu. Zazwyczaj są to shutterstocki i często jedna okładka przypomina inną. Ale to tylko moje skromne zdanie. Wracając do treści. Oprócz tego, że została ona bardzo ładnie wydana, to treść przynosi nam sporo śmiechu. Czytamy z zaciekawieniem i pełnym rozbawieniem, co rusz wpadając w zwariowany świat Ancymonka i jego przygody. Zanim chwyciłam książkę w dłoń, z zaciekawieniem sprawdziłam, co znaczy Ancymonek, i autor doskonale imieniem chłopca oddał jego charakter, gdyż oznacza to „urwis udający niewiniątko”. Po każdej z części otrzymujemy również słowniczek trudnych pojęć, co ułatwia zrozumienie tekstu. Lektura do wspólnego czytania i wspólnej zabawy. Polecam.

"Musiał się Cymek przyznać do strachu,
co w tajemniczym krył się zapachu,
ale do serca przyszła otucha,
bo nie zobaczył żadnego ducha."

"Jaki pomysł tutaj zda się,
by się pośmiać w wolnym czasie?
Lecz co się...

Poznajcie Cymka, wesołego chłopca, który zamiast siedzieć przed komputerem, woli szukać przygód poza domem. Kocha psoty i figle, a ponieważ ze wszelkich opresji wychodzi cało, nic nie może powstrzymać go przed realizacją szalonych pomysłów.
A że mały urwis Cymek ma dwie twarze i potrafi również śmiać się z siebie daje się lubić. 🙂 Dobra zabawa gwarantowana.

"Myśli Cymek: Co to było,
czy mi się to wszystko śniło?
Wszystko, co się wtedy stało,
tylko mi się przywidziało?!
Chwila magii i po sprawie,
to był tylko sen na jawie?!!!"

Zabawna, wierszowana historyjka, którą najpierw wzięłam na warsztat w pracy. Ponieważ, jak większość z Was wie, jestem nauczycielką, wykorzystałam popołudniową relaksację, by przedstawić przedszkolakom Cymka. Choć słownictwo dla nich było nieco trudne i obawiałam się, że nie wszystko zrozumieją, śmiechu było co niemiara.
Potem książkę przekazałam moim dzieciom (8 i 9 lat),które bardzo lubią czytać. W mig zgarnęli kredki i zaczęli rysować scenki z książki. Niesamowicie miło patrzyło mi się na córkę, która zamiast nalegać na granie na komputerze leżała dziś na hamaku, czytając strona za stroną powyższą książeczkę. Jeśli zainteresowała ona najmłodszych odbiorców chyba nie ma lepszej rekomendacji. 🙂

"Myśli Cymek:...

• Od Autorów/Wydawnictw
  • W mojej domowej bibliotece
  • #WyzwanieLC2023
  • Mądra powieść
  • Literatura dziecięca
  • Wydawnictwo AlterNatywne/NowoCzesne

Adam Cichy Ancymonek to swój ziomek! ORAZ Cymek i studnia tajemnic Zobacz więcej