Ptaki-cudaki i inne zwierzaki

Okładka książki Ptaki-cudaki i inne zwierzaki Adam Cichy
Okładka książki Ptaki-cudaki i inne zwierzaki
Adam Cichy Wydawnictwo: Psychoskok bajki
48 str. 48 min.
bajki
Psychoskok
2017-03-07
2017-03-07
48 min.
ptaki-cudaki Wierzyki bajeczki Adam Cichy bajki dla dzieci o zwierzakach psychoskok

Język pisany, mimo, że to wiersz, jest prosty i bardzo klarowny. Wobec tego treść staje się przejrzysta i zrozumiała dla dziecka. Rozpisana jest w taki sposób, że najmłodsi bez problemu stworzą w swojej wyobraźni obraz przedstawionych "wydarzeń". Z pomocą przychodzi tu również melodyjność tekstu i ilustracje oczywiście. Dodatkowo każdy rozdział ma wyodrębniony i wyrazisty morał na końcu - co jest jak najbardziej potrzebne w bajkach dla dzieci. Dorośli natomiast muszą troszkę bardziej się postarać względem odpowiedniego dla nich zrozumienia treści.
To, co dzieciom jest podane wprost, my - istoty dorosłe:) - musimy nieco "rozgrzebać". Wtedy dopiero wyłonimy ważne dla nas prawdy i nauki.
Autor opisując rozmaite gatunki ptaków ( i nie tylko ),opisuje określone typy ludzkich charakterów i zachowań. Trzeba tylko je wyłuskać spod "ptasich piórek". Tym samym przekazuje czytelnikowi pewne życiowe prawdy - o odwadze, prawdziwej przyjaźni, dążeniu do marzeń, o konsekwencjach bycia fałszywym itp.
Reasumując - mamy wiosnę. Jest to więc dobry czas na obserwację i wsłuchanie się w przyrodę. Czas na wyciszenie się.

Już od najmłodszych lat jesteśmy kształtowani przez otoczenie i to, z czym obcujemy, czemu się poświęcamy. Poza rodziną, największy wpływ na dziecko mają zazwyczaj zabawki i bajki.

Coraz częściej bajki są oglądane na ekranach telewizorów czy monitorach komputerów, jednak książeczki starają się za wszelką cenę wrócić do łask dzieci. Kolory, obrazki, historyjki w nich opowiedziane oraz głos rodzica — to wszystko, co spowoduje, aby dziecko zaciekawiło się właśnie bajką w wydaniu papierowym, a nie animacją.

Właśnie taką książką są „Ptaki – cudaki i inne zwierzaki” autorstwa Adama Cichego, które składają się z trzech bajek. Wierszowane bajeczki, które porwą najmłodszych czytelników w niezwykle barwny świat ptaków i zwierząt. O czym marzy mały Wróbelek i co wciąż kracze Wrona, dzieci dowiedzą się podczas czytania lub słuchania tej niezwykłej książeczki. Jest to świetna propozycja, która bez wątpienia zaciekawi każdego młodego odkrywcę świata. Wierszowane rymowanki bardzo szybko wpadają w ucho, dzięki czemu dziecko łatwo zapamiętuje nazwy ptaków oraz ich charakterystyczne cechy. Prosty, lekki i humorystyczny język sprawi, że dzieci będą oczarowane i zafascynowane bajkami.

Z racji, że zbliża się wiosna, za oknem faktycznie można usłyszeć ptasie trele, a świat nabiera żywych i niepodrobionych kolorów, stwierdziłam, że "Ptaki-cudaki i inne zwierzaki" są idealną pozycją dla tych młodszych i starszych.

Wyjrzyjmy zza firanki, zerknijmy w niebo, poczytajmy. Z odpowiednim nastawieniem przywitajmy wiosnę.

SPIS TREŚCI

Książeczka podzielona jest na trzy części. Dwie z nich to wierszyki o takich indywidualnościach świata zwierząt jak niepozorny wróbelek i sroka - kleptomanka.

Okalają one główny segment, w którym autor nie skupia się na pojedynczych władcach przestworzy, ale najbardziej znanych ptasich przedstawicielach, którzy występują na terenie Polski.

O ile okalające wiersze - Wróbelek i Sroka - cechuje morał i pewna sytuacja liryczna, którą możemy wyodrębnić, o tyle Ptasie historie opowiadają o najpopularniejszych i tych mniej znanych ptakach, jednocześnie łącząc ich sylwetki z krótkimi hasłami. Charakterystycznymi dla nich przysłowiami i zachowaniami.

Nie jestem specjalistką, ale nie pomylę się chyba, jeżeli powiem, że "Ptaki-cudaki i inne zwierzaki" mają wartość edukacyjną.
Dziatwa zapozna się z latającymi komandosami, pozna wartość wierszowanych utworów i być może zacznie bardziej zważać na piękny i bogaty świat zwierząt, który otacza nas w codziennym życiu.

W erze internetu, kiedy nasza rzeczywistość sprowadza się do slangu, telefonów komórkowych i zepsucia, warto pokazać dziecku świat za ekranem tabletu.

JAK ZWYKLE

Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o oprawie książeczki. Wierszykom towarzyszą barwne, pozytywne malunki, które, jestem tego pewna, każdego brzdąca, a czasem i dorosłego (na przykład mnie),zainspirują do zrobienia czegoś kreatywnego.

Okazuje się, że na pędzel i zaskorupiałe farbki nigdy nie jest za późno.

"Ptaki-cudaki i inne zwierzaki" to książeczka warta uwagi ze względu na łatwość odbioru, bogactwo przekazu i edukacyjne wstawki. Nie mam wątpliwości, że sprawi przyjemność nie tylko dzieciom, ale również dorosłym.

SPIS TREŚCI

Książeczka podzielona jest na...

Ptaki – cudaki i inne zwierzaki to zbiór trzech bajek dla dzieci, których bohaterami są ptaki różnych gatunków. Bajeczki w formie rymowanek czyta się szybko, sprawiają niesamowitą frajdę nie tylko dziecku, ale i dorosłemu czytelnikowi… Jednak dla dzieci mają szczególną wartość edukacyjną.

Autor w bajki wplata wiele nazw gatunków ptaków, występujących na terenie Polski, jednocześnie zaznaczając pewne niuanse z nimi związane. I tak jak wiadomo, jaskółki zwiastują deszcz, kukułki mają w swoim zwyczaju „gubić” swoje jajka… itd. Podsumowując – dziecko poznaje dany gatunek z tej „sławnej strony” w bardzo przyjemny i zabawny sposób. :)

Książeczka, a w zasadzie jedna bajeczka, jest również ciekawą podróżą w egzotyczne, gorące miejsce, dzięki której maluch pozna zamieszkujące je zwierzaki. Nie obędzie się i w tym przypadku bez „szczegółów” dotyczących poszczególnych zwierząt.

Ostatnia z bajek w tym zbiorze podobała mi się najbardziej, choć każda z tych trzech była przyjemną lekturą i dla mnie i malucha. Sroka, bo o tym tytule mowa ma niesamowicie fajnie ujęte przesłanie - myślę, że nie tylko dzieci powinny zapoznać się z tą bajką – a mianowicie: nie posądzajcie kogoś o cokolwiek, jeśli nie macie twardych dowodów na jego winę. Autor świetnie poprowadził historię, bezbłędnie przedstawiając tenże problem… w iście prosty i obrazowy sposób.

Całość opatrzona jest wpasowującymi się w klimat bajeczek ilustracjami, w stonowanych, acz wyraźnych kolorach i „kształtach”. Dzieci z pewnością będą zadowolone, a ich wyobraźnia pobudzona…

Podsumowując: Ptaki – cudaki i inne zwierzaki to przyjemna i lekka lektura zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Zapewniająca nie tylko zabawę, ale i posiadająca wartość edukacyjną – maluch w przystępny sposób pozna różnorodność gatunkową ptactwa w Polsce, a także zwierząt charakterystycznych dla Afryki…

Autor nie zawiódł po raz kolejny ani mnie, ani mojego dziecka. Mamy wcześniejszą bajeczkę "Robaczki z naszej paczki" ze świetnymi rymowankami o owadach i zwierzątkach. Tym razem pan Adam napisał książeczkę o ptaszkach, a dokładniej o "Ptakach - cudakach i innych zwierzakach", które też skradły nasze serca :) Panie Adamie czekamy na kolejną publikację dla dzieci. Dzięki takim bajkom mamy dużo zabawy, śmiechu, ale i nauki.
Polecam

• Literatura dziecięca
  • X2017
  • Papierowy
  • Dla córeczki
  • Polscy autorzy

Dodaj cytat z książki Ptaki-cudaki i inne zwierzaki