Kicia Kocia. Co zasiejemy w ogródku?

Okładka książki Kicia Kocia. Co zasiejemy w ogródku? Anita Głowińska
Okładka książki Kicia Kocia. Co zasiejemy w ogródku?
Anita Głowińska Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Kicia Kocia (tom 32) Seria: Kicia Kocia opowieści dla młodszych dzieci
24 str. 24 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Kicia Kocia (tom 32)
Kicia Kocia
Media Rodzina
2022-03-09
2022-03-09
24 min.

Okładka książki O kotku, który bał się wszystkiego Barbara Brun, Éric-Emmanuel Schmitt
O kotku, który... Barbara Brun, Éric-...
Okładka książki Pierwsze wiersze dla... Jan Brzechwa, Wanda Chotomska, Józef Czechowicz, Anna Kamieńska, Ludwik Jerzy Kern, Joanna Papuzińska, Ewa Szelburg-Zarembina, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow
Pierwsze wiers... Jan Brzechwa, Wanda...
Okładka książki Snów kolorowych, placu budowy Sherri Duskey Rinker, Tom Lichtenheld
Snów kolorowyc... Sherri Duskey Rinke...
Okładka książki Jadzia Pętelka ma gila Agata Łuksza, Barbara Supeł
Jadzia Pętelka... Agata Łuksza, Barba...

Książeczka z serii Kicia Kocia dla dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolaków. Reasumując krótko dla dzieci w wieku 2-6 lat. Ja już czytałam nawet półtorarocznemu dziecku.
Format kwadratowy, dopasowany do rączek dziecka. Okładka miękka. Papier kredowy. Bogato ilustrowana w sposób zrozumiały i wyrazisty dla najmłodszego czytelnika. Kreska , jakby malowało dziecko pisakiem. Jednocześnie malunki są bardzo ładne, bogata gama kolorystyczna. Seria na równi konkuruje z Puciem Marty Galewskiej - Kustry. Jest to komplet książeczek edukacyjnych.

Kicię Kocię zna każdy przedszkolak. Jest uwielbiana i bardzo popularna tak jak i jej towarzysze kotek Pacek, Julianek, Adelka.
Dzieci utożsamiają się z Kicią Kocią, która jest kotkiem,ale jest ubrana jak dziecko i poza tym zachowuje się tak samo jak ono.
Na tym polega fenomen tej książeczki. W każdej części przeżywa niesamowite przygody ,porusza tematy ważne dla przedszkolaków, zderza się z codziennością, ale bardzo istotną dla maluchów.
Jest to nauka poprzez zabawę i rozrywkę. Napisana prostym , zrozumiałym dla małego czytelnika słownictwem.

Ta część zapoznaje dzieci z gospodarowaniem w ogródku przedszkolnym, doborem nasion, pracą w kolektywie, zgodnym dziecięcym głosowaniem do przedszkolnej urny , jakie nasionka wysiać na grządce. Książka uczy też dzieci, że nikogo w żadnym społeczeństwie nie można wykluczać. A tu takim małym społeczeństwem są dzieci z przedszkola. Wystarczy ,że jedno z dzieci ma alergię na jakąś roślinę i trzeba , tę roślinę wykluczyć z ogródka , a nie małego przedszkolaka. Bardzo mądre zasady do stosowania przez dzieci. Zawsze trzeba robić wszystko dla dobra ogółu i brać każdego pod uwagę. Bardzo podobają mi się też ilustracje w tej części serii. Przedstawiono grupę przedszkolaków, w której jest mały czarnoskóry chłopczyk, inny na wózku inwalidzkim. Każdy jest ważny, każdy jest inny.

Polecam całą serię!

Zbliża się wiosna i to idealny czas by zaplanować zasiać coś w warzywniku, oczywiście z ukochaną panią Madzia m.in marchewkę, pietruszkę, sałatę, groszek czy cebulę. Mimo, że książeczka ma już kilka miesięcy doskonale wpasowuje się w aktualną sytuację w Polsce - tak jak w realnym życiu, tak i w przedszkolu Kici Koci zbliżają się wybory, ważne jest by nie tylko potrafić wygrać, czy pogodzić się z ewentualną przegraną, ale wybrać też tak, by nie wykluczać nawet tej mniej liczne grupy odbiorców.

Przeczytałam z ciekawości, ponieważ cykl o Kici Koci króluje na listach bestsellerów. Przyjazna bohaterka, urocza historia.

Kicia kocia. Co zasiejemy w ogródku?” porusza temat sadzenia warzyw w ogródku w przedszkolu. Kicia Kocia jest bardzo podekscytowana, że dzieci będą mogły wybrać ostatnie z warzyw jakie będzie zasadzone. W trakcie głosowania okazuje się, że jedna osoba Adelka jest uczulona na szczaw, dlatego Pani eliminuje go z wyborów. Początkowo smutne dzieci dają się przekonać, że skoro ogródek jest wspólny to wszyscy musza mieć możliwość z korzystania z niego i jedzenia warzyw.

Fajna książeczka, która uczy uwzględnienia potrzeb innych a także może oswajać dzieci z warzywami.

Świetna opowiastka! Akcja z wyborami na obsadzenie ostatniej grządki: genialna! Takiej Kici koci mówię TAK!

Czy założenie ogrodu warzywnego, może mieć coś wspólnego ze społecznym referendum? Ku mojemu ogromnego zdziwieniu, okazuje się, że tak, a sprytnego połączenia tematów dokonała Anita Głowińska, w najnowszej części przygód Kici Koci pt. Co zasiejemy w ogródku?

W przedszkolu, pani zaproponowała dzieciom, wspólne założenie małego ogrodu warzywnego. Pomysł bardzo się przedszkolakom spodobał, dlatego wspólnie mają zasiać marchewkę, pietruszkę, sałatę, groszek i cebulkę, a następnie dbać o rosnące roślinki. Z otrzymanych plonów, kucharz ma sporządzić dla nich zupkę i zrobić surówki.

Plan jest wspaniały, dlatego też Kicia Kocia jest całą sytuacją podekscytowana. W zaplanowanym ogródku, jest jeszcze miejsce na zasianie jednej rośliny. Nauczycielka postanowiła dać możliwość wyboru gatunku dzieciom, jednego z pośród trzech proponowanych, w formie głosowania.

Oczywiście nie zdradzając za dużo, w historii są zwroty akcji oraz wplecione wątki edukacyjne. Nie do końca rozumiem dlaczego w książce zostało użyte słowo „wybory”, a nie bardziej adekwatne „referendum”. Przypuszczam, że może chodziło o wybór prostszego słowa, ale znowu w innej części Kici Koci jest użyty zwrot „kontemplacja przyrody”, a to też nie jest oczywista fraza…

Książeczka posiada taką samą formę, jak inne z serii, tj. miękką okładkę i strony oraz kwadratowy format. Na każdej ze stron jest kilka zdań tekstu oraz duże ilustracje.

Poczuliście już wiosnę? Prace w ogrodzie ruszyły?

U mnie już tak, a gdybyście nie mieli pomysłu jak zaplanować miejsca nasadzeń i siewu to mam dla Was wskazówkę w książce:
Kicia Kocia. Co zasiejemy w ogródku?- Anity Głowińskiej, wydawca @mediarodzina

Bardzo długo nie znaliśmy tej serii, a na pierwsze części trafiliśmy niecały rok temu. Posiadamy kilka części, nawet w języku angielskim, a teraz czas na kolejną i to bardzo na czasie. Zawitała do nas wiosna, a wiadomo jak wiosna to i czas na sadzenie i sianie warzywek. U nas pierwsze rozsady się już robią w szklarni. Czekają cierpliwie pory, selery, papryki i pomidory. Ogródek uczy każdego cierpliwości i troski o roślinki. U mnie starszy kocha pomagać w ogrodzie, a najbardziej podjadać wszystko prosto z grządki 🤣

U Kici Koci w przedszkolu Pani Magda zorganizowała na wiosnę dzieciom ogródek. Dzieci miały zajmować się ogrodem. Mają siać, pielić i doglądać warzy. Zaplanowały wysiewy, została ostatnia grządka. Więc w szkole ma się odbyć głosowanie. Jednak okazało się, że Adelka ma uczulenie na szczaw, który miał szansę wygrać w głosowaniu. Dzieci nie chciały się zgodzić, żeby wyeliminować ta roślinę. Jednak ze względu na koleżankę głosowanie miało wyłonić zwycięzcę: koperek lub rzodkiewki. Jak myślicie co wygrało?

Poczuliście już wiosnę? Prace w ogrodzie ruszyły?

Kicia Kocia. Co zasiejemy w ogródku?- Anity Głowińskiej, wydawca @mediarodzina

Tym razem Kicia Kocia razem z koleżankami i kolegami z przedszkola zastanawiają się co zasieją w ogródku. Pani Madzia z przedszkolakami zakładają ogródek warzywny. Co znajdzie się na ostatniej rabatce należy do decyzji dzieci. Wspólnie mają dokonać wyboru czy będzie to koperek, szczaw czy rzodkiewki. Niestety Adelka jest zrozpaczona, bo ma alergię na szczaw. Na szczęście Pani przedszkolanka znajduje rozwiązanie z tej trudnej dla dzieci sytuacji. Przedszkolaki po raz pierwszy podejmują ważne wybory, uczą się, że mogą mieć na coś wpływ.

Według mnie to jedna z ciekawszych historii o Kici Koci -choć naprawdę bardzo lubię czytać wszystkie książeczki z tej serii. Córka mocno utożsamia się z opisywanymi historiami i często znajduje odwzorowanie ich w życiu. Kicia Kocia bardzo pomogła nam już przy wizycie u dentysty czy zaakceptować policjanta. Moim zdaniem to bardzo wartościowe książeczki :)

Jak kupowałam tą książkę to myślałam że więcej w niej będzie o warzywach hihi. A tym czasem miłe zaskoczenie, oczywiście jest parę warzyw , ale przede wszystkim pokazana demokracja. Brawo bardzo ładnie opisany dzień w przedszkolu i pomysł na wybór grządki :) Polecam dla rezolutnych dwulatek.

Seria o Kici Koci skradła nasze serce. Obecnie znajduje się na szczycie listy tytułów po które najczęściej siegamy przed snem. Najnowsza pozycja o przygodach rezolutnej kotki oraz jej sympatycznych przyjaciół idealnie wpasowuje się w aktualną porę roku.

Wiosnę czuć w powietrzu. Temperatury coraz wyższe, dzień coraz dłuższy, a przyroda budzi się do życia. To odpowiedni moment na założenie ogrodu warzywnego, jednak wybór najlepszych do zasiania nasion wcale nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza w grupie przedszkolaków, gdzie każdy ma własne preferencje żywieniowe.

"Co dziś zasiejemy" to nie tylko książka o przedszkolnych grządkach, ale również sprytnie wprowadzony motyw wyborów. Dzięki Kici Koci dzieci dowiedzą się czym są wybory, dlaczego są takie ważne oraz z jakiego powodu warto brać w nich udział.

• Dla dzieci
  • Biblioteka
  • Dziecięce
  • Kicia Kocia

Dodaj cytat z książki Kicia Kocia. Co zasiejemy w ogródku?