Genialny leń. Skup się na tym, co ważne, a resztę sobie odpuść

Okładka książki Genialny leń. Skup się na tym, co ważne, a resztę sobie odpuść Adachi Kendra
Okładka książki Genialny leń. Skup się na tym, co ważne, a resztę sobie odpuść
Adachi Kendra Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece poradniki
poradniki
Wydawnictwo Kobiece
2022-03-09
2022-03-09
Katarzyna Dumińska
poradnik

Ten poradnik jest skierowany głównie do kobiet, które prowadzą dom i wychowują dzieci. Tej wiedzy mi zabrakło, zanim zabrałam się za czytanie tej książki.

Co o niej uważam?

W porządku, ale bez specjalnych zachwytów. Pewne rady na pewną mogą nam ułatwić robienie czegoś, co robimy częściej bądź rzadziej.
Do mnie najbardziej trafił sposób sprzątania wybranych miejsc, metodą zapytania samej siebie:
"Czy jest mi to potrzebne, czy jest to dla mnie ważne?".
Jeśli tak - zostawiam daną rzecz, jeśli nie - bez analizowania, po prostu ją wyrzucam / oddaję / sprzedaję.

Prosty sposób, a jak może się przysłużyć w oczyszczaniu własnej przestrzeni! Zarówno tej zewnętrznej, jak i wewnętrznej.

Co o niej uważam?

Do mnie najbardziej trafił sposób sprzątania wybranych miejsc,...

Autorka podzieliła się z czytelnikiem 13 wskazówkami o tym:
☆ jak sobie ułatwić codzienne zadania i dzięki temu odzyskać równowagę;
☆ jak wybierać na co dzień to, co jest dla nas ważne (i jak się w ogóle dowiedzieć, co jest dla nas ważne),a rezygnować z rzeczy dla nas nieistotnych;
☆ jak dzięki prostym wskazówkom zyskać więcej czasu i radości w swoim życiu.

Tytułowy genialny leń to złoty środek między dwoma skrajnymi podejściami:
☆ genialnym – najprościej mówiąc chodzi o perfekcjonizm;
☆ leniwym – mowa o prokrastynacji, odkładaniu zadań na później, odpuszczaniu.

Bardzo lubię książki o takiej tematyce i sporo ich przeczytałam, więc nie spodziewałam się znaleźć w niej jakichś niezwykłych tipów. I tu kolejne zaskoczenie – niektóre rady są naprawdę przydatne, choć wydają się banalne. Zastosowałam kilka z nich i faktycznie ułatwiły mi domowe obowiązki.

Czasami po przeczytaniu danej wskazówki trudno mi było wymyślić, jak mogłabym ją wdrożyć w swoją codzienność. I tu na ratunek przychodziła autorka, podając przykłady ze swojego życia. To pomagało mi dostrzeć, w jaki sposób mogę wykorzystać tę metodę u siebie.

Książka napisana jest jest z poczuciem humoru, a autorka zawarła w niej duży kawałek swojego życia, co nadało lekturze lekkości, a czasami wręcz czytało się ją jak dobrą powieść. Raz na jakiś czas potrzebuję odpoczynku od „ciężkich” poradników. Ta pozycja idealnie się do tego nadaje.

Autorka podzieliła się z czytelnikiem 13 wskazówkami o tym:
☆ jak sobie ułatwić codzienne zadania i dzięki temu odzyskać równowagę;
☆ jak dzięki prostym wskazówkom zyskać więcej czasu i radości w swoim życiu.

Tytułowy...

Stworzyła swój plan bycia zorganizowanym i przy tym leniwym, czyli postawić na siebie, znaleźć czas dla swoich przyjemności i zaopiekować się też swoją głową.
Praca nad sobą, nad swoimi myślami, walka z przekonaniami i permanentne, bezustanne nauczenie siebie życia w dobrym lenistwie, przyniosło jej ogromne efekty.
Dzieli się tą wiedzą z czytelnikami. I wiem, że będą Ci, do których to trafi i będą powielać jej rady, a znajdą się też Ci, którym taki sposób zarządzania czasem i życiem nie odpowiada. Najważniejsze by z tej książki każdy chętny wyniósł to, co jest dla niego potrzebne i ważne, by poczuć się właśnie genialnym leniem.

Niewątpliwie jest to poradnik, który przedstawia pomysły, kroki i wyjścia z sytuacji, które nas przytłaczają w codziennym życiu. Autorka opisuje swoje życie rodzinne i zawodowe i to, jak doszła do miejsca, w którym wszystko, co uwielbiała, przestało mieć znaczenie, bo pośpiech, życie w biegu i mnóstwo obowiązków przytłaczało ją coraz bardziej , zabierając radość życia. ...

Bardzo przyjemna książka. Wśród kilku poradników mówiących o tym jak sobie radzić w życiu ta książka była dla mnie miłą odskocznią. Lekko napisana, autorka przekazuje praktyczne rady co do tego jak ułatwić sobie codzienne życie, część z nich znałam, większa część jednak jest dla mnie nowa. Zaczęłam nad tym pracować i faktycznie jest mi łatwiej. Jestem osobą z zaburzeniami - i uważam, że jeśli taka forma może pomóc komuś to super ;) Niektóre porady, wiadomo nie trafiają do mnie - choćby dlatego, że nie mam dzieci, jednak ciekawie jest o nich usłyszeć, może podpowiem je komuś, komu być może się przydadzą.

Masz jakieś zalegające książki na tegorocznej kupce wstydu?

U mnie zdecydowanie za długo zalegał na niej "Genialny leń", którego autorką jest Kendra Adachi.

Jeśli miałabym komuś polecić tylko jeden poradnik, to byłaby to właśnie ta książka!
Dlaczego?
🔹bo nie narzuca jednego planu działań, nie wyznacza celu
🔹daje nam 13 zasad genialnego lenia, które każdemu pozwolą stworzyć własny system ważnych rzeczy, zasad wokół których łatwiej będzie się zorganizować
🔹daje czułość, poczucie zaopiekowania, nie poucza
🔹pozwala złapać oddech
🔹dużo mówi o miłości do siebie, życiu w zgodzie z sobą
🔹napisany jest w przystępny sposób
🔹podaje konkretne przykłady jak można działać

Przy okazji dowiedziałam się, że nieświadomie kilka tych zasad w ostatnich latach już wprowadziłam w swoje życie i faktycznie działają 💪

Warto zadać sobie magiczne pytanie: "Co mogę zrobić teraz, żeby w przyszłości moje życie było łatwiejsze?"
U mnie jest to szykownie plecaka i nerki wieczorem na długi poranny spacer.
Pieczenie, krojenie warzyw na zapas.
Gotowanie kasz, strączków na cały tydzień (można mrozić) itp., itd. - to serio działa! 😉

Z minusów, to nawiązania do wiary (mało na szczęście!). Sporo przykładów i rad dotyczy życia mamy, ale spokojnie można to sobie przełożyć dla bezdzietnych.

Może już czytałaś_eś "Genialnego lenia" albo masz w planach?

PS: aż się dziwię, że ta książka przeszła bez większego echa w SM 🤔🤷 A niektóre poradniki potrafią być fajne!

Masz jakieś zalegające książki na tegorocznej kupce wstydu?

Dlaczego?
🔹bo nie narzuca jednego planu działań, nie wyznacza celu
🔹daje nam 13 zasad genialnego lenia, które każdemu pozwolą...

Jest to bardzo udany poradnik, autorka w przystępny sposób opisuje zasady którymi kieruje się w życiu i zachęca nas do wypróbowania tego co u niej się dobrze sprawdza. Potrzebowałam takiej książki na tym etapie życia, wyciągnęłam z niej dużo mądrych myśli. Często autorka odnosi się do swojego życia i sytuacji które są dla niej problematyczne a niekoniecznie mogą się takie wydawać dla wszystkich, jednak i te rozdziały czytałam z uwagą i z każdego coś wyniosłam. Mam ochotę przeczytać ją jeszcze raz i pozaznaczać fragmenty, które mnie podbudowały oraz pożyczyć tę książkę bliskim osobom.

Ta książka nie ustawi Ci życia, ale z pewnością je ułatwi. Bardzo podoba mi się podejście autorki, ja co prawda zwolniłam tempo jeszcze przed przeczytaniem książki, ale znalazłam tu dużo pomocnych drogowskazów, a co najważniejsze skupiłam się na tym co jest dla MNIE ważne. Nie jestem specjalnie religijna ale ten cytat wywarł na mnie ogromne wrażenie :
"Nie jesteś projektem, który czeka aż się go skończy, jesteś świętą duszą stworzoną przez Boga całego wszechświata".
Polecam

"Nie jesteś projektem,...

Mega pomocna książka. Bardzo polecam

Mega pomocna książka. Bardzo polecam

Myślę że jest skierowany raczej do osób, które mają rodziny. Ale kilka fajnych cytatów z niej wyniosłam

Parę ciekawostek znajdzie się. Zbyt amerykański klimat niosący inne wartości. Jak dla mnie trochę przeciągnięta

• Z polecenia do kupienia ...
  • 💝📚🎁2022❣️🍀🌷 PIĘKNY ROK 2022
  • ROZWÓJ OSOBISTY
  • Do przeczytania

Dodaj cytat z książki Genialny leń. Skup się na tym, co ważne, a resztę sobie odpuść