Tolkien: Człowiek i mit

Tolkien: man and myth
83-7150-799-2
biografia
Snoopy

W 1997 roku Władca Pierścieni został ogłoszony przez angielskich czytelników największym dziełem literackim XX stulecia napisanym w języku angielskim. Tolkien może być uznawany za najpopularniejszego pisarza, jednak często bywa nie rozumiany. Nieraz uważa się jego twórczość literacką za ucieczkę od rzeczywistości. Joseph Pearce twierdzi, że jest wręcz przeciwnie, że dzieła Tolkiena mocno nawiązują do świata, w którym żył on naprawdę, i nie był to bynajmniej świat zrodzony w jego wyobraźni. J.R.R. Tolkien widział swoją pracę pisarską jako dowód na silny związek z bieżącymi sprawami świata. Książka niniejsza mocno osadza Tolkiena i jego twórczość w konkretnych czasach, przedstawiając wpływ, jaki wywarł na innych pisarzy, takich jak C.S. Lewis, a także wpływ, jaki wywarli oni na niego (na przykład grupa literacka Inklingów). Pozwala także zrozumieć zarówno człowieka, jak i mit, który stworzył.

Elabra | 2015-08-11

Bardzo dobra biografia, pozwala inaczej spojrzeć na Tolkiena, zobaczyć go od tej ludzkiej, prawdziwej, niefantastycznej strony. Dzięki wnikliwym obserwacjom autora gigant staje się nam bliższy, możemy zrozumieć, jakimi ścieżkami chadzał jego twórczy umysł.

fer-mas | 2014-05-05
Przeczytana: 07 czerwca 2013

Dla osób, które chcą zaczerpnąć informacji z życia autora książka jest warta do przeczytania. Jest zawartych kilka ciekawostek i możemy poznać czym inspirował się autor pisząc swoje dzieła.

Ferumdriel | 2012-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

Bardzo rzetelna (i obiektywna!) interpretacja dzieł oraz biografii Tolkiena, szczególnie przydatna podczas pisania pracy maturalnej.

Weid | 2013-10-25

Świetna biografia. Bardzo interesująca. Moją przygodę z Tolkienem zaczęłam właśnie od tej książki.

| 2012-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2012

Zbyt subiektywna i pro-katolicka, ale jakże piękna opowieść o Tolkienie i jego dziełach. :)

kamila1205 | 2016-10-24
Morrigan | 2016-08-24