Tolkien: Człowiek i mit

2001-01-01
83-7150-799-2
Joanna Kokot
biografia

Dobra książka nt. Tolkiena i jego dzieł. Przyznam, że lektura tej książeczki zachęciła mnie do tego, żeby jeszcze raz spróbować przeczytać "Władcę Pierścieni" :)

Rozczarowała mnie ta książka. Nie ma tu dużo o pisarstwie Tokiena za to ogromny nacisk na kwestię religii, szczególnie katolickiej. Dla autora Tolkien jest nie tylko pisarzem, ale także człowiekiem głęboko wierzącym, którego wiara wpływa na pisane przez niego książki. Autor ma nieco złośliwe zacięcie wobec artykułów prezentujących twórczość Tolkiena przez pryzmat odmiennych preferencji.

To była niezwykła uczta. Ku mojemu zaskoczeniu. Nie spodziewałem się, że biografia Tolkiena może mnie tak wciągnąć. Nie jestem jego fanem, nie wgryzłem się w jego książki. Ale to, co zrobił ze mną Pearce, było niesamowite. Potem przeczytałem Inklingów Carpentera.

Mimo pewnych wad, trzeba powiedzieć, że to jedna z lepszych książek, zarówno o samym Tolkienie, jak i jego twórczości. Przy tym, warto podkreślić, że Pearce umie bardzo przystępnie pisać.
Więcej:

Więcej:

Bardzo dobra biografia, pozwala inaczej spojrzeć na Tolkiena, zobaczyć go od tej ludzkiej, prawdziwej, niefantastycznej strony. Dzięki wnikliwym obserwacjom autora gigant staje się nam bliższy, możemy zrozumieć, jakimi ścieżkami chadzał jego twórczy umysł.

Świetna biografia. Bardzo interesująca. Moją przygodę z Tolkienem zaczęłam właśnie od tej książki.

Bardzo rzetelna (i obiektywna!) interpretacja dzieł oraz biografii Tolkiena, szczególnie przydatna podczas pisania pracy maturalnej.

Dla osób, które chcą zaczerpnąć informacji z życia autora książka jest warta do przeczytania. Jest zawartych kilka ciekawostek i możemy poznać czym inspirował się autor pisząc swoje dzieła.

• Tolkien
  • Tolkienistyka