rozwińzwiń

O świadomości. Fenomenologia zjawisk umysłowych

Okładka książki O świadomości. Fenomenologia zjawisk umysłowych Marek Łagosz
Okładka książki O świadomości. Fenomenologia zjawisk umysłowych
Marek Łagosz Wydawnictwo: Wydawnictwo Marek Derewiecki Seria: Daimonion/ Fundamenta Antyk filozofia, etyka
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Daimonion/ Fundamenta Antyk
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Marek Derewiecki
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365031891
Tagi:
filozofia świadomość epistemologia ontologia kognitywistyka fenomenologia
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1
1

Na półkach:

Studiowałem kiedyś filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Z tym wiekszą przyjemnością zapoznałem się z dziełem pracownika tegoż Uniwersytetu. Książka wnikliwa znamionująca umysł nawykły do myślenia nie zaś tylko do referowania cudzych poglądów. W dobie zalewu internetowych "bohaterów" w rodzaju prof. Andrzeja Dragana, którego wystąpienia urągają ludziom świadomym podstawowych dystunkcji logicznych, epistemologicznych i etycznych(sic!) pozycja godna polecenia dla kogoś, kto rzeczywiście chciałby poszerzyć swoją wiedzę na temat fenomenu świadomości.

Piotr

Studiowałem kiedyś filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Z tym wiekszą przyjemnością zapoznałem się z dziełem pracownika tegoż Uniwersytetu. Książka wnikliwa znamionująca umysł nawykły do myślenia nie zaś tylko do referowania cudzych poglądów. W dobie zalewu internetowych "bohaterów" w rodzaju prof. Andrzeja Dragana, którego wystąpienia urągają ludziom świadomym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
645
573

Na półkach: ,

Ciężka do przebrnięcia. Autor dość uczciwy, otwarcie deklarujący sympatie i antypatie; przyjął umiarkowanie materialistyczną perspektywę (przy czym krytykuje redukcjonistyczny mechanicyzm),nieśmiało otwartą na transcendencję. Sporo tu Marksa i Engelsa, Williama Jamesa, Hegla, Bohmego, Freuda, Husserla i Jana Trąbki.

Nie zdobył mojej sympatii, ale zaprezentował się profesjonalnie.
Plus za krytykę współczesnej kognitywistyki na wstępie, oraz za niezły rozdział o świadomości mistycznej (i za genialną okładkę).

----------------------------------------------------

„Można mieć obawy, czy kognitywistyka jest li tylko przejściową modą, która z pewnością minie, zostawiając po sobie pewne cząstkowe rezultaty, czy też także ideologią niebezpiecznej przyszłej praktyki społecznej”.

„Zamiast rozdawać dusze ziarenkom piasku i kamieniom, spróbujmy znaleźć coś z piaszczystego i kamienistego w ludzkiej duszy”. Graham Harman

„Kognitywistyki nie interesuje na ogół to, czym jest świadomość, lecz – jak ona działa”.

„Szkodliwa jest natomiast – właściwa kognitywizmowi – „redukcjonistyczno-manipulacyjna ideologia”: traktowanie umysłu jako liczącej maszyny, która może być sztucznie wytwarzana czy reorganizowana w różnych wymiarach (nie tylko poznawczym, lecz np. uczuciowym czy moralnym) i w dowolnym stopniu”.

„Wyrazem manipulacyjnego traktowania ludzkiej umysłowości są coraz to liczniejsze próby wprowadzania rzekomo nowych dyscyplin naukowych i filozoficznych z przedrostkiem „neuro” w nazwie: neurodydaktyka, neuroetyka, neuroestetyka itd., itp. Ideologia często ukrywa się w tym wypadku za słusznym skądinąd postulatem rozwoju neurologii stosowanej dla potrzeb medycznych”.

„Świadomość jako zjawisko emergentne nie tylko nie składa się z materii (z jakiegoś rodzaju materialnych cząstek),lecz także – jak słusznie zauważa Trąbka – nie istnieje w obrębie układu nerwowego (w mózgu) żaden specjalny „organ świadomości”.”

„Ludzie twierdzący, że świadomość – to pustosłowie lub mityczna zjawa, popełniają swoiste, choć autentyczne samobójstwo intelektualne ze wszystkimi jego negatywnymi konsekwencjami etyczno-moralnymi”. Jan Trąbka

Ciężka do przebrnięcia. Autor dość uczciwy, otwarcie deklarujący sympatie i antypatie; przyjął umiarkowanie materialistyczną perspektywę (przy czym krytykuje redukcjonistyczny mechanicyzm),nieśmiało otwartą na transcendencję. Sporo tu Marksa i Engelsa, Williama Jamesa, Hegla, Bohmego, Freuda, Husserla i Jana Trąbki.

Nie zdobył mojej sympatii, ale zaprezentował się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    1

Cytaty

Więcej
Marek Łagosz O świadomości. Fenomenologia zjawisk umysłowych Zobacz więcej
Marek Łagosz O świadomości. Fenomenologia zjawisk umysłowych Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także