Poczuj się lepiej

popularnonaukowa
Buchmann
2022-01-01
2022-01-01

Dla mnie totalna strata czasu. Obejrzałam wywiad z autorką, która jest panią doktor i spodziewałam się czegoś więcej, a tu spis oczywistości, pisane jak rozprawka w liceum. Duże rozczarowanie.

Chyba każdy z nas spotkał się z powiedzeniem: "W zdrowym ciele zdrowy duch". Słuszność tego powiedzenia nie powinna nikogo dziwić, bo jeśli odpowiednio zadbamy o nasze ciało, to odwdzięczy nam się ono dobrym samopoczuciem i zdrowiem. Nie od dzisiaj przecież wiadomo, że to, co jemy, wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Wanda Baltaza, doktorka nauk o zdrowiu, jak i dietetyczka kliniczna, autorka poradnika ,”Poczuj się lepiej'” w prosty i bardzo rzetelny sposób przedstawia ogólne zasady mądrego żywienia tak, aby każdy z nas czuł się dobrze i zdrowo.

Jeśli zaczynasz kolejną dietę i już na samym początku czujesz się nią zmęczony lub próbujesz zmienić swoje nawyki żywieniowe, ale nie wiesz, od czego zacząć, to z czystym sumieniem polecam Ci ten poradnik. Autorka w bardzo ciekawy sposób pragnie przekazać nam, aby tak naprawdę odpuścić, wyluzować, zmienić swoje podejście krok po kroku na spokojnie bez żadnego katowania swojego organizmu kolejną wymyślną dietą czy też rygorem kalorycznym wprowadzonym w swój nowy styl żywienia. Wanda Baltaza wyjaśnia też, że nie ma potrzeby podchodzić z wielkim stresem do zmian, trzeba tylko nauczyć się słuchać swojego organizmu i nie zrażać się, ponieważ nic nie musi nam się udać od razu, a do zdrowego stylu żywienia i nowych nawyków trzeba podchodzić z głową.

Już od czytania pierwszych stron autorka, ujęła mnie swoją dedykacją książki dla wszystkich swoich pacjentów, podkreślając przy tym, że to dzięki nim uczy się każdego dnia. Ponadto w książce znalazłam wiele porad jak zmodyfikować dietę, którą można wprowadzić w swoje życie. Książka jest bardzo przejrzysta, napisana prostym językiem i zawiera wiele barwnych grafik, niewątpliwie przykuwających uwagę. Na plus jest na pewno to, jak w poradniku "Poczuj się lepiej" dietetyk Baltaza konkretnie omawia kilka poszczególnych dolegliwości, które mogą nam doskwierać (np.: Migreny, Bóle stawów, Problemy ze skórą i z włosami),przy czym opisując je, podaje nam ich praktyczne wskazówki żywieniowe, podstawowe zalecenia, jak i produkty wskazane oraz przeciwwskazane przy owych schorzeniach.
Czytając, można dowiedzieć się sporo ciekawych faktów, np. to, że za bazę stworzenia idealnego jadłospisu, który będzie dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb najlepiej przyjąć dietę DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension).
To dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia. Co ciekawe, od wielu lat uznaje się ją za najzdrowszą i zajmuje ona pierwsze miejsce w rankingach, przygotowywanych przez najwybitniejszych światowych ekspertów medycyny oraz dietetyki.

Książka jest również bardzo pomocna dla osób, które planują pierwsze spotkanie z dietetykiem, autorka podpowiada o obowiązkowym "przeglądzie technicznym", opisuje jakie badania w pierwszej kolejności najlepiej wykonać, jak przygotować się do wizyty u lekarza oraz punkt po punkcie wyznacza poszczególne kroki jak dokładnie przygotować się do wizyty u dietetyka.
Bardzo ważne jest, żeby zrozumieć, że aby zmienić styl odżywiania, nie można rezygnować nagle ze wszystkiego od razu, stosując wszystkie zalecenia w swoim jadłospisie "od razu" - to naprawdę niewskazane i niezdrowe.

Kończąc, Dr Wanda Baltaza postawiła na zupełnie odmienną formę podsumowania swojego poradnika, w sumie pierwszy raz zetknęłam się z taką formą, w której znalazły się zebrane najczęstsze pytania do autorki, jak i jej odpowiedzi. Część z nich jak już sama wspomniała, to esencja wszystkiego, o czym mówiła, przy czym niektóre to uzupełnienie całej treści.

Jeśli rozglądasz się za książką, która pomoże Ci stawiać pierwsze kroki w zmianie swoich nawyków żywieniowych... Jeśli szukasz książki, dzięki której podsumujesz swoje wiadomości na temat zdrowego stylu życia... Albo czujesz, że dietetyka to Twoja pasja, to polecam Ci sięgnąć po ten poradnik.

W mojej opinii jest to poradnik, który warto "podrzucić" swojemu nastoletnemu dziecku. Estetyczny (piękne kolaże),spójny i z potężną dawką wiedzy, podaną w przystępny sposób. Bo zdecydowanie lepiej zapobiegać...

Byłam zaskoczona, że to poradnik. Liczyłam na książkę z radami i przepisami.
Jeśli skupić się na poradach to są one krótkie, zwięzłe i życiowe. Musicie przeczytać i przeanalizować swoje życie. To nie jest książka do przeczytania i odłożenia. Tu musicie działać. Najlepiej ze swoim dietetykiem lub skupić się na swojej pracy nad dietą, czy całkowitą zmianą stylu jedzenia, życia, relaksowania się, snu, czy zakupów. Tu nie chodzi tylko o dietę o jedzenie, ale o ogólny szczęśliwy żywot. Musicie się poznać, relaksować, a to nie jest łatwe.

Jak dobrze jeść, by dobrze żyć - to cytat z okładki, bardzo ważne zdanie, którego wiele osób nie rozumie. Niestety nie stosuje. Jedzenie ma sprawiać że jesteśmy szczęśliwi, gotowanie ma być przyjemną aktywnością nie karą.

Zachęcam do lektury i pracy nad sobą. - Jeśli oczywiście macie ochotę i silną wolę do zmiany ;)

Byłam zaskoczona, że to poradnik. Liczyłam na książkę z radami i przepisami.

Czy znacie doktor Wandę Baltaza? Jest dietetyczką kliniczną, wykłada na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, prowadzi program „Dieta czy cud” w TVN Style. Jest również autorką publikacji naukowych oraz artykułów dla prasy. Możemy ją również spotkać w mediach, gdzie gościnnie występuje jako specjalista od zdrowego żywienia. W swojej pracy zawodowej pracuje z osobami chorymi, otyłymi, sportowcami oraz dziećmi. Właśnie po wielu rozmowach ze swoimi pacjentami, studentami oraz znajomymi, wpadła na pomysł napisania książki, która jest swojego rodzaju zbiorem podstawowej wiedzy odnośnie zdrowego żywienia oraz diet. Pani Wanda w swojej publikacji stara się pokazać swoją filozofię żywienia, popartą badaniami naukowymi i doświadczeniem oraz pokazuje czytelnikowi, jak radzić sobie z różnymi uzależnieniami, między innymi od cukru.

Pełna recenzja książki na stronie:

To ładnie napisana książka, z dbałością o formę i słownictwo. Wszystko jest jasne, spójne i… nieprzegadane. Być może dlatego z wyjątkową przyjemnością ją przeczytałam. Przyznam nawet, że to chyba pierwszy w moim życiu poradnik (choć według mnie to bardziej kompendium) przeczytany od a do z. Polecam ją każdemu, kto potrzebuje lektury uporządkowującej miliony informacji płynących z mediów w temacie zdrowego stylu życia.

Autorka to osoba wykształcona w temacie, będąca na bieżąco z naukowymi badaniami ale i mająca na co dzień do czynienia z pacjentami, tą wiedzą i praktyką dzieli się z czytelnikami. Z treści książki można wywnioskować, że Baltaza wie i rozumie, że styl żywienia nie jest zero-jedynkowy. Autorka ma świadomość, że jesteśmy różni, różne są nasze potrzeby, popełniamy różnego rodzaju grzeszki, które są już wpisane w nasze codzienne odżywianie.

O prawidłowym odżywianiu, zdrowym stylu życia itp itd. wydaje mi się, że wiem niemal wszystko, a bez wątpienia wiele. I choć książka nie należy do odkrywczych (choć co dla mnie nie jest nowe okazuje się być nim dla innych) to usystematyzowała mi posiadaną już wiedzę, niejedno wyjaśniła a przyznam, że i garść nowych informacji wniosła.

Najmniej podobał mi się dział Q&A, pewnego rodzaju podsumowanie książki. Tendencyjne, nic niewnoszące. Szkoda miejsce choć rozumiem, bo każdego dnia dziwią mnie pytania zadawane przez ludzi w różnych okolicznościach. Cóż, takie czasy 🤷

Książkę upiększają kolaże Joanny Nocon @akuratnie_studio i to jest sztos!!

Tytuł ten jest niezwykle rzetelny i w prosty sposób rozwiewa wątpliwości dotyczące odżywiania. Podaje wiedzę o zdrowym odżywianiu jak na talerzu :). Tym bardziej jest wart uwagi, że wokół zdrowego odżywiania narosło tak dużo mitów i mylnych teorii, że naprawdę trudno jest dotrzeć do wartościowych informacji.

"Poczuj się lepiej. Jak dobrze jeść, by dobrze żyć" odpowiada na mnóstwo pytań związanych ze zdrową dietą. I ze złymi dietami również, wyjaśniając, jakie diety nie służą zdrowiu. Bardzo wartościowy jest rozdział poświęcony konkretnym problemom zdrowotnym i sposobom ich zaradzenia, jak np. problemy z bólem stawów, migreną czy problemy ze skórą i włosami. Dietą można tu sporo zdziałać, a porady są naprawdę proste do wdrożenia.
_
Dr Wanda Baltaza, dietetyczka kliniczna na co dzień pracuje z chorymi, otyłymi, sportowcami i dziećmi , a więc podstawy naukowe podpiera praktyką. W dobie licznych poradników warto zwracać uwagę na doświadczenie i wiedzę autora.

Bardzo polecam, bo mam wrażenie, że taka przystępna wiedza o zdrowym żywieniu każdemu się przyda . Warto zerknąć na ten tytuł.

"Poczuj się lepiej. Jak dobrze jeść, by dobrze żyć" odpowiada...

Chyba większość ludzi w dzisiejszych czasach chce odżywiać się zdrowo. Tysiące ludzi jest na diecie lub ogranicza jedzenie. Dlatego myślę, że jest to temat na czasie. Po przeczytaniu ciekawego opisu postanowiłam sięgnąć po poradnik "Poczuj się lepiej. Jak dobrze jeść, by dobrze żyć". Już dawno nie czytałam żadnych poradników, jak podobał mi się ten?

Doktor Wanda Baltaza opisuje podstawowe zasady jak jeść, co jeść, by być zdrowym. Opisuje jakie składniki potrzebujemy do zdrowego odżywiania, przyczyny problemów, ale również daje 26 prostych podpowiedzi, jak zmodyfikować swoją dietę.

Niektóre rzeczy wiedziałam, trochę nowych się dowiedziałam. Zakończenie też bardzo mi się podobało, że były pytania i odpowiedzi pacjentów autorki. Poradnik ten czyta się ekspresowo.

Wiecie czego mi zabrakło?
Jakiś fajnych nowych i zdrowych przepisów.

Komu polecam te książkę?

Wszystkim, którzy chcą zmienić swoje życie i swoje nawyki żywieniowe. Ja kilka zasad wprowadzam już od jutra. Później stopniowo, coraz więcej.

Polecam!

Moja ocena to 8/10

We współpracy z Wydawnictwem Buchmann !

Doktor Wanda Baltaza...

"Każdy z nas jest inny, każdy ma inne ciało i inną wrażliwość, dlatego ważne jest, aby nauczyć się słuchać swojego organizmu, a przede wszystkim - rozumieć go."
_
Uważam, że ten cytat idealnie opisuje książkę "Poczuj się lepiej, jak dobrze jeść by dobrze żyć" która trafiła do mnie w momencie, kiedy postanowiłam walczyć o siebie i zmienić swoje nawyki żywieniowe. Dzięki temu poradnikowi wierzę, że mi się uda. Dr Wanda Baltaza wspiera czytelnika. Podkreśla, aby dać sobie czas i poznać własne ciało. Bez spiny, a z luzem. Aby zdrowe nawyki były dla nas naturalne, a nie za karę.
_
Książka jest napisana w prostym i bardzo przystępnym języku. Ma ilustracje, które przyciągają wzrok czytelnika, a dzięki krótkim, a rzeczowym opisom czyta się ją z ciekawością i przyjemnością. Dodatkowo bardzo spodobały mi się rozdziały, w których autorka nie mówi jedynie o "dietach" czy "nawykach", a wspomina o tym jak ważne są badania czy wizyty u lekarzy, przy czym np. jak się do nich przygotować. Myślę, że dla dużej grupy odbiorców ta wiedza pozwoli się oswoić z nieznanym i tym czego możemy się spodziewać na wizycie u dietetyka. Dzięki temu nasze poczucie pewności siebie wzrośnie.

_

Pisana fajnym, prostym językiem. Jeśli chcecie zacząć zdrowo się odżywiać, coś zmienić w swoim życiu, a nie wiecie od czego zacząć- to książka dla Was, fajny poradnik. Szkoda, że nie ma tam jakiś przepisów chętnie bym ich spróbowała.

Podobała mi się końcówka- zamiast podsumowania które przeważnie jest pisane „sztywno” i jakby się czytało encyklopedie, mamy tutaj popularne „q&a”, a do tego pięknie jest wydane i ozdobione. Miłe dla oka, szczegół a cieszy :)

Plus również za to, że w jednym z rozdziałów znajduje się tabelka z badaniami, które powinniśmy raz w roku zrobić. Oczywiście z wyjaśnieniem, pamiętajcie badajmy się!

Jest sporo oczywistych rzeczy o których większość z nas wie, jak ograniczenie słodyczy, picie 2l wody itp mimo to czytało się błyskawicznie. Również warto wspomnieć, że dużo zawartej w niej treści daje do myślenia, w momencie gdy sama wypijałam butelkę 2 litrowej coli w kilka godzin, a tu nagle czytasz: „Mała butelka coli to 10 łyżeczek cukru” to aż człowieka mrozi…...

• Poradniki
  • Audiobooki
  • Przeczytane w 2023
  • U-Poradniki, styl życia

Dodaj cytat z książki Poczuj się lepiej