Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce

Okładka książki Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce Tomasz Pospieszny
Okładka książki Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce
Tomasz Pospieszny Wydawnictwo: Wydawnictwo Sophia Seria: "MS" biografia, autobiografia, pamiętnik
"MS"
Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce
Wydawnictwo Sophia
2022-03-08
2022-03-08
mariaskłodowskacurie tomaszpospieszny wydawnictwosophia biografia noblistka nauka popularnonaukowa

Okładka książki Aby ocalić od zapomnienia. Pamiętniki Władysława, Józefa i Marii Skłodowskich Piotr Chrząstowski, Tomasz Pospieszny, Ewelina Wajs-Baryła
Aby ocalić od ... Piotr Chrząstowski,...
Okładka książki Piotrze, mój Piotrze... Dziennik żałobny Marii Skłodowskiej-Curie Tomasz Pospieszny, Ewelina Wajs-Baryła
Piotrze, mój P... Tomasz Pospieszny, ...

"Maria Skłodowska-Curie przyszła na świat 7 listopada 1867 roku w Warszawie przy ul. Freta 255 w nieistniejącej już oficynie"...
.... tak zaczyna się niezwykła historia polsko-francuskiej uczonej, zajmującej się fizyką doświadczalną i chemią fizyczną, podwójnej noblistki – laureatki Nagrody Nobla z fizyki (1903) i chemii (1911).

Na kartach "Zakochanej w nauce"  obserwujemy Marię, rozpoczynając podróż jej życia od spędzonych w Warszawie lat młodości.
Kolejno, stajemy się świadkami wszystkich najważniejszych wydarzeń z jej życia, zarówno tych pięknych - wyjazd do Francji, ślub, narodziny dzieci, rozkwit pracy naukowej, jak i tych niezwykle smutnych i niosących za sobą cierpienie - śmierć męża, głębokie poczucie osamotnienia, a nawet skandal, prowadząc do tego, co nieuchronne i ostateczne dla każdej żywej istoty - śmierci.
Każde z opisywanych wydarzeń wzbogacone został o trafne dygresje autora, fantastyczne fotografie i niezwykle cenne cytaty z wypowiedzi osób bliskich dla Marii, które wpuściły nas do swojego świata i obnażyły tajemnice życia uczonej.

Z tej niezwykle barwnej, fascynującej i nasyconej emocjami biografii, wyłania się pełny obraz Marii Skłodowkiej-Curie - geniusza, mistrza w swojej dziedziny, kobiety niezwykle odważnej, silnej i wytrwałej, a jednocześnie niedoskonałej, popełniającej błędy, mającej chwile zwątpienia, uginającej się pod ciężarem życiowych problemów.
Takie przedstawienie noblistki sprawia, że staje się ona w oczach czytelnika niezwykle namacalną, prawdziwą i realną postacią, która swoją postawą udowadnia, że "niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć".

Tomasz Pospieszny dowodzi, że "praca biografa nigdy się nie kończy, bowiem nie wiadomo kiedy natrafi on na nieznane dotąd materiały. Trudno więc zgodzić się z opinią nielicznych (na szczęście!) autorów, że w kwestii życia Madame Curie nie ma już nic do napisania" i jak bardzo się oni mylili.

Wspaniałe wydanie wydawnictwa Sophia, to swoista uczta (nie tylko naukowa, ale także estetyczna) dla każdego czytelnika.
Twarda oprawa, doskonale dobrany format, struktura i układ tekstów i cudowny papier.

Nie mogłabym zapomnieć również o fenomenalnej pracy samego autora, której owocem był niezwykle interesujący tekst, doprawiony pięknymi zdjęciami, stanowiącym ogromną wartość dodaną.
Ta książka to prawdziwa perełka wśród nagminnie szerzonej przez mainstream bylejakości.

Polecam ją każdemu zarówno miłośnikom nauki i ciekawym historii rodziny Sokołowskich, a przede wszystkim samej Marii jak również osobom, kompletnie spoza kręgu zainteresowanych, gdyż Skłodowska-Curie przekona największego ignoranta, że "nauka jest czymś bardzo pięknym“.

Na kartach "Zakochanej w nauce" ...

Nie chcę nadużywać wielkich słów, ale w tym wypadku trudno o inne. Reedycja „Zakochanej w nauce” to pełna emocji, zjawiskowa biografia, prawdziwa perła w zalewie bylejakości.

Co wiecie o Marii Skłodowskiej - Curie?

„Jestem z tych, którzy wierzą, że Nauka jest czymś bardzo pięknym.“ - powiedziała kiedyś ta polska noblistka.

Świetnie się czyta tę biografie. Wyłania nam się z niej obraz kobiety silnej, wytrwałej, odważnej, ale i autentycznej oraz prawdziwej. A wszystko za sprawą dziesiątek zdjęć i mnóstwa wspomnień, ludzi którzy ją znali. Wiecie jak wspaniale czyta się fragmenty, w których jej córka nakreśla postać matki i pokazuje nam jaka była naprawdę? To niesamowite uczucie. Jej bliscy wpuszczają nas wtedy do jej własnego świata, dla nas tak przecież odległego i wręcz nieprawdopodobnego. Dzięki tak dobrym pozycjom, fani biografii, czuję się, jakby wręcz znali dane osoby.

Wiele zdjęć, czy listów, które tam znajdziemy, nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego. I to jest w tej pozycji tak wspaniałe!

Co wiecie o Marii Skłodowskiej - Curie?

• Biografia
  • Muszę kupić