ArcheoKids. Kreatywny podręcznik młodego archeologa

Okładka książki ArcheoKids. Kreatywny podręcznik młodego archeologa Giovanna Baldasarre, Elisabetta Giorgi, Samanta Mariotti, Nina Marotta, Francesco Ripanti, Stefano Tognetti
Okładka książki ArcheoKids. Kreatywny podręcznik młodego archeologa
Giovanna BaldasarreElisabetta Giorgi Wydawnictwo: Wydawnictwo Levyz popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Scava con ArcheoKids. Il manuale del giovane archeologo
Wydawnictwo Levyz
2022-03-14
2022-03-14
Barbara Bardadyn
archeologia workbook historia nauka przez zabawę archeokids książka kreatywna zeszyt ćwiczeń activity book

Dobrych książek o archeologii skierowanych do dzieci jest jak na lekarstwo. Owszem, powstają różne opowieści - mniej lub bardziej udane - jednak rzadko kiedy pokazują one rzeczywisty obraz archeologii (w wielu książkach brak rozróżnienia między archeologią a paleontologią, co niestety jest częstym błędem). Szczęśliwie w ostatnich latach się to zmienia. Niedawno recenzowałam świetną książkę Marty Guzowskiej (recenzję można przeczytać na blogu Geekwoman)),a dzisiaj przyjrzę się książce ArcheoKids. Kreatywny podręcznik młodego archeologa, która ukazała się nakładem wydawnictwa Levyz Books.

Czy to na pewno tylko książka?

Pierwszym, co rzuca się w oczy, to wydanie książki. Ma format nieco większy od zeszytowego i miękką okładkę, przez co łatwiej wziąć ją do plecaka lub w ogóle traktować jako notatnik i mieć przy sobie. Bo ArcheoKids..., oprócz tradycyjnej części wyjaśniającej czym jest archeologia i co oznaczają różne pojęcia archeologiczne, jest też książką, w której dzieci znajdą sporo ciekawych zadań pomagających im zrozumieć terminologię i sposoby badania zabytków. Czytelnicy mogą dokończyć rysunki ceramiki, łączyć kropki by dowiedzieć się, co znajduje się pod ziemią, czy wypełniać krótkie quizy sprawdzające wiedzę. Na końcu książki jest też kilka stron przeznaczonych na własne notatki i spostrzeżenia.

Niestety, minusem jest to, że książka jest klejona. Obawiam się, że w wyniku częstego użytkowania długo nie przetrwa i się po prostu rozklei.

Archeologia śródziemnomorska

Książka została napisana przez włoskich badaczy i edukatorów (tu wymienię ich nazwiska: G. Baldasarre, E. Giorgi, S. Mariotti, N. Marotta, F. Ripanti),więc siłą rzeczy dotyczy przede wszystkim archeologii śródziemnomorskiej i na przykładzie znalezisk z tamtego regionu czytelnicy poznają podstawowe pojęcia. Jest to i plus i minus. Z jednej strony mumie czy Pompeje są dla dzieci tematem znajomym i bardzo atrakcyjnym, ale z drugiej brakuje odniesienia do zabytków, które najczęściej występują w polskich muzeach, przez co dzieci mogą poczuć się nieco rozczarowane gdy w końcu do muzeum trafią, a ekspozycja rozminie się z ich wyobrażeniami. Na szczęście polski wydawca pokusił się o dołączenie króciutkiego dodatku dotyczącego archeologii w Polsce z mapką najważniejszych stanowisk archeologicznych oraz informacją, co zrobić, gdy odkryjemy stanowisko archeologiczne.

Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o szacie graficznej. Za ilustracje odpowiada Stefano Tognetti. Muszę przyznać, że bardzo podobają mi się jego rysunki - są proste, przejrzyste i bardzo dobrze ilustrują poruszane zagadnienia, a jednocześnie są bardzo humorystyczne.

Kupić czy nie kupić?

ArcheoKids. Kreatywny podręcznik młodego archeologa to bardzo ciekawa pozycja i must have w biblioteczce każdego małego pasjonata archeologii. W przystępny i zrozumiały sposób wyjaśnia terminologię oraz złożoność procesów, którym poddawane są artefakty. Pokazuje także różnorodność znalezisk i sposoby, za pomocą których można uzyskać z nich informacje. Z książki możemy bardzo dużo dowiedzieć się o przeszłości i zwrócić większą uwagę na pozornie nieciekawe znaleziska.

Archeokids Kreatywny podręcznik młodego archeologa” to genialny podręcznik o tym co to jest arecheologia i kim jest sam archeolog. Z książki dowiecie się między innymi:
* czym jest archeologia
* Jak zostać archeologiem
* Co to są znaleziska
* Wszystko na temat kopania gdzie, co i jak
* Jak wyglada dokumentowanie znalezisk
Jest mnóstwo ciekawych zadań, które pozwolą dziecku łatwiej zapamiętać wiedzę z książki, ale tez pozwolą przeżyć mu niesamowitą przygodę. Namiastkę bycia archeologiem. Poza teorią jest opis kilku ważnych dla świata znalezisk jak Troja czy Pompeje. Czy wiedzieliście, że odkrywcą Troi nie był archeolog a kupiec? A terakotową armię odkrył przez przypadek rolnik, który kopał studnię?
Na samym końcu jest kilka informacji o archeologii w Polsce i mapka z oznaczeniem niektórych znalezisk.
To naprawdę wartościowa książka z masą ciekawostek i wiedzy przekazane w bardzo przystępny sposób.

* czym jest archeologia
* Jak zostać archeologiem
* Co to są znaleziska
* Wszystko na temat kopania gdzie, co i jak
* Jak wyglada dokumentowanie znalezisk
Jest mnóstwo ciekawych zadań, które pozwolą...

Książka ArcheoKids przybliża rzeczywiste realia pracy archeologów.
Na początku, czytelnik może się dowiedzieć czym jest archeologia, jak można zostać archeologiem, co się składa na wyposażenie terenowe… W dalszej części opisana jest metoda stratygraficzna, rodzaje znalezisk i mnóstwo innych powiązanych zagadnień. Nie jest to jednak vademecum archeologii, pełne suchych faktów, a aktywizacyjny podręcznik, w którym czytelnik: rozwiązuje zadania, wyciąga wnioski, trenuje czytanie ze zrozumieniem, wykonuje proste doświadczenia… Oczywiście książka wzbogaca także słownictwo, o terminy fachowe z tej dzieciny. Nie zostały pominięte najważniejsze, światowe odkrycia archeologiczne. Wydanie Levyz Books posiada dodatek o archeologii w Polsce, napisany przez polskich specjalistów.

Książka pokazuje jak ciekawą, ale i wymagająca pracą, jest bycie archeologiem. Potrzebna jest szeroka wiedza z różnych dziedzin, dużo cierpliwości, a czasem trochę szczęścia. Wszystkie tematy opisane są w prosty i zrozumiały sposób. Warto podkreślić wysoki poziom merytoryczny treści, ponieważ została napisana przez pięcioro archeologów. Przyjemne i humorystyczne ilustracje do ArcheoKids stworzył Stefan Tognetti.

Bardzo chcę ją polecić dla wszystkich dzieci, które lubią się uczyć przez zabawę i wcielać się w różne role. Z tym kreatywnym podręcznikiem, mogą zostać poważnymi, przydomowymi odkrywcami!

Książka ArcheoKids przybliża rzeczywiste realia pracy archeologów.

Genialny podręcznik, z mnóstwem ciekawostek, zdań , eksperymentów. Cudowna grafika. Wiedza sama wchodzi do głowy. Dla dzieci w różnym wieku. Polecam

• Przedszkole
  • Samodzielne