rozwińzwiń

Rozmowy ze śmiercią

Okładka książki Rozmowy ze śmiercią Ewa Ewart
Okładka książki Rozmowy ze śmiercią
Ewa Ewart Wydawnictwo: Czerwone i Czarne biografia, autobiografia, pamiętnik
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Czerwone i Czarne
Data wydania:
2022-03-23
Data 1. wyd. pol.:
2022-03-23
Język:
polski
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
39 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
198
83

Na półkach:

Całkiem ciekawa, ale jednak mało tematu śmierci

Całkiem ciekawa, ale jednak mało tematu śmierci

Pokaż mimo to

avatar
367
337

Na półkach:

Pomysł ciekawy, fajny dobór tematów, jednak wykonanie niestety słabe. Według mnie z prostego powodu: autorka przeprowadzonych wywiadów poprzez zadawane pytania daje się poznać jako osoba, która sama ma niewiele ciekawego do powiedzenia a na dodatek, w moim odczuciu, ma skłonność do poszukiwania i eksponowania tego co sensacyjne a przez to... (o, paradoksie! ;) oklepane, wyświechtane, czyli... nudne.

Na szczęście trafiają się jej (niekiedy) ciekawi rozmówcy, którzy na dodatek nie dają się popchnąć w kierunku eksponowania w tematyce rozmów sensacyjnej sztampy...
Takim rozmówcą jest na przykład, według mnie, Marek Kamiński, polarnik - pierwsza rozmowa i nie wiem czy nie najlepsza spośród wszystkich dziesięciu. Zainteresowała mnie także ostania z rozmów, w rozdziale zatytułowanym: "Transhumanizm".

Rozczarowały mnie rozdziały poświęcone: psychodelikom, reinkarnacji, samobójstwu - choć akurat tutaj dowiedziałem się czegoś na pierwszy rzut oka zadziwiającego a mianowicie tego, że grupą zawodową narażoną znacznie bardziej niż inne na ryzyko myśli i czynów samobójczych są... weterynarze (?!) Pomyślelibyście...? No to, spróbujcie odgadnąć: dlaczego? Ja pewne myśli miałem trafne, ale nie wszystko potrafiłem sobie wyobrazić, jak się okazało...

Kilka rozmów pominąłem, bo nie interesowała mnie tematyka (i zorientowałem się już z wcześniej przeczytanych, że książka, jako całość nie należy do porywających...) - dlatego też nie wystawiam oceny.

Książkę warto przekartkować w całości oraz wybrać sobie do przeczytania to, co nas interesuje, jednak niektóre rozdziały mogą się dla Was okazać rozczarowaniem - podobnie jak dla mnie.

No, to... przyjemnych "listopadów" spędzonych przy lekturze "ze śmiercią"... ;) słot, chłodów, wichrów pędzących ciemne chmury po ołowianym niebie i telepiących nasze kruche kosteczki oraz wcale nie mniej kruche, zziębnięte, wołające o promień światła i ciepłego słońca duszyczki... Aby do wiosny, Luboczytacze! :D :P

Pomysł ciekawy, fajny dobór tematów, jednak wykonanie niestety słabe. Według mnie z prostego powodu: autorka przeprowadzonych wywiadów poprzez zadawane pytania daje się poznać jako osoba, która sama ma niewiele ciekawego do powiedzenia a na dodatek, w moim odczuciu, ma skłonność do poszukiwania i eksponowania tego co sensacyjne a przez to... (o, paradoksie! ;) oklepane,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
831
831

Na półkach: ,

Temat bardzo ciekawy ale książka przeciętna. Za dużo w niej odniesień do sfery duchowej, a za mało do kwestii pragmatycznych i medycznych. Rozdział o hospicyjnych dzieciach ściska za serce. To ile te dzieciaki mają w sobie pokory i jak podchodzą do swojego krótkiego życia imponuje.

Temat bardzo ciekawy ale książka przeciętna. Za dużo w niej odniesień do sfery duchowej, a za mało do kwestii pragmatycznych i medycznych. Rozdział o hospicyjnych dzieciach ściska za serce. To ile te dzieciaki mają w sobie pokory i jak podchodzą do swojego krótkiego życia imponuje.

Pokaż mimo to

avatar
86
86

Na półkach:

Spodziewałam się czegoś lepszego. Kilka rozmów zainteresowało mnie bardziej (śmierć dziecka, śmierć kliniczna, transhumanizm),ale poza tym odniosłam wrażenie, że pozostałe rozmowy dotyczą w gruncie rzeczy tego samego: duchowego, transcendentalnego wymiaru śmierci. Dużo o buddyzmie, hinduizmie. Za dużo wg mnie. Liczyłam na bardziej medyczne, naukowe podejście, a nie tylko religijno-mistyczne. Za mało tu dla mnie różnorodności.

Spodziewałam się czegoś lepszego. Kilka rozmów zainteresowało mnie bardziej (śmierć dziecka, śmierć kliniczna, transhumanizm),ale poza tym odniosłam wrażenie, że pozostałe rozmowy dotyczą w gruncie rzeczy tego samego: duchowego, transcendentalnego wymiaru śmierci. Dużo o buddyzmie, hinduizmie. Za dużo wg mnie. Liczyłam na bardziej medyczne, naukowe podejście, a nie tylko...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
993
632

Na półkach:

Kiedy odchodzi człowiek.

Śmierć była. Jest. Będzie. To temat trudny, wręcz tabu, stale obecny w naszej kulturze. Ludzie przychodzą na świat i odchodzą, umieranie wpisane jest w całą cywilizację. Aktualne jest porzekadło: memento mori. Ze światem żegnają się często przedwcześnie dzieci, młodzież, seniorzy. Giną w wypadkach, w wyniku działań wojennych, zmagają się z nieuleczalną chorobą. Odbierają sobie życie. Co zatem stanowi przyczynę desperackiej decyzji? Gdzie szukać pomocy? W jaki sposób wspierać taktownie tych, kiedy do tragedii już doszło? Co z poczuciem winy, które przeważnie pojawia się w takich sytuacjach?

Dane podawane przez Policję są zatrważające, w żadnej mierze nie napawają optymizmem. Od 2021 roku wzrasta liczba młodych osób postanawiających zakończyć swój ziemski żywot. W ubiegłym roku 1496 dzieci, nastolatków nieosiągających jeszcze pełnoletności, podjęło próbę samobójczą, niestety 127 z tych prób przyniosło zgon (vide:https://portalstatystyczny.pl/tragiczne-statystyki-coraz-wiecej-dzieci-odbiera-sobie-zycie-w-polsce/).

Jak z kolei poradzić sobie z odejściem małego człowieka, tutaj podpowiedzi udzielają prezeska hospicjum i franciszkanin.
Ubolewamy, że nie zdążyliśmy przeprowadzić ważnych, inspirujących rozmów. O tym wszystkim i o jeszcze wielu innych sprawach wzmiankują rozmówcy Ewy Ewart.

Swoje przemyślenia na temat spraw doczesnych zdradza wybitny podróżnik Marek Kamiński, jako pierwszy zdobył dwa bieguny Ziemi bez żadnej pomocy.

Reportażystka dotyka również kontrowersyjnego tematu psychodelików. Czym są w istocie i co na to medycyna? To nic innego jak tylko substancje o charakterze psychoaktywnym, w XX wieku zaczęto badać ich oddziaływanie na przypadłości typu depresja, zespół stresu pourazowego, uzależnienia. Wywody te zupełnie mnie nie przekonały, zważywszy na fakt, iż głos w rzeczonej sprawie zabrali socjolog i znana piosenkarka.

Publikacja ,,Rozmowy ze śmiercią'' stanowi zbiór mądrych, empatycznych dyskusji. Każdy z interlokutorów dziennikarki ma coś interesującego do przekazania: psychiatra, globtroter, duchowny. Nie brakuje im współczucia, potrafią i chcą się wczuć w sytuację innych osób, zresztą podobnie jak i Ewa Ewart, którą cenię od lat.

Autorka podaje kilka przydatnych adresów dla osób będących w kryzysie emocjonalnym.

Kiedy odchodzi człowiek.

Śmierć była. Jest. Będzie. To temat trudny, wręcz tabu, stale obecny w naszej kulturze. Ludzie przychodzą na świat i odchodzą, umieranie wpisane jest w całą cywilizację. Aktualne jest porzekadło: memento mori. Ze światem żegnają się często przedwcześnie dzieci, młodzież, seniorzy. Giną w wypadkach, w wyniku działań wojennych, zmagają się z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
201
66

Na półkach:

Niezwykła i bardzo potrzebna lektura, której od dawna podświadomie poszukiwałam. Rozmowy o ciekawymi ludźmi, którzy zawodowo i duchowo są blisko doświadczeniom śmierci, rozumianej zupełnie inaczej przez każdego z rozmówców. Lektura napełnia otuchą i wiarą przed najważniejszą podróżą, która nieuchronnie czeka każdego z nas...

Niezwykła i bardzo potrzebna lektura, której od dawna podświadomie poszukiwałam. Rozmowy o ciekawymi ludźmi, którzy zawodowo i duchowo są blisko doświadczeniom śmierci, rozumianej zupełnie inaczej przez każdego z rozmówców. Lektura napełnia otuchą i wiarą przed najważniejszą podróżą, która nieuchronnie czeka każdego z nas...

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    52
  • Przeczytane
    43
  • Posiadam
    7
  • 2022
    2
  • Ebook do kupienia
    1
  • MAMA REGAŁ
    1
  • 2023
    1
  • Z własnej półki
    1
  • Posiadane książki
    1
  • Do przeczytania_info_2
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rozmowy ze śmiercią


Podobne książki

Przeczytaj także