Blue Period tom 4

2022-03-06
2022-03-06
Karolina Dwornik
Dramat Okruchy życia seinen Artyści uczniowie/studenci realizm współczesność

Okładka książki Moriarty: Tom 8 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: Tom 8 Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Sadako i koniec świata Koma Natsumi, Kōji Suzuki
Sadako i konie... Koma Natsumi, Kōji ...
Okładka książki Blue Lock tom 1 Muneyuki Kaneshiro, Yusuke Nomura
Blue Lock tom 1 Muneyuki Kaneshiro,...

Pierwszy egzamin już za Yatorą! Doskonale rozumiem targające nim emocje, mając w pamięci okres, kiedy sam zdawałem egzaminy. Ciekaw jestem, czy Yaguchi dostanie się na wymarzony uniwersytet, bo obraz, który namalował, był dość specyficzny. Zaskoczyło mnie zachowanie Yuki podczas egzaminu na Nihongę. Początkowo myślałem, że faktycznie ma zamiar oddać do oceny obraz, który namalował, jednak prawda okazała się inna. Coś niepokojącego musiało się wydarzyć w jego życiu, skoro podjął tak trudną decyzję. Na koniec dodam, że wątek kolegi Yatory, który wykazał się odwagą i podążył za swoimi marzeniami, był niezwykle poruszający.

Blue Period #4 ᘛ

Q: Co lubicie rysować?
Postury, martwą naturę, a może coś innego?

Ja z przyjemnością tworzę wszelkiego rodzaju krajobrazy oraz komiksy.

Do pierwszych egzaminów praktycznych pozostał zaledwie tydzień czasu.
W szkole przygotowawczej panuje napięta atmosfera.
Licealistów powoli zaczyna zjadać stres.
Nikt nie jest pewien, czy dostaną się na wymarzone studia.
Od tego momentu Yaguchi Yatora skupia się na swoich błędach, usiłując je jak najszybciej poprawić.
Okazuję się to jednak trudne, bowiem im bardziej się stara, tym gorzejmu to wychodzi.
U chłopaka zaczynają się również pojawiać uporczywe objawy stresu.
Teraz nic nie idzie po jego myśli...

„Kiedy patrzę na zdołowanych ludzi, czuję, że nie jest ze mną jeszcze tak źle”.
-Tsubasa Yamaguchi

Maki Kuwana pochodzi z wyjątkowej artystycznej rodziny.
Jej siostra, Yuki zdała bezproblemowo egzaminy wstępne i zostałaprzyjęta na Uniwersytet Sztuki w Tokio.
Maki chce podążać jej śladami, lecz z tyłu głowy cały czas porównuje się
do starszej siostry, która w jej opinii jest bardziej utalentowana od niej samej.

Chciałabym z całego serca, by dostrzegła, że nie jest gorsza, bo dla innych stanowi niesamowitą inspirację.
To świetnie wykreowana postać – niezaprzeczalnie zostaje moją ulubioną bohaterką w serii „Blue Period”.

„Egzaminy to rywalizacja, ale to, czy pozwolisz się przygnieść presji, jest już osobistym problemem każdego z osobna”.
-Tsubasa Yamaguchi

Tym razem historia jest przytłaczająca.
Nadchodzi dzień egzaminu.
Kandydaci kierują się do wyznaczonych sal.
Dostają od egzaminatora kartki z wytyczonym zadaniem.
Dźwiękdzwonka informuję ich, że można rozpocząć prace.
Niespodziewanie jedna z kandydatek cofa się i niechcący przewraca
sztalugę Yatory.
Próbuje szybko uratować lusterko (potrzebne do rysunku) przed
rozbiciem, ale bezskutecznie.
Młody artysta zaczyna panikować, zdając sobie sprawę, że może zostać zdyskwalifikowany.

Czy to może być prawda?
Czy zostanie wyrzucony z pracowni i nie będzie mógł przystąpić do
dalszych etapów?

Autorka znakomicie ukazuję oznaki stresu.
Czułam tą presję wywieraną na każdą postać.
To było tak wiarygodne, że wszystko co tam się działo - przeżywałam razem z nimi.
Martwiłam się oraz trzymałam mocno kciuki.
Jestem pod ogromnym wrażeniem.

Ubolewam tylko nad faktem, iż w mandze poboczne postacie takie jak, np: Yotasuke Takahashi - dostają coraz mniej czasu i opowieść z czasem skupia się wyłącznie na sztuce lub perypetiach głównego bohatera.

Niemniej jednak, warto posiadać tę serię w swojej biblioteczce.

Blue Period #4 ᘛ

Q: Co lubicie rysować?
Postury, martwą naturę, a może coś innego?

Ja z przyjemnością tworzę wszelkiego rodzaju krajobrazy oraz komiksy.

Do pierwszych egzaminów praktycznych pozostał zaledwie tydzień czasu.
W szkole przygotowawczej panuje napięta atmosfera.
Licealistów powoli zaczyna zjadać stres.
Nikt nie jest pewien, czy dostaną się na wymarzone...

2016

W czwartym tomie widzimy jak Yaguchi Yatoro zbliża się do swojego wielkiego dnia, czyli egzaminu na upragnione studia. Jego technika i styl znacząco się poprawiły, nadal jednak ma on swoje pewne słabości, które musi szybko poprawić. Jego niedociągnięcia prezentuje mu jego nauczycielka plastyki, która stara się w ten sposób jeszcze lepiej przygotować go do egzaminów. Odnosi to jednak odwrotny skutek do zamierzonego i zbyt mocno przytłacza nastolatka. Zaczyna go zjadać coraz większy stres, który przekłada się na kolejne popełniane przez niego błędy. Nadal drzemie jednak w nim ogromna determinacja, która nieustannie pcha go do przodu.

Tomik bardzo mocno naznaczony jest napięciem i szeregiem różnorakich emocji. Kolejne kadry to bardzo sugestywnie zaprezentowany stres, który odczuwają studenci przed zbliżającym się dla nich ważnym okresem w życiu. Autor nie zapomina jednocześnie o prezentacji szeregu innych problemów przedstawionych postaci. Tematyka ta odpowiednio łagodzona jest przez obraz rozwijającej się przyjaźni oraz kolejną dawkę „dydaktycznej” treści, która pozwala czytelnikowi jeszcze lepiej poznać i zrozumieć świat sztuki.

Gdyby Yuka istniało, zrobiłbym wszystko by z niąnim chodzić.

Gdyby Yuka istniało, zrobiłbym wszystko by z niąnim chodzić.

ZOSTAĆ ARTYSTĄ

„Blue Period” nadal bardziej niż jakikolwiek wytwór fikcji, przypomina przewodnik tudzież poradnik. Co nie zmienia faktu, że dla tych interesujących się rysunkiem i sztuką jako taką, a ja zdecydowanie do nich należę, seria ta to rzecz warta poznania. Bo nie tylko daje wgląd w świat sztuki, ale – może przede wszystkim – w codzienność i życie ludzi ową sztuką żyjących.

Gdy egzaminy praktyczne zbliżają się wielkimi krokami, Yatora będzie musiał zmierzyć się z własnymi brakami i niedostatkami. Bez pomocy jednak może sobie nie poradzić. Jak zatem zakończy się dla niego podejście do pierwszego egzaminu z rysunku?

ZOSTAĆ ARTYSTĄ

• Mangi