Małgorzata Baranowska

Poetka, pisarka, krytyczka i historyczka literatury. Podstawową szkołę muzyczną i liceum kończyła w Warszawie. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów pracowała w obserwat... Poetka, pisarka, krytyczka i historyczka literatury. Podstawową szkołę muzyczną i liceum kończyła w Warszawie. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów pracowała w obserwatorium Astronomicznym UW i niechcący weszła do światowej literatury astronomicznej: kreśliła mapki statystyczne dla prof. Konrada Rudnickiego i została uczestniczką odkrycia obłoku międzygalaktycznego "Rudnickiego i Baranowskiej".

Po studiach pracowała w Instytucie Wydawniczym "Nasza Księgarnia". Od 1972 jest pracownikiem Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Obroniła pracę doktorską p.t. "Surrealna wyobraźnia i poezja". Oprócz książek opublikowała wiele rozpraw w pracach zbiorowych i czasopismach, wykonywała liczne prace redakcyjne (wybory, wstępy, posłowia). Współpracowała i współpracuje z wieloma pismami literackimi (m.in. "Twórczość", "Literatura", "Teksty" i "Teksty drugie, "Literatura na świecie", "Wiedza i życie", "Kultura Niezależna", "Nowe Książki", "Respublika Nova". Współpracuje z Polskim Radiem - kiedyś jako autorka słuchowisk dla dzieci, obecnie jako autorka audycji literackich, najchętniej o poezji. Za książkę "Prywatna historia poezji" otrzymała nominację do nagrody "Nike". Jej przetłumaczona na angielski książka o poezji Wisławy Szymborskiej była rozdawana w samolocie lecącym do Szwecji i podczas uroczystości wręczania nagrody Nobla.

Była członkiem Związku Literatów Polskich, obecnie jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Baranowska jest autorką kilku tomików wierszy, książek dla dzieci, książek o sztuce surrealistycznej i o poezji Wisławy Szymborskiej. Inne jej książki trudno zakwalifikować gatunkowo. Eseistyka? Proza filozoficzna? Pamiętnik? Pierwszym narzucającym się wspólnym określeniem tej literatury jest prywatność. Słowo to zresztą znajduje się w tytułach i podtytułach niektórych książek ("prywatna historia poezji", "prywatna historia pocztówki"). Niektóre ("Prywatna historia poezji", "Pamiętnik mistyczny") mają pamiętnikową formę zapisków opatrzonych dokładnymi datami. W swoich książkach autorka dzieli się z czytelnikami własną percepcją i sposobem przeżywania świata. A jej świat - to świat kultury. Jak napisała w autowywiadzie (okładka "Prywatnej historii poezji"):

"... ulubione miejsce we Wszechświecie - niekończąca się biblioteka w połączeniu z niekończącą się galerią obrazów."

W świecie tym istnieje oczywiście również przyroda, ale jako część kultury, odbierana przez człowieka, którego świadomość i wyobraźnia jest już przez kulturę ukształtowana. Taki swój świat przekazuje autorka np. w "Pamiętniku mistycznym", książce o Warszawie. Tylko że ta Warszawa jest zarazem symbolem Miasta, właściwego otoczenia współczesnego człowieka, a Miasto jest figurą Wszechświata. Miasto składa się z wielu warstw: Nakładają się na siebie przestrzeń rzeczywista, historyczna i symboliczna, teraźniejszość i przeszłość, a ich spoiwem jest pamięć. Bardzo konkretne miejsca (adres, ulica, sklep) odsyłają do wspomnień z dzieciństwa w pamięci własnej i do pamięci historycznej istniejącej w przekazach kulturowych. Takie właśnie wielowarstwowe doświadczenie własnej przestrzeni pozwoliło autorce przekazać obraz Warszawy w postaci jednocześnie pamiętnika i doświadczenia mistycznego.

Równie osobisty charakter ma "Prywatna historia poezji". Spotyka się tutaj autorka głównie z pisarzami i książkami (także z malarzami i obrazami). Pisarze są różni: ci, którzy żyli dawno, ci, których sama pamięta, ci, z którymi się dziś przyjaźni. Czasem jest to spotkanie z jednym zdaniem, zapiskiem, wydarzeniem, refleksją, które uchyliło autorce jakiś kawałek nowego okna i pragnie ona, aby czytelnik też mógł przez nie popatrzeć.

W albumowej książce "Posłaniec uczuć. Prywatna historia pocztówki" (308 reprodukcji) autorka dzieli się częścią swojej wielotysięcznej kolekcji pocztówek, a także wiedzą o ich historii, kolekcjonowaniu i roli, jaką odegrały w kulturze. A że historia jest prywatna, zawiera także wiele prób odczytania fragmentów prywatnych dziejów ludzi zapisujących kartki.

W tej generalnie bardzo osobistej, nie ukrywającej się za fabułą czy bezosobowym narratorem literaturze najbardziej osobistą jest książka "To jest wasze życie. Być sobą w chorobie przewlekłej". Czerpiąc z własnych doświadczeń cierpienia i ograniczonej sprawności, autorka pokazuje, jak chorując można utrzymać się w stanie najbardziej czynnego życia: nie rezygnować z pełnego doświadczania świata, z radości, z pozytywnych relacji z innymi ludźmi. A także - jak przy różnych ograniczeniach skutecznie organizować codzienność. Małgorzata Musierowicz napisała w recenzji:

"Siłą tej książki jest połączenie doświadczeń konkretnego człowieka, zmuszonego żyć ze swoją chorobą na codzień - z opisem postawy duchowej pozwalającej udźwignąć ciężar tego szczególnego doświadczenia. (...) Opis cierpienia nie dominuje w tej książce, raczej stanowi rodzaj przykładu na to, że los ludzki niesie w sobie zarówno szczęście, jak nieszczęście."

W 2004 otrzymała nagrodę Ministra Kultury.

Autor: Halina Floryńska-Lalewicz, luty 2004

Twórczość (wybór):

* Poezje:
o "Miasto", Czytelnik, Warszawa 1975
o "Zamek w Pirenejach", PIW, Warszawa 1980
o "Powrót", Wyd. Literackie, Kraków 2002
* Proza:
o "Surrealna wyobraźnia i poezja", Czytelnik, Warszawa 1984
o "Pamiętnik mistyczny", Czytelnik, Warszawa 1987; Słowo/ Obraz/ Terytorium, Gdańsk 1988
o "To jest wasze życie", Wydawnictwo Znak, Kraków 1994
o "Warszawa: miesiące, lata, wieki", Wyd. Dolnośląskie, Wrocław 1996
o "Wisława Szymborska. Nobel 96", Polska Agencja Informacyjna, Warszawa 1996 (w języku angielskim)
o "Tak lekko było nic o tym nie wiedzieć... Szymborska i świat", Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 1996
o "Prywatna historia poezji", "Sic!", Warszawa 1999
o "Posłaniec uczuć. Prywatna historia pocztówki", Twój Styl, Warszawa 2003
o "Po co nam szczęście. Tylko się rozejrzeć", Twój Styl, Warszawa 2004
* Książki dla dzieci
o "Jak słońce pilnowało żyrafek", Glob, Szczecin 1988
o "Pawie oczka", Glob, Szczecin 1988
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Jak słońce pilnowało żyrafek
Jak słońce pilnowało żyrafek
Małgorzata Baranowska

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Księga ballad
Księga ballad
Małgorzata Baranowska

6 (1 ocen i 0 opinii)
czytelników: 4 | opinie: 0 | ocena: 6 (1 głos)
Literatura polska 1918–1975. T. 2, 1933–1944
Literatura polska 1918–1975. T. 2, 1933–1944
praca zbiorowa, Małgorzata Baranowska, Stefan Żółkiewski, Alina Brodzka, Krystyna Sierocka

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Pamiętnik mistyczny
Pamiętnik mistyczny
Małgorzata Baranowska

8 (1 ocen i 0 opinii)
Pamiętnik mistyczny Seria: Pasaże
Książka stanowi pamiętnik doświadczenia wewnętrznego, "doświadczenia Warszawy w jej wielości czasów i warstw: warstw architektonicznych i warstw pamięci". Autorka od dziecka związana jest z...
czytelników: 13 | opinie: 0 | ocena: 8 (1 głos) | inne wydania: 1
Posłaniec uczuć. Prywatna historia pocztówki
Posłaniec uczuć. Prywatna historia pocztówki
Małgorzata Baranowska

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Powrót
Powrót
Małgorzata Baranowska

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Po co nam szczęście? Tylko się rozejrzeć
Po co nam szczęście? Tylko się rozejrzeć
Małgorzata Baranowska

5,83 (6 ocen i 0 opinii)
Po co nam szczęście? Tylko się rozejrzeć
Wydana w Wydawnictwie Książkowym "Twój Styl" pod koniec 2004 książka Tylko się rozejrzeć ma nadtytuł "Po co nam szczęście" i podtytuł "Szczęście codzienne". Jest w dużej mierze kontynuacją problematyk...
czytelników: 10 | opinie: 0 | ocena: 5,83 (6 głosów)
Prywatna historia poezji
Prywatna historia poezji
Małgorzata Baranowska

6,5 (2 ocen i 0 opinii)
Prywatna historia poezji
Ciekawa, pamiętnikowa formuła książki sprawia, że obcowanie z poezją staje się pasjonującą przygodą. Bardzo osobiste spostrzeżenia autorki zainteresują każdego, kto choć trochę lubi czytać lirykę.
czytelników: 14 | opinie: 0 | ocena: 6,5 (2 głosy)
Sporne postaci polskiej literatury współczesnej: Kontynuacje
Sporne postaci polskiej literatury współczesnej: Kontynuacje
Jan Tomkowski, Anna Nasiłowska, Grażyna Borkowska, Marek Zaleski, Hanna Kirchner, Anna Sobolewska, Małgorzata Baranowska, Andrzej Werner, Zygmunt Ziątek, Tomasz Burek, Marcin Piasecki, Stefan Szymutko, Lidia Burska, Zbigniew Jarosiński

6 (1 ocen i 0 opinii)
Sporne postaci polskiej literatury współczesnej: Kontynuacje
SPIS TREŚCI Słowo wstępne Małgorzata Baranowska Szymborska i Świrszczynska — dwa bieguny codzienności Anna Nasiłowska Zbigniew Herbert: Pan Cogito ma kłopoty Tomasz BurekSłowo poety na rozstajach świ...
czytelników: 7 | opinie: 0 | ocena: 6 (1 głos)
Sporne postaci polskiej literatury współczesnej: Następne pokolenie
Sporne postaci polskiej literatury współczesnej: Następne pokolenie
Jan Tomkowski, Anna Nasiłowska, Grażyna Borkowska, Anna Sobolewska, Małgorzata Baranowska, Andrzej Werner, Zygmunt Ziątek, Tomasz Burek, Lidia Burska, Zbigniew Jarosiński

5,67 (3 ocen i 0 opinii)
Sporne postaci polskiej literatury współczesnej: Następne pokolenie
Słowo wstępne - Jan Tomkowski: Marek Hłasko jako bajkopisarz - Anna Nasiłowska: Ciemne i jasne wiersze Grochowiaka - Tomasz Burek: Ostatni krzyk tamtej młodości. Stanisław Czycz - Lidia Burska: Uroda...
czytelników: 10 | opinie: 0 | ocena: 5,67 (3 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

15
88
131
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (2)

Czytelnicy (88)

Cytaty tego autora (1)
zgłoś błąd zgłoś błąd