Jesz, pijesz, rozpamiętujesz? Uwolnij się z pułapki zgubnych nawyków

Okładka książki Jesz, pijesz, rozpamiętujesz? Uwolnij się z pułapki zgubnych nawyków Susan Nolen-Hoeksema
Susan Nolen-Hoeksema Wydawnictwo: Wydawnictwo Zwierciadło poradniki
poradniki
Eating, drinking, overthinking
Wydawnictwo Zwierciadło
2022-01-26
2022-01-26
Agata Trzcińska-Hildebrandt

Okładka książki Jak uwolnić się od ciężaru dysfunkcyjnej rodziny. Wsparcie dla dorosłych dzieci z trudnych domów. John Friel, Linda Friel
Jak uwolnić si... John Friel, Linda F...
Okładka książki Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęścia Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Szczęśliwa bez... Maciej Bennewicz, A...
Okładka książki Na swoim miejscu. Przewodnik po organizacji domu, szafy i życia Clea Shearer, Joanna Teplin
Na swoim miejs... Clea Shearer, Joann...

Często zdarza się, że nie potrafimy poradzić sobie ze stresem. Zajadamy go, albo - co gorsze - popadamy w uzależnienie od alkoholizmu. Rozpamiętujemy, zamiast zamknąć temat i zacząć iść do przodu. Dlaczego tak się dzieje? Nawet osiemdziesiąt procent kobiet przyznaje się, że popada w taki niszczycielski stan. Jak wykorzystać własne mocne strony emocjonalne i osobowościowe, by stawić czoła rozpamiętywaniu? Autorka jest uznaną psycholożką i ekspertką w dziedzinie psychologii kobiet i depresji. W tej książce rozważa zasadę „toksycznego trójkąta”, na podstawie przykładów pokazuje jak łatwo popaść w problemy związane z własnym zdrowiem...

(cd recenzji na fb)

❤️ „Jesz, pijesz, rozpamiętujesz?” skupia się na psychoedukacji dotyczącej szczególnie kobiet.

🔺Autorka skupia się na dostrzeżonym przez nią „toksycznym trójkącie” - zaburzenia odżywiania, nadużywanie alkoholu i objawy depresji.

🍎Problemy z żywieniem polegają najczęściej na naprzemiennym objadaniu i głodzeniu się, zaczynania rygorystycznej diety i poprzez wyczerpanie owym rygorem, chęcią zjedzenia wszystkiego co możemy. Taki stosunek do jedzenia poważnie wpływa na zdrowie i zwiększa ryzyko zapadnięcia na poważne schorzenia. 🍷Nadmierna ilość alkoholu (który jest depresantem!!!) wpływa na relacje z innymi ludźmi i karierę. 🙊Trzecim skalnikiem jest naprzemienna krytyka i rozpacz, niska samoocena blokuje aktywność i wpędza w poczucie winy.
👀Nawet 80% kobiet, które zauważyły u siebie jeden z objawów, mogą wymienić także jeden z pozostałych. Takie nastawienie kobiet wydaje się popularne, mimo to nie wiele w mainstreamie się o tym mówi.

Dobra książka. Zawiera przykłady z życia osób zmagających się z omawianymi problemami. Autorka przedstawia też masę badań naukowych, które rzucają światło na przyczyny danych zachowań. Niemniej część zawierająca "rozwiązania" rozczarowuje, nie wnosząc nic odkrywczego. Można ją streścić do trzech punktów:
1. Mindfulness.
2. Prowadzenie dziennika swoich myśli i emocji.
3. Burza mózgu, mająca na celu znalezienie możliwych rozwiązań problemów.
Podsumowując, warto przeczytać książkę ze względu na opis ciekawych badań i eksperymentów, ale jeśli ktoś szuka konkretnych rozwiązań, to może nie być wystarczająca. Na plus jest również część, w której Autorka poleca inne książki dotykające tematu oraz bogata bibliografia.

1. Mindfulness.
2. Prowadzenie dziennika swoich myśli i emocji.
3....

• Poradniki
  • Autorki
  • Kulinaria
  • Rozwojowe
  • Literatura amerykańska

Dodaj cytat z książki Jesz, pijesz, rozpamiętujesz? Uwolnij się z pułapki zgubnych nawyków