Kobiety które myślą za dużo

Okładka książki Kobiety które myślą za dużo Susan Nolen-Hoeksema
Okładka książki Kobiety które myślą za dużo
Susan Nolen-Hoeksema Wydawnictwo: Purana poradniki
poradniki
Women who think too much
Purana
2006-01-01
2006-01-01
2004-01-29
Barbara Górecka
kobieta stres psychologia

Dobra, interesująca, ciekawa. Nie każdy rozdział i rozwiązanie przypadło mi do gustu ale ogólnie może się komuś przydać.

Doceniam sposób w jaki autorka podeszła do problemu rozpamiętywania. W książce znalazłam praktyczne wskazówki jak mogę sobie z tym radzić. Wniosek: nadmierne myślenie w niczym nie pomaga, a wręcz pogarsza sytuacje. Nie każde rady będą działać na każdego, ale jeśli łapiesz się na tak zwanym "overthinking" to kto wie? Może znajdziesz tu coś dla siebie :)

Poradnik jakich mało ;)

Poradnik jakich mało ;)

Pokaż mimo tovideo - opinia

Natrafiłam na tę książkę zupełnie przypadkiem ale jej opis tak bardzo do mnie przemówił, że postanowiłam dać jej szansę. Okazało się to strzałem w dziesiątkę ponieważ w końcu trafiłam na poradnik, który ma do zaoferowania coś więcej aniżeli powtarzalny bełkot dla dobicia założonego limitu stron książki.
W wielu poruszanych przez autorkę kwestiach odnajdywałam swoje wzorce i mam zamiast wypróbować kilka z proponowanych przez nią rozwiązań problemu z nadmiernym rozpamiętywaniem.
Susan pisze przekonująco, schemat książki jest czytelny a kolejne rozdziały wzbogacone są o przykłady osób, które w ten czy inny sposób poradziły sobie z w/w problemem.
Polecam.

W wielu poruszanych przez autorkę kwestiach odnajdywałam swoje wzorce...

Nie jestem fanką poradników, ale ten przeczytam w zaledwie dwa dni ? Dlaczego, więc tak długo czekałam z opublikowaniem recenzji ?
Odpowiedź jest prosta : chciałam sprawdzić czy faktycznie poprawię komfort swojego życia oraz rady tam zawarte pomogą mi chociażby w niewielkim stopniu zapanować nad zbyt intensywnym rozmyślaniem.

Czy mi się udało ? Myślenia nie da się zmienić z dnia na dzień, to żmudny i długotrwały proces. Należy się z tym mierzyć już do końca życia, ale warto. Otrzymałam książkę w idealnym czasie - koniec 2020 roku - epidemia, samotność, problemy w pracy, nowa sytuacja w związku trwały stanowczo zbyt długo. Jestem bardzo emocjonalną osobą i wszystko bardzo mocno mną wstrząsnęło. Udawałam, że sobie bardzo dobrze radzę. Czytając rozdział za rozdziałem uświadomiłam sobie, że popełniłam każdy możliwy błąd co mogło za chwilę doprowadzić do ciężkiej depresji.
W poradniku nie znajdziecie suchych faktów, tabelek i innych naukowych ciężkich do zrozumienia tez. Za to są historie ludzi oraz życiowe przykłady. Najbardziej wstrząsająca była dla mnie historia Alice i Davida - popłakałam się.
Warto przeczytać by w 2021 rok wejść z czystą głową.

Czy mi się udało ? Myślenia nie da się...

Czemu nadmierne myślenie o kłopotach się nie opłaca? – „Kobiety, które myślą za dużo”, Susan Nolen-Hoeksema

Susan Nolen-Hoeksema w swojej książce pt. „Kobiety, które myślą za dużo” zdradza nam „jak uwolnić się od nadmiernego myślenia i osiągnąć spokój”.

W ciągu ostatnich czterdziestu lat kobiety zyskały wzrost niezależności i możliwości rozwojowych. Możemy same podejmować decyzje np. w jakim związku chcemy być, ile chcemy mieć dzieci, jaką pracę chcemy podjąć czy to, jaki chcemy prowadzić styl życia. Dawniej kobiety nawet nie śniły, że kiedyś same będą mogły podejmować decyzje.

Niestety dopada nas dość często rozpamiętywanie. Związane jest ono z życiem zawodowym, jak również rodzinnym, prywatnym, np. dlaczego nadal pracuję w tym miejscu, nie mam przecież szans na lepszą perspektywę? Czy mój syn bierze narkotyki? Jak utrzymać zainteresowanie męża? Dlaczego nie potrafię się opanować rozmawiając z matką? Dlaczego ona tak powiedziała? To tylko niektóre z pytań, które sobie notorycznie zadajemy i które tkwią w naszej głowie. Jeśli przyjaciółka skomentuje naszą sylwetkę, już mamy powód co notorycznej wielogodzinnej analizy.

My kobiety zamartwiamy się absolutnie wszystkim – rodziną, wyglądem, karierą, stanem zdrowia. Nie zdajemy sobie sprawy, że takie rozpamiętywanie niszczy nas, niszczy nasze relacje z bliskimi, nasze zdrowie, może doprowadzić nawet do ciężkich stanów lękowych, depresji.

Rozpamiętywanie rozpamiętywaniem, ale czym ono tak dokładnie jest?

… Kiedy coś rozpamiętujesz, bez końca przetwarzasz negatywne myśli i uczucia, analizujesz, kwestionujesz, ugniatasz je jak ciasto… Kiedy jednak dasz się złapać w pułapkę rozpamiętywania, to te pytania prowadzą tylko do kolejnych – efekt drożdży…

Często mylimy rozpamiętywanie z zamartwianiem się. Warto pamiętać, że zamartwianie dotyczy życiowych kwestii – oczekiwania dotyczące tego, co może się stać.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD) – to nie to samo co rozpamiętywanie. Osoby cierpiące na COD mają obsesyjne myśli, ale związane są one ze sferami, które ich nie dotyczą. Jeśli interesuje Was więcej na temat takich osób i ich myślenia odsyłam Was do książki.

Rozpamiętywanie jak już wcześniej wspominałam, niszczy nas i nasze otoczenie, patrzymy na siebie przez krzywe zwierciadło i idziemy od jednej do drugiej negatywnej myśli. Zaczynamy analizować wszystko co złe i wpadamy w zły nastrój, który odbija się na wszystkich dookoła.

Autorka w książce przytacza różnego rodzaju problemy, np. raka u bliskiej nam osoby. To jak wpływa na nas taka wiadomość, jak sobie z nią radzimy dając się pochłonąć zmorze rozpamiętywania. Jak sobie poradzić nie trując przy okazji samego siebie.

To my kobiety jesteśmy bardziej narażone na utratę zdrowia psychicznego niż mężczyźni. Jak widać rozpamiętywanie może się dla nas źle skończyć. Po co poddajemy się rozpamiętywaniu wiedząc, że potęguje ono lęk, gniew, smutek i szkodzi naszym związkom? Autorka stara się nam na te pytania odpowiedzieć. Starajmy się dawać naszemu mózgowi chwilę wytchnienia jakąś satysfakcjonującą aktywnością. Uważajmy jednak, ponieważ są dobre, jak i złe sposoby odwracania uwagi od rozpamiętywania. Wracając do domu skupmy się na rodzinie, nie na tym, kto, co i dlaczego powiedział. Unikajmy huśtawek emocjonalnych i wiecznego martwienia się o wszystko. Ja jako kobieta również rozpamiętuję różne rzeczy, po lekturze poradnika staram się to robić znacznie rzadziej, aby nie niszczyć swojego zdrowia, gdyż u mnie to na nim się odbija.

Nie pozwólmy, aby rozpamiętywanie zawładnęło naszym życiem!

Zaliczacie się do tego grona? Ja oczywiście, że tak i kolejny raz czytając książkę, miałam wrażenie, że czytam o sobie samej. Uczucie to mogę opisać, jakby ktoś wyjął część mojego charakteru i przelał ją na papier.
Jeśli też ktoś ma takie problemy, że nadmiernie myśli to ta książka będzie strzałem w dziesiątkę. Nie dość, że na początku obszernie jest ten aspekt wytłumaczony i poparty przykładami, żeby czytelnik mógł spróbować określić, czy jest to problem, który go dotyczy, to również w dalszej części, są sposoby, jak można spróbować ograniczyć te zjawisko. Wszystko opisane jest tak, aby pewne rzeczy wdrażać powoli w nasze życie, aby uzyskać efekty i w końcu przestać nad wszystkim nadmiernie rozmyślać.
Jest to bardzo kłopotliwe, ponieważ czasami bardzo ciężko skupić się na najprostszych rzeczach, gdyż w głowie lata tysiąc myśli nie na temat. Faktem jest, że bardzo dużo kobiet ma ten problem, ponieważ lubimy rozpamiętywać wszystkie sytuacje z naszego życia po kolei. Mam nadzieję, że te z was, które też mają ten problem ,sięgną po tę książkę z nadzieją na zmiany, które pozwolą w pełni cieszyć się życiem.

"Problem z rozpamiętywaniem polega na tym, że nie pomaga ono nam odkryć najgłębiej skrywanych i najautentyczniejszych prawd i faktów o naszym życiu. Nie daje nam jasności i wglądu w przeszłość ani nie rozwiązuje bieżących problemów."

Czy jesteś osobą skłonną do zadręczania się niepotrzebnymi myślami? Czy martwisz się kłopotami, jakie mogą pojawić się w przyszłości? Czy pełna niepokoju leżysz w nocy z otwartymi oczami i zastanawiasz się, jak inaczej mogły się potoczyć przeszłe wydarzenia? Jeśli odpowiedziałaś TAK na jedno lub więcej z tych pytań, prawdopodobnie należysz do osób skłonnych do zadręczania się niepotrzebnymi myślami. Duża liczba kobiet pada ofiarą tej przykrej skłonności, która przeszkadza im w prowadzeniu satysfakcjonującego życia. W swojej przełomowej książce sławna psycholog i wielokrotnie nagradzana badaczka dr Susan Nolen-Hoeksema przedstawia sposoby wyrwania się z ponurych rozmyślań i odzyskania radości życia.

Autorka zaprzecza poglądowi, że nieustanne analizowanie emocji jest korzystne. Wyjaśnia również, dlaczego tak wiele kobiet ulega skłonności zadręczania się niepotrzebnymi myślami, oraz oferuje praktyczne wskazówki i strategie ucieczki od negatywnych myśli, odzyskania pewności siebie i kontroli oraz uniknięcia pułapek w przyszłości. Jest to wydaje mi się skuteczny poradnik z praktycznymi wskazówkami, dużą wiedzą i wieloma przykładami dobrych praktyk.

Książkę czyta się bardzo szybko, sama w sobie jest bardzo ciekawa i treściwa, a język jej jest uniwersalny - dla każdego. Dlaczego spędzamy tak dużo czasu na bezowocnym roztrząsaniu przeszłych wydarzeń? Dlaczego ciągle myślimy o kłopotach? Na te i inne wyżej wymienione pytania autorka odpowiada podpierając się wieloma dowodami i przykładami ze swojego życia zawodowego i osobistego. Czytając tę pozycję czułam, że ona również jest o mnie, dla mnie. Książka pomogła mi odpowiedzieć na dręczące mnie pytania, pokazała, jak uwolnić się od niekończących się przemyśleń. Pokazała, jak ustabilizować swoje życie, by było szczęśliwe i stabilne.

Jest to świetny poradnik, ukazujący bardzo dobrze problem wielu kobiet oraz sposoby jego skutecznego rozwiązania. Książka jest przejrzysta, autorka cytuje ciekawych ludzi, a przykłady sprawiają, że wzrasta jej autentyczność i czytelnik przy tym wie, że nie jest sam w problemie. Bazuje na wielu badaniach, opracowanych przez naukowców jak i samą autorkę. Myślę, że jest to obowiązkowa lektura dla każdej dziewczyny i kobiety, która rozmyśla nad swoim życiem i szuka rozwiązań, wraca do przeszłością, roztrząsa wszystkie problemy, a w rezultacie - nie może cieszyć się w pełni swoim życiem. Jest swego rodzaju drogowskazem - pokazuje nam kierunek działania, pomagającym zapanować nad swoim życiem emocjonalnym.

Gorąco polecam zapoznać się z tą pozycją i poznać punkt widzenia autorki na sprawy, które dotyczą szczególnie nas - kobiet.

Wydanie poprawione 2020

Wydanie poprawione 2020

• Poradniki
  • Psychologia
  • WWO

Dodaj cytat z książki Kobiety które myślą za dużo