Bukiet chryzantem

Oficynka
2022-03-03
2022-03-03
9788367204002
literatura piękna uczucia miłość rodzina przyjaźń historia Kresy

"BUKIET CHRYZANTEM" - seria Bukiet uczuć tom 2 - KAZIMIERZ KILJAN

Dalsze losy Justyny i zmiany w jej życiu. Adoratorzy
i dylematy oraz urocza Pani Florentyna. Kim jest i jaką rolę odegra musicie przeczytać, nie będę się rozpisywać, bo musiałabym zdradzić część tego co jest w tomie pierwszym, więc lepiej przeczytajcie Bukiet Chabrów. Jedno co mnie denerwuje w tej pozycji to za dużo odniesień do tego co się przeczytało w pierwszej części.
Mimo to polecam obie pozycje także jako audiobook, choć w tym tomie jest inna lektorka, i to też jest na minusie. Szkoda, że nie została ta sama. Ech. To są moje oczywiście uwagi. Nie będę więcej opisywać by nie psuć radości z odkrywania historii Justyny
Polecam obie wersje, w Legimi jest ebook i audiobook tom 1 i tom 2.

OCENA 09/10
34/24 ( 2/03)/ OBYCZAJ 24/24
ilość stron: 298
DATA wyd: 03.03.2022
czas przewidziany czytania: 5 h 40 min.
Czas słuchania: 08 h 52 min
LEKTORZY: Elżbieta Kijowska
Anastazja
Skończona 03.03.2024 (słuchana)

"BUKIET CHRYZANTEM" - seria Bukiet uczuć tom 2 - KAZIMIERZ KILJAN

Dalsze losy Justyny i zmiany w jej życiu. Adoratorzy

Książka jest II tomem serii "Bukiet uczuć" autora. W książce poznajemy dalsze losy Justyny. Po śmierci pana Karola dziewczyna odziedziczyła antykwariat i z sukcesem go dalej prowadzi. W tym tomie pojawia się jednak jeszcze jedna ciekawa postać, staruszka, pani Florentyna. Dziewczyna pomaga jej w pewnych sprawach aż pewnego dnia prosi aby wprowadziła się do niej. Hrabianka Florentyna z przyjemnością pomoc przyjmuje. W życiu Justyny dzieje się mnóstwo dziwnych rzeczy a ona nie ma pojęcia kto czyha na jej majątek, podejrzewając wielu. Bardzo dobrze się czyta książki napisane przez autora, treść wciąga i nie spostrzegłam się a już był koniec. Czekam teraz na tom III. Polecam

"Bukiet chryzantem" KAZIMIERZ KILJAN

Zapraszam Was w cudowną podróż do świata książek i świata ludzi.
Autor zadbał o to, abyśmy zechcieli wejść, rozgościli się i chętnie pobyć tutaj trochę.

Drugi raz dałam się wciągnąć w genialny klimat powieści.
Tak dobrze mi tam było, owszem bywało niebezpiecznie, ale mimo to, chciałam tam być.
Znów widziałam, słyszałam i czułam wszystko to, co nasza bohaterka.
Piękny język i styl autora znów mnie zaskoczył.
Historia porusza, wzrusza czasem bawi, a czasem wkurza.
Czytając tę powieść poczujecie cały wachlarz emocji.
Podoba mi się, że wszystko dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych, czyli kiedyś i dziś.
Przedstawione wydarzenia mieszają się, dając nam obraz tego co się naprawdę wydarzyło.

Jest bardzo intrygująco, zagadkowo i tak cudownie.
Historie poszczególnych bohaterów zaskakują i wnoszą do powieści tak wiele emocji, wzruszeń, poruszeń.

Poznamy dalsze losy Justyny, która w wyniku pewnych zdarzeń została spadkobierczynią antykwariatu i całej kamienicy, w której pewien stary jegomość zachował to co dla niego i jego rodziny najcenniejsze.
Poznamy przemiłą starszą panią Florentynę, która jest prawdziwą hrabiną. Jak szybko się okazuje kobieta ta bardzo dobrze znała naszego Pana Karola.
Pojawi się też przystojny mężczyzna o imieniu Łukasz, który jest bardzo zainteresowany Justyną, a może wcale nie nią.
Dobrze, że są prawdziwe i oddane przyjaciółki Agata i Monika, na które zawsze można liczyć.

Będzie o miłości i jej sile oraz różnych jej odcieniach. Będzie też o prawdziwej przyjaźni i intuicji, którą każdy z nas posiada, ale nie zawsze chcemy jej słuchać.

Świetna lektura na wieczór :)

Dobrze jest przeczytać część pierwszą serii pt. "Bukiet Chabrów", ponieważ od tego wszystko się zaczęło.

Zapraszam Was do siebie www.ostatniastrona.com.pl
oraz na Instagram https://www.instagram.com/mad.skalska/

"Bukiet chryzantem" KAZIMIERZ KILJAN

Zapraszam Was w cudowną podróż do świata książek i świata ludzi.

Drugi raz dałam się wciągnąć w genialny klimat powieści.
Znów widziałam, słyszałam i czułam...

- czerwca 13, 2022

...,,Już Ty się tym tak nie trap moja duszko w żadnym razie..." ,,Bukiet chryzantem" Kazimierz Kiljan

Dziś przychodzę do was z kontynuacją serii ,,Bukiet uczuć" pt ,,Bukiet chryzantem", który właśnie dzisiaj skończyłam słuchać.

To książka w której możemy śledzić dalsze losy Justyny, powieść lekka i przyjemna. Pełna nie oczekiwanych, a czasem dziwnych zdarzeń... Z pewnością was zaskoczy, ciekawe czy tak miażdżąco jak mnie?

Autor opisuje wszystko w taki sposób jakby sam był odbiorcą. Można usiąść za biurkiem i poczuć zapach starych rycin, czy obejrzeć numizmaty, albo wybrać się do dawnej epoki. Założyć balową suknie hrabiny i poczuć się jak w dawnej epoce. Wybrać w podróż do dawno zapomnianych miejsc i zobaczyć to wszystko oczami wyobraźni, a także poczuć emocje i doznania towarzyszące bohaterom. Tu się uśmiechnę, mam szczerą nadzieję , że zechcecie sprawdzić sami.

https://zaczytanaaaola.blogspot.com/2022/06/czowiek-ma-jedna-szczegolna-ceche.html Pełną opinie o książce znajdziecie tutaj Zapraszam

- czerwca 13, 2022

To jedna z tych "książek", które podlizują się do czytelnika.
Mnóstwo banału, zwroty typu "święta, święta i po świętach" (no tak, bo nic się nie działo w ich czasie),"lato było upalne" (och, co za straszna i niespodziewana tragedia!),"ulice rozgrzane do czerwoności", które mają przeciętnej konsumentce romansu uzmysłowić, że trzy wykształcone bohaterki książki (panie architekt o intelekcie rozwielitek) niczym się od niej nie różną.

Poza tym mnóstwo nielogicznych bzdurek takiego typu, który świetnie wypada w filmikach na YT z cyklu "złe książki":
- pierwsza miłość bohaterki ma na imię Marcin, choć w blurbie na okładce figuruje jako Maciej,
- bohaterka mieszka w kamienicy wypełnionej antykami, antycznymi książkami, rzadkimi monetami i mając pieniądze oraz wiedząc to nie zakłada alarmu ani chociażby lepszych zamków,
- jeździ stylowym starym garbusem, po czym po tym, jak jej nie odpalił zimą kupuje w ciągu 3 godzin nowe auto - białego mercedesa (?!) z terenowymi kołami (?!) tylko po to, żeby dojechać do starszej znajomej, choć akcja dzieje się we Wrocławiu, gdzie kursuje komunikacja miejska,
- bohaterka podaje szczegóły swojego wyjazdu z miasta facetowi, którego podejrzewa o to, że chce ją okraść,
- mimo, że jest rozwódką uważa za początek nowego związku kilka oddalonych od siebie w czasie spotkań z facetem, którego raczej nie lubi, po których to spotkaniach żadne z nich nie odczuwa potrzeby, żeby wysłać do drugiego choć smsa,
- wspomniany facet, podobno bardzo zapracowany, gdy chce porozmawiać z bohaterką, to przyjeżdża do niej do pracy albo dzwoni na stacjonarny telefon (jest rok 2011),
- jedna z jej przyjaciółek ewidentnie jest wredna i zazdrosna, a druga normalna i dlatego wg autora "rozumieją się jak bliźniaczki" (chyba nigdy nie spotkał bliźniaczek),
- bohaterka po akcji zakupowej w galerii oraz rozmowie ze starszą kobietą, o tym, jaką młodsza z nich jej świetną laską ogląda się w lustrze ("jędrne piersi, zwieńczone malinowymi sutkami, stanowiły piękną całość" hmm, myślałam, że piękny fragment stanowiły) i to tak ją podnieca, że masturbuje się w wannie,
- autor książki, na oko w wieku 60+, pisze: "Mimo trzydziestu kilku lat, Justyna była niezwykle piękną i zgrabną kobietą. Jej ciało nie zdradzało najmniejszych oznak upływu czasu, nadmiaru tkanek czy śladów celulitu"; zastanawia mnie czy aby sam fakt, że bohaterka miała kobiece piersi to aby nie dowód na upływ czasu - od jej dzieciństwa),
- bohaterka prowadzi antykwariat, a rachunki przesyła do "biura finansowego",
- z potraw bohaterka potrafi przyrządzić herbatę i kupić pączki, ewentualnie kupić kruche ciasteczka - i to tyle, jeżeli chodzi o jedzenie w tej książce,
- dwukrotnie, przy wypakowaniu zakupów, wyjmuje je z "plastykowej" lub "plastikowej" torby - brawo ekologia,
- bohaterka, chcąc po móc dziewięćdziesięcioletniej staruszce z problemami z sercem umieszcza ją samą, bez innej osoby do pomocy, na drugiej kondygnacji kamienicy, choć starsza pani ledwo, z pomocą tejże bohaterki, weszła po schodach w budynku,
- owa dziewięćdziesięcioletnia słabowita staruszka bez problemu i nie mając żadnych przyborów, o których wiemy, przerabia stare, kilkudziesięcioletnie suknie z delikatnych materiałów szyjąc ręcznie,
- owa słabowitą, dziewięćdziesięcioletnią staruszkę bohaterka zabiera w podróż na Białoruś, nie wiedząc gdzie leży miejscowość, do której jadą oraz nie mając nigdzie zarezerwowanego noclegu,
- kardiolog przyjeżdża do wspomnianej starszej pani z wizytą i w ramach rozmowy po wizycie wygłasza monolog psychologiczny,
- trzydziestokilkuletnia przyjaciółka głównej bohaterki jedzie kilka dni przed świętami do mężczyzny, którego poznała przez internet, a który zaprosił ją na święta, bo chce mu zrobić "niespodziankę".

Ponadto: korekta nie ogarnia odmiany przez przypadki, literówek oraz faktu, że w zdaniu oznajmującym musi być podmiot i orzeczenie (nie był to równoważnik zdania).

Co mnie podkusiło, żeby to przeczytać?!
A, wiem - miejsce akcji, czyli antykwariat.

Od czasu "Normalnych ludzi" nie przeczytałam obyczajówki, której autor zakładałby, że czytelnicy mają jakiś mózg.

To jedna z tych "książek", które podlizują się do czytelnika.

Po raz drugi Pan Kazimierz Kijlan czaruje mnie swym piórem genialnym,zachwycającym.
Udaną,ładną podróż zapewnił mi autor,podróżowałam z głównymi bohaterami,pokochałam je od razu.
Porywa powieść,zatraciłam się w tej lekturze.
Połknęłam tą książkę,była historia życiowa,poruszająca.
Okładka powieści obyczajowej autora cudowna,przyciągnęła moje oczy,zachwyciła mnie i skradła me serce.
Kocham tą lekturę cudna,urokliwa i śliczna jest warta przeczytania.
Przyjemność dała mi książka,pod urokiem,piękna jestem tej przepięknej lektury.

Porywa powieść,zatraciłam się w tej lekturze.
Połknęłam tą książkę,była historia życiowa,poruszająca.

Praca w antykwariacie potrafi nieść ze sobą niesamowite historie. Przekonuje się o tym Justyna, główna bohaterka książki "Bukiet chryzantem". Kobieta na swojej drodze spotyka ciekawych ludzi, a wraz z nimi historie ich życia. Przemiła staruszka, która trafia do antykwariatu z cenną pozycją oraz czarujący mężczyzna, od którego Justyna powinna trzymać się z daleka, to tylko mała zapowiedź tego, co się wydarzy. Czeka ją wiele przygód i nierozwiązanych zagadek, o których usłyszycie więcej, sięgając po wspomnianą pozycję. Jesteście ciekawi? W takim razie zapraszam na moją krótką opinię.

"Bukiet chryzantem" to bardzo ciekawa, niestandardowa powieść. Z jednej strony opowiada losy głównej bohaterki, z drugiej natomiast czaruje opowiadaniami zapomnianych książek. Łączy w sobie ciepło, dobro i tajemniczość. Dość swobodnie napisana pozycja, przyjemna, a jednocześnie wzbudzająca dreszczyk. Pokazuje jedne z najważniejszych wartości w życiu, uświadamiając czytelnikowi co się liczy.

Osobiście pozycję oceniam na 8/10. Fabuła jest interesująca, wyróżniająca się na tle innych powieści. Akcja toczy się dość wolno, bez większych zwrotów akcji. Każdy rozdział opatrzony jest odpowiednim tytułem, opowiada o odrębnej historii. Następnie, na sam koniec pozwalając czytelnikowi połączyć je w całość. Sami bohaterowie są dobrze dobrani, wraz z biegiem akcji stają się wręcz dobrymi znajomymi. Styl pisania autora pozwala na przeżycie wszystkich wydarzeń z nimi, jako poboczny świadek. Polecam serdecznie jako lekturę na jeden wieczór.

Kochani dzisiaj zachęcam Was do przeniesienia się że mną do cudownego wręcz świata Justyny - młodej antykwariuszki, kochającej to co robi. Dziewczyna odziedziczyła antykwariat oraz całą rezydencję od pana Karola i oddała temu zajęciu całe swoje serce. Prowadzenie antykwariatu nie tylko stało się jej zarobkiem, ale również i pasją.
Któregoś dnia odwiedza ją w antykwariacie Łukasz -dawny znajomy pana Karola, przed którym pan Karol ją przestrzegał. Jednak Łukasz jakoś przyciąga do siebie Justynę, ale wszystko do czasu, do pewnego wydarzenia, kiedy to jej intuicja daje o sobie znać i każe lepiej się Łukaszowi przyjrzeć. Co z tego wyniknie? Jakim człowiekiem okaże się Łukasz ? ...
Na drodze Justyny los stawia również Florentyna - hrabinę z krwi i kości, dobrą znajomą pana Karola, która zna dużo sekretów antykwariusza jak i również tego miejsca. Ta znajomość dużo zmieni w życiu dziewczyny, kobiety bardzo przypadną sobie do gustu i staną się sobie bardzo bliskie. Florentyna bardzo barwnie zaczaruje swoimi opowieściami z dzieconstwa. Razem odkryją ciekawe zakamarki antykwariatu. A jakie?.... Przeczytajcie sami.....
Cudowna historia pełna ciepła, miłości, wzajemnych relacji jak i również zawirowań serca i niestety upływającego czasu. Możnaby rzec, że zwykła obyczajówka, jednak w jej prostocie tkwi sekret i jej urok. Zwykła a niezwykła. Porwała mnie od pierwszej strony i czuję trochę niedosyt. Po cichu liczę na kontynuację......

Któregoś dnia odwiedza ją w...

„Człowiek ma jedną szczególną cechę – potrafi przystosować się do każdych warunków, choć bywa, że potrzebuje na to więcej czasu.”

W naszej polskiej tradycji chryzantemy kojarzą się najczęściej z cmentarzem, pochówkami, gdyż możemy je ujrzeć, chociażby podczas święta zmarłych w listopadzie. Historia zawarta w książce „Bukiet chryzantem” nadaje tym pięknym kwiatom zupełnie inne znaczenie.

Justyna przekonała się, że nie wchodzi się drugi raz do tej samej rzeki. Odnowiony kontakt po latach z byłym narzeczonym i próba ułożenia sobie z nim życia na nowo okazała się nieudana. Teraz postanawia godnie zastąpić swego zmarłego przyjaciela, sędziwego antykwariusza, Karola Bratzkiego, którego ducha cały czas czuć pośród dawnych ksiąg i cennych pamiątek. Wydaje się, że wszystko wróciło do normy i jej życie zaczyna płynąć w umiarkowanym, spokojnym rytmie. Wkrótce zaczynają się pojawiać w jej antykwariacie osoby, które nadają kolejnym dniom emocjonalnego i barwnego kolorytu. Justyna może przy tym zawsze liczyć na przyjaciółki Monikę i Agatę, które chętnie ją wspierają zarówno czynem, jak i słowem.

Moją uwagę przyciągnęła przede wszystkim okładka, a potem skrywająca się za nią historia. Opis na końcu książki nie oddaje tego, co można przeczytać po otwarciu jej pierwszych stron. Nie od razu wprawdzie wniknęłam w jej opowieść, gdyż w początkowych akapitach autor zawarł w skrócie to, co działo się w tomie pierwszym zatytułowanym "Bukiet chabrów", który wraz z "Bukietem chryzantem" wchodzą w skład serii pt.: "Bukiet uczuć". Nieznajomość wcześniejszych wydarzeń i ich skrótowe zrelacjonowanie w części drugiej wprowadziło u mnie niewielki chaos, ale też rozbudziło chęć poznania serii od początku. Kolejne, już bieżące epizody śledziłam bez większych problemów, a co najważniejsze, z rosnącym zainteresowaniem. Została ona napisana ładnym poprawnym stylem, który sprawia, że opowieść nabiera urokliwego, romantycznego charakteru o lekkim zabarwieniu retro, przypominając romanse sprzed wielu lat, gdzie nie ma wulgaryzmów, brutalności i erotyzmu, a wszystko podane jest w elegancki, wyważony sposób.

"Bukiet chryzantem" to powieść obyczajowa z elementami romansu, ale skomponowana z eleganckich słów i przemyślanych zdarzeń. Bardzo dobrym pomysłem było podzielenie tej historii na rozdziały opatrzonych tytułem i ozdobionych czarno-białą grafiką przedstawiającą bukiecik tytułowych chryzantem. Każdy z nich opowiada o jakimś konkretnym wydarzeniu, które w efekcie ma znaczenie po przeczytaniu całej powieści. Fabuła oparta została na dwóch płaszczyznach, w których przeszłość przeplata się z teraźniejszością, dodając w ten sposób refleksyjną i nostalgiczną nutkę. Narracja trzecioosobowa pozwala spojrzeć na niektóre sprawy z różnych perspektyw, ale głównie poznajemy punkt widzenia Justyny. Autor przemyca pomiędzy wydarzeniami różne ciekawostki związane z pracą antykwariusza, burzliwą historią naszego kraju, pokazując, że jest ona złożona nie tylko z suchych faktów, ale przede wszystkim z ludzkich, często bolesnych i dramatycznych losów.

Bohaterkami drugiego planu są książki, z których każda ma swoją historię związaną z tym, co w sobie zawiera, ale też połączoną z właścicielem woluminu poprzez sentymentalne wspomnienia. Dla Justyny stanowią one nieocenione relikty przeszłości i źródło wiedzy o ich pochodzeniu, oraz ich właścicielach. Szczególnie wzruszająca i niezwykła jest historia Florentyny Miecznikowskiej, która ma za sobą wiele przeżyć, a część z nich łączy się ze zmarłym antykwariuszem. W ten sposób mamy możliwość powrócić do świata, który przeminął i ożywa teraz we wspomnieniach i starych księgach.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu Oficynka

Bardzo cieplutka książka:-) Od samego początku autorka zabiera nas do pięknie opisanych uczuć, miejsc i zawirowań serca. Już samo wspomnienie o antykwariacie wypełnionym zapomnianymi książkami było dla mnie jak tajemne przejście do zakazanego świata. Czuć tutaj tą miłość do książek, co zawsze mnie urzeka w literaturze. Autor wplótł w wątek wspomniane chryzantemy, które były czegoś symbolem. Nie wiem jak inni, ale kiedy tylko postacie wybiegały w przyszłość niemal słyszałam tutaj podmuch wiatru i lekkie kołysanie ich płatków. Wszystko jawiło mi się gdzieś pomiędzy jawem a snem, gdzie niekoniecznie wszystkie wydarzenia spływały w formie pozytywnej. Bardzo żałuję, że czytam ją jako drugi tom, gdyż wyczułam tutaj artystyczną nie tylko duszę, ale i pióro autora. Chwilami traktowałam go jako poetę o nadwrażliwej czułości i sile słowa. Niekiedy przebijały się tutaj nieco męskie określenia, lecz dawały nacisk na przekaz, który miały sprawować. Jak dla mnie piękna opowieść, choć nieco przesiąknięta smutkiem i problemami. Poznamy tutaj bohaterkę o pięknym imieniu, która bardzo by chciała porzucić smutki dnia wczorajszego i rozpocząć dzień dzisiejszy na nowo. Najlepiej z nowymi wspomnieniami, wrażeniami i czystym, niczym nie skalanym sercem. Tak właśnie trafia do antykwariatu, który wypełniony po brzegi książkami posiada również władcze możliwości tajemnic innych ludzi. Jej zachwyt jest ogromny, a marzenia o nowej przyszłości snuje w sekrecie przed innymi. Niestety jak to w najpiękniejszych książkach bywa, to, co wydawało jej się, że zostało pożegnane pojawia się na nowo. Skrzywdzone serce zaczyna bić w dawnym rytmie pełnym obaw i trosk. Przyszła pora na rozliczenie na które nie jest gotowa. W sumie czuć tutaj, że chyba nigdy nie była. Na jej drodze stanie męski osobnik, który nie kryje zainteresowania Kobietą, a jedynie antykwariatem. Ma pewne plany względem własnej przyszłości, a jeśli chcecie poznać jakie, to musicie sami zgłębić ta historię... Nie wiem tego na pewno, ale czuję, że lepiej czytać od tomu pierwszego;-)

• BookBeat
  • Marnotrawstwo drzew
  • Wyzwanie 2023
  • NA FAKTACH OPARTE.
  • Książki o książkach, bibliotekach, księgarniach i czytaniu

Dodaj cytat z książki Bukiet chryzantem