Obudź się i żyj

Okładka książki Obudź się i żyj Kazimierz Kiljan
Okładka książki Obudź się i żyj
Kazimierz Kiljan Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Białe Pióro literatura obyczajowa, romans
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
2021-01-02
2021-01-02

Bohaterką tej powieści autorstwa pisarza Kiljana jest młoda,urocza,wrażliwa i mądra dziewczyna o imieniu Natalia mieszkająca w niewielkiej wsi.
Jej marzeniem jest zostać pielęgniarką i pomagać innym.
Natalia zaczyna pracę w szpitalu,gdzie jest pielęgniarką pracuje z pasją,oddana jest bezwarunkowo,z oddaniem dla pacjentów,jest lubianą,ukochaną osobą przez wszystkich.
Jednak po pewnym czasie dziewczyna ma problemy ze zdrowiem coraz słabszą jest i gorzej się czuje.
Zapada na poważną chorobę białaczkę,wyniki jej są bardzo złe.
Zmaga się z chorobą przez długi czas,nagle ktoś tajemniczy pojawia się w jej życiu pewien przystojny,miły mężczyzna,czuwa przy niej i mówi,żeby się nie poddawała walczyła z tą chorobą.
Natalia chce walczyć dla siebie i dla niego,wciąż o niej myśli,zależy mu na niej.
Między młodymi ludźmi rozwija się uczucie prawdziwe,mocne.
Chemię czują i to silną do siebie.
Towarzyłam im bardzo i dopingowałam,by byli razem parą.
Pozytywni,ciekawi to bohaterzy w tej lekturze.
Losy bohaterki śledziłam uważnie,z przesłaniem ta książka była niesamowicie wpłynęła na mnie dostarczyła życiowych,dobrych emocji,wzruszenia były nie brakowało ich,przekaz niesie powieść obyczajowa o problemach rodzinnych,chorobie,utracie bliskiej osoby i o miłości opisana.
Pióro ma pisarz Pan Kazimierz znakomite,doskonałe,kunszt pisarski fajny,jego styl pisania strasznie mnie się podoba.
Jest jednym z ukochanych moich pisarzy polskich,którego kocham czytać i książki wydane przez niego.
Każda jest wyjątkowa,piękna i interesująca.
Ucztę czytelniczą zapewniła mi lektura wzruszałam się przy niej,wciągała mnie od samego początku do końca każdy rozdział coś miał ciekawego do poczytania,że zaczytywałam się w książce pochłonęłam książkę z zapartym tchem.
Godna przeczytania cudna,przyjemna i rewelacyjna to była książka.

Jej marzeniem jest zostać pielęgniarką i pomagać innym.
Jednak...

To było moje pierwsze spotkanie z książką Kazimierza Kiljana, który ma już na swoim koncie parę książek.
Bohaterką opowieści jest Natalia. Dziewczyna jest pielęgniarką a praca jest dla niej prawdziwą pasją i oddaje się jej w pełni. Jest wrażliwa na losy innych i stara się im jak najbardziej pomóc. Sama również ma kłopoty ze zdrowiem. Pierwsze objawy choroby wydają się dość błahe jednak z biegiem czasu coraz bardziej się nasilają. Dopiero kolejne badania dają pełną diagnozę. Natalia tafia do szpitala, lecz ze wszystkim jest sama. Nie ma wsparcia rodziny, z którą zerwała kontakt tuż przed wigilią Bożego Narodzenia. Jak potoczą się dalsze losy dziewczyny?

Książkę czyta się w miarę dobrze, choć jest trochę monotonna. Losy Natalii nie są opowiedziane przez autora chronologicznie. Najpierw poznajemy dziewczynę w teraźniejszości, a później wracamy się w czasie i poznajemy jej historię. Bohaterkę można polubić, jednak niekiedy wydaje się wręcz zbyt idealna, by mogła gdzieś tam istnieć w rzeczywistości. Dziewczyna na początku wydaje się krucha jak lalka z porcelany. Są to jednak pozory Natalia ma w sobie siłę, która pozwala jej przetrwać.
Książkę oceniam na 6,5 pkt.

Wzruszająca powieść o dziewczynie z niewielkiej wioski , której marzeniem jest zostać pielęgniarką. Wyjeżdża do miasta gdzie kończy upragnioną szkołę pielęgniarską i podejmuje pracę w wymarzonym zawodzie. jest lubiana przez pacjentów i personel. Szybko awansuje w pracy. Dość tego lukru trzeba dodać trochę goryczy. Natalia dowiaduje się , że jest poważnie chora. Przechodzi terapię i poważną operację. Podczas leczenia poznaje osoby , które jak się później okaże będą mieć duży wpływ na jej życie. Jaki ? przeczytajcie, a się dowiecie. Powieś w sam raz na urlop- lekka i przyjemna.

Na półkach: , , , , , ,

Kazimierz Kiljan ma już w swoim literackim dorobku sporo pozycji. Kilka spośród nich miałam okazję recenzować, a dwóm z tytułów, w tym najnowszemu, który swoją premierę ma właśnie dzisiaj tj. 2 stycznia 2021 (kiedy publikuję niniejszy tekst) i o którym chcę Wam dziś opowiedzieć mam przyjemność patronować.

Powieść ta nosi bardzo wymowny tytuł „Obudź się i żyj”, a jej bohaterką jest Natalia Kleczkowska, która z ogromnym oddaniem i zaangażowaniem wykonuje swoją pracę, która jednocześnie stanowi jej pasję. Młoda kobieta czuje się całkowicie spełniona w zawodzie pielęgniarki.
Los jednak jak wiadomo bywa przewrotny, więc na tę niesamowicie empatyczną, lubianą, szanowaną, zawsze uśmiechniętą i pełną życiowego wigoru kobietę spada ciężka choroba… Natalia początkowo bagatelizuje pierwsze pojawiające się symptomy, które z biegiem czasu nasilają się. W następstwie tego faktu nasza bohaterka zaczyna szukać pomocy medycznej, a że o właściwą diagnozę jest jak się okazuje dosyć trudno, więc wszystko trochę trwa i nie ułatwia całej sytuacji związanej z oczekiwaniem na ostateczne rozpoznanie choroby. Koniec końców Natalia trafia jednak pod opiekuńcze i fachowe skrzydła profesora Trawińskiego, co staje się początkiem jej leczenia.

Dowiadujemy się też, że na skutek horrendalnego nieporozumienia mającego źródło w niefortunnym zbiegu okoliczności Natalia jakiś czas temu zerwała kontakt z rodziną, która zawsze była dla niej niezwykle ważna. Na skutek tych zawirowań Kleczkowscy nic nie wiedzą o trudach choroby, z jakimi zmagała się młoda kobieta ani o skomplikowanej operacji i późniejszej rekonwalescencji, które przeszła.

Na szczęście we wszystkim wspierały ją koleżanki z pracy oraz ludzie poznani w klinice, której była wówczas pacjentką. Jedną z takich osób jest Jacek – z tym mężczyzną połączyła Natalię wyjątkowa więź, która przetrwała śmiało można rzec wszystko, ale o szczegółach dowiecie się z kart powieści.

W pewną Wigilię Natalia wiedziona nagłym, lecz nieodpartym impulsem postanawia po kilku latach nieobecności wybrać się do rodzinnego domu. Decyzja ta zapoczątkowuje powrót na łono rodziny, który jak się okazuje był równie wyczekiwany przez wszystkich. Dzięki temu poznajemy snutą przez Natalię opowieść o tym, co działo się w jej życiu przez kilka ostatnich lat.

Autor poprzez postać Natalii ukazuje zawiłe koleje ludzkiego losu, który nie zawsze jest dla człowieka łaskawy i bardzo często go nie oszczędza. Jest to magiczna opowieść o wierze, nadziei, miłości, przyjaźni, spełnianiu marzeń oraz sile rodzinnych więzi. Jej tytułowe przesłanie „Obudź się i żyj” nawołuje każdego z nas do swoistego przebudzenia i czerpania z życia ile się tylko da pomimo dotychczasowego bagażu doświadczeń, jaki niewątpliwie każdy z nas posiada.

Jeśli chcecie przekonać się czy Natalia mimo wszystkiego, co przeszła odnajdzie na nowo wewnętrzną stabilizację i szczęście to sięgnijcie koniecznie po tę klimatyczną opowieść, która zapewne wywoła w Was sporo refleksji na temat wielu życiowych kwestii.
Ta osadzona w okołoświątecznym klimacie historia idealnie wprowadza czytelnika w magiczny i służący wewnętrznemu wyciszeniu zimowy czas, tak więc nie pozostaje mi nic innego jak tylko gorąco polecić Wam jej przeczytanie, co oczywiście czynię.

A w ramach ciekawostki i odrobiny chwalenia się powiem Wam, że niniejsza książka jest 15-tym patronatem Książkowo czyta :).

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Powieść ta nosi bardzo wymowny tytuł „Obudź się i żyj”, a jej...

"Obudź się i żyj" czytało mi się lekko i przyjemnie. Historia ma w sobie przekaz taki pozytywny. Gorąco polecam, książkę z zakończeniem wspaniałym.

Z czym kojarzy się nam Wigilia? Z domową krzątaniną, zapachem pysznych potraw i ciast, wspólnym lepieniem pierogów, ubieraniem choinki, prezentami, z Pasterką i żłóbkiem, zimą i dobrym nastrojem. W każdym razie dobrze się nam kojarzy. Niestety, jak to w życiu, czasem pośpiech i chęć, by wszystko wyszło perfekcyjnie - powodują scysje. Tak było w przypadku Natalii. Nad jej Wigilią zawisło jakieś fatum - pociąg utknął w szczerym polu, matka się wkurzyła, że wszystko na jej głowie, i lawina smutków gotowa. Do tego choroba, która dopadła bohaterkę całkiem niespodziewanie. Jednak coś pchało Natalię, by spróbowała ponownie. Los daje nam ludzi i zabiera. Natalia gorzko się o tym przekonała. Jako osoba naładowana ogromną ilością empatii i pchana chęcią pomagania ludziom postanowiła ratować również swoje relacje z najbliższą rodziną i nie tracić czasu na gniewanie się i umartwianie sytuacją. Zamiast narzekać, że nikt jej nie kocha, ruszyła w drogę do domu i... kolejny raz utknęła w drodze. Jakie będą tego skutki? Trzeba przeczytać.
Książkę czyta się łatwo, lekko i z przyjemnością, bo opisana historia niesie w sobie bardzo pozytywny przekaz.
Szkoda tylko, że tło historyczne w jakim została umiejscowiona akcja nie zostało mocniej zaznaczone i raczej trzeba się go domyślić.
Podsumowując: cóż może być ciekawszego jesennno- zimową porą niż zimowa opowieść z happy endem. Polecam.

• Przeczytane 2022
  • .2021
  • Mam do przeczytania
  • 2.obycz/rom

Dodaj cytat z książki Obudź się i żyj