Trzy sztuki jedwabiu

Weronika Wierzchowska Wydawnictwo: Empik Go literatura piękna
Empik Go
2022-01-18
2022-01-18

Temat trudny bo jest nim handel ludźmi ale bardzo ciekawa fabuła. Akcja wartka, dużo się dzieję. Nie rozumiem tak złej opinii. Książka jest okej, czytałam ją jako fabularną powieść sensacyjną i nie zawiodłam się.

Bardzo mi przykro to pisać, ale ta książka jest niestety "gniotem". Temat interesujący, ponieważ ma swoje podstawy w prawdziwych historiach. Natomiast opowieść autorki to ślizganie się pomiędzy kolejnymi "komunałami", bez pogłębienia. Używa do opisywania historii jakiegoś specyficznego języka, zbliżonego do obecnego potocznego. Również sposób myślenia bohaterek, przytaczany w książce przypomina współczesny sposób myślenia młodzieży. Ta książka przypomina raczej wstępne notatki i plany DO NAPISANIA KSIĄŻKI. Z trudem przebrnęłam. Rzadko zdarza mi się czytać równie kiepską literaturę. Jest mi niewymownie przykro, że ta lektura skłoniła mnie do napisania tej druzgocącej recenzji, ale musiałam...

Przyznam szczerze, że słuchałem tego dla beki. Temat handlu ludźmi i zmuszania do prostytucji jest niezwykle ważny, ale zastosowane tu rozwiązania fabularne były tak nierealistyczne i bzdurne, że nie mogłem traktować treści poważnie, a tylko czekałem, na jak kretyński pomysł wpadnie zaraz bohaterka.

Bardzo mi się podobała "Służąca", dlatego się skusiłam na "Trzy sztuki jedwabiu". Pod jednym względem się nie zawiodłam: wartka akcja z szeregiem nieoczekiwanych sytuacji i zwrotów akcji. Czegoś takiego u nikogo innego do tej pory nie znalazłam.

Wydaje mi się, że tak bzdurnej książki dawno nie słyszałam. Chyba to książka dla tak zwanego młodego czytelnika, zważywszy na wiek głównych bohaterek - trzech młodych Polek, które wpadają w ręce handlarzy żywym towarem i płyną statkiem do Argentyny. O istniejącej w końcówce XIX wieku organizacji Cwi Migdal porywającej kobiety z Europy Wschodniej slyszalam wcześniej, więc jest szczypta historii. Natomiast poczynania młodych bohaterek powieści - są tak bzdurne i ogłupiające, że myślę, że żadna młodzież takiej bajki nie kupi.

Książkę przesłuchałam dosyć szybko. Lektorka dosyć sprawna, zachęcała do odsłuchiwania. Temat lektury trudny: handel żywym towarem, ubrany w kryminał. Można przesłuchać lub przeczytać, ale na pewno nie jest to lektura obowiązkowa.

Poczatek XX w., zrożnicowanie społeczne, niska pozycja kobiet, handel żywym towarem i silne jednostki, które się temu przeciwstawiają...

Dużo brutalnych scen, przemoc seksualna, sama historia mało realna, choć główne bohaterki bardzo odważne.

Początek jak cię mogę, ale im dalej tym coraz więcej nieprawdopodobnych bzdur. Nie polecam.

• Przeczytane 2022
  • Audiobooki
  • Pożyczone
  • 100 książek w 2022

Dodaj cytat z książki Trzy sztuki jedwabiu