Okładka książki Woal Michał Kuszewski

Recenzja
Michał Kuszewski
#Fantastyka
#jednotomówka

Co to były za emocje! Gdybym mogła położyć się i czytać to bym tak zrobiła, to oczekiwanie na to, aż będę mogła usiąść i czytać dalej było prawdziwą męczarnią.

Dodatkowo warto podkreślić, że główną bohaterką jest kobieta, która co prawda zmaga się ze swoimi trudnościami, ale do tego jak walecznie.. Z oddaniem sobie brnie naprzód pomimo, że tego nie dostrzega.

Bohaterowie książki są skrzywdzeni po ranach psychicznych jak i fizycznych jakie odnieśli na wojnie, a cała akcja się dzieję w miejscu, w którym gł. bohaterka przeżyła ogromną zmianę w swoim życiu. Można rzecz, gdzie jej życie się zmieniło.

Przez tą książkę się płynie. Powinno o niej usłyszeć o wiele wiecej osób, gdyż jest to świetna fantastyka, dynamiczni bohaterowie, zaskakujące demony i wydarzenia, które powalają. I się biją! Jest kilka starć, niektóre są mniej lub bardziej rozbudowane, ale są!

Początkowo możecie się zastanawiać czy nie pominęliście jakieś informacji, ale nie. Po prostu trzeba doświadczyć pewnych wydarzeń z bohaterką, aby te informacje nabrały mocy.

A jeśli chodzi o wątek romantyczny to możecie sami zinterpretować czy jest czy go nie ma, bo na końcu pojawia się sytuacja, która powoduje, że mógłby być, ale przez całość nie ma wątku romantycznego.

Miłej lektury!

Recenzja
Michał Kuszewski
#Fantastyka
#jednotomówka

Nie wiem czy to wina audiobooka, czy autora, ale przez dużą część książki nie do końca wiedziałam co się dzieje

Na półkach: , , , , , ,

Historia na 5 książek, a nie na jedną. Dużo się dzieje, czasem lepiej odpuścić i skupić się na jednym wątku. Straszne zamieszanie, jakby autor chciał za dużo i nie mógł zdecydować się na jedną fabułę.

Teasery tej powieści, publikowane na fanpage autora, sprawiły, że moje oczekiwania co do czwartej książki w dorobku Michała były bardzo duże.
Ostatecznie trochę się zawiodłem, gdyż "Woal", to po prostu dobra książka, nic ponadto.
Caitriona Vess (swoją drogą niepotrzebne udziwnienie imienia tym pierwszym "i" - i tak czytałem Catriona) nie jest tak wyrazistą bohaterką, jak rudowłosa Alyn z pierwszej trylogii.
Akcja powieści też przez pół książki nie porywa jakoś wybitnie, dopiero w drugiej połowie nabiera tempa.
Świat przedstawiony jest też bardzo oszczędnie, wręcz ascetycznie. Niczego o nim nie wiemy poza tym, co potrzebne jest by pchać fabułę do przodu lub dać jakąś podstawę pod działania bohaterki i postaci wokół niej.
Warsztatowo nie ma się do czego przyczepić - jest poprawnie, ale całościowo nie porywa.
Woal to dobra książka, ale dla mnie czegoś w niej zabrakło, tego polotu, który odczuwałem czytając choćby "Płomienie Imoren" i "Boginię Pahaadu".

Nic specjalnego, dużo niespójności. Kilka niedomkniętych watków.

Nic specjalnego, dużo niespójności. Kilka niedomkniętych watków.

Nie wiem, czy pamiętacie jeszcze „Tchnienie Kaim”, które było pierwszą książką Michała Kuszewskiego, jaka została wydana. A jednocześnie była to moja pierwsza książkowa miłość, autorstwa Michała. Od tamtej pory, jestem wierną fanką autora i każdą jego jedną pozycję, czy to w ebooku, czy w papierze mam przeczytaną. „Woal” pierwszy raz czytałam bardzo dawno, już nawet nie pamiętam kiedy, ale pamiętam doskonale, że już wtedy ta historia sprawiła, że moje serce ponownie zabiło szybciej, a ja zapragnęłam ją w papierze. I nie będzie tutaj żadną ujmą czy tajemnicą, jeżeli napiszę, że walczyłam o papierowy „Woal”, niczym lwica.
Nie wierzycie? Zapytajcie Michała.
A kiedy słowo stało się ciałem... dopiero wtedy poczułam, że w końcu dopięłam swego, za co z tego miejsca chcę podziękować wydawnictwu Plectrum.

Caitriona Vess to nielicencjonowana łowczyni demonów. Dziewczyna zostaje zatrudniona do odnalezienia sprawcy serii brutalnych morderstw, które wstrząsnęły miastem Gathara. Pierwszego dnia śledztwa, Caitriona jest świadkiem zbrodni, która po dłuższym zastanowieniu naprowadza ją na trop. Od tej pory Vess rozpoczyna pościg za mordercą. Znając wyłącznie jego imię, rozpoczyna dochodzenie, które przy okazji cofa ją w przeszłość. To właśnie wtedy, Vess zaczyna rozumieć, że aby wykonać zadanie, którego się podjęła będzie musiała przekroczyć Woal, czyli granicę, która rozdziela świat ludzi i istot zamieszkujących Szeol. Tylko w ten jeden, jedyny sposób zdoła pokonać czyhające na nią demony. Podczas trwającego dochodzenia, Caitriona spotyka na swojej drodze filantropa Adonaia Mileta, jego żonę oraz towarzyszy broni z czasów, gdy po raz pierwszy musiała stawić czoła nikczemnym kreaturom. Jednak w świecie Woalu nie wiadomo, kto tak naprawdę jest wrogiem, a komu można bezpiecznie zaufać. Czy Vess i tym razem sprawdzi się, jako łowczyni demonów? Co będzie musiała poświęcić, aby móc osiągnąć swój cel?

„Woal” to książka fantasy, choć wątek, z jakim przyjdzie się mierzyć Vess, podciągnęłabym pod lekki kryminał. Co więcej, Michał Kuszewski nie bawi się z Czytelnikiem w tańcu i, kiedy już czujemy, że zaraz odkryjemy kto jest mordercą, autor wykonuje obrót z transparentem „nope” i zatrzymuje nas w myśleniu i dociekaniu tej zagadki.

Caitriona Vess jest jedną z tych bohaterek, które osobiście bardzo uwielbiam. Silna, konkretna babeczka, która nie boi się wejść w bagno, aby zabrać z niego to, co potrzebuje i wyjść, jak gdyby nigdy nic. Od pierwszej strony polubiłam się z tą dziewczyną i podczas ponownego spotkania z „Woalem” przybiłam sobie piątkę z Vess. Szczerze? Poszłabym z tą typiarą ramię w ramię przez Woal.

Pisałam to, przy „Tchnieniu Kaim”, napiszę też i teraz. Michał Kuszewski ma niesamowity dar bawienia się językiem polskim i wykonuje to wprost wyśmienicie. Dynamika, plastyczność, różnorodność, wszystko to tutaj właśnie jest. Wyobraźnia pracuje pełną parą podczas czytania, a Czytelnik czuje się, jakby sam uczestniczył w tych wydarzeniach. I serio, nie ściemniam. Czytałam tę książkę dwa razy i dwa razy odczuwałam ją tak samo. Nie ma tutaj ani chwili wytchnienia, a kiedy otwieracie „Woal” wchodzicie w zupełnie inny, nowy świat, w którym spędzicie najbliższe godziny (aż do ukończenia tej historii).

Nie będę ukrywać, że jest to książka bliska mojemu sercu. Nie będę ukrywać, że czekam na każdą kolejną historię napisaną przez Michała. Nie będę ukrywać, że każdą jedną będę Wam polecać, bo po prostu warto. I prawie na koniec, nie będę ukrywać, że nie usłyszycie złego słowa ode mnie zarówno o „Woalu” jak i innych książkach Michała Kuszewskiego.

„Woal” zdecydowanie jest pozycją, po którą warto sięgnąć. Jeżeli jesteście fanami książek fantasy to historia Vess na pewno Wam się spodoba. Michał Kuszewski ponownie zabiera nas w fantastyczną przygodę, pełną zwrotów akcji, przygody i tajemnic. Historia Caitriony Vess wciągająca opowieść, przy której nie można się nudzić.

„Woal” nie jest pierwszą książką Michała Kuszewskiego, byłego redaktora CD-Action, ale zdecydowanie moim pierwszym spotkaniem z jego twórczością. Czy okładka mnie przekonała, nawet bez opisu fabuły? Tak, ale w sumie po co miała stać na półce? Zabrałam się więc do czytania.

Catriona Vess, nielicencjonowana łowczyni demonów, może zarobić niezłe pieniądze, przyjmując zlecenie w Gatharze, mieście, którym kiedyś wstrząsnęła wojna z Szeolem. Demony są jednak w dalszym ciągu niebezpieczne, tym bardziej, że wydają się celować w członków jej byłego oddziału. Czy kobieta odnajdzie się w wielkim mieście, które tak zmieniło się od jej ostatniego pobytu i trafi na trop mordercy?

„Wyobrażała sobie zdruzgotanych żołnierzy i pozbawione woli istnienia żołnierki, w których głowach czaiły się po wojnie inne demony. I w sumie niewielką różnicę robiło to, że jej własny był w istocie prawdziwy.”

Całość historii poznajemy w narracji trzecioosobowej, śledząc kolejne kroki łowczyni. Jest kilka postaci, które wokół niej oscylują, ale w ogólnym rozrachunku żadna nadspodziewanie nie wychodzi przed szereg i trudno byłoby mi kogokolwiek przytoczyć z imienia. Sama bohaterka była nazywana Catrioną, Vess i Rio, raz tak, raz siak i zajęło mi chwilę załapanie, że to wszystko są określenia na jedną osobę. Łowczyni pozostaje w związku symbiotycznym z demonem w kształcie wilka, który pozwala jej ukryć straszne blizny, pozostawione po upadku za woal. Pierwsza połowa książki to bardziej śledztwo, które idzie naszej bohaterce trochę średnio. Nie jest jakaś mega elokwentna, a trafienie na mordercę jest bardzo przypadkowe. Dopiero druga część książki mnie wciągnęła, bo dostajemy wątki z wojny, szeolu, zagmatwane opowieści z demonami w tle i ten właśnie fantastyczny świat w zderzeniu z tym zwyczajnym z pierwszej części lektury. No bo co z tego, że demon wyrywa fragmenty ciała zabijając ofiary, skoro dochodzenie prowadzimy w zwykłym prosektorium, a wieczorami wracamy do mieszkania na kąpiel.

„Zwierzęta się nie boją. Nie tak jak ludzie. Wiedzą, co można, a co trzeba poświęcić, żeby następne pokolenia mogły deptać tę samą trawę, ogryzać korę z tych samych drzew.”

Całość w jakimś stopniu się broni. Bohaterka jest w porządku, ani jej zbytnio nie kibicowałam, ani nie życzyłam jej śmierci. Zakończenie było średnie i spodziewałam się większych fajerwerków, a naszyjnik pamiątkowy bohaterki mocno mnie zirytował. Moje serduszko takich rzeczy nie lubi. Myślę, że można trochę lepiej, chociaż na pewno nie było źle. I niech was nie zwiedzie liczba stron, ta czcionka była tak przeraźliwie mała, że chyba dokładało się to delikatnie do mojej irytacji.

Główną bohaterką jest Caitriona Vess, która jest łowczynią demonów. Mamy tu bardzo fajnie wykreowany świat fantastyczny, opisy demonów i ich wymiar są naprawdę ciekawe i wywołują dreszcze. Główny wątek dotyczy zabójcy, który pojawił się w mieście, więc fani kryminałów będą się dobrze bawić podczas czytania.

Autor dobrze stworzył postać głównej bohaterki, można ją zrozumieć i jej kibicować. Poza nią zafascynowała mnie jeszcze jedna postać, pomimo tego że, nie było jej dużo w historii wywarła na mnie wrażenie. Była tajemnicza, a jej czyny nie były do końca zrozumiałe (co jest na plus).

Kolejnymi zaletami książki są opisy walk - zwięzłe i zrozumiałe oraz sensowne użycie przekleństw. Przeważnie nie przepadam za przekleństwami, ale tutaj były umiejętnie wplecione.

Bardzo dużym minusem jest za mała czcionka, trudno mi było czytać więcej niż max 50 stron dziennie.

Jeśli lubicie tematykę demonów i dużo akcji to będziecie mieć dobry czas 😊 Dodatkowo okładka jest śliczna, przez co mam jeszcze większą przyjemność z posiadania tej książki xD

Autor dobrze stworzył postać głównej bohaterki, można ją zrozumieć...

Caitriona dużo przeszła teraz jej silna osobowość, która drzemie w niej, idealnie wpasowuje się w to, co robi (nielicencjonowana) łowczynią demonów. Cel który sobie założy, jest najważniejszy i nic nie może stanąć jej na drodze, aby go osiągnąć. Teraz Caitriona bierze na barki odnalezienie sprawcy seryjnych morderstw, choć nie jest to łatwa sprawa, to nie mogła zlekceważyć proszącego przyjaciela o pomoc.
Asena jej przyjaciółka, na którą może liczyć i obie pochodzą z Szelo. Caitriona jest świadkiem jednego z morderstwa i już wie, że starawa będzie skomplikowana, więc musi przejść przez Woal, a jest to enigmatyczną granicą, która rozdziela dwa światy ludzi i stworzeń mieszkających w Szeol.

Ta książka jest bardzo ciekawa, świetnie opisane postacie, jak i miejsca, dzięki czemu czytelnik może wyobrazić sobie dany moment, chwilę gdzie postać się znajduje, co robi. Wciągająca mało powiedziane hipnotyzuje swoją historią. Znajdziemy tu kryminał z dużą ilością akcji i sensacji książka Fantasy, o której nie łatwo zapominać.

Kto jest sprzymierzeńcem a kto wrogiem?
Kto zabija?
Czy rozwiązanie sprawy okaże się proste?

Tego dowiecie się czytając książkę, do czego gorąco zachęcam.
💖

Caitriona Vess jest łowczynią demonów. Podejmuje się rozwiązania zagadki serii brutalnych morderstw w mieście Gathara i rozpoczyna śledztwo. Na swojej drodze spotyka wielu ludzi.
Kto jest jej przyjacielem, a kto wrogiem?
Kim jest tajemnicza Asena???
Od pierwszej strony czytelnik zostaje rzucony w wir wydarzeń, a bohaterkę poznajemy głównie przez jej działanie.
Książka jest przeznaczona dla starszej młodzieży i dorosłych.
Do sięgnięcia po tę książkę skłoniła mnie okładka. Tak przyznaję jestem okładkową sroką.
Widziałam dużo pozytywnych opinii na temat tej książki i poleceń. Jednak mnie ona momentami lekko nudziła i nie przypadła mi do gustu. Nie jest to książka, którą zapamiętam na długo.
Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autora i mam nadzieję, że nie ostatnie.
Jeśli lubicie nieoczywiste połączenia gatunków książkowych ( kryminał i fantastyka),to ta pozycja jest dla was.
Zachęcam do przeczytania by każdy mógł wyrobić sobie zdanie na temat tej książki.

Kto jest jej przyjacielem, a kto wrogiem?
Kim jest tajemnicza Asena???
Książka jest...

Dodaj cytat z książki Woal