Opowieść o Człowieku o Stalowych Nogach

literatura podróżnicza
BookEdit
2021-11-18
2021-11-18

Zapraszam do świata podróży oczami Ryszarda Tunkiewicza w reportażu pt. "Opowieść o Człowieku o Stalowych Nogach".

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu @bookedit.pl

Ryszard Tunkiewicz, Człowiek o Stalowych Nogach, podróżnik, alpinista i niezwykły globtroter. Zwiedzanie świata było jego marzeniem, gdy był nastolatkiem i odbył pierwszą, poważną wyprawę z ojcem na Litwę do Najdun. Narodziło się przekonanie, że chce zwiedzać świat, poznawać ludzi, odbywać małe i duże podróże. Stało się to realem. Odwiedził 150 państw świata, przez 1,5 roku, podróżował przez 8 kontynentów. Mając 20 lat z kolegą Jankiem podróżowali wokół Polski, objechali kraj własnoręcznie złożonym tandemem, trwała około miesiąca. Doświadczenie obieżyświata zdobył korzystając z wycieczek autokarowych wraz z żoną do Austrii, Włoch, wyspy greckie w tym Santorini.

Jaka jest różnica między autokarowym turystą, a prawdziwym obieżyświatem? Według autora nie "zalicza się" zabytków, ale trzeba poczuć atmosferę odwiedzanego miejsca, poznać ich legendę. Tak odwiedzał ważne miejsca kultu religijnego w Izraelu, m. in. Betlejem, Nazaret, Jezioro Galilejskie... Nad rzeką Jordan doznał niezwykłych, niezapomnianych emocji.

Po śródziemnomorskim klimacie Italii, wraz z żoną odbył wyprawę na Nordkapp, podróż po krajach skandynawskich.

W wieku 57 lat marzeniem Ryszarda Tunkiewicza było zdobycie najwyższych szczytów na każdym kontynencie. Zdobył Mont Blanc, rok później Ararat, wygasły wulkan najwyższy szczyt Turcji, po tym Kilimandżaro w Afryce znany jako "Iskrząca się góra".

Jest to bardzo ciekawy reportaż o fascynacji doświadczaniem świata, podróżach. W książce znajdziecie także piękne zdjęcia z podróży autora. Autor pokazuje czytelnikom, że nie trzeba mieć milionów, aby wyjeżdżać na długie i krótkie podróże. Można realizować marzenia o poznawaniu świata dzięki prostym rozwiązaniom i przy niezbyt dużych kosztach. Wystarczy mieć cel, dobry pomysł na wyprawę. Wiek nie jest przeszkodą w realizacji celu. Potrzeba tylko determinacji i chęci, dbania o siebie, zdrowie. Mottem autora jest "chcieć, to móc". Myślę, że będzie to gratka dla osób, które kochają podróże! Polecam 🔥.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu @bookedit.pl

Od przeczytania tej książki trochę powstrzymywał mnie font, moim zdaniem męczący i nieodpowiedni dla takiej ilości tekstu. Kiedy jednak wkroczyłam już w ten świat pełen pasji, wytrwałości i przekraczania własnych granic, trudno było mi się oderwać od lektury.

Ryszard Tunkiewicz to postać, o której dotąd nie słyszałam. A szkoda, ponieważ pomimo skromności, ma się czym pochwalić: jego liczne podróże po całym świecie, stawianie sobie wyzwań i pokonywanie ich przekonują, że nie mają znaczenia wiek, zasób portfela czy koneksje, ale przede wszystkim chęci, samozaparcie i właściwe przygotowanie.

Dzięki barwnym opowieściom możemy towarzyszyć globtroterowi w wyprawach po niemal wszystkich krajach świata, ale także po naszej ojczyźnie. W wielu miejscach spotkały go sytuacje przykre i niesamowicie stresujące takie jak kradzieże, nieprzychylność urzędników czy wyczerpujące kontrole graniczne, jednak często towarzyszyło mu szczęście, dzięki czemu z każdej opresji wychodził cało.

Nie wiem czy sama odważyłbym się na podobną podróż – którąkolwiek z nich – ponieważ nawet taka, z pozoru błaha piesza trasa od granicy polsko-niemieckiej do polsko-rosyjskiej wzdłuż Bałtyku, wymaga ogromnego nakładu sił i wytrwałości. Nie bez kozery Tunkiewicz uzyskał więc przydomek Człowieka o Stalowych Nogach.

Udał się trzykrotnie w podróż dookoła świata, przeszedł od źródła do ujścia Odry, rower przejechał od źródeł do ujścia Wisły, na samodzielne złożonym tandemie przejechał całą Polskę, zdobył Mount Blanc, Ararat Kilimandżaro, przeleciał też nad Mount Everestem. Był na Grenlandii, Antarktydzie, Kubie, Przylądku Horn, Przylądku Igielnym, na Kubie, w Wietnamie, objechał dookoła kontynent afrykański. Cześć podróży odbył samotnie, część z innymi polskimi podróżnikami, ale na niektóre zabierał też swoją żonę, która stale wspiera go w spełnianiu marzeń.

Za cel postawił sobie zebranie w paszporcie pieczątek ze wszystkich krajów na Ziemi i cierpliwie do tego dąży. Mimo skończonych 71 lat nie ustaje w pasji obieżyświata, i inspiruje innych, w życiu kierując się niezmiennie jedną zasadą: chcieć, to móc!

Zaskakujące jest to i po prostu niesamowite jak książki potrafią otworzyć przed nami świat 😍😍😍Sporo już przeczytałam a wciąż mnie to zaskakuje. I jestem ogromnie wdzięczna że mamy takie możliwości właśnie dzięki książkom. 😊😊😊

„Człowiek o stalowych nogach” to Pan Ryszard Tunkiewicz. Niesamowita postać o której niestety nigdy wcześniej nie słyszałam. Od młodzieńczych lat realizuje swoje mniejsze i większe i większe marzenia podróżnicze. Zaczyna od trasy po Polsce na okrążeniu kuli ziemskiej kończąc 🌍🌍

Książka przedstawia jego podróże i przygody jakich doświadcza odwiedzajac kolejne kraje.
Pan Ryszard to niesamowicie pozytywna osoba a przy tym bardzo skromna. Jego poszczególne historie przybliżają nam wspaniały oraz wielce różnorodny świat.
♥️Co mnie ujęło za serducho to ciągle odwoływanie i przywoływanie swojej małżonki ♥️To jest wspaniałe. Oczywiście jako płeć piękna mam świadomość że za każdym sukcesem mężczyzny stoi kobieta ale…Pani Jadwiga czuwa, doradza, otacza miłością i jest przeogromnym wsparciem nawet jeśli nie idzie krok w krok ze swoim mężem. Brawo dla niej za wytrwałość i ogrom uczyć- brawa dla pana Ryszarda za docenienie swojej wybranki.
Jeśli macie możliwość poznajcie Pana Ryszarda- nie wahajcie się- to niesamowita przeprawa przez kontynenty i państwa. Zapiski są w formie dziennika ale nie ma tu nudy. Przemierzamy setki kilometrów i zastanawiamy się co dalej ?? Dopingujemy i motywujemy podróżnika- tak bardzo oddziaływuje na nas jego historia. Jego bezpośredniość i ogromna potrzeba obcowania z drugim człowiek nawet na drugim końcu świata, potrafi zachwycić. ♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️

Długo się za nią zabierałam bo powiem szczerze, że czcionka mnie próbowała pokonać. Ale niesłusznie, czytało się fajnie i lekko. Strony same się przewracały i nawet nie wiem kiedy skończyłam.
Jestem ciekawa kolejnej podróży dookoła świata bo niestety Covid pokrzyżował plany podróżnikowi.

Nigdy wcześniej nie słyszałam o Panu Ryszardzie a szkoda.
Wspaniale opisane podróże. Nie tylko suche fakty, to są piękne wspomnienia, piękne przygody. Nie zawsze dobre, zdarzały się kradzieże, czy nieprzychylność urzędników.

Chyba najbardziej w pamięć zapadła mi podróż wybrzeżem. Autor przeszedł pieszo - zaznaczam, że jedną nogą w wodzie a druga po lądzie, od granicy niemieckiej do granicy rosyjskiej. Sam, ciągnąć własnej roboty wózek, spacerował wybrzeżem przez wszystkie miejscowości, które miały styczność z wodą. To było niesamowite. Z każdego miejsca w którym był zbierał pieczątki, na dowód i pamiątkę.
Pozostałe podróże były równie emocjonujące.
Autor postanowił, że zwiedzi cały świat, postawi nogę w każdym zakątku planety. Jeszcze nie wszystkie kraje odwiedził, ale jest ich tak dużo, że nie jestem w stanie nawet zapamiętać. 🙃

Zaznaczę, że autor ma 71 lat i cały czas podróżuje. Mimo swojego wieku jest tak pełen energii i wigoru, że mógłby zmierzyć się z dużo młodszymi. Ja na pewno nie dałabym mi rady 🤣

Polecam 🥰🥰🥰

Nigdy wcześniej nie słyszałam o Panu Ryszardzie a szkoda.
Wspaniale opisane podróże....

Ryszard Tunkiewicz
'Opowieść o Człowieku o Stalowych Nogach'
Premiera 18.11.2021
@bookedit.pl dziękuję za egzemplarz ❤️

Lekutra, która zabierze nas w podróż po różnych zakątkach Polski, ale i nie tylko.

Autor od początku do końca rozpisał jak przebiegały podróże i jak wyglądały ich organizacje. Nie zawsze było łatwo i szybko co jest oczywiste w tamtych czasach.
W książce mam dużo zdjęć z miejsc, które zostały odwiedzone, co tylko przybliża nas do tego jak tam było naprawdę.
Wiele z tych miejsc chciałabym zobaczyć na własne oczy. Np. Maroko, droga w górach Atlas, Wrota Piekieł, Kanion Cobre oraz wiele innych miejsc.

Książke mamy podzieloną na trzy rozdziały. Pierwszy to podróże z ojcem, drugie podróże z żoną oraz trzecie samodzielne. Każdy rozdział jest opisany od samego początku czyli jak wyglądały przygotowania, gdzie się zatrzymywali, co zobaczyli i jakie emocje im przy tym towarzyszyły. Najlepiej odbierałam podróże samodzielnie. Dlaczego? Może dlatego, że potrafiłam wyczuć więcej emocji, które towarzyszyły autorowi.
Dodatkowo każda podróż jest opisana osobno ma tak jakby swój tytuł. Co dla mnie jest dodatkowym plusem całej książki, bo nie miałam ciągłości teksu.

Emocje zawsze jakieś są w książkach. Ja czułam zachwyt razem z autorem miejscami do których przybył sam bądź z kimś. Oraz podziw dla Pana Ryszarda, którego tego zabraknąć nie mogło.

Książke czytało się lekko i przyjemnie.
Styl autora jest przejrzysty. Naprawdę czas spędzony z książką uważam za bardzo udany.

Czy polecam? Oczywiście, że tak!
Dajcie się porwać w podróże małe jak i duże. ❤️

Ryszard Tunkiewicz
'Opowieść o Człowieku o Stalowych Nogach'