Okładka książki Od ujścia Wisły po Morze Czarne. Handlowo-gospodarcze tło dziejów Polski (do 1572 roku). Tom I Jakub Wozinski
Jakub Wozinski Wydawnictwo: Prohibita historia
historia
Prohibita
2021-01-01
2021-01-01
Historia Polski Gospodarka

Opinia napisana przez użytkownika "Alek" jest powierzchowna i co tu dużo gadać - niechlujna.
Owszem, książka ma literówki. Jest to jakaś wada, ale ma to znaczenie drugo- czy nawet trzeciorzędne.
Odniosę się do prześmiewczego podsumowania pt. "bo Żydzi zawsze źli" (i jednak napiszę z wielkiej litery). Autor (Jakub Wozinski) umiejętnie i obszernie wykazuje, że mieli oni nad wyraz uprzywilejowaną pozycję w handlu, mincerstwie i spekulacji co najmniej od XII wieku. Choćby przez to, że wyłączając tę społeczność spod jurysdykcji świeckiej na rzecz władców (królów czy książąt),każdy kolejny władca polegał na pożyczkach od tychże Żydów. Kwadratura koła!
Ale przecież nie ma tam obrazu kryształowy Polak - winni "inni". Autor wyraźnie podkreśla, że zdecydowana większość szlachty i magnaterii była pozbawiona myślenia wspólnotowego, odpowiedzialności i... rozumu. Zapatrzeni w krótkotrwałe zyski ze sprzedaży zboża myśleli, że złapali Pana Boga za nogi. A tymczasem Holendrzy w tym czasie budowali swą potęgę finansową i gospodarczą. U nas nie istniał żaden przemysł, a pomysły zbudowania własnej floty spełzły na niczym. (Jak można mieć tak długą linię brzegową i nie mieć własnej floty...?)
Autor pokazał, że potrafi myśleć i wnioskować samodzielnie, a historia nauczana w szkołach to nie tylko daty bitew i koronacji...
Oba tomy serdecznie polecam. I nie tylko z wyżej wymienionych powodów.

Nie warto nawet otwierać - tytuł całkowicie mylny. Autor nie ma pojęcia o temacie a całą pracę czyta się jak kiepski, nudny i rozwleczony podręcznik historii Polski. Liczby dla pana autora nie istnieją, a jeśli je przywołuje to wywołuje jedynie wesołość czytelnika. Mój ulubiony przykład to roczna produkcja srebra w kopalniach Kutnej Hory w wysokości, uwaga, uwaga: 20 000 ton. Edytora ta książka też chyba nie widziała - oprócz dłużyzn i powtórzeń uśmiech budzi np. traktat w Cordesillas (aż musiałem sprawdzić jak daleko na klawiaturze jest 'c' od 't' - niestety to nie omsknięcie palca). A poza tym: Kościół katolicki dobry, protestanci - źli. Kraków dobry, Wrocław - zły. A żydzi źli wszędzie i zawsze. Eh.

Ta książka stanowi wypełnienie ogromej luki moim rozumieniu historii. Jestem zachwycony bo to pierwsza książka która tak bardzo zatrzęsła moim światopoglądem. Polecam każdemu.

• Scan [całość 600 dpi]
  • Mam (papierowe)