Atlas osobliwości

Sonia Draga
2021-12-02
2017-11-22
Maciej Potulny
podróż egzotyka cuda natury przewodnik świat atlas

Przewodnik po cudach i cudactwach

Niesamowita ilość wiedzy, zebrana w sumie przez pasjonatów. Zakres ciekawostek bardzo szeroki - od religijnych miejsc (różnych wyznań) po szamańskie, od politycznych miejsc po naturalne przestrzenie typu wodospady czy jaskinie, od sztucznych kreatywnych miejsc (zamki z puszek po piwie i kołpaków) po sztuczne betonowe porzucone miasta. Miejsca nam bliskie to Wieliczka (a w zasadzie jej kaplica) oraz księgarnia w Buenos Aires w dawnym budynku opery (wspomniana kiedyś na łamach LC). Merytorycznie świetnie opisany każdy z tych punktów, wraz z namiarami, jak dojechać i inne praktyczne informacje. Ciekawy jest spis na końcu, bo oprócz alfabetycznego jest też po kategorii, więc widać jak wiele np. byłych więzień, dziwów natury czy makabrycznych muzeów jest wymienionych w książce. Te ostatnie plus różne miejsca pochówku pokazują, że jako ludzie od dawna jesteśmy ciekawi tego tematu. Dobrze dobrane zdjęcia przy prawie co drugim obiekcie świetnie ilustrują opisywany obiekt - szczególnie piękne przy cudach natury.

Dla mnie ta książka - wraz ze stroną internetową Atlasu Obscura, istniejącym od niedawna kanałem na YouTube i podcastem o tej samej nazwie - to niezbędny element przygotowań do każdego wyjazdu. A podczas samych wyjazdów jest świetnym źródłem inspiracji do planowania dalszych podróży. Bo oprócz wszystkiego, co trzeba zobaczyć i znać, są też na świecie miejsca i obiekty, na które warto zerknąć choćby po to, żeby zawsze mieć w zanadrzu niezwykłą ciekawostkę do opowiadania innym.
Warto przy okazji potraktować to jako hasło do dalszych poszukiwań informacji i zdjęć. Świat jest niesamowity. Wszędzie - daleko i za rogiem ulic.

Nie mam słów, aby opisać jak piękną i wartościową książką jest Atlas osobliwości.

🌍 wydanie - zaktualizowane i udoskonalone – światowego bestsellera, który zmienił postrzeganie podróży ! Piękna okładka, a także wnętrze wypełnione tysiącami fotografii 🛤

🌎 niesamowite miejsca o których nie miałam pojęcia. Wiedzieliście o Jeziorze Meduz z Palau ? Słyszeliście o największym na świecie żeremiu bobrów ? Albo o kolekcji mózgów Cushinga ? 😱

Prawie 500 stron z setkami najdziwniejszych i najciekawszych zakątków świata usystematyzowane według - kontynentów, regionów, a następnie konkretnych państw. Zastanawiacie się czy jest Polska ? 😏 sprawdźcie sami ➡️ i przesuńcie fotki.

🌏 przewodniki po miastach oraz rozkładane mapy !

Atlas jest swoistą Biblią nieznanego, wyjątkowego i ukrytego świata, który nas otacza. Otwiera oczy ze zdziwienia i zapewnia doskonały czas !

Początkowo wydawalo mi się, że sięgam po atlas z ciekawostkami ze świata, ale ciekawostkami, które tak naprawdę dobrze znam bądź gdzieś już o nich słyszałem. Spotkało mnie niemałe zdziwienie, gdy w moich rękach znalazła się ponad 450 stronicowa ksiega.

Mimo rozmiarów Atlas jest bardzo przejrzysty i dokładnie wykonany. Na pierwszych stronach znajduje się spis z podziałem na kontynenty i rejony, tak aby łatwiej było lawirować miedzy kolejnymi informacjami. Atlas Osobliwości to nie tylko pozycja obowiązkowa dla miłośników podróży, ale też dla głodnych wiedzy i tajemnic. Bo Atlas podrzuca nam informacje i fotografie na temat miejsc znanych jak np. Kopalnia w Wielczce, ale też tych bardzo osobliwych i niezwykłych np. Kanadyjskie Muzeum Ziemniaka :) mamy tu prawdziwy wysyp ruin i cmentarzysk. Niektóre wydają się być zabawne, inne zaskakują a nawet przerażają.

Jest to drugie wydanie, uzupełnione o wiele nowych ciekawostek. Czy wiesz czym są katakumby w Odessie i do czego służyły podczas Drugiej Wojny Światowej? Czy Hobbiton naprawdę istnieje? Jeśli myślisz, że już nic Cie w życiu nie zaskoczy, sięgnij po Atalas Osobliwości i dowiedz się ze jesteś w błędzie 😉

Książka niemałych rozmiarów, której zawartość wynagrodzi ten znośny ciężar 🙃 bogactwo fotografii i bardzo duża dbałość o oprawę sprawia, że Atlas nadaje się również doskonale na prezent 🙂🙃

Każdy by chciał tę książkę. Więc jeśli jej nie chcesz - to po prostu o tym nie wiesz.

Książka jest wielka i piękna - to na początek
Wielka, bo ma prawie 500 stron. Grubych, bogato ilustrowanych stron
Piękna, bo twarda oprawa to małe dzieło sztuki. Sama papierowa obwoluta to jest coś, ale uwierzcie, pod nią jest coś ładniejszego

Ale przechodząc do ważnych rzeczy. Chcielibyście na wycieczce zobaczyć coś INNEGO? Coś creepy, strasznego, jeżącego włosy na karku albo chociaż wywołującego grymas obrzydzenia?
Wiem, że byście chcieli.
W tej księdze są opisane same takie miejsca. Muzeum nosów z opisem powojennych masek. Równina Dzbanów (nie w Polsce! :D). Diabelskie Kule. Albo chociaż zachwycająco tandetne Parki Dinozaurów.
Od dziwów geograficznych, przez osobliwe święta i muzea aż po niesamowicie dziwne budowle. Jest o czym czytać przez lata

W środku jest też mapa świata z zaznaczonymi m.in. najbardziej osobliwymi świętami na świecie. Polecam się przyjrzeć :)

Niesamowita książka dla niesamowitych osób :)

Książka jest wielka i piękna - to na początek
Wielka, bo ma prawie 500 stron. Grubych, bogato ilustrowanych stron

Ale przechodząc do ważnych rzeczy....

Jak podkreślają sami twórcy, uruchomili serwis internetowy „Atlas osobliwości”, aby stworzyć w jednym miejscu katalog wszystkich zadziwiających miejsc, ludzi i rzeczy. Ich wielomiesięczne podróże po świecie miały na celu poszukiwanie małych muzeów i ekscentrycznych artystycznych projektów, by później dodać opis i zdjęcie miejsca w serwisie. Do projektu włączali się kolejni czytelnicy i tak powstała potężna baza. Ta książka jest owocem kilkuletniego zbierania informacji i chęci wydania ich w formie papierowej.

„Atlas osobliwości” z roku 2021 to już drugie wydanie cieszącej się sporym zainteresowaniem książki, uzupełnione o opis kolejnych 100 niezwykłych miejsc, które znajdują się często na uboczu i rzadko są opisywane w przewodnikach i atrakcji pokazujących, że właściwie wszystko jest możliwe.
Pozycja przyciąga wzrok intensywnie czerwoną okładką i pokaźnym rozmiarem. Jedynym minusem jest ciężar. Książkę z powodu wagi trudno zabrać do plecaka, ale rekompensuje to ilość stron i opisów oraz kolorowych ilustracji. Do lektury dołączono rozkładaną mapę z proponowaną przez autorów trasą podróży dokoła świata.

„Atlas osobliwości” to całkiem inny, ale jak ciekawy przewodnik turystyczny po miejscach niezwykłych, czasami cudacznych, przerażających, śmiesznych, ale i zastanawiających. Książkę polecam ludziom, pragnącym poznać mało popularne często nieznane miejsca.
MJ.
źródło: szkolnyklubrecenzenta.pl

To książka, a bardziej księga, którą chciałabym dostać, gdybym już jej nie posiadała. Bo jest idealna na prezent, dla młodszych i starszych, gruba, obszerna, przepięknie wydana w twardej oprawie i z obwolutą. A w dodatku pełna, dosłownie pełna ciekawostek z całego świata.

Zagadnienia zostały pogrupowane według kontynentów, potem według krajów, tak że łatwo znaleźć nam najbardziej interesujące państwo. A każde coś w sobie ma, coś o czym pewnie jeszcze nie czytaliście i o tym nie wiecie. Jest to trochę taki przewodnik, jednak nie po miejscach znanych, ale po tych dziwnych, niecodziennych, a nawet obrzydliwych. Nie zabraknie też polskiego akcentu, autorzy zapraszają nas do krakowskiej Nowej Huty czy do Kopalni Soli w Wieliczce.

Najfajniejsze w Atlasie jest to, że czytanie można sobie dawkować. Czytać po kilka, wracać przed podróżą, czy planować wakacyjne wyjazdy właśnie na podstawie ciekawych miejsc, o których nie powie nam zwykły przewodnik.

Warta przeczytania. Bardzo ładnie wydana.

Warta przeczytania. Bardzo ładnie wydana.

Kawal swietnej roboty, ktory kazdy podroznik doceni, bo nie jest to zbior turystycznych lokalizacji, a miejsc niezwyklych, tajemniczych, czasem obrzydliwych. Mozemy tu znalezc osobliwe muzea, zagadki przyrody, pomniki zbrodni kryminalnych, nawiedzone budynki, a to wszystko okraszone ladna oprawa graficzna w postaci zdjec, map, rysunkow. Kazdy kto lubi historie, geografie i odkrywanie tego w nietuzinkowy sposob powinnien sie w Atlas Osobliwosci zaopatrzyc.

Jestem oczarowana wydaniem, jest naprawdę piękne! Twarda oprawa, obwoluta, liczne zdjęcia i ilustracje, książka jest duża (A4) i gruba. Atlas jest dobrą pozycją dla wszystkich ciekawych świata i "odkrywców" nieoczywistych miejsc. Mi się zdecydowanie przyda podczas moich kolejnych podróży.

• Domowa biblioteczka
  • Podróżnicze
  • Podróże

Dodaj cytat z książki Atlas osobliwości