Jak zostałem geniuszem pamięci. O sztuce i technice zapamiętywania

Tłumaczenie: Krzysztof Puławski
Wydawnictwo: Media Rodzina
Moonwalking with Einstein. The Art and Science of Remembering Everything.
jagarkar

Ludzie tracą przeciętnie czterdzieści dni w roku, ponieważ o czymś zapominają. To samo dotyczyło kiedyś Joshuy Foera. Jednak po roku ćwiczenia pamięci udało mu się wziąć udział w mistrzostwach USA w zapamiętywaniu. Co ważniejsze, odkrył on prosta prawdę, której zwykle nie pamiętamy - jesteśmy sumą naszych wspomnień.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2013

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/prod/684/Jak-zostalem-geniuszem-pamieci

Wojciech Gołębiewski | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

POLSKIE WYDANIE pod tytułem "Jak zostałem geniuszem pamięci. O sztuce i technice zapamiętywania"
Joshua Foer (ur.1982) Wikipedia:
"In 2006, Foer won the U.S.A. Memory Championship, and set a new USA record in the "speed cards" event by memorizing a deck of 52 cards in 1 minute and 40 seconds. "Moonwalking with Einstein" describes Foer's journey as a paricipatory journalist to becoming a national champion mnemonist under the tutelage of British Grand Master of Memory Ed Cooke....."
Dwie refleksje mnie się nasuwają: pierwsza, że ja nawet w 1 godzinę i 40 minut pewnie bym nie zapamiętał kolejności kart w całej talii, a druga, że lepiej znam mniemanologię stosowaną Stanisławskiego niż mnemologię. A w ogóle interesuje nas mnemotechnika, a nie mnemologia. Znajduję w polskiej Wikipedii:
"Mnemonista, mnemonik - osoba obdarzona fenomenalną pamięcią lub potrafiąca biegle stosować mnemotechniki, czego efektem ...

W dzisiejszych czasach musimy mało pamiętać. W każdym kiosku możemy kupić karteczki samoprzylepne, które będą przypominać nam o wszystkim;o dentyście, zapłacie czynszu i zakupie szczypiorku na kolację, która odbędzie się o 19,00. Prawie wszyscy posiadamy kalendarze lub notatniki, które dzielnie towarzyszą nam przez cały dzień, niczym tarcza przeciw zapomnieniu niektórych ważnych faktów. Ustawiamy przypomnienia w telefonie i udajemy, że świetnie sobie radzimy w "wyścigu szczurów". Wiele osób nie wyobraża sobie życie bez właśnie takich pomocy. Osoby, które pamiętają wszystko i nie potrzebują dodatkowych gadżetów, są w naszym mniemaniu "nadludźmi". Ale jak przekonuje Joshua Foer, w każdym z nas drzemie potencjał "super pamięci".

Joshua Foer, dziennikarz, piszący m.in. do "National Geographic", "The New York Timesa" i "The Washington Post" przeprowadza na sobie eksperyment, który ma na celu poprawę jego pamięci. Z początku zabawa, przeradza się w ciężką pracę budowania pałaców...

kinkiet | 2014-12-28
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Turbo ciekawa książka, która na dodatek inspiruje! Autorem jest dziennikarz, który po tym jak napisał artykuł o mistrzostwach w zapamiętywaniu w USA, postanawia takowym mistrzem zostać. Cel śmiał, a czasu jakby nie dużo, bo tylko rok. Nie jest to dziennik wspomnień, ani poradnik jak zwiększyć objętość pamięci (a szkoda, bo chętnie bym się jeszcze więcej w tym kierunku dowiedziała). To książka popularnonaukowa ukazująca złożoność i wielowątkowość tematu, w której motyw zwycięstwa w konkursie potraktowano jako pretekst do przedstawienia świata pamięci, mnemonistów oraz badań naukowych nad ludzkim mózgiem.
Książka idealna dla osób zafascynowanych psychologią, pamięcią i samodoskonaleniem się. Inspiruje tak dalece, aż trudno samemu nie spróbować zostać mnemnonistą.

Krzysiek Gurniak | 2015-05-09
Przeczytana: 09 maja 2015

Ciekawie i lekko napisana książka traktująca ogólnie o technikach zapamiętywania, czyli mnemotechnice. Autor jest dziennikarzem, który pisze artykuł na temat mistrzostw w zapamiętywaniu, a w wyniku różnych zawirowań sam zaczyna się trenować w tej sztuce i po roku udaje mu się zdobyć tytuł mistrza USA. Książka utwierdziła mnie w przekonaniu, że tego typu techniki sprawdzają się głównie do zapamiętywania talii kart, rozwinięcia dziesiętnego PI i innych tego typu sztuczek, a nie wpływają w żaden sposób na pamięć ogólną. Tym samym nie warto jest się ich uczyć, ale warto o nich wiedzieć. Sam autor napisał, że mógł zapamiętać ułożenie talii kart w 90 sekund, a później zapomnieć, że do baru przyjechał autem i wrócić metrem.

KochamMajonez | 2016-06-11
Przeczytana: 15 maja 2016

Chcielibyście zostać geniuszami pamięci? Najlepsi "zapamiętywacze" świata uważają, że każdy może tego dokonać, wystarczą chęci i trochę praktyki. Potwierdzam! Metody z tej książki wykorzystuję obecnie na co dzień, i mimo że mistrzynią jeszcze nie jestem, to moje oceny wyraźnie się poprawiły :) Zachęcam do lektury. Cała recenzja tutaj:

awkm | 2013-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2013

Książka ma motywować i wskazywać kierunek, częściowo wprowadzając o co w tym wszystkim chodzi. Wywiązuje się z tego zadania. Lepiej pożyczyć niż kupować, raczej do niej nie wrócę.

samur | 2016-04-16
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Uwielbiam ksiazki, ktore w przystepny sposob ukazuja mi fascynujace tematy, ktore z checia zglebie. Joshua opowiada o swojej dziennikarskiej przygodzie, w ktorej zglebia tajniki mnemonistow. Co najbardziej robi wrazenie, to fakt ze autor sam decyduje sie wziac udzial w wyzwaniu jakim jest wystartowanie za rok w mistrzostwach zapamietywania w USA... Jak to sie skonczylo? :) Zaskakujaco! Czytajac ta ksiazke poznalem Andersa Ericssona, ktory prowadzi badania nad eksperctwem. To wlasnie od tego faceta wyszla zasada 10.000h. Poznalem niesamowitego staruszka EP i wielu innych! A nawet, chociaz ksiazka nie jest poradnikiem, to tak czy inaczej miesiac po przeczytaniu nadal pamietam liste zakupow Eda (nauczyciela autora). Mysle, ze wroce do tej ksiazki :) Polecam!

Dekadent | 2014-03-05
Przeczytana: 2013 rok

W jeden dzień przeczytana. Lekka i ciekawa.

DatorDolor | 2017-11-12
sequel | 2017-07-17