Jak zostałem geniuszem pamięci. O sztuce i technice zapamiętywania

Tłumaczenie: Krzysztof Puławski
Wydawnictwo: Media Rodzina
Moonwalking with Einstein. The Art and Science of Remembering Everything.
popularnonaukowa
jagarkar

Ludzie tracą przeciętnie czterdzieści dni w roku, ponieważ o czymś zapominają. To samo dotyczyło kiedyś Joshuy Foera. Jednak po roku ćwiczenia pamięci udało mu się wziąć udział w mistrzostwach USA w zapamiętywaniu. Co ważniejsze, odkrył on prosta prawdę, której zwykle nie pamiętamy - jesteśmy sumą naszych wspomnień.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2013

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/prod/684/Jak-zostalem-geniuszem-pamieci

danielukas | 2018-10-27
Przeczytana: 10 marca 2019

Książka ta nie jest poradnikiem jak poprawić swoją pamięć. Dla mnie jest za to czymś więcej, czymś ważniejszym. Jest dobrą motywacją do wysiłku by poprawić swoją pamięć mimo tego, że nie jest to niezbędne.
Książka to opowieść przedstawiająca rok z życia autora urozmaicona faktami nt. pamięci, mózgu, ciekawych przypadków a przede wszystkim środowiska mnemonistów. Nadanie fabuły poprawia przystępność faktów i technik opisanych w "Tańcu z Einsteinem".
Dla mnie książka była lekka i przyjemna. Być może dlatego, że mam już za sobą kilka cięższych pozycji związanych z działaniem mózgu m.in. noblistów D. Kahnemana, D. Golemana czy D. Brooksa.
W mojej ocenie polskie tłumaczenie nijak się ma do oryginalnego tytułu "Moonwalking with Einstein, The art and science of remembering everything". Autor w moim mniemaniu z pewnością nie uważa się za geniusza pamięci. Zrzucam jednak wybór tytułu przez polskie wydawnictwo na karb zabiegów marketingowych.

Podsumowując bardzo polecam książkę dla osób,...

Maria Kuziela | 2018-04-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Naukowe
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

Książka nawet lekko napisana. Za dużo jednak w niej specjalistycznych opisów.

dobek | 2018-04-20

Pięknie motywuje do zajęcia się mnemotechnikami, niesamowicie wciąga i świetnie się czyta. Do tego kończy się niegłupim morałem.

Wojciech Gołębiewski | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

POLSKIE WYDANIE pod tytułem "Jak zostałem geniuszem pamięci. O sztuce i technice zapamiętywania"
Joshua Foer (ur.1982) Wikipedia:
"In 2006, Foer won the U.S.A. Memory Championship, and set a new USA record in the "speed cards" event by memorizing a deck of 52 cards in 1 minute and 40 seconds. "Moonwalking with Einstein" describes Foer's journey as a paricipatory journalist to becoming a national champion mnemonist under the tutelage of British Grand Master of Memory Ed Cooke....."
Dwie refleksje mnie się nasuwają: pierwsza, że ja nawet w 1 godzinę i 40 minut pewnie bym nie zapamiętał kolejności kart w całej talii, a druga, że lepiej znam mniemanologię stosowaną Stanisławskiego niż mnemologię. A w ogóle interesuje nas mnemotechnika, a nie mnemologia. Znajduję w polskiej Wikipedii:
"Mnemonista, mnemonik - osoba obdarzona fenomenalną pamięcią lub potrafiąca biegle stosować mnemotechniki, czego efektem ...

KochamMajonez | 2016-06-11
Przeczytana: 15 maja 2016

Chcielibyście zostać geniuszami pamięci? Najlepsi "zapamiętywacze" świata uważają, że każdy może tego dokonać, wystarczą chęci i trochę praktyki. Potwierdzam! Metody z tej książki wykorzystuję obecnie na co dzień, i mimo że mistrzynią jeszcze nie jestem, to moje oceny wyraźnie się poprawiły :) Zachęcam do lektury. Cała recenzja tutaj:

samur | 2016-04-16
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 16 kwietnia 2016

Uwielbiam ksiazki, ktore w przystepny sposob ukazuja mi fascynujace tematy, ktore z checia zglebie. Joshua opowiada o swojej dziennikarskiej przygodzie, w ktorej zglebia tajniki mnemonistow. Co najbardziej robi wrazenie, to fakt ze autor sam decyduje sie wziac udzial w wyzwaniu jakim jest wystartowanie za rok w mistrzostwach zapamietywania w USA... Jak to sie skonczylo? :) Zaskakujaco! Czytajac ta ksiazke poznalem Andersa Ericssona, ktory prowadzi badania nad eksperctwem. To wlasnie od tego faceta wyszla zasada 10.000h. Poznalem niesamowitego staruszka EP i wielu innych! A nawet, chociaz ksiazka nie jest poradnikiem, to tak czy inaczej miesiac po przeczytaniu nadal pamietam liste zakupow Eda (nauczyciela autora). Mysle, ze wroce do tej ksiazki :) Polecam!

W dzisiejszych czasach musimy mało pamiętać. W każdym kiosku możemy kupić karteczki samoprzylepne, które będą przypominać nam o wszystkim;o dentyście, zapłacie czynszu i zakupie szczypiorku na kolację, która odbędzie się o 19,00. Prawie wszyscy posiadamy kalendarze lub notatniki, które dzielnie towarzyszą nam przez cały dzień, niczym tarcza przeciw zapomnieniu niektórych ważnych faktów. Ustawiamy przypomnienia w telefonie i udajemy, że świetnie sobie radzimy w "wyścigu szczurów". Wiele osób nie wyobraża sobie życie bez właśnie takich pomocy. Osoby, które pamiętają wszystko i nie potrzebują dodatkowych gadżetów, są w naszym mniemaniu "nadludźmi". Ale jak przekonuje Joshua Foer, w każdym z nas drzemie potencjał "super pamięci".

Joshua Foer, dziennikarz, piszący m.in. do "National Geographic", "The New York Timesa" i "The Washington Post" przeprowadza na sobie eksperyment, który ma na celu poprawę jego pamięci. Z początku zabawa, przeradza się w ciężką pracę budowania pałaców...

Krzysiek Gurniak | 2015-05-09
Przeczytana: 09 maja 2015

Ciekawie i lekko napisana książka traktująca ogólnie o technikach zapamiętywania, czyli mnemotechnice. Autor jest dziennikarzem, który pisze artykuł na temat mistrzostw w zapamiętywaniu, a w wyniku różnych zawirowań sam zaczyna się trenować w tej sztuce i po roku udaje mu się zdobyć tytuł mistrza USA. Książka utwierdziła mnie w przekonaniu, że tego typu techniki sprawdzają się głównie do zapamiętywania talii kart, rozwinięcia dziesiętnego PI i innych tego typu sztuczek, a nie wpływają w żaden sposób na pamięć ogólną. Tym samym nie warto jest się ich uczyć, ale warto o nich wiedzieć. Sam autor napisał, że mógł zapamiętać ułożenie talii kart w 90 sekund, a później zapomnieć, że do baru przyjechał autem i wrócić metrem.

inga_dorota | 2014-12-28
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Turbo ciekawa książka, która na dodatek inspiruje! Autorem jest dziennikarz, który po tym jak napisał artykuł o mistrzostwach w zapamiętywaniu w USA, postanawia takowym mistrzem zostać. Cel śmiał, a czasu jakby nie dużo, bo tylko rok. Nie jest to dziennik wspomnień, ani poradnik jak zwiększyć objętość pamięci (a szkoda, bo chętnie bym się jeszcze więcej w tym kierunku dowiedziała). To książka popularnonaukowa ukazująca złożoność i wielowątkowość tematu, w której motyw zwycięstwa w konkursie potraktowano jako pretekst do przedstawienia świata pamięci, mnemonistów oraz badań naukowych nad ludzkim mózgiem.
Książka idealna dla osób zafascynowanych psychologią, pamięcią i samodoskonaleniem się. Inspiruje tak dalece, aż trudno samemu nie spróbować zostać mnemnonistą.

Dekadent | 2014-03-05
Przeczytana: 2013 rok

W jeden dzień przeczytana. Lekka i ciekawa.