Wyzwanie czytelnicze LC
Atlas Obscura: An Explorer's Guide to the World's Hidden Wonders
Ag2S

Czas zejść z utartego szlaku. Atlas osobliwości w równej mierze zdumiewa, co inspiruje do podróży po ponad 700 najdziwniejszych i najciekawszych zakątkach świata. Znajdziesz tu cuda natury – oszałamiające jaskinie świetlików w Nowej Zelandii oraz baobab w Afryce Południowej, tak wielki, że w jego pniu urządzono bar, który bez problemu pomieści piętnaście osób. Są tu też cuda architektury,...

Znajdziesz tu cuda natury – oszałamiające jaskinie świetlików w Nowej Zelandii oraz baobab w Afryce Południowej, tak wielki, że w jego pniu urządzono bar, który bez problemu pomieści piętnaście osób. Są tu też cuda architektury, takie jak indyjskie studnie ze schodami prowadzącymi na dno, niemal żywcem wyjęte z grafik M.C. Eschera. Albo szokujące tradycje w rodzaju hiszpańskiego festiwalu skoków nad niemowlętami, podczas którego przebrani za diabły mężczyźni dosłownie przeskakują nad rzędami leżących na ulicy maleńkich dzieci. W książce nie zabrakło też wielkich organów stalaktytowych w Wirginii, płonącej od czterdziestu pięciu lat dziury w ziemi w Turkmenistanie, zwanej Wrotami Piekła, trumien wiszących na ścianie klifu na Filipinach, ekscentrycznych włoskich atrakcji turystycznych zbudowanych z ludzkich kości, a także „zasilanego” pijawkami wynalazku prognozującego pogodę, który wciąż można oglądać w hrabstwie Devon w Anglii.
Jest to bardziej gabinet osobliwości, niż tradycyjny przewodnik. Celebruje to, co niespodziewane, pomijane, dziwaczne i tajemnicze. Na każdej stronie znajdziesz potwierdzenie, że świat jest bardziej egzotyczny, niż sądziłeś. Dzięki ciekawym opisom, setkom zdjęć, niebanalnych wykresów, tabel i map każdego regionu świata przenosisz się w dowolne miejsce lub czas. Uważaj jednak, bo trudno się od Atlasu osobliwości oderwać.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/2746/lit-podroznicza.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2746/lit-podroznicza.html

Papusza | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Autorami „Atlasu osobliwości” są Joshua Foer, Dylan Thuras i Ella Morton. To wyjątkowa książka. Pokazuje wiele miejsc, obyczajów i dziwów natury które zasługują na poznanie, zaskoczą nas swoim istnieniem i pobudzą naszą chęć poznania tych niesamowitych osobliwości. Jest to wspaniałe uzupełnienie tradycyjnych przewodników z których korzystamy na co dzień.

Tytuł tej książki doskonale oddaje plan poruszania się po tym przewodniku. Tak jak w tradycyjnych atlasach, książka podzielona jest na kontynenty w których podrozdziały dotyczą osobliwości znajdujące się na terenie państw danego kontynentu. Z przewodnikami ta książka ma również wiele wspólnych cech, ponieważ przy opisie każdego miejsca podane są informacje o sposobie dotarcia do opisywanej atrakcji, dacie ujrzenia regionalnych [niezwykłych] świąt czy zjawisk przyrodniczych, jak również ewentualne uwagi dotyczące zachowania. Do opisów dodane są zdjęcia, mapy i przydatne informacje turystyczne. Nie ma znaczenia od której strony...

Monika | 2017-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2017

DOROŚLI SĄ ZDECYDOWANIE DZIWNI

„Atlas osobliwości” to katalog niezwykłych miejsc, ludzi i rzeczy, książkowy gabinet osobliwości, który „ma pobudzić pragnienie wędrowania, ale także zaspokoić potrzebę dziwienia się”. I rzeczywiście: z każdą stroną jest zdziwniej i zdziwniej.

Nie brakuje w atlasie opisów urzekających miejsc i cudów natury. Szkocka Grota Fingala i Grobla Olbrzyma, Krzywy Las w Gryfinie, śpiewające wydmy i smokowce, łuki skalne, rozległe bagna wokół Nilu Białego, żrąca, rdzawoczerwona woda jeziora Natron, baobab gigant oraz kokos morski, którego nasiona są największe ze wszystkich znanych roślin na świecie (nawet 27 kg), a z wyglądu przypominają… ludzki tyłek.
(...)
Natura potrafi zadziwić, jednak tym, co najczęściej podczas lektury wprawiało mnie w osłupienie, były pomysły przedstawicieli ludzkiego gatunku. Nawet nie chcę się zastanawiać, co Mały Książę pomyślałby o dorosłych, gdyby w jego ręce wpadł egzemplarz „Atlasu osobliwości”.
(...)
Świat jest ogromny – dziwów...

zetbasia | 2018-04-29
Przeczytana: 18 kwietnia 2018

Skarbnica wiadomości o cudach natury i tych stworzonych przez człowieka. Zdumiewające fakty ze wszystkich zakątków świata, ze wskazówkami jak dojechać, żeby zobaczyć na własne oczy. Zdjęcia, mapy, opisy i prawie 500 stron.

Iara | 2017-12-15

Cudo. Mamy tu zbiór zdjęć i informacji o różnych nietypowych, a godnych uwagi miejsc na świecie. Atlas jest podzielony kontynentami, opatrzony mapkami i informacjami o dokładnym położeniu opisywanego miejsca. Gratka dla każdego, kto jest ciekawy świata. Niektóre z opisanych miejsc są naprawdę niesamowite. Jedne piękne, inne dziwne, a jeszcze inne mogłyby wywołać dreszcze. Będę wracać do tej książki jeszcze wiele, wiele razy.
Wypadałoby też wspomnieć o przepięknym wydaniu. Twarda oprawa, obwoluta, twardy papier...
Pozycja w pełni warta swojej ceny.

Alex | 2018-03-10
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2018

Super! Szczerze polecam. Do czytania wyrywkowo lub w całości, samemu lub wspólnie. Wiele fajnych, ciekawych informacji okraszonych zdjęciami i rysunkami.

Kamil90 | 2018-09-03
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 03 września 2018

Doskonała pozycja dla osób szukających niebanalnych atrakcji turystycznych. Pozwala odkrywać nieznane miejsca nawet tam, gdzie się już było. Autorzy dokladnie opisują jak najlatwiej dotrzeć w każde przedstawione miejsce, a także kiedy jest ono dostępne dla zwiedzających.

Robert | 2018-07-28

Absolutnie przeciekawa książka.Naprawdę nie wiedziałem że na świecie są takie ciekawe miejsca.Fantastyczna na prezent dla kogoś kto lubi podróżować,choćby nawet tylko palcem po mapie.

strzala | 2018-12-03
Przeczytana: 03 czerwca 2018