Wróciłeś by zginąć

Okładka książki Wróciłeś by zginąć Dymitr Możajeff
Okładka książki Wróciłeś by zginąć
Dymitr Możajeff Wydawnictwo: Wydawnictwo CM Seria: Najlepsze kryminały PRL kryminał, sensacja, thriller
Najlepsze kryminały PRL
Wydawnictwo CM
2021-01-31
2021-01-31
milicja prl zbrodnia

Ot, historyjka :) Kryminalna, PRLowsko milicyjna, żeby nie było. Klasycznie kryminalna, z milicjantem i w zasadzie od początku zamkniętą grupką podejrzanych.

Wielkiego wrażenia nie robi, choć widać, że autorowi na nim zależało. Zadaje się właśnie w klasycznej angielskiej literaturze kryminalnej ceniono ten motyw – jeden szczególik naprowadza na rozwiązanie zagadki, które jest zaskakujące (bo wielu podejrzanych, a winnym jest… ;)),tu pisarz wyraźnie chciał do tego nawiązać. Wyszło tak sobie, mnie to zakończenie bynajmniej w fotel nie wgniotło. Tak samo atmosfery Warszawy nie czuć, choć, a jakże, nazwy ulic migają na kartach książki i nawet Plac Dzierżyńskiego si pojawia. Wkurza za to szczerze podejście śledczych do damskiego boksera, który jest jednym z wytypowanych podejrzanych, jakaś ogólna kurtuazja, podczas gdy naprawdę warto by faceta jakoś przycisnąć. Po prostu dla zasady, bo to damski bokser jest, może coś zapamięta, jak milicja… po prostu nie będzie dla niego demonstracyjnie wręcz uprzejma. Może też warto przy okazji spróbować jakoś pomóc osobom z jego otoczenia? Ale nie, oni badają tylko tę konkretną sprawę zabójstwa i „Tak czy inaczej musimy dać mu do zrozumienia, że sprawa jest poważna. Nawet jeżeli tej panience miałby przybyć jeden siniak więcej.” - a „panienka” z własnej woli i narażając się współpracowała z milicją. Szczęściem to zdaje się jedna ze spraw, które się od tego czasu zmieniły.

Atmosfery knajpek i dancingów też tu nie znalazłem, i też mimo starań autora. Nawet aktoreczka od romansu nie ruszała, choć takie aktoreczki mają przecież w podobnego rodzaju literaturze wielki potencjał ruszania :)

Jeszcze większa w sumie szkoda, że pisarz w tak wielkim stopniu darował sobie możliwą konfrontację: zachód – PRL – przedwojenna Polska, niby coś takiego tu miga, są jakieś scenki z każdego z tych równoległych wymiarów, ale jest to wszystko li tylko muśnięte – i tyle.

Nie powiem, że jakaś wielka szkoda czasu, można się pobawić urokiem ramotki, no i po prostu czyta się lekko i szybko, ale na pewno nie jest to specjalnie dobry kryminał.

I… serio taką kontrowersją dla kogokolwiek było dlaczego winna osoba to zrobiła? W PRL kreowanej w tego typu literaturze oni naprawdę mieli jakiś inny system wartości :) No, ale jak prosty gliniarz (choć wtedy chyba to słowo nie było jeszcze w obiegu, gdy idzie o rodzimych stróżów prawa) czyta w czasie wolnym Tomasza Manna (co nie przeszkadza mu oglądać kryminałów w telewizji) to może i w tym uniwersum istotnie nie ma zastosowania zasada „for money” :)

PS: Wtedy utrudniania śledztwa i mataczenie – skoro tylko nie było dziełem samego winnego – nie podlegało dokładnie żadnej karze? Ano tak, bo im zależy przecież tylko na tym, by znaleźć winnego...

Dobra pozycja. Jeżeli nie jesteś miłośnikiem tego gatunku być może Cię nie porwie, ale na pewno wieczór umili i żałować nie będziesz.

Warszawa, połowa lat 70. Po wielu latach pobytu w Stanach Zjednoczonych wraca do Polski wybitny naukowiec, profesor Palewski. Długotrwała kariera za oceanem obfitowała w liczne sukcesy, profesor wiele publikował, pisał książki. Uzyskiwał oczywiście z tego tytułu znaczne dochody. Po powrocie do ojczyzny Palewski otrzymuje list zapowiadający śmierć…

Więcej na:

Więcej...

Ciekawy koniec , zaskakujący ,polecam .

Ciekawy koniec , zaskakujący ,polecam .

Przyzwoity peerelowski kryminał. Polecam miłośnikom gatunku.

Przyzwoity peerelowski kryminał. Polecam miłośnikom gatunku.

Zupełnie przyzwoicie napisany kryminał rodem z PRLu.

Do samego końca nie wiadomo KTO, a gdy już w końcu się dowiadujemy, kolejnym zaskoczeniem jest JAK. Czyta się gładko, chwilami trudno się od lektury oderwać.

Zupełnie przyzwoicie napisany kryminał rodem z PRLu.

Typowy PRL'owski kryminał akurat na 2 wieczory. Oczywiście zabójstwo, śledztwo, podejrzani i dedukcja milicji obywatelskiej zakończona sukcesem.

Fajnie sie czyta tak stary kriminal, gdzie nie ma jeszcze telefonow komorkowych i komputerow :)Zupelnie inna jakosc pisania porownujac np kryminal Läckberg, ktory dopiero co skonczylam czytac. Ale fajna ksiazka, przede wszystkim do samego konca nie wiadomo kto jest sprawca przestepstwa i to jest wazne ! Takze trzyma w napieciu do samego konca.

Może nie jest to żadne genialne odkrycie, ale z pewnością wciąga - grubość i język sprawiają, że idealnie nadaje się do czytania w autobusie czy pociągu :)

• Polska
  • Moja bibloteczka
  • Literatura popularna
  • Kryminały PRL-U
  • XX w.
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Wróciłeś by zginąć