Surogatki. Historie kobiet, które rodzą "po cichu"

Okładka książki Surogatki. Historie kobiet, które rodzą "po cichu" Jakub Korus
Okładka książki Surogatki. Historie kobiet, które rodzą "po cichu"
Jakub Korus Wydawnictwo: Znak reportaż
reportaż
Znak
2021-10-27
2021-10-27
Literatura polska reportaż literatura faktu prawdziwe historie

W życiu wielu osób nadchodzi moment, w którym marzą o powiększeniu rodziny. Taki etap pojawia się zarówno u osób w związku, jak i u singli. Zarówno u par heteroseksualnych, jak i homoseksualnych. Co ma zrobić osoba, która pragnie mieć dziecko, ale dotknął ją problem niepłodności? Czy adopcja i in vitro to jedyne rozwiązania?

Autor książki „Surogatki” przybliża czytelnikom temat surogacji. Surogacja istnieje, jest znana i popularna, ale nikt o niej nie mówi. Dlaczego? W Polsce surogacja jest karalna. Jednak wielu rodziców, którzy marzą o dziecku, nie powstrzyma to przed działaniem. Po prostu zamiast skorzystać z usług surogatki w kraju, zrobią to za granicą. Niewiele jest państw, w których surogacja, a tym bardziej surogacja dla osób z zagranicy jest legalna. Ale to nie znaczy, że ich nie ma. Wręcz przeciwnie. Ten biznes kwitnie i ma się dobrze.
Autor przeprowadza wywiady na temat surogacji z podmiotami w różnoraki sposób związanymi z tym tematem. Jednym z nich są surogatki. Dlaczego decydują się na taki krok? Czy chodzi tylko o pieniądze? Czy mają problem z oddaniem dziecka po narodzinach? Czy żałują, że wzięły udział w programie dla surogatek? Autor rozmawia z surogatkami zagłębiając się w tematykę ich codziennego życia. Bada czy ich sytuacja majątkowa ma wpływ na podejmowane decyzje, czy może kobiety chcą po prostu pomóc osobom, które nie mogą mieć dzieci. Autor przygląda się też warunkom, w jakich w czasie zapłodnienia oraz ciąży przebywają surogatki. Czy firmy, które je zatrudniają troszczą się o nie? Czy interesują się nimi zarówno w trakcie ciąży, jak i po niej? To zagadnienie ma także drugą stronę. Czy surogatki troszczą się o siebie i o dziecko kiedy są w ciąży? Czy zdrowo się odżywiają? Czy palą papierosy? Na pewno większość przyszłych rodziców zastanawia się nad tym. Chcą dla swojego dziecka jak najlepiej, ale nie mogą kontrolować codziennego życia surogatki.

Autor rozmawia również z osobami, które znajdują się po drugiej stronie, czyli z przyszłymi rodzicami korzystającymi z usług surogatek. Dlaczego zdecydowali się na taki krok? Czy są pewni swojej decyzji? Nie brakuje też kolejnych podmiotów, takich jak agencje zatrudniające surogatki, organizacje działające na rzecz wspomaganego rozrodu, czy prawnicy.

Podsumowując, autor przygląda się tematowi surogacji od różnych stron. Bada temat od strony społecznej, psychologicznej i prawnej. Książka zdecydowanie pomaga lepiej poznać temat surogacji. Dodatkowo napisana jest przystępnym językiem, co sprawia, że czyta się ją szybko i płynnie. Podczas czytania książki pojawiały się u mnie bardzo różnorodne emocje i odczucia: od zaskoczenia i wzburzenia, po troskę i współczucie Bardzo, ale to bardzo cieszę się, że przeczytałam tę książkę. Jestem teraz bogatsza o wiedzę w niej zawartą. Polecam z całego serca!

Autor książki „Surogatki” przybliża...

Takich reportaży potrzebujemy. Rzetelnie, przytaczane dane statystyczne oraz badania naukowe, źródła; rozmowy z osobami o różnych poglądach na daną kwestię, które mają w niej własne doświadczenia. Złoto literatury non-fiction! Wyczerpująca lektura dotycząca surogacji.

Tematem surogacji nigdy nie interesowałam się wcześniej; po książkę sięgnęłam raczej losowo (zobaczyłam, że wyszła w formie audiobooka). Wysłuchałam w ciągu jednego dnia (a nie jest to krótka lektura),po skończeniu oraz w trakcie nasuwało mi się mnóstwo przemyśleń dotyczących moralności, prawa do oceny cudzych wyborów związanych z chęcią posiadania potomstwa, ale też szereg refleksji dotyczących problemu bezpłodności/niepłodności.

Bardzo polecam, zwłaszcza osobom takim jak ja przed lekturą - bez większego rozeznania w temacie surogacji.

Rzetelny, choć niestety chaotyczny reportaż o surogacji. Nie znam innego źródła, z którego można by dowiedzieć się więcej na ten temat, więc wszystkim zainteresowanym – polecam.

Bookalove | Blog o książkach

Bardzo ciekawy reportaż o surogacji, która w dyskursie publicznym chyba nie istnieje, a nawet jeśli to mówi się o niej niewiele.

Autor porusza temat wielowymiarowo przeprowadzając rozmowy z różnymi stronami procesu.

Mamy tutaj historie surogatek, par starających się o dziecko, agencji pośredniczących, ale też wypowiedzi prawników czy osób biegłych w temacie, które opisują zawiłość przepisów i skomplikowany charakter społeczno-prawny surogacji.

Jeśli dodamy do tego opinię publiczną, etykę, światopogląd, wrażliwość, można się domyślić, że to temat trudny, budzący skrajne emocje i kontrowersje.

Autor, co ciekawe skupia się w głównej mierze na surogacji i surmamach…w Ukrainie - jak się okazuje jest ona tam legalna, a w kraju działa wiele agencji pośredniczących. Książka była pisana w czasie pandemii co już znacznie utrudniało proces surogacyjny a biorąc pod uwagę aktualną wojnę nie ukrywam, że często zastanawiałam się jak sytuacja kobiet, rodziców i dzieci wygląda teraz.

Co ważne, reporter przedstawia różne perspektywy i nie odniosłam wrażenia, aby narzucał swoje zdanie. Uważam, że czytelnik ma przestrzeń na swoje przemyślenia, pochylenie się nad tematem i własną opinię.

Surogacja podobnie jak aborcja czy eutanazja to temat bardzo wrażliwy, złożony i nigdy zerojedynkowy. Rozmowy autora z kobietami, które rodzą dzieci innym pokazują różne odcienie surogacji i zostawiają czytelnika z wieloma pytaniami i przemyśleniami.

Myślę, że to właśnie czyni ten reportaż dobrym i ja zachęcam do zapoznania się z książką.

Bookalove | Blog o książkach

Książka "Surogatki. Historie kobiet, które rodzą 'po cichu'" to dzieło, które rzuca światło na temat superbogactwa m.in na Ukrainie i w Polsce. Autor w sposób poruszający i rzetelny opisuje historie kobiet, które podjęły się tej niełatwej roli. To nie tylko opowieść o medycznym aspekcie surogactwa, ale przede wszystkim o emocjach, dylematach moralnych i wyjątkowej więzi między surogatkami a przyszłymi rodzicami. Świderska oddaje głos surogatkom, pozwalając im opowiedzieć swoje historie, marzenia i obawy.

Książka ta skłoniła mnie do refleksji nad znaczeniem macierzyństwa i rodzicielstwa. Świadomość trudności, z jakimi borykają się surogatki, wzmaga szacunek do ich poświęcenia. Warto przeczytać tę książkę, aby lepiej zrozumieć tę tematykę i otworzyć się na rozmowę na ten temat. To wzruszający portret kobiet, które pomagają innym spełnić ich marzenia o rodzicielstwie.

Bardzo ciekawa, dostarczająca dużej dawki wiedzy książka.

Po książkę Kuby sięgnąłem m.in. właśnie dlatego, że o surogacji nie wiem zbyt dużo. I chociaż teraz wiem znacznie więcej, dalej nie mam mocno sprecyzowanego poglądu.

Książkę zdecydowanie jednak mogę polecić, bo widać, że włożona została w nią mega duża praca, a temat pokazany w zasadzie z każdej strony i perspektywy. Nie ma tu narzucania poglądów, jest zdobywanie wiedzy i słuchanie.

To cenny reportaż, który przybliża coś, co dzieje się blisko nas, a o czym mało kto myśli. Niektórzy zaś celowo nie zwracają uwagi, bo wtedy musieliby się zmierzyć z tym, jak bardzo jest to skomplikowane (jakby co mam na myśli decydentów).

Historie są poruszające, napisane z wyczuciem i empatią, bez oceniania. W zasadzie każdą z nich w pewien sposób można zrozumieć. Albo przynajmniej spróbować to zrobić.

Czy czegoś mi zabrakło? Raz, że chętnie bym poczytał też o tym, jak różne nurty feminizmu podchodzą do zagadnienia. Dwa, jestem fanem przypisów, a przynajmniej bibliografii.

Tym niemniej książkę tę mega warto przeczytać. Bywa trudna, wymagająca, zmuszająca do myślenia. Ale to przecież zalety.

Bardzo ciekawa, dostarczająca dużej dawki wiedzy książka.

Ciekawa, dobrze napisana książka poruszająca niewygodny dla rządzących temat surogacji, który wciąż jest marginalizowany. Takie działania muszą nieść za sobą konsekwencje. Kwitnie biznes surogacyjny szczególnie w biednych krajach, gdzie kobiety, pragnące dać godne życie swoim dzieciom oferują się jako surogatki. Niestety bardzo często traktowane są niegodziwie, przedmiotowo, nikt się nimi nie interesuje. Są zatrudnione w określonym celu, ich stan psychiczny czy fizyczny po urodzeniu dziecka jest już nieistotny. Doceniam, że autor reportażu ukazuje temat wielowątkowo, w szerszej perspektywie, zarówno ze strony „surmamy” jak rodzin pragnących dziecka, a także firm oferujących surogację. Autor reportażu nie ocenia, w sposób obiektywny przeprowadza przez zakamarki swego dziennikarskiego śledztwa. Polecam.

Poronienia, bezpłodność, pragnienie posiadania dziecka czy też świadomy wybór o braku dziecka to tak naprawdę w naszym społeczeństwie temat tabu. W dalszym ciągu ludzie wstydzą się mówić o swoich pragnieniach i problemach. Słowo bezpłodność w naszym społeczeństwie brzmi niczym stygmatyzacja.

Sięgając po tą pozycję myślałam, że będą to relacje osób, które skorzystały z usług surogatki. Choć po zapoznaniu się z całym reportażem, tak naprawdę nie wiem, jak o tym pisać. Może powinnam napisać pomocy zamiast usług? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, tak jak nie można jednoznacznie zakwalifikować surogacji, o czym przekonałam się czytając reportaż. Autor stara nam się przybliżyć zarówno problem bezpłodności i przeogromnego pragnienia posiadania dziecka, jak i przedstawić motywacje kobiet, które decydują się być surogatką. Dodatkowo autor dokonuje analizy prawnej uregulowań obowiązujących na świecie, stanowiska polityków. To całościowe ujęcie problemu, widać że autor poświęcił mnóstwo czasu na sporządzenie researchu.

emocje logiczne.blogspot.com
IG:@mamazaczytana

Książka ważna i potrzebna, jedynie mam wrażenie że czegoś mi brakowało w stylu pisarskim. Momentami wrażenie, że informacje są powtarzane przez co książka jest monotonna .

Słabo. Jednym słowem tą pozycja jest NUDNA. Taki kontrowersyjny temat opowiedziany w płaski sposób, że myślałam że nie dokończę tej historii o... Ukrainie. Tak, nie o surogacji. A o Ukrainie. Dziwnie wyszło.

• Reportaż
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Surogatki. Historie kobiet, które rodzą "po cichu"