Gwiezdni bogowie

Okładka książki Gwiezdni bogowie Ian Douglas
Okładka książki Gwiezdni bogowie
Ian Douglas Wydawnictwo: Drageus Publishing House Cykl: Star Carrier (tom 9) fantasy, science fiction
Star Carrier (tom 9)
Stargods
Drageus Publishing House
2021-12-02
2021-12-02

Wg mnie świetnie zakończona, lubię czytać sci-fi. Sam chętnie pod koniec życia dokonałbym transcendencji.
Świetnie się bawiłem.

Świetnie się bawiłem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wielu z nas - w tym również i ja, straciło nadzieję na to, że jeszcze kiedyś przyjdzie nam spotkać się z nową, premierową odsłoną powieściowego cyklu science fiction „Star Carrier”... Oto jednak dziś, ku naprawdę wielkiemu i miłemu zaskoczeniu, możemy poznać w naszym kraju najnowszą i zarazem dziewiątą już część tej serii - książkę „Gwiezdni bogowie”, która ukazała się oczywiście nakładem Wydawnictwa Drageus Publishing House.

Czas wojny ludzkości z wojowniczo nastawionymi nacjami kosmicznych obcych się zakończył - przynajmniej wiele na to wskazuje. Jednakże admirał Trevor Gray nie może cieszyć się zasłużoną emeryturą, gdyż oto zostaje mu powierzona jeszcze jedna, najpewniej ostatnia misja. Misja, której celem jest udanie się do odległej o osiemset milionów lat przeszłości - do migrujących Sh'daarów, by zasięgnąć od nich informacji o osobliwości - ewolucji, która wkrótce ma dotknąć również ludzkość. I tak gwiezdny lotniskowiec „Ameryka” wyrusza w swoją kolejną, najtrudniejszą podróż...

Wedle wielu źródeł, niniejsza powieść stanowi sobą finalną odsłonę tego cyklu, która ma podsumować wszystko to, co dotychczas poznaliśmy oraz zamknąć wszelkie rozpoczęte wątki. I niewątpliwie Ian Douglas dokonuje tu tego w bardzo widowiskowym i iście epickim stylu. Z jednej strony jest to bowiem kwintesencja tej serii, czyli niebezpieczna misja lotniskowca „Ameryka” ku nieznanemu..., ale z drugiej też i opowieść, która wyróżnia się na tle poprzednich części. A wyróżnia tym, że przewodnim motywem nie jest już sama wojna i ochrona ludzkości, ale niezwykle odważne, filozoficzne i etyczne spojrzenie na to, co może czekać nasz człowieczy gatunek...

Fabułę książki możemy określić mianem barwnej, intrygujące i porywającej, gdy oto najpierw poznajemy nową codzienność życia bohaterów, następnie powody podjęcia misji przez „Amerykę”, jak i wreszcie jej sam przebieg, gdzie to przyjdzie zmierzyć się admirałowi Gray'emu nie tylko z zagrożeniami ze strony kosmosu i obcych ras, ale też i - jakże to symboliczne, Rosjan. To gwiezdne podróże, walki kosmicznych okrętów, ucieczki i pościgi oraz niezwykle ciekawe wyprawy w czasie. Na końcu mamy mocny, w jakiejś mierze zagadkowy i niezwykle symboliczny finał...

Ciekawie przedstawia się obraz tej powieściowej rzeczywistości - na czele z opisem zaawansowanego i zmierzającego ku upadkowi rozwoju technologicznego Ziemi, opisem tejże technologii - również na polu wojskowości, jak też i wizją odległych zakątków kosmosu i tajemniczych nacji, jakie je zamieszkują lub zamieszkiwali tysiące lat temu. Do tego mamy tu charakternych bohaterów - z samym Trevorem na czele, ale też i chociażby ze zmagającym się z demonami przeszłości Donaldem Gregorym oraz charakterną porucznik Julianne Adams. To ludzie z „krwi i kości”, którzy owszem - zmienili się, ale którzy też stanowią kluczowe elementy tej powieściowej scenerii. I jest jeszcze Konstantin - superinteligentna SI, które tyleż nas intryguje, co i przeraża...

Mamy tu ciekawie skonstruowaną fabułę, dobrze rozpisane role na poszczególnych bohaterów, jak i również kwintesencję tej serii - bardzo rzetelnie przedstawione, zachwycające swoim rozmachem i realizmem w jednym oraz nie uznające znaczenia pojęcia „minimalizmu”, bitewne sceny z udziałem wielkich okrętów i gwiezdnych myśliwców. Jednocześnie jest także sygnalizowany już tutaj pierwiastek natury egzystencjalnej, co stanowi dla nas ciekawą nowość, która w dużej mierze czyni tę całą historię czymś znacznie odmiennym, niż poprzednie książki tego cyklu. I jeśli chodzi o moją osobę, to ów element wzbudził we mnie wielkie zainteresowanie.

Lektura tej książki jest dokładnie taką, jak jej fabuła - niezwykle dynamiczna, efektowna i nacechowana wielkimi emocjami. To czysta przyjemność, ale też i niezbędne zaangażowanie w losy bohaterów, które są naprawdę wielce skomplikowanymi i wymagającymi od nas uwagi, aby móc się w nich odnaleźć. Faktem jest również to, że opowieść ta wymaga od nas znajomości poprzednich części cyklu, gdyż w przeciwnym wypadku stracimy wiele z niezwykłych dodatkowych smaczków, jakie oferuje sobą ten tytuł. Warto docenić tu także świetny przekład Pawła Dembowskiego, który wykonał bardzo dobrą pracę.

Powieść Iana Douglasa „Star Carrier. Gwiezdni bogowie”, to brawurowe, udane i potrzebne zwieńczenie tej świetnej serii. Oczywiście zapewne znajdą się tacy czytelnicy, dla których ten finalny tom pozostawia pewien niedosyt..., ale w mej ocenie autor wybrał tu jedno z ciekawszych możliwych zakończeń, jakie tylko mogłyby sensownie zaistnieć. Dlatego też oceniam tę książkę bardzo wysoko, jak i gorąco zachęcam was do tego, byście po nią sięgnęli. Polecam - naprawdę warto!

Trochę tak jak by na skróty, akcja czasami dokładna i szczegółowa a potem nagle skok i w trzech zdaniach jesteśmy na drugim końcu galaktyki i milion lat potem. Bardzo nierówno napisana.
Generalnie milo się czytało, jak dla mnie seria pokazuje bardzo możliwy scenariusz rozwoju człowieka w kierunku transhumanizmu. Pomijając oczywiście obcych.
Polecam

Polecam

Autor trafnie opisuje ludzi, gdy czegoś nie rozumieją, nie zgadzają się z czymś, itd.. reagują ślepą agresją. Chyba najgłupsze stworzenie we wszechświecie. Może są przegięcia,( poscig przez Rozetę) ale czyta się bardzo dobrze. Szkoda, że to koniec.

Podobno to ostatni, 9 tom całej serii Star Carrier. Koniec, jednak czuję niedosyt. Jest misja, która ma cel, ale czytelnik wie, jak się to zakończy. Dużo, może nie za dużo albo za dużo (sami zdecydujecie) odwołań do obecnej sytuacji na świecie.

Całą serię oceniam bardzo dobrze, w każdym tomie coś nowego, historia idzie naprzód, jednak ten 9 tom, tak nagle przerywa ciekawą podróż.

Dużo akcji. Świetna końcówka. Minus co było w 3 części ??

Dużo akcji. Świetna końcówka. Minus co było w 3 części ??

Niby 9 tom a dalej potrafi zaskakiwać i wnieść coś nowego. jednak cieszę się że już koniec serii :)

No i nadszedł koniec historii Star Carrier. Dokonało się. Jak zwykle dobrze się czytało.

Najlepsza część gwiezdnej sagi Iana Douglasa kończąca całą opowieść. Bardzo fajnie się czytało oraz zakończenie jest bardzo satysfakcjonujące.

Świetna książka i cała saga jest rewelacyjna.

Świetna książka i cała saga jest rewelacyjna.

Szkoda, że to ostatni tom serii. Przyjemna space opera. Choć sprawiał wrażenie nieco pospiesznie zamykanych wątków.

• Science Fiction
  • Storytel

Dodaj cytat z książki Gwiezdni bogowie