Gdybym mógł z Wami rozmawiać... Autystyczny chłopiec szuka porozumienia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Inne niż Inni". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fundacja SYNAPSIS
Wenn ich mit euch reden konnte...
83-902232-5-2
okruszek

Jak wygląda świat dziecka, któremu dźwięki sprawiają ból nie do wytrzymania?
co czuje, kiedy w ataku szału przeraźliwie krzyczy, chociaż nie chce tego robić.
Książka napisana przez autystycznego chłopca, który pragnie opowiedzieć na czym polega jego choroba.

okruszek | 2010-10-27
Przeczytana: 03 marca 2010

Przeczytalam w pociagu.

"Chcę udostępnić moje odczucia i myśli, aby pomóc innym upośledzonym. My upośledzeni, również jesteśmy ludźmi, którzy przeżywają uczucia i marzenia. Chcemy, żeby nie tylko pisano o nas książki, ale również nas słuchano. "
"Zauważyłem, że nie jestem głupi i zrodziła się we mnie wielka nienawiść do tych, którzy uważali mnie za półgłówka. [...] Co ci zdrowi sobie właściwie wyobrażają? Widzą fasadę, a nie widzą, co się za nią znajduje. Jak można być tak ograniczonym, tak krótkowzrocznym?"
"Leży mi na sercu walka o zrozumienie dla autystów. Nikt nie pojmuje, co oznacza życie z zaburzeniami postrzegania. Pamiętam, że kiedyś wszyscy ludzie mieli krzywe nosy i wyglądali okropnie, również moja matka, którą później tak kochałem. Ludzie byli potworami, zwały tłuszczu bez konturów. Okropne były również dźwięki, nie do zniesienia. Wszyscy mówili jeden przez drugiego, nie można było rozpoznać ani początku, ani końca."
"Źle by się ze mną działo, gdybym nie dostał...

Ewa Stępień | 2014-02-14
Przeczytana: 07 maja 2014

Książka, za wyjątkiem notatki o autorze, przedmowy i wstępu napisanego przez Dietmara Zollera, w całości składa się z listów, wierszy oraz kilku wpisów z pamiętnika. Rozczarowało mnie to trochę, ponieważ w tych listach nie znalazłam niczego interesującego. Ot, zwyczajne listy dziecka, a potem nastolatka, do rodziny i przyjaciół. Tych kilka istotnych cytatów, które rzeczywiście mną poruszyły, można by spisać na jednej, góra dwóch kartkach A4. Niby widzimy, jak Dietmar dojrzewa, niby poznajemy go dzięki tej korespondencji, a tak naprawdę to... nudzimy się. Przynajmniej tak było w moim przypadku. Z jednej strony to fascynujące zajrzeć do czyichś prywatnych listów, jednak gdy w większości z nich treść jest zbliżona i traktuje o codziennych, zwyczajnych sprawach, to w końcu dopada nas znużenie. Tym, co tę książkę ratuje, to kilka dosadnych myśli autora na temat siebie, własnej choroby, własnych możliwości, marzeń oraz na temat innych ludzi, a także wiersze - niezwykle osobiste i...

Jerzy Paweł Listwan | 2011-01-20

Pytanie do admina:

No i gdzie ta książka? Jeśli jest w mojej "biblioteczce", to powinienem móc ją tu otworzyć i, strona po stronie, czytać. Jeśli mam ją sobie najpierw kupić w wersji papierowej, to po co mi ten serwis internetowy?

Tauriel | 2017-02-26
Przeczytana: listopad 2016