Emergence: Labeled Autistic

Z okładki: O ile wiem, jest to pierwsza książka napisana przez wyleczonego autystę. Charakteryzująca Temple zdolność przedstawienia swoich najskrytszych lęków i uczuć oraz umiejętność objaśnienia własnego sposobu myślenia dają czytelnikowi wgląd w autyzm, jaki niewielu ludzi może osiągnąć. Fascynująca opowieść – nigdy dotąd nie słyszałem podobnej. Niewątpliwie zainteresuje rodziców i...

Z okładki:

Fascynująca opowieść – nigdy dotąd nie słyszałem podobnej. Niewątpliwie zainteresuje rodziców i profesjonalistów, stykających się na co dzień z autyzmem lub zachowaniami typu autystycznego

Monka | 2015-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2015

Mam mieszane odczucia po przeczytaniu tej książki... "Byłam dzieckiem autystycznym" to z jednej strony fascynująca lektura, z drugiej zaś książka budząca mnóstwo wątpliwości... Te wątpliwości biorą się z prostego faktu - do tej pory wszyscy uczyli mnie, że z autyzmu nie da się nikogo wyleczyć... Fascynująca - bo jeśli to wszystko jest prawdą, to mamy do czynienia z czymś niezwykłym... ktoś zamknięty za szybą, ktoś, kto nie mógł kontaktować się ze światem nagle może to robić i może opowiedzieć nam jak to jest po tej drugiej stornie szyby...

AnnaSikorska | 2018-05-23

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jako powieść z jakimś tam pomysłem może być. Jednak jako literatura faktu (do czego pretenduje) niestety bardzo kiepska, napisana przez kogoś, kto coś tam o autyzmie może i słyszał,ale nie przeżył go osobiście, może i ma znajomego u którego zdiagnozowano autyzm, ale ten ktoś z boku zachowuje się całkiem przeciętnie tak jakby był wyleczony. Myślałam, że to tylko moje odczucia osoby z ZA (nigdy w dzieciństwie mi go nie zdiagnozowano, bo byłam zbyt wzorową i grzeczną uczennicą) i mającej córkę z autyzmem, ale dyskusje z innymi osobami mającymi autyzm utwierdziły mnie w tych odczuciach. Można książkę poczytać, jako czytadło, ale na pewno nie literaturę opartą na prawdziwej historii.

jaguśka | 2011-06-24
Przeczytana: 2005 rok

Na zajęciach w czasie studiów osoba, zajmująca się na co dzień autystykami i psychiką osób niepełnosprawnych umysłowo, wskazała nam kilka tropów, które prowadzą do wniosku, że ksiązki nie napisała autystka. Od tamtej pory nie potrafię patrzeć na to inaczej, jak tylko na mistyfikację.

Sabrina | 2016-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Bardzo dobra książka, którą powinien przeczytać każdy kto planuje pracować lub już pracuje z osobami autystycznymi!
Jedną z refleksji, która po raz kolejny mi się nasuwa to to aby nie skreślać, nie skazywać dziecka autystycznego na porażkę tylko z powodu jego choroby i trudności jakie wykazuje.
Ta refleksja odnosi się nie tylko do dzieci i dorosłych osób z autyzmem, ale do wszystkich osób mających jakieś schorzenia, trudności.
,,Stojąc na szczycie podejdź do następnego progu."

Magdalena | 2010-11-19
Na półkach: Przeczytane, Autyzm
Przeczytana: 19 listopada 2010

"Stwierdziłam, że współżycie z ludźmi jest podobne do tych szklanych drzwi. Do drzwi należy się zbliżać powoli i nie robić nic na siłę; w przeciwnym razie można je rozbić. Związki z ludźmi są podobnej natury. Jeśli robi się coś na siłę, wzajemny kontakt jest niemożliwy. Jeden gwałtowny ruch może wszystko zepsuć. Jedno złe słowo może zniszczyć miesiącami budowane zaufanie i szacunek."
To niesamowite, że autystka może dojść do takich wniosków ! Wspaniała książka ! Polecam :)

Pierwsza książka napisana przez wyleczonego autystę. Brzmi zupełnie absurdalnie, prawda?
Przy poznawaniu historii Temple momentami w duszy zamierałam. Miała ataki, wątpiła jednak mimo wszystko w krótkim czasie potrafiła się podnieść, a przecież tak wielu ZDROWYCH ludzi tego nie potrafi. Następnie to co osiągnęła... Wszystko jest jak magia. Jednak jest to prawda.
O tej książce nie ma co mówić, to jest po prostu pozycja do przeczytania, nic więcej.

Książka niestety nie do zdobycia. Ja sama miałam ją pożyczoną i przeczytałam jednym tchem. Mam nadzieję, że ktoś w końcu ją wznowi, bo warto.

Książka o tyle ciekawa, że pokazuje chorobę całkiem od środka. Możemy czytać i uczyć się o objawach, typowych zachowaniach, sposobach leczenia, ale nic tak dobrze nie odda i nie opisze choroby, jak sam chory.

| 2011-12-17
Przeczytana: 23 grudnia 2011

Książka ciekawa, motywująca do dalszego zgłębiania tematu. Dla osób zaznajomionych z chorobą, może wydawać się upozorowanym to, że książkę napisała autystka. Mimo wszystko; warto przeczytać i zobaczyć to od drugiej strony.

'Nie uważam, że trzeba nas żałować. To wspaniałe i inspirujące - wydobywać z człowieka to, co w nim najlepsze.'

carola | 2018-08-03