Japonia. Notatki z podróży

BookEdit
2021-09-26
2021-09-26
Japonia literatura podróżnicza podróże

Bardzo podobała mi się ta relacja z krótkiej podróży do Tokio i Kioto. Poczułam sympatię do tego kraju, którą miała autorka. Podziwiam, że udało jej się odnaleźć w tym zgiełku miast gdzie ulice nie mają nazw. Pewnie atutem tu była jakakolwiek znajomość języka japońskiego, bo angielskim porozumiewa się tam niewiele osób.
Zamarzło mi się zwiedzić ogrody Kioto i poznać trochę tradycje tego kraju. Kinga Kocimska zahaczyła w opisach też o historię, tradycje i ciekawe informacje o Japonii. Nie nudziłam się na tej książce.

Zamarzło mi się zwiedzić ogrody Kioto i poznać trochę...

Totalne rozczarowanie. "Podróż" okazała się tygodniowym wyjazdem, w czasie którego autorka wzięła udział w zorganizowanym autokarowym zwiedzaniu Tokio i Kioto. Nie mam nic przeciwko zorganizowanym wycieczkom, ale czy naprawdę to temat na książkę?! Do tego dostajemy opisy paru przypadkowych miejsc oraz perypetii mieszkaniowych i transportowych, plus trochę faktów przepisanych głównie z internetowych źródeł. A wszystko - i to jest najgorsze - napisane okropnym stylem rodem ze szkolnych wypracowań. Zero polotu i literackiego wyczucia. Nie opuszczało mnie poczucie zażenowania. Sprawdziłam wydawnictwo - to self publishing, co wiele wyjaśnia.
Generalnie strata czasu i pieniędzy.

Nie mogę uwierzyć, że jestem tak pozytywnie zaskoczona tą książką. Okładka jakich mnóstwo, temat do mdłości eksplorowany (pojechałam na wycieczkę, napiszę wam, jak było) - naprawdę spodziewałam się gniota na miarę "Subiektywnego przewodnika nieokrzesanego gaijina", a spotkało mnie coś zupełnie przeciwnego.

Kinga Kocimska marzy o Japonii od lat, aż dzięki przyjacielowi ma okazję pojechać na 10-dniową wycieczkę. Brzmi bardzo zwyczajnie i bezpretensjonalnie, a ja muszę przyznać, że trochę mnie wzruszyło i bardzo ujęło, z jaką pieczołowitością autorka przygotowuje się do wakacji, które dla innych są czymś bardzo zwyczajnym - bez kompleksów, bez porównywania się do innych, bez umniejszania, bez dewaluowania swojego marzenia.

Może właśnie to, że autorka całe lata czekała na swoją podróż marzeń sprawia, że ta książka jest tak dobra. To nie jakaś randomowa "podróżniczka" z bożej łaski, która będzie się zachłystywać "egzotyką" "kraju gejsz i samurajów" (tfu!) ani nie namaszczona japonistka, która z wyżyn swojej wiedzy uchyli rąbka tajemnicy otaczającej tę jakże odległą i wyśnioną krainę.
Widać, że Kinga interesuje się Japonią i widać, że nie jest to przelotna fascynacja. Poziom znajomości kultury kraju, który odwiedza, daje czytelnikowi autentyczną przyjemność - podana bez zadęcia, bez pretensji do tytułu Japonofila Roku, idealnie uzupełnia wspomnienia autorki z odwiedzanych miejsc.

No i trochę mnie ujęła ta niesłabnąca fangirlowska miłość Kingi do "Czarodziejki z Księżyca" - to tak, jakby po latach spotkać starego dobrego znajomego na drugim końcu świata. Może się robię sentymentalna na starość, ale ogarnęła mnie taka nostalgia, że aż miałam ochotę odpalić sobie kilka odcinków tego różowego lukru.

"Notatki z podróży" czytałam mniej więcej wtedy, kiedy w ciągu trzech tygodni postanowiłyśmy z mićkiem spakować manele i poleciałyśmy do Tokio pierwszym samolotem, który się nawinął, spełniać marzenia o momiji, Kabukiza i koncercie na Nippon Budokan - bez większej magii, planowania i wyczekiwania. To był dobry moment: każdemu można życzyć takich pełnych, pięknych przeżyć, jakie opisała Kinga.

Kinga Kocimska marzy o Japonii od lat, aż dzięki przyjacielowi ma...

W niesamowicie sympatyczny i żywy sposób przedstawiona wyprawa do upragnionej Japonii. Autorka przedstawia swoją podróż bardzo naturalnie, dzieląc się pasją i wrażeniami tak, że czytelnik ma wrażenie, jakby tam był i przeżywał przygody wspólnie. Niezwykle przyjemna lektura, która dostarcza też podstawowej wiedzy nt. Japonii, pewnych zagadnień dotyczących kultury społecznej, obrzędów itp. Życzę kolejnych wspaniałych wyjazdów do Kraju Kwitnącej Wiśni! :)

„Czarodziejka z księżyca” to kultowa animacja, znana w Polsce prawie każdemu nastolatkowi. Właśnie ona stała się powodem, dla którego autorka postanowiła ruszyć przed siebie… A konkretniej do Japonii.

Od fenomenu mangi, aż po tradycyjny sposób parzenia herbaty… Kinga Kocimska przedstawia nam zwyczaje, które są w tym kraju czymś zupełnie normalnym. Razem z nią zwiedzimy także zabytkowe chramy, bary sushi czy sklepy z pamiątkami.

I jeśli sądzisz, że wiesz, jak zaplanować spacer po parku, do czego służą słodycze lub jak czytać plan miasta… To muszę cię ostrzec. Po lekturze tych notatek może się okazać, że tak naprawdę nie wiesz nic – albo bardzo niewiele.

Muszę przyznać, że książek o Japonii jest na naszym rynku dużo. Nic dziwnego – jest to interesujący kraj, bardzo złożony zarówno kulturowo, jak i religijnie. Fenomen anime i mangi to coś, co już nikogo w Polsce nie dziwi. Mimo wszystko zdarzają się tytuły lepsze i gorsze. Do której kategorii zalicza się ten konkretny?

„Japonia. Notatki z podróży” to zbiór przemyśleń autorki na temat tego, co zaobserwowała podczas swojej podróży. Już na wstępie Kinga Kocimska zaznaczała, żeby nie traktować tej książki jako przewodnika. I faktycznie – mimo tego, że podaje ona kilkanaście informacji o zwiedzanych zabytkach, to na pierwszy plan wybijała się jej opinia.

Autorka przeżyła wiele w Kraju Kwitnącej Wiśni; niekiedy były to zabawne sytuacje, ale były też takie, które mogły utrudnić jej powrót do Polski! Muszę przyznać, że w notatkach bardzo wyraźnie widać emocje, które towarzyszyły pani Kindze podczas tych zdarzeń. Pomagało to w nawiązaniu nici porozumienia z nią.

Nie bez znaczenia jest też samo wydanie. Duży druk ułatwia zapoznawanie się z historią, a zdjęcia pomagały w wyobrażaniu sobie różnych miejsc, które odwiedziła pisarka. Dawało to też poczucie, że wraz z nią przeżywamy poszczególne „przygody”. Głównie dlatego, że styl opisów był bardzo plastyczny, a przy tym zrozumiały dla przeciętnego człowieka. Dzięki temu historię tę czytało się jak najlepszą powieść.

Zaznaczyłam w tej książce naprawdę wiele informacji. Mamy tu nie tylko opowieść o współczesnej Japonii, ale także historię o tej sprzed lat. Kinga Kocimska ukazuje czytelnikom, jak duży wpływ na teraźniejszość miały poprzednie okresy. Tradycja to bardzo ważny element tego kraju, który w pewien sposób dopełnia wszechobecną nowoczesność. Tylko tutaj obok superszybkich pociągów mogą funkcjonować tradycyjne kimona, a na dodatek nikogo to nie dziwi.

Moim zdaniem Japonia to naprawdę niesamowite miejsce. Bardzo lubię czytać o tym miejscu, a ten tytuł to coś, do czego będę chętnie wracać. Warto przeczytać tę książkę, jeśli tak jak ja jesteście zainteresowani Krajem Kwitnącej Wiśni. Nie jest to co prawda przewodnik, ale mimo to dowiedziałam się z niego o kilku mniej znanych faktach. I przy okazji trochę uśmiałam, gdy autorce zdarzyła się jakaś wpadka. Polecam!

Niesamowita 10 dniowa podróż do przepięknej Japonii. Skąd wiem, że jest ona piękna? Bo w taki sposób przedstawia mi ją autorka. Te notatki to nie jest typowy poradnik podróżniczy, który powie nam o miejscach, które musimy zobaczyć, wskaże nam tanie i dobre noclegi czy restauracje gdzie warto zjeść. Jest to książka, która pokaże nam Japonię z punktu widzenia zwykłej turystki ( chociaż czy autorka jest taką zwykłą turystką? Przecież nie każdy może pochwalić się znajomością języka japońskiego),która spełnia swoje wielkie marzenie i udaje się do Tokio i Kioto. Jest to bardzo przyjemna lektura, która zawiera ogrom ciekawostek nie tylko historycznych, ale też z życia codziennego i tradycji. Pojawia się też dobre jedzenie, pyszna herbata i słodkości. Autorka niesamowicie prowadzi nas przez intersujące miejsca, opowiada swoje przygody z ogromnym poczuciem umoru, nie pomijając wpadek, które udało jej się zaliczyć. Dowiemy się też co nieco o wynajmowaniu mieszkania, podróżach metrem i pociągami, rozkładach jazdy, toaletach czy nawet komisariatach policji i dla czego są one tak ważne. Bardzo rozczulające było zaproszenie przez autorkę do sięgnięcia po kubek herbaty, bo przecież nic tak nie umila lektury jak pyszny napój obok nas! Zdjęcia, które pojawiają się w książce są bardzo fascynujące. Tym bardziej, że autorka, która na co dzień zajmuje się fotografią, porzuca swój profesjonalny aparat, pożycza zwykłą "cyfrówkę" żeby nie skupiać się na idealnych kadrach tylko korzystać z tych kilku dni, jakie było jej dane spędzić w kraju kwitnącej wiśni. Nie jestem fanką Japonii, ale bardzo lubię czytać książki podróżnicze i przenosić się do innych miejsc. Ta książka zdecydowanie zostawiła po sobie chęć zapoznania się z tamtą kulturą, zwyczajami i kto wie, może nawet chęć dalekiej podróży i zobaczenia tych miejsc.

Jak wiecie, moja fascynacja Japonią🇯🇵 nadal trwa 😄 Dlatego postanowiłam wzbogacić swoją wiedzę na jej temat, czytając bardzo interesujący reportaż z 10-dniowej podróży po tym kraju. Autorka Kinga Kocimska z dokładnością opisuje nam swoje przygotowania do wyjazdu, dzieli się swoimi przemyśleniami, otwarcie mówi też jakie gafy popełniła i co wypada, a czego absolutnie nie należy robić w Japonii 😊 Zabiera nas ona na wycieczkę po dzielnicach tłocznego Tokio, uczestniczymy z nią w pikniku w jednym z miejskich parków Hinokicho, gdzie Japończycy całymi rodzinami zachwycają się bajkowo kwitnącymi wiśniami sakura i śliwami ume. Zwyczaj ten nazywa się Hanami i prócz okazji do podziwiania pięknych kwiatów, jest to też czas przemyśleń nad ulotnością i przemijaniem. Odwiedzamy też kocią kawiarnię, gdzie można wypić kawę i zjeść ciasto w towarzystwie kotów oraz spędzić czas na zabawie z nimi 😺 Jest to dobra alternatywa dla tych Japończyków, którzy nie mogą sobie pozwolić na zwierzaka, ze względu na mały metraż mieszkania. (Kocie kawiarnie są również w Polsce 😄 Osobiście byłam w takiej u mnie w Poznaniu - bardzo ciekawe przeżycie, polecam Wam serdecznie😺☕🥧)
Następnie wyruszamy w trasę superszybkim pociągiem Shinkansen, do Kioto.🚅 Pociąg ten potrafi rozwinąć prędkość nawet do 320km/h i jest niezwykle punktualny, największe spóźnienie jakie dotychczas odnotowano wynosiło 54 sekundy 😯😄 Cóż to jest w porównaniu z naszą polską koleją 🙈😅 W Kioto zwiedzamy zamek Nijō i przyległe do niego ogrody, Świątynię Złotego Pawilonu - Kinkaku-ji. Mamy też możliwość uczestniczyć z autorką w rytuale parzenia herbaty🧉 oraz poznać ciekawostki o japońskim kimonie.👘
Chociaż w treści da się wyłapać kilka błędów, a niektóre opisy świątyń były dla mnie mało interesujące, to dużym plusem są kolorowe zdjęcia, wykonane przez autorkę, które bardzo wzbogacają książkę 😊
Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się osobiście zwiedzić Japonię, tak jak to udało się autorce książki.

Kinga Kocimska marzyła o podróży do Japonii. Pojechała, kupiła pamiątki, zrobiła zdjęcia, a gdy wróciła doszła do wniosku, że było to zbyt silne przeżycie, by swoimi wrażeniami obdarować tylko najbliższych. Dlatego opisała wszystko w książce.

Lubię reportaże, które są relacjami osób osobiście powiązanych z danymi regionami świata — kulturoznawców, socjologów, emigrantów, native'ów — bo dzięki temu mam szansę poznać prawdziwszy obraz danego miejsca niż ten przedstawiany w przewodnikach. Kraj oczami turysty, a kraj z perspektywy, mniejszego lub większego, tubylca to często opowieści z dwóch różnych wymiarów.

JAPONIA. NOTATKI Z PODRÓŻY zalicza się do tej pierwszej kategorii. Czytając, uczestniczymy w chwilach, w których spełniają się marzenia, a oczekiwania zderzają z rzeczywistością. Ma to swój urok. Tym bardziej, że Kocimska pisze lekkim, bezpośrednim językiem; przytacza wiele osobistych anegdot i spostrzeżeń. W taki sam sposób o swoich wrażeniach z podróży opowiadają Wam znajomi. Przyjemna pozycja, jeśli ma się ochotę poznać skrawek Japonii, pośmiać albo zainspirować do wyruszenia we własną podróż.

Kinga Kocimska
Japonia notatki z podróży
Data premiery 19.09.2021

Książka, która zabiera w podróż.

Autorka rozpisała od początku do końca jak wygląda jej organizacja przed przybyciem do Japonii oraz gdy już dotarła na miejsce.
Nie nudziłam się ani chwili podczas czytania.
Wszystkie informacje były podane w taki sposób, że chciałam wiedzieć więcej, dzięki temu dowiedziałam się dużo nowych ciekawostek odnośnie języka, kultury oraz obyczajów Japonii
Zapamiętam również kilka słów, które utkwiły mi w pamięci np : ningyō, Chanoki, mottanai, bushi i wiele innych.

Cała podróż autorki po Japonii była fascynująca, czytajac miałam wrażenie, że zwiedzam razem z nią wszystkie miejsca.
Napewno weszłabym do sklepu, który jest poświęcony Pokemonom 😅🙈
Oraz do kociej kawiarni, gdzie można czytać przy kotach oraz godzinami się z nimi bawić, chociaż tutaj lepiej czasowo nie przesadzać.
Autorka w całej swojej podróży odwiedzała przyjaciół, te wspomnienia również czytało mi się bardzo dobrze.
Poleca nam również co warto odwiedzić i na co zwracać uwagę.
Podobały mi się również zdjęcia, których w książce nie brakuje, a dodają jej uroku.
Po przeczytaniu jestem jeszcze bardziej zachwycona Japonia i jeszcze bardziej chce zobaczysz wszyskto na własne oczy.

Całe wspomnienie autorki i opis tego co zobaczyła było świetnie przeplatane z różnymi ciekawostkami na temat Japonii jak i kultur, religii czy historii.

*'bo władza to przecież pieniądze, a od kiedy je wynaleziono, walka o nie trwa nieprzerwanie.'

Polecam każdemu, nie tylko tym którzy chcą wybrać się w podróż do Japonii, ale dla tych którzy nie mają tego w planach oraz dla tych, którzy już zwiedzili.

Za książkę do recenzji dziękuję @bookedit.pl ❤️

Kinga Kocimska
Japonia notatki z podróży
Data premiery 19.09.2021

Książka, która zabiera w podróż.

Nie nudziłam się ani chwili podczas czytania.

Kultura azjatycka w naszym kręgu kulturowym wciąż jest egzotyczną. Mimo że na półkach księgarń znaleźć można coraz więcej utworów japońskich, koreańskich czy chińskich twórców, wciąż jest to zbyt mało, by większa grupa czytelników zainteresowała się tematem. Dlatego myślę, że tym bardziej wartościowe są takie pozycje, jak „Japonia. Notatki z podróży” Kingi Kocimskiej.

Marzeniem Kingi Kocimskiej, miłośniczki kultury azjatyckiej, była podróż do Japonii, gdzie mogłaby jeszcze lepiej poznać obyczaje oraz zwyczaje Japończyków. Gdy w końcu wyjazd dochodzi do skutku, kobieta postanawia podzielić się swoimi przygodami z czytelniami. Dzień po dniu opowiada, jak wyglądała jej wizyta w kraju Kwitnących Wiśni. Opowiada o zderzeniu kultury polskiej z kulturą japońską, o spotkaniach ze znajomymi i nieznajomymi, zwyczajach żywieniowych Japończyków, a także wpadkach, których, mimo dość zaawansowanej znajomości kultury tego kraju, podróżniczka nie była w stanie uniknąć.

„Japonia. Notatki z podróży” to publikacja nietypowa pod wieloma względami. Pierwszym dość istotnym faktem dotyczącym książki jest to, że można byłoby ją uznać za reportaż, a jednak napisana jest prostym, często wręcz potocznym, językiem, niezbyt dla reportaży charakterystycznym. Podczas czytania można odnieść wrażenie jakby czytało się połączenie luźnej gawędy z pamiętnikiem autorki. Nie jest to publikacja zachowująca wszystkie cechy charakterystyczne dla reportażu. Jak sama autorka zaznacza: „poniższych notatek nie należy traktować jako obiektywnego przewodnika po Japonii […], lecz jako luźno zebrane pamiętnikowe przemyślenia inspirowane osobistą przygodą”. Nie można jednak nazwać tego wadą. Dzięki takiemu bardzo luźnemu podejściu do tematu, autorka jest w stanie dotrzeć do innego, szerszego grona odbiorców. Zetknięcie się z obcą kulturą dla kogoś, kto wcześniej nic o niej nie wiedział, może być trudne. Dzięki prostemu językowi to zderzenie światów; zderzenie dwóch kultur może okazać się mniej gwałtowne i prostsze do zrozumienia.

Podczas lektury książki „Japonia. Notatki z podróży” czytelnik dzień po dniu towarzyszy podróżniczce i tym samym poznaje Japonię. Każdy kolejny dzień (rozdział) wiąże się ze zwiedzaniem nowych miejsce, które Kocimska chciała koniecznie zobaczyć. Podczas tygodnia w kraju Kwitnącej Wiśni, autorce udaje się zwiedzić dwa miast – Tokio i Koioto, czyli dwa całkowicie odmienne miasta. Jedno niezwykle tradycyjne, drugie nowoczesne. Dzięki temu można poznać kraj ten z dwóch odmiennych perspektyw. Warto zaznaczyć, że autorka w klarowny sposób tłumaczy podstawowe pojęcia związane z kulturą tego kraju, wprowadza czytelników w zwyczaje Japończyków, a także pokazuje, że mimo iż wielu osobom wydaje się, że kultura Japońska jest bardzo odległa od naszej, w polskiej popkulturze nietrudno odnaleźć jej elementy, jak chociażby słynna figurka kota z podniesioną jedną łapką czy znana animacja „Czarodziejka z księżyca”. Ponadto każde z miejsc, do których autorka zabiera czytelnika wiąże się z kolejnymi, czasami dość niezwykłymi, historiami – od tych związanych z chociażby ilustracjami kawaii, na nietypowym wyglądzie toalet kończąc. Jako dodatek można znaleźć w publikacji zdjęcia, pokazujące czytelnikowi, o czym autorka opowiada.

Kinga Kocimska stworzyła niezwykle przydatną publikację, która może okazać się idealnym wstępem nie tylko do kultury japońskiej, lecz także większej całości, jaką jest kultura azjatycka. Autorce udało się nie do końca przystępne dla zwykłego czytelnika treści połączyć z prostą formą, dzięki czemu nawet dla osoby, która wcześniej nigdy nie interesowała się Japonią lektura publikacji „Japonia. Notatki z podróży” może wiązać się z przyjemnie spędzonym czasem.

• Japonia
  • Podróżnicze