Śladami Batgirl

Okładka książki Śladami Batgirl Nicole Goux, Sarah Kuhn
Okładka książki Śladami Batgirl
Nicole GouxSarah Kuhn Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: DC Powieść Graficzna 13+ komiksy
komiksy
DC Powieść Graficzna 13+
Egmont Polska
2021-10-13
2021-10-13
Komiks Amerykański Batgirl Dc Cassandra Cain

Okładka książki Młodzi Tytani. Beast Boy Kami Garcia, Gabriel Picolo
Młodzi Tytani.... Kami Garcia, Gabrie...
Okładka książki Batman - Świat Brian Azzarello, Lee Bermejo, Ethem Onur Bilgiç, Alessandro Bilotta, Alberto Chimal, Ertan Ergil, Carlos Estefan, Mathieu Gabella, Inpyo Jeon, Jung Gi Kim, Tomasz Kołodziejczak, Stepan Kopriva, Piotr Kowalski (rysownik), Qiu Kun, Kirill Kutuzov, Nicola Mari, Thierry Martin, Pedro Mauro, JaeKwang Park, Egor Prutov, Paco Roca, Michal Suchánek, Rulo Valdés, Xu Xiaodong, Lu Xiaotong, Okadaya Yuichi, Natalia Zaidova, Benjamin von Eckartsberg, Thomas von Kummant
Batman - Świat Brian Azzarello, Le...
Okładka książki Emilka Sza. Jak wiele to "nic"? Magdalena Kania, Maciej Kur
Emilka Sza. Ja... Magdalena Kania, Ma...
Okładka książki Spidergedon Carlo Barberi, Christos Gage, Jorge Molina
Spidergedon Carlo Barberi, Chri...
Okładka książki Antygona. Świat mitów Giuseppe Baiguera, Clotilde Bruneau, Luc Ferry
Antygona. Świa... Giuseppe Baiguera, ...

Kolejna historia z cyklu DC Powieść graficzna 13+ i pierwsza z tego cyklu, która mnie zawiodła. Nie jest zła, ale nie tak dobra jak "Młodzi Tytani: Raven" i "Kod Oracle".
Sam pomysł na historię był bardzo fajny, ale historia pędzi niezwykle szybko i nie ma za bardzo czasu i odpowiednio poznać główną bohaterkę, o sprawnym poprowadzeniu jej relacji z innymi postaciami nawet nie wspominając.
Niestety wygląda to tak jakby ktoś z góry narzucił limit stron dla historii z tego cyklu i autorki nie mogły porządnie rozpisać tej historii.

Pochłania się bardzo szybko, co jest jednocześnie plusem i minusem wg mnie. Czasem wolę spędzić z czymś więcej czasu, poczytać dłuższe dialogi, przyjrzeć się większej ilości pięknych grafik i szczegółów, a tu niestety nie mogłam. Nawet gdybym chciała czytać wolno, zmuszałabym się i niepotrzebnie spowolniała. Wiem, że powieści graficzne z tej serii są zrobione jako 13+, ale jednak czegoś mi w nich brakuje. Jak na grupę wiekową, w którą uderza, jest zrobiona dobrze, ale ciężko ją wysoko ocenić młodym dorosłym lub dorosłym. Niemniej jednak, fajnie się bawiłam i cieszę się, że poznałam tę pozycję.

W powieści graficznej „Śladami Batgirl” od razu otrzymujemy pełne akcji wydarzenia i dziewczynę, której życie zmienia się w jednej sekundzie. Wystarczył jeden bodziec, jedno słowo, by ze szkolonej w jednym celu osoby coś pękło i rozleciało się na milion kawałków. Jej życie miało już nigdy nie być takie samo, a ona przejrzała na oczy i postanowiła zacząć wszystko od nowa. Jednak lata szkoleń, rozkazów i dyscypliny zostawiły w niej trwały ślad, którego być może nigdy się nie pozbędzie. Zostały w niej jak instynkt, nad którym póki co nie jest w stanie zapanować.

Nasza bohaterka Cass, ma jednak to szczęście i spotyka na swojej drodze przyjaciół, którzy pomimo mrocznej prawdy o dziewczynie, nie odwracają się od niej, a mocno wspierają. Dzięki temu Cass nie czuje się samotna i coraz lepiej rozumie otaczający ją świat. Czy wyjdzie na prostą? To się okaże, ale zdecydowanie jest na dobrej ku temu drodze.

DC powieść graficzna dedykowana jest młodym czytelnikom od 13 roku życia i nie zniżyłabym tej granicy wiekowej, ponieważ sceny (akurat w tej części) nie są przeznaczone dla młodszego czytelnika. Bohaterami są nastolatkowie, dlatego seria świetnie sprawdzi się wśród takiego grona odbiorców. Ja bardzo polubiłam się z tymi komiksami i czekam na więcej.

„Śladami Batgirl” to nowa powieść graficzna Sarahy Kuhn amerykańskiej autorki popularnej serii o amerykańsko-azjatyckich super bohaterkach. Nowoczesne rysunki wykonała Nicole Goux.

Cassandra Cain szkolona jest od urodzenia na zabójczynię. Spełnia tę funkcję do czasu zdarzenia, które „budzi” ją z letargu. Uświadamia sobie, że nie musi tak żyć. Na swojej drodze spotyka Jacquelline i Barbarę, kobiety, które mają duży wpływ na podjęte przez nią decyzję i walkę ze starymi demonami.

Komiks kierowany do młodzieży 13+ porusza ważne tematy dotyczące dojrzewania, stanowienia o sobie samym, traumach z dzieciństwa. Jak najbardziej mogę polecić młodszym nastolatkom.
K.K.
źródło: szkolnyklubrecenzenta.pl

„Śladami Batgirl” to kolejny tytuł z serii ,,DC Powieść Graficzna 13+’’, czyli linii komiksów skierowanych do nastoletnich miłośników bohaterów z uniwersum DC. Tym razem czeka na nas opowieść o Cassandrze Cain – nastoletniej zabójczyni, która postanawia odmienić swoje życie.

Cassandra Cain jest nastoletnią zabójczynią, niepotrafiącą pisać, nieznającą zbyt wielu słów, od małego szkoloną by zostać idealną maszyną do zabijania. Pewnego dnia jednak nie jest w stanie dokończyć zlecenia i pozostawia swoją ofiarę przy życiu. Jest to dla niej punkt zwrotny, dziewczyna postanawia zmienić swoje życie, a z pomocą przyjdą jej właścicielka pewnej japońskiej restauracji oraz bibliotekarka – Barbara Gordon. Cassandra zaczyna się uczyć świata na nowo, a także szukać swojej drogi w życiu i nawet nie podejrzewa, że w tych poszukiwaniach przyjdzie jej podążyć śladami samej Batgril.

„Śladami Batgirl” to kolejna udana pozycja dla nastolatków z uniwersum DC. Choć ten tytuł nie porywa ilością akcji, to jednak ma wiele innych elementów, które potrafią porwać czytelnika – pierwszym z nich jest jego główna bohaterka, która stara się odnaleźć swoje miejsce na świecie. I naprawdę ciężko jej w tym nie kibicować. Kolejnym jest niewątpliwie sposób prowadzenia historii – choć mamy tu do czynienia z naprawdę ciężkimi i poważnymi tematami, nie przytłaczają one czytelnika, ani nie są też zbagatelizowane przez humorystyczne wstawki, które napotkamy podczas lektury. Autorkom udało się zachować idealny balans, tworząc historię, która zarówno daje do myślenia, jak i pozwala na chwile rozrywki podczas lektury.

Osobiście do atutów komiksu zaliczyłabym również kreskę – jest ona dość specyficzna, ale posiada pewien niezaprzeczalny urok, który zdecydowanie trafił w moje gusta. Niekiedy uproszczona, mająca w sobie coś ze szkiców bądź prostych rysunków, mimo swej oszczędności świetnie oddaje emocje, a przy tym przyciąga wzrok i wyróżnia komiks na tle innych pozycji. Pod tym względem jest to, obok świetnej ,,Kod Oracle’’, zdecydowanie mój ulubiony komiks z serii ,,DC Powieść Graficzna 13+’’.

Losy Cassandry Cain to naprawdę dobry komiks, który ma szansę trafić nie tylko w grupę docelową, choć to właśnie nastolatkom najbardziej przypadnie on do gustu. Młoda bohaterka, o skomplikowanej przeszłości szybko daje się polubić, a czytelnik zostaje wciągnięty w wir jej przygód – tych bardziej niezwykłych, jak i bardziej codziennych. ,,Śladami Batgirl’’ to zdecydowanie jedna z lepszych pozycji, jakie ukazały się w ramach serii, dlatego, jeżeli jeszcze się wahaliście, warto dać temu komiksowi szansę.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

Śladami Batgirl to kolejny z tytułów z serii powieści graficznych DC skierowanych do młodzieży. Tym razem poznajemy Cassandrę Cain, córkę mafioza, która została wychowana na bezwzględną zabójczynię i narzędzie w rękach nieobliczalnego ojca. Gdy podczas jednej z misji dziewczyna nie jest w stanie wypełnić jej założeń, ucieka. Przed nią stają nowe możliwości, jednak ciężko jej odnaleźć się w zupełnie obcym świecie. Na drodze Cassandry jednak staje Barbara Gordon, Jackie, właścicielka jednej z knajp i chłopak z biblioteki.

W każdej historii z tej serii poza aspektem rozrywkowym, pojawiają się również tematy obyczajowe i Śladami Batgirl nie jest wyjątkiem. Tym razem poruszany jest wątek własnej tożsamości, rodziny i tego w jaki sposób wychowanie decyduje o przyszłości człowieka.

Podobało mi się to połączenie w tej historii, a żaden z tych aspektów nie został zdominowany przez drugi. Otrzymujemy równie wiele momentów rozrywkowych i humorystycznych, jak i tych poświęconych bardziej poważnym tematom.

Cała powieść ma długość podobną do innych zeszytów i dobrze nadaje się do przeczytania w jednej wieczór. Historia jest lekka, a mimo że bohaterka jest nieco inna niż jej pierwowzór (jak zresztą w większości tych opowieści) całość wyszła bardzo poprawnie. Wisienką na torcie jest nawiązanie do Oracle i pojawienie się Barbary w tej historii w formie przekazywania pałeczki młodszemu pokoleniu.

Uważam, że ta seria świetnie sprawdza się jako lekka lektura i idealnie pasuje jako prezent dla młodszego czytelnika, nawet takiego, który niekoniecznie zna świat z uniwersum DC. Forma przedstawienia historii i jej łatwy odbiór w połączeniu z problemami tego wieku z pewnością przekonają niejednego nastolatka.

BAT-GIRL CZY BAD-GIRL?

„Śladami Batgirl” to kolejna z powieści graficznych od DC skierowanych do nieco młodszych nastolatków. I kolejna, co trzeba zaznaczyć, udana. Owszem, nie jest to może poziom genezy tej postaci, jaką dostaliśmy w albumie „Batgirl: Rok pierwszy” (choć oba traktują o innych przecież osobach),ale to wciąż udany komiks, trzymający poziom, do jakiego przyzwyczaiły nas najlepsze tomy z tej linii wydawniczej.

Cassandra Cain nie jest najlepszą kandydatką na superbohaterkę. Tak przynajmniej się wydaje. Dziewczyna wyszkolona była na najlepszą zabójczynię, działała w tym fachu, aż pewno dnia wszystko się zmieniło. Teraz jest nastolatką, ale trudno nazwać ją zwykłą dziewczyną w tym wieku. Czy ktoś taki może być bohaterką? Czas pokaże, na razie jednak Cass skupia się na gromadzeniu informacji o swojej idolce, Batgirl, która przed laty dosłownie zniknęła i nie został po niej żaden ślad. Wspierają ją właścicielka japońskiej restauracji i bibliotekarka Barbara Gordon. Ale czy to wystarczy, by odkryć prawdę o wydarzeniach sprzed lat? A może odkryje, że droga bycia Batgirl to teraz tak naprawdę jej przeznaczenie?

BAT-GIRL CZY BAD-GIRL?

Trzyma poziom serii, dla mnie na duży plus że znowu mamy postać bez super-hiper-nienaturalnych-umiejętności.
Nie wciągnęła, a kwestia mowy i rozumienia bohaterki jest dla mnie dyskusyjna, ale w ogólnych rozrachunku jest dla mnie w porządku.

• Komiksy
  • Komiks