Przejrzysta pogoda. Wiersze wybrane

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Poezja". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Znak
poezja irlandzka
poezja
Snoopy

Przejrzysta pogoda to obszerny autorski wybór wierszy Seamusa Heaneya stanowiący przekrój twórczości tego niezwykłego poety i pisarza. Tom został uzupełniony jego olśniewającym szkicem, poświęconym źródłom inspiracji twórczej i refleksji nad istotą poetyckiego impulsu. Wiersze, niczym łopaty kopaczy torfu, wśród których byli i przodkowie poety, odsłaniają przed nami, warstwa po warstwie, bagienną archeologię natury, mitu i dramatycznej historii jego rodzinnej Irlandii, pozwalają dotrzeć do korzeni inspiracji twórcy, do warstw fundujących poetycką, narodową i kulturową tożsamość jego dzieła. Poezja Heaneya drąży w głąb, ku „wilgotnemu centrum, [które] nie ma dna”, ale jest równocześnie zapisem ekstatycznego doświadczenia bycia w świecie, świetlanym dziękczynieniem za ciało i jego zmysły, dzięki którym można „dać wiarę cudom”. To poezja świadoma mroczności dziejów i losów człowieka, ale także miłośnie zanurzona w doświadczeniu bogatej materii świata i języka. Gorzka i afirmatywna zarazem. Dojmująca. Porywająca. Cielesna. Metafizyczna.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2009

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2488,Prze...»

Snoopy | 2011-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2011

Nie jest to prosta poezja - ona wymaga wysiłku, zmagania z materią języka. Pełna nostalgii, a nawet melancholii, pełnymi garściami czerpie z obrazów pamięci, dopuszcza do głosu duchy zmarłych. Żywi się nie tylko wspomnieniem, ale i mitem, literaturą, historią, naturą. Potrafi porwać i wzruszyć, zachwycić i dać do myślenia. A niekiedy pozostawia bezradnym. Nie jest to prosta poezja. To poezja wielka.

magdaLena | 2015-08-19
noni | 2012-08-17
Aniołak | 2012-05-14
Przeczytana: 30 czerwca 2012
Wspominamy

Ze smutkiem pożegnaliśmy w tym roku wielu cenionych ludzi pióra. Zarówno autorów literatury popularnej, jak i poetów czy pisarzy eksperymentujących z formą. Dziś chcielibyśmy przypomnieć tych, którzy odeszli w 2013 roku.