Okładka książki Poza możliwe. Jeden żołnierz, czternaście szczytów - moje życie w strefie śmierci Nimsdai Purja
Nimsdai Purja Wydawnictwo: Bezdroża reportaż
reportaż
Beyond Possible: One Soldier, Fourteen Peaks — My Life In The Death Zone
Bezdroża
2021-09-15
2021-09-15
Radek Kucharski
reportaż Himalaje Nepal himalaizm alpinizm góry literatura górska literatura nepalska

Nie możliwe nie istnieje!
Wszystko zaczyna i kończy się w naszych głowach!

Odniosę się wpierw do moich odczuć. Książka została napisana przez autora by ukazać jego heroizm i trud. Jednak czytając miałam wrażenie, że Purja chce oddać sam sobie hołd. Ja oczywiście nie odbieram jemu jego zasług, bo to co zrobił jest nie samowite. Jednak cel historii chyba miałbym inny. Miał pokazać życie ludzi z Nepalu, problemy ekologiczne, pomoc i dążenie do celu. A momentami odnosiłam wrażenie, że autor chce na siłę pokazać jaki jest z niego „Herkules”, jak tylko on może pokonać wszystkie przeszkody i przeciwności losu. Nikt nie jest w stanie tego osiągnąć prócz niego.

Jednak oczywiście ta historia ma też inne aspekty. Opis 14 niesamowitych wypraw na najwyższe Góry Świata, to było niesamowite przeżycie. Brakowało mi większej ilości opisów ale zdjęcia dodane do książki mogły w danym momencie dodać nam jeszcze większego realizmu.
Coś co wydawało się nie możliwe, zostało spełnione. Prosty chłopak, który miał ogromny cele i chęci zdobył się na coś tak nierealnego.

Inny aspekt do szacunek, jaki przy czytania czuję do autora. Opisuje on silną więź z swoimi rodzicami, rodzeństwiem i żoną. Jak oddaje im swoją siłę i wiarę a oni jemu. Cos niespotykanego.

Oczywiście wpierw obejrzałam serial na Netfliksie ale czułam ogromny niedosyt dlatego zdecydowałam się by przeczytać książkę. Absolutnie nie żałuję bo była to moja wyprawa życia w „strefie śmierci”. Może kiedyś i mi uda się chociażby stać u podnóża, której w tych wspaniałych Gór.

Nie możliwe nie istnieje!
Wszystko zaczyna i kończy się w naszych głowach!

Książkę ogólnie dosyć szybko się czytało. Troszkę się zawiodłam, oglądając wczesnej serial dokumentalny o tym projekcie spodziewałam się jednak czegoś bardziej dogłębnego jeśli chodzi o opisy poszczególnych wypraw, tutaj jednak było wiele przemyśleń Nims'a, retrospekcji do życia w wojsku i porównań jak to wszystko na siebie wpływa i ile doświadczeń pomogło mu w ciężkich momentach. Mimo wszystko książkę uważam za wartościową, to w jaki sposób można być zdyscyplinowanym , jak ważne są zasady w życiu i ile przez to można osiągnąć.
Niestety tłumaczenie książki i błędy bardzo rzucały się w oczy...myślałam zamiast myślałem, jechałam zamiast jechałem itp. Czytając ciągle miałam wrażenie, że całe tłumaczenie jest nieskładne. Dziwnie ułożone zdania..

Czekam teraz na prawdziwą historię. Może napisaną przez jego współtowarzyszy. W większości Cochingowy bełkot.

Książki o górach przyciągają mnie zawsze. Mimo że nie jestem miłośniczką wspinaczki, uwielbiam czytać o tym, jak inni zdobywają szczyty. W trakcie pandemii natknęłam się na film opowiadający o zimowym wejściu na K2. Nimsdai Purja i inni wspinacze zdobyli K2 z hymnem Nepalu na ustach. Wiedziałam już wtedy, że Nimsdai to postać niezwykła. Każda strona jego życiorysu pokazuje, ile trzeba poświęcić, by osiągnąć swoje cele, a jego osiągnięcia są po prostu nieprawdopodobne. Mimo że każda z jego ośmiotysięcznych wypraw jest dobrze udokumentowana, wciąż nie mogę wyjść z podziwu. Przy tym zastanawiam się, gdzie leży granica między odwagą a głupotą.
Polecam.

Gdyby odsączyć z treści "kołczingowe" ecie pecie to pewnie by się jakoś to czytało. Niestety przez ciągłe wstawki brzmiące jak przemowa gościa sprzedającego garnki książka traci na tempie. Duży zawód.

Wspaniała książka o górach, wytrzymałości ludzkiej, sile wytrwania, determinacji. Bardzo mi się podobało.

Ileś ten facet ma w sobie mocy! I samozaparcia, dyscypliny, wiary w siebie... mogę tak wymieniać bez końca. Człowiek skała. Świetna książka motywacyjna. Cieszę się, że sięgnęłam po tę pozycję i "poznałam" taką osobowość.

Niewątpliwie zhakowanie 14 szczytów jest osiągnieciem. Jednak Nimsdai Purja podpisując się własnym nazwiskiem pod tą pozycją napisaną przez ducha, okazał się bucem z wielkim ego. Nadęte frazesy. Zwymiotowałem po wzruszającej historii jak to "autor", kochający synek, odwoził chorą matkę do szpitala.

Dobra książka. Autor jest byłym żołnierzem służb specjalnych, który opuścił wojsko, aby wspinać się na najwyższe góry świata, bijąc przy tym kolejne rekordy szybkości wejścia. Jeśli zdarzają mu się porażki - przekuwa je na jeszcze większą motywację i determinację. Spora część książki poświęcona jest wyjaśnieniom właśnie tego fenomenu, dlaczego to robi. Widać przepaść pomiędzy tym, w jaki sposób porusza się po górach w porównaniu do innych wspinaczy. Co ciekawe, nie jest to kolejna pozycja opowiadająca o żmudnej wspinaczce przez kolejne obozy. Opis samej działalności górskiej jest ograniczony do minimum, a więcej Autor opowiada o sobie i swoich przemyśleniach, zmęczeniu, planach itd. To jest coś nowego, świeżego, innego niż wszystko co do tej pory przeczytałem z tej dziedziny. Godne polecenia.

Bardzo przyjemna książka, słuchałam audiobooka. Pierwsza część książki to mini biografia autora, ważna aby zrozumieć powody przedsiewzięcia, hart ducha oraz fizyczne możliwości. Polecam również film na Netflixie.

• Góry
  • Górskie