MAMA BUSZ. Przygody przewodniczki w afrykańskich rezerwatach przyrody.

Bardzo ciekawa ksiązka. Niesamowicie wywazona; przemyslana, taka matematyczna. Autorka pokazuje dokładnie to co chce pokazać i tak jak chce pokazac. Nie ma zbędnych słów, ani zbędnych obrazów, ani zbędnych mysli, wszystko jest takie zbalansowe. Przypomina obraz, w którym artysta dopracował każdy szczegół, kazdy listek. i każdą chmurke. wszystkie kształty i kolory są dokąłdnie takie jakie sobie zaplanował. I efekt jest olsniewający.

Chyle czoła, bo ksiązka jest i ciekawa i kolorowa, i bujna i zaskskajując i taka nieziemsko zrównowazona, bez jednej niepoprawnej mysli. Jak równanie, w którym doskonale (i pieknie) zgadza się prawa i lewa strona.

Autorka pokazuje ( i jest to bardzo iddyliczny obraz, miejscami kiczowaty, przypominający piękne reklamówki dla turystów) jak wspaniałe ( i warte swojej niemałej ceny) są wyjazdy z przewodnikiem do Afryki. Doskonałe jedzenie, pyszne ciasteczka, wszechobecna herbata, wieczorne opowieści, biała pościel, ciepła woda do kąpieli,,wielkie namioty i cała obsługa prawie na każde skinienie. Do tego zwierzęta na wyciagnięcie ręki i przewodnicy, którzy sa bardzo doświadczeni i bardzo oddani swojejpracy. Normalnie idylla. Oczywiście z dreszczykiem. Ale dreszczyku jest tyle ile trzeba;żeby zaciekawić, a nie przerazić

Te reklamowe opisy afrykańskiej przyrod są bardzo zgrabnie równowazone przez dośc bezpieczne, a jednocześnie ciekawe afrykańskie tematy związane ze zwierzętami. Nie ma nic niepoprawnego czy kontrowersyjnego.
Wszystko co mogłoby zrazić ewentuaknego turystę jest idealnie wygłądzone i wyrównane.
Płacisz i zanurzasz się w cudownym afrykańskim, luksusowym świecie, gdzie słonie, likaony i lwy są na wyciagnięcie ręki; a nie brakuje też dobrego jedzenia i wszelkiej możliwej wygody.

Dwadzieścia sześć fascynujących opowieści o afrykańskich zwierzętach spisanych w formie relacji uczestniczki zdarzeń. Każdy rozdział opisuje spotkania autorki z innym gatunkiem zwierząt afrykańskich. Czytając książkę można się wzruszyć, przestraszyć brutalnych zasad panujących w tym świecie, ale także usłyszeć zabawne sytuacje, które zdarzyły się podczas wypraw do buszu. Pomiędzy opisywanymi wydarzeniami i przygodami przebija ogromna fascynacja i miłość autorki do afrykańskiej przyrody.
Niezwykła książka, super wczuć się w afrykańskie przygody przewodniczki i zobaczyć busz jej oczami. Serdecznie polecam do wejścia w ten afrykański świat pełen pięknych, dzikich zwierząt.

Wspaniała książka, której słuchało się z czystą przyjemnością. Spora dawka wiedzy o Afryce i żyjących tam zwierzętach opowiedziana przez pryzmat pracy polskiej przewodniczki w afrykańskim buszu. Bardzo lubię książki o przyrodzie i zwierzętach i z pewnością sięgnę po więcej takiej literatury.

Po tej książce już wiem nie jeśli będę wybierał się na safari to tylko na kilka miesięcy. Pretensjonalny sposób wypowiedzi głównej autorki nie przypadł mi do gustu.

Zdecydowanie za krótka! 🙂❤️

Zdecydowanie za krótka! 🙂❤️

Fantastyczna, afrykańska przygoda. Autorka natychmiast porwała mnie do buszu i konsekwentnie zapoznawała z tym tajemniczym kontynentem i jego fascynującymi krajami, parkami i rezerwatami. Jeśli chcesz i lubisz, zagłębiasz się w szczegółowe dane i informacje na temat zwierząt, roślin, ludzi, parków, które znajdziesz w przypisach. Jeśli nie, brniesz z jednej przygody w kolejną, bez odwracania się za siebie, pozyskując wcale nie mniejszą (niż z przypisów) dawkę wiedzy meretorycznej na temat otaczającej cię oszałamiającej przyrody!! Wspaniała przygoda, szkoda, że tak szybko dobiega końca. Dziękuję Autorce, za wiedzę na temat wielu wspaniałych ludzi, z całego Świata, którzy poświęcili swoje życie na pomoc potrzebującym zwierzętom, ginącym i zagrożonym wyginięciem gatunkom! To cudowna świadomość człowieka, biernie pozostającego z książką w ręku na tarasowej kanapie…. Dziękuję MAMA BUSZ!!!

„Mama Busz” to aktualna, nowatorska i niesamowita książka, która w dynamiczny i skondensowany sposób opisuje faktyczne przygody autorki – pierwszej polskiej prawdziwej przewodniczki po afrykańskim buszu. Książka podzielona jest na ponad dwadzieścia krótkich, niezależnych od siebie rozdziałów, poświęconych poszczególnym zwierzętom i związanym z nimi doświadczeniom i wydarzeniom z życia autorki na przestrzeni ponad dwóch dekad jej pracy w buszu. Każdy rozdział jest pięknie i bogato ilustrowany autorskimi fotografiami. Czytając tę książkę podróżujemy wraz z Dorotą Kozarzewską bezpiecznie i w domowym zaciszu po licznych parkach narodowych Afryki, uczestniczymy w pieszych wyprawach i samochodowych safari, nocujemy w namiotach, tropimy dzikie zwierzęta, poznajemy z bliska od zaplecza pracę przewodników oraz zmagania, z jakimi mierzą się na co dzień opiekunowie i fascynaci afrykańskiej przyrody. Największą zaletą tej książki moim zdaniem jest to, że autorka opisuje swoje przygody bez lukrowania i ubarwiania, pokazuje wydarzenia, często dramatyczne lub komiczne, okiem doświadczonego przewodnika, bez okazywania nadmiernych emocji, pozostawiając ostateczną ocenę danej sytuacji lub zjawiska czytelnikowi. Dla mnie osobiście prawdziwym odkryciem w tej książce było przybliżenie kilkudziesięciu rezerwatów i parków narodowych Afryki wschodniej i południowej i tego, co w sobie kryją, a przede wszystkim przedstawienie z bliska nie tylko znanych wszystkim od dziecka ssaków należących do Wielkiej Piątki oraz zjawiska Wielkiej Migracji, ale także setek innych, nie mniej ciekawych zwierząt i żyjątek, a także przeróżnych ptaków, owadów i roślin! Autorka „Mama Busz” ma bezsprzecznie wielką wiedzę na temat buszu popartą wieloletnim doświadczeniem i w dodatku potrafi się nią dzielić w przystępny i ciekawy sposób. Po przeczytaniu książki pozostaje niedosyt i rośnie chęć odwiedzenia tych wspaniałości w realu! Polecam!

Fascynująca podróż przez afrykańską sawannę i busz. Czytając tę książkę miałam wrażenie, jakby autorka stała obok mnie, odkrywając kolejne sekrety natury. Dzięki niej dowiedziałam się, że... nie ma już w Afryce akacji (serio, sprawdźcie sami ;). A do tego wyjątkowe przygody, napisane z humorem i ogromną wiedzą. Wspaniała książka dla każdej osoby kochającej dziką przyrodę!

Historia Polki, która ponad dwadzieścia lat spędziła pracując jako przewodnik w afrykańskich parkach narodowych. Już sam ten fakt imponuje. Przewodnik tego rodzaju to profesja elitarna i jednocześnie bardzo odpowiedzialna. Odpowiada na życie swoich klientów w bardzo wymagającym terenie. Musi poradzić sobie i bezpiecznie prowadzić klientów po terenach, na których swobodnie żyją m.in. lwy, lamparty, bawoły, nosorożce czy słonie. Tylko nieliczne kobiety posiadają takie uprawnienia a już Polka w tym zawodzie to zupełny ewenement.
Jednak Autorka nie tylko wiedzie pasjonujące życie - również pasjonująco potrafi je opisać. Książkę czyta się jak powieść. Jednocześnie ta powieść może służyć jako książka dydaktyczna / edukacyjna. Autorka opisując kolejne swoje przygody "przemyca" zaskakująco dużo wiedzy merytorycznej podanej w interesującej formie. Polecam każdemu, kto lubi naturę i jest ciekaw świata. A w szczególności polecam rodzicom, którzy chcą wzbudzić zainteresowanie światem i przyrodą u swoich dzieci. Młodszym rodzice mogą sami poczytać a starsi po lekturze zapewne wrócą do Was z pytaniem: kiedy zabierzecie nas na safari w Afryce...:)

Książka pasjonująca!
Prawdziwa, bo zawiera osobiste przeżycia i refleksje autorki. Artystyczne fotografie roślin i zwierząt oddziałują na zmysły i sprawiają, że chce się dotknąć, poczuć zapach i stać się częścią tego fascynującego świata.
Autorka poszerza wiedzę na temat flory i fauny Afryki i zaraża pasją do egzotycznych przygód. Po lekturze "Mama Busz" nabiera się ogromnego apetytu, aby samemu doświadczyć tych widoków, emocji, dźwięków i zapachów.
Nie mam już wątpliwości, chcę tam pojechać!

Książka pasjonująca!

• Do kupienia
  • Podróże
  • Reportaż

Dodaj cytat z książki MAMA BUSZ. Przygody przewodniczki w afrykańskich rezerwatach przyrody.