Rosół

Okładka książki Rosół Natalia Fiedorczuk, Aleksandra Gołębiewska, Alicja Szwinta-Dyrda
Okładka książki Rosół
Natalia FiedorczukAleksandra Gołębiewska Wydawnictwo: Wydawnictwo Natuli Seria: Niegrzeczne Książeczki literatura dziecięca
32 str. 32 min.
literatura dziecięca
Niegrzeczne Książeczki
Wydawnictwo Natuli
2021-06-01
2021-06-01
32 min.
jedzenie empatia NVC relacje babcia

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 7 (43) / lipiec 2021 Oliver Balch, Patrycja Bukalska, Jacek Dehnel, Natalia Fiedorczuk, Tomasz Gorazdowski, Magdalena Kicińska, Tomasz Kontny, Zuzanna Kowalczyk, Ania Morawiec, Paweł Pieniążek, Mikołaj Ratka, Mateusz Roesler, Michał Szczęch, Miłosz Szymański, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Oliver Balch, Patry...
Okładka książki Życie seksualne rodziców. Jak budować długoterminowe związki partnerskie Natalia Fiedorczuk, Zofia Rzepecka, Dawid Rzepecki
Życie seksualn... Natalia Fiedorczuk,...
Okładka książki Smok Natalia Fiedorczuk, Aleksandra Gołębiewska, Alicja Szwinta-Dyrda
Smok Natalia Fiedorczuk,...

'Rosół' - moja ulubiona książka z serii Niegrzecznych Książeczek.
Pokazuje, że nie każdy musi lubić to samo. Dzieci mogą reagować 'niegrzecznie', ale to my dorośli powinniśmy im dawać przykład i spokojnie reagować i zaznaczać swoje granice. Dzięki tej książce, możemy spojrzeć na niby mało znaczącą sytuację oczami dziecka. Antoś (bohater książki) cieszy się na wizytę u babci i jej pyszny rosół, jednak zupa jest jąkas inna. Pływają w niej inne kluski i pietruszka. Chłopiec jest rozczarowany i nie chce jej jeść.
Szantaż 'Jak nie zjesz obiadu to nie dostaniesz deseru' nie jest dobrą reakcją.

'Rosół' - moja ulubiona książka z serii Niegrzecznych Książeczek.

Ta książka jest o tym, że czasem jeden drobny szczegół sprawia, że dana rzecz przestaje nam się podobać. Symboliczna natka pietruszki w „Rosole” jest właśnie tym szczegółem, który „popsuł” obiad. W moim przypadku byłby to kminek, a przecież jestem dorosła. Różnica między mną a dzieckiem jest taka, że ja potrafię zapanować nad emocjami - dziecko dopiero się tego uczy.

Seria „niegrzeczne książeczki” pokazuje, że dzieci nie zawsze reagują na codzienne sytuacje w oczekiwany przez nas sposób - i mają do tego prawo! Ich mózgi wciąż się rozwijają, kształtuje się ich charakter, uczą się niezależności. Jesteśmy po to, żeby towarzyszyć dzieciom w poznawaniu świata - nie po to, aby narzucać im swoje zdanie.

Książkę polecam zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Gwarantuję, że każdy odnajdzie w niej cząstkę siebie.

Seria...

Uwielbiam niedzielne obiady u rodziców. Tak samo, jak babcie uwielbiają, kiedy przyjeżdżają ich wnuki. Zawsze przygotowują coś pysznego. Na pierwszy rzut idzie aromatyczny rosół, następnie ulubione kluseczki śląskie. Już dzień wcześniej dzieciaki dopytują, co będzie na obiad. Bo babcie gotują najlepiej na świecie. Czy może pójść coś nie tak?? Owszem! Zapraszam Was do lektury.

Książka "Rosół" opowiada podobną historię. Antek, główny bohater serii "Niegrzeczne książeczki" i tym razem spotyka się z nowymi emocjami. Kiedy dowiaduje się, że wkrótce pojedzie do babci na obiad, bardzo się cieszy. Oczekuje, że u babci zje swoją ulubioną potrawę. Niestety babcia owszem ugotowała pyszny tytułowy rosół, ale zamiast makaronu zrobiła kluski lane. A żeby te kluski były za mało potworne i bezkształtne posypała wszystko zieloną pietruszką. Jeśli macie dzieci, wiecie jak skończyła się ta sytuacja! Totalny chaos i awaria. Jest płacz. Jest złość. Frustracja małego człowieka. A babcia nieświadoma tragedii, która właśnie wydarzyła się w życiu małego człowieka, dodaje: "Jeśli nie zjesz rosołu, nie dostaniesz deseru!"

Ja rozumiem, że młody człowiek może nie radzić sobie z emocjami. Złościć się, krzyczeć czy chować. To my jesteśmy dorośli. Powinniśmy umieć zareagować w różnych trudnych sytuacjach. Babcię trochę poniosło. Przecież nie można zmuszać do jedzenia. Czegokolwiek. I szantażować. Wiem, co leży u postaw. Dzieci nie mogą jeść wyłącznie słodyczy. Jednak ta sytuacja jest zupełnie inna. Mamy dziecko, które uwielbia zupę, ale nagle nie chce jej jeść. Mnie od razu nasuwa się pytanie: Dlaczego? To pytanie jednak nie pada... Jak myślicie, jak zakończy się ta historia?

Bardzo lubię takie książki, ponieważ mam tu:

1 Prostą i interesującą historię (dodatkowe wątki z wujkiem i superbohaterami)

2 Świetny pretekst, aby w neutralnym podłożu porozmawiać z dzieckiem o problemie Antka (dziecka)

3 Możliwość refleksji: jak dorośli traktują ważne dla dzieci rzeczy, jak radzą sobie z trudnymi emocjami, jak mogą naprawić całą sytuację.

Publikacja jak cała seria ma:

* twardą oprawę

* piękną kolorystykę

* zabawne ilustracje

* duże litery - wygodne do czytania również przy słabszym świetle

* mocny papier

Cieszę się, że również ta część serii trafiła na naszą półkę. Myślę, że podejmuje bardzo trudny temat jedzenia. Na różnych etapach rozwoju mogą pojawić się zupełnie nowe wyzwania postawione przed rodzicami. Raz dziecko je wszystko, innym razem tylko jeden rodzaj posiłków przypada mu do gustu. Pamiętam, że córka jakiś czas temu zajadała się brokułami. Teraz nawet nie chce na nie patrzeć. Może się okazać, że to nie smak, ale sposób podania wpływa na jej chęć do jedzenia. Wiele interesujących wniosków można wyciągnąć po przeczytaniu tej lektury. Polecam.

Czy znacie serię Niegrzeczne książeczki od @natuli_dziecisawazne ?

To świetna seria, której autorzy biorą na tapetę dziecięce zachowania od lat uchodzące za "niegrzeczne". No właśnie, niegrzeczne, czyli jakie? Czy przypadkiem nie jest tak, że dzieci zachowują się źle, kiedy czują się źle? Co o tym myślicie?
Odsyłam Was do @natuli_dziecisawazne
gdzie możecie poczytać na ten temat dużo więcej.

Jedna z "Niegrzecznych ksiazeczek" nosi tytuł "Rosół" i opowiada o Antku, który spędza czas u babci. Babcia przygotowuje dla niego pyszną zupę. Ale... Ta zupa jest inna niż ta, którą Antek jada w domu. Makaron jest nie taki. Kolor zupy nie taki. Na dodatek w zupie pływa coś zielonego. Bleeee. Antoś nie chce jeść takiej zupy. Wtedy pada sakramentalne zdanie: "Jak nie zjesz zupy, nie dostaniesz deseru..."

Czy możemy zmuszać dzieci do jedzenia? Czy wogóle możemy je zmuszać do lubienia czegoś?

Na szczęście babcia Antka ma wiele zrozumienia dla swojego wnuka. W końcu zjadają razem racuchy z jabłkiem i wszystko kończy się dobrze. Warto zastanowić się czy my też potrafimy odpuścić?

Uwielbiam "Niegrzeczne książeczki" za to jak otwierają głowy nam dorosłym. Z jednej syreny są dla dzieci, z drugiej są dla nas i pomagają przemyśleć wiele kwestii związanych z wychowaniem. Dzięki za to ❤️

Czy znacie serię Niegrzeczne książeczki od @natuli_dziecisawazne ?

Odsyłam Was do @natuli_dziecisawazne
gdzie możecie poczytać na...

Małe rzeczy mogą niekiedy wywołać ogromne zamieszanie. Ale w końcu to z małych rzeczy składa się życie i czasami niepozorna zmiana lub mała skaza mogą przemienić się w ogromne trudności.

Wychowanie dziecka to wielka odpowiedzialność, ale również sprawdzian dla nas samych. Oj nikt nie testuje naszej cierpliwości i zdolności odczuwania empatii bardziej niż nasze pociechy.

Nic też dziwnego, że zdarza nam się tracić cierpliwość i zamiast szukać źródła problemu idziemy na skróty i zakazujemy, wymagamy, szantażujemy, albo nawet krzyczymy. Owszem, później przychodzą wyrzuty sumienia...ale co zrobić żeby tego uniknąć?

Warto postawić się na miejscu dziecka. Tak, tak! Gdzieś tam głęboko kryje się mała mama i mały tata, którzy wiedzą doskonale jak malutkie problemy mogą przeistoczyć się w tragedię dla naszej latorośli. W tym właśnie miejscu chciałbym Wam przedstawić książeczkę "Rosół" z serii Niegrzeczne Książeczki.

Właśnie dzięki niej udaje nam się spojrzeć na nasze dziecko z nieco innej perspektywy.

Mały Antek bardzo się cieszy na wizytę u babci i zjedzenie swojego ulubionego rosołu. Niestety jego ulubiony rosół nie jest już wcale taki ulubiony- babcia dodała inny makaron, który bardzo nie podoba się chłopcu.

Dzięki tej książce spojrzycie na świat oczyma dziecka i zrozumiecie, że jego spojrzenie bywa zupełnie inne. A pewne zachowania nie wynikają ze złośliwości, braku szacunku, czy "testowania" nas, ale zwyczajnie z ich uczuć, których nie potrafią jeszcze dobrze zwerbalizować.

To bardzo ważna pozycja, którą warto mieć na półce.

Opowieść pt. „Rosół” Alicji Dyrdy i Natalii Fiedorczuk, w której mamy do czynienia z babcią, wujkiem, błotnistym potworami i… szantażem.

Kwintesencja tej książki zawarta jest w zdaniu „Jeśli nie zjesz rosołu, nie dostaniesz deseru”. Nazwijmy rzeczy po imieniu - to taki szantaż, z którym myśle, że spotkał się każdy z nas w relacjach na linii typu mama-dziecko, babcia-dziecko, nauczyciel-dziecko,… Głębiej myśląc uważam, że nawet w dorosłym życiu stykamy się z takim szantażem w relacjach partnerskich i zawodowych.

Wracając do ROSOŁU. Przecież każde dziecko wie ile chce zjeść i czy ma na coś ochotę. A dorośli złudnie namawiają dzieci do zjedzenia większej porcji niż samo to przewidziało: „a może jeszcze jedna łyżka?”, „jeszcze za tatę!”, „jak zjesz zupę to dostaniesz ciasto”.

Opowieść ta w niezwykły sposób pokazuje, że dziecko też przeżywa, że posiada własny bagaż emocji i ma własne zdanie. Pokazuje reakcje babci, która z wieloletnim doświadczeniem w pierwszym momencie podejmuje stereotypową strategie, ale chwile później się reflektuje i mówi „przecież nie wszyscy lubimy to samo” - i to jest piękne. Zamiast namawiać Antka na dalsze konsumowanie rosołu, który nie był adekwatny do jego oczekiwań - zaprasza go na racuchy.

Tak na prawdę tę książkę powinien ze zrozumieniem przeczytać nie jeden dorosły…

Dodatkowym atutem tej pozycji literackiej jest grafika. Myśle, że nie jest to grafika, która przypadnie każdemu do gustu, ale z pewnością znajdzie swoich niszowych ulubieńców. Aleksandra Gołębiewska idealnie pokazuje emocje i obraz całej sytuacji.

„Rosół” opowiada o tym, że nie można namawiać innych do lubienia tego co my. Czy to będzie zupa czy zabawa, każdy ma prawo lubić coś innego a druga osoba powinna to uszanować nawet jeśli jest to babcia. Na szczęście babcia zrozumiała, że wnuczek lubi inną wersję zupy i oczywiście zjedli racuchy, które miały być deserem.

Bardzo polubiliśmy te książki, zarówno od strony graficznej jak i przedstawione historie.

Bardzo polubiliśmy te książki, zarówno od strony...

Antek zastanawia się:
- Czy bycie grzecznym oznacza jedzenie tego, czego nie lubi?
Jedzenie to czas celebracji wspólnych chwil i radości płynącej ze smakowania potraw. Czy powinno się zmuszać dziecko do jedzenia? A może nagradzać je za nie? Jaką postawę budujemy w dziecku, jeśli pokazujemy mu, że za zjedzenie czegoś, czego nie lubi (choć to jego święte prawo, by czegoś nie lubić),otrzyma deser? Posiłek powinien wiązać się z czymś przyjemnym, a nie z próbą siłowania się.
Czy wyżej opisane sytuacje wydają się znajome?
I to bardzo! Może nawet sami doświadczyliśmy ich jako dzieci...?
Autorki w błyskotliwy sposób poruszają ważne kwestie szanowanie granic dzieci i zapraszają do tego by pochylić się nad słowem "niegrzeczny". Nazwa serii "Niegrzeczne książeczki" nie jest tu przypadkowa...

Książkę wykorzystałam w pracy z całą grupą przedszkolaków do dyskusji na temat: jedzenia, ulubionych potraw, sposobów wyrażania dezaprobaty i granic.

Antek zastanawia się:
- Czy bycie grzecznym oznacza jedzenie tego, czego nie lubi?

• Dla dzieci
  • .2021