Pozdrowienia z Uchatkowej Wyspy

Okładka książki Pozdrowienia z Uchatkowej Wyspy Iwasa Megumi, Jörg Mühle
Okładka książki Pozdrowienia z Uchatkowej Wyspy
Iwasa MegumiJörg Mühle Wydawnictwo: Dwie Siostry Cykl: Z pozdrowieniami (tom 3) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Z pozdrowieniami (tom 3)
Dwie Siostry
2023-02-01
2023-02-01
Anna Zalewska

Okładka książki Nie skakać na bombę! Ulrich Hub, Jörg Mühle
Nie skakać na ... Ulrich Hub, Jörg Mü...
Okładka książki Pozdrowienia z Wodorostowego Lasu Iwasa Megumi, Jörg Mühle
Pozdrowienia z... Iwasa Megumi, Jörg ...

Wynudziłam na tej bajce, wydała mi się infantylna i pozbawiona większego sensu, ale dwuletnie dziecko było zachwycone i od razu zaraziło się pomysłem wysyłania listów do różnych ludzi. Nie daję gwiazdek, bo nie uzyskano konsensusu w ocenie ;)
Raczej dla młodszych dzieci (2-4).
Bardzo sympatyczne ilustracje.

Raczej dla młodszych dzieci (2-4).
Bardzo sympatyczne ilustracje.

To ciekawa historia o sile przyjaźni autorstwa japońskiej pisarki Megumi Iwasa z fajnymi ilustracjami Jörga Mühlego. Wieloryś i Uchatek to najlepsi przyjaciele, ale odkąd ten pierwszy zamieszkał na Wielorybim Przylądku, kontaktują się tylko listownie. Na szczęście w okolicy działa poczta. Najmłodszy listonosz, Foczek, dopiero zaczyna pracę i trochę się boi, jak sobie z nią poradzi. Niestety pewnego razu po prostu znika, i to razem z całym stosem listów! Co będzie jeszcze się tam działo? Warto przeczytać razem z dziećmi. 😊 Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/07/pozdrowienia-z-uchatkowej-wyspy.html

Szczerze ujęła mnie ta seria książek dla dzieci
Proste, mądre, krzepiące przesłanie

Szczerze ujęła mnie ta seria książek dla dzieci
Proste, mądre, krzepiące przesłanie

"Pozdrowienia z Uchatkowej Wyspy" to część, w której bohaterami są Wieloryś i Uchatek, będący uchatką. To przyjaciele, którzy obecnie porozumiewają się tylko listownie, gdyż Wieloryś pozostał na Wielorybim Przylądku (o tej części pisałam Wam już kiedyś). Ich listy od pewnego czasu dostarcza młody listonosz Foczek, rozpoczynający swoją samodzielną pracę. Pewnego dnia Foczek znika, porwany przez Superwir Kręciołek Numer 1 a wraz z nim przepadają wszystkie listy... chociaż czy na pewno? Jak się okazuje - nie i z całej sytuacji wyniknie wiele dobrego ale to już zostawiam Wam do poczytania. Naprawdę warto!

Choć dużo tu czytania i proponowana jest dla dzieci w wieku od 5 lat, to seria, którą wraz z Szymkiem bardzo lubimy.

Zabawna, wciągająca, z miłymi dla oka ilustracjami oraz ciekawymi wstawkami w formie listów. O przyjaźni, wsparciu, bezinteresownym niesieniu pomocy a w tle pokazująca ciężką pracę listonosza.

"Pozdrowienia z Uchatkowej Wyspy" i przestroga, aby przenigdy nie podążać za żadną białą, puszystą chmurką ;)

W kolejnej, już trzeciej, historii autorstwa Iwasy znów mamy okazję śledzić dalsze perypetie morskich zwierzaków. Prócz tych doskonale nam znanych bohaterów takich jak Wieloryś, listonosz Pelikan, Żyrafa, Pingwin czy Wielorysław pojawiają się również całkiem nowe postacie. Tym razem fabuła opowieści skupiona została wokół małego Foczka, który chce zostać listonoszem. Bardzo dobrze się składa, bo na Uchatkowej Wyspie jest ktoś, kto bardzo mocno tęskni za swym przyjacielem z Wielorybiego Przylądka. Dzięki Uchatkowi i jego listom pisanym do Wielorysia, Foczek z ogromnym zapałem coraz bardziej angażuje się w dostarczanie korespondencji. Jednak w pewnym momencie jego uwagę przykuwa pewien niewielki obłoczek... Niczego nieświadomy Foczek porwany przez Superwir Kręciołek Numer 1 gubi wszystkie powierzone mu listy i cały w glonach ląduje w niejakim Wodorostowym Lesie. Ma to jednak swoje dobre strony. Poznaje tu bowiem pewną rezolutną wydrę wędrowną o imieniu Chybotek i cała historia nabiera zupełnie nowego wymiaru... Co wydarzyło się dalej? Najlepiej jeśli przeczytacie sami. Polecam wszystkim tą rewelacyjną opowieść, bo naprawdę można z nią mile spędzić czas.

„Pozdrowienia z Uchatkowej Wyspy” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Megumi Iwasy oraz wspaniałymi ilustracjami Jörga Muhle. Ten duet znany jest czytelnikom z dwóch wcześniejszych książek: „Z pozdrowieniami, Żyrafa” oraz „Pozdrowienia z Wielorybiego Przylądka” wydanych przez @dwiesiostry.

Lubię, gdy pierwsze zdanie książki wywołuje uśmiech na twarzy i sprawia, że od razu czuję sympatię do bohatera. Tak było w przypadku Uchatka, uchatki z Uchatkowej Wyspy. To urocze zwierzątko, które z wielkim utęsknieniem czeka na powrót swojego przyjaciela Wielorysia. To także opowieść o odwadze, o podejmowaniu wyzwań, o zawieraniu nowych przyjaźni oraz trosce o najbliższych.

Ta pełna ciepła i spokoju opowieść oczarowała mnie od pierwszych stron. Od razu polubiłam bohaterów, którzy umieli wspierać się nawzajem. Nie ma tu wielkich wydarzń czy niezwykłych przygód, jest za to pięknie ukazana przyjaźń i dbanie o relacje. „Pozdrowienia z Uchatkowej Wyspy” to cudowna opowieść dla młodych czytelników, którzy podejmują próby samodzielnego czytania.

Wiek dzieci: 5+
Liczba stron: 122

Gdy jakaś seria książek przykuje nasza uwagę, nie potrafimy przejść obok obojętnie.
Moja córka uwielbia pozytywnych bohaterów, odrobinę śmiechu i nutkę zabawy. 😉
A Twoje maluchy? Mają ulubionych?

To wszystko cechuje między innymi naszą ulubioną serię autorstwa Megumi Iwasa, o ktorej już wspominałam Wam na profilu!
Chwilę temu premierę miala trzecia część- "Pozdrowienia z Uchatkowej Wyspy" a ja doświadczyłam ogromnej niespodzianki w postaci otrzymania jej w ostatniej przesyłce, w ramach naszej współpracy od @dwiesiostry. 🤍

Czy pamiętacie Pana Żyrafę, który chcąc znaleźć przyjaciela prosi Pelikana aby doręczył jego list za horyzont? Albo Profesora Wieloryba, który po powrocie Pingwina do domu poczuł ukłucie samotności i również rozesłał własne listy?🤔

Tym razem autorka wykreowała równie przecudowne postacie! Pełne wrażliwości, empatii i prostoty. Uchatek, który pozostał na tytułowej Uchatkowej Wyspie ogromnie tęskni za swoim przyjacielem Wielorysiem, młodym wielorybem, który udał się na Wielorybi Przylądek aby doświadczyć obecności innych osobników swojego gatunku i poznać przyjaciela swojego dziadka. Otrzymując list Uchatek decyduje się na stały kontakt z nim, a udaje mu się to dzięki niepowtarzalnemu duetowi listonoszów- Foce Listonoszce i Foczkowi.
Okazuje się, że ta część to prawdziwy sprawdzian właśnie dla młodego, jeszcze nie całkiem samodzielnego listonosza,
Ksiazka porusza temat przyjaźni i troskę o tych, których cenimy swoim życiu.

Pojawiają się nowi bohaterzy, nowe miejsca i przedewszystkim zupełnie nowe uczucia, które maluchy doskonale potrafią rozpoznać wśród prostoty językowej. Nienaganne, urocze rysunki Jörg'a Mühle'a rozsmieszaja i wprowadzają kapitalny nastrój do wspólnej lektury.🙃

Cóż mogę powiedzieć, jeśli nie to, że ogromnie liczę na kolejną część?
Genialna forma, minimalizm i jednoczesna intensywność świata przyjacielskich zwierząt to coś, co definiuje nasze ostatnie dni. Uwielbiamy urok bohaterów i ich niesamowity talent poruszania dziecięcego serca.❤️

Moja córka uwielbia pozytywnych bohaterów, odrobinę śmiechu i nutkę zabawy. 😉
A Twoje maluchy? Mają ulubionych?

Chwilę temu premierę miala trzecia część- "Pozdrowienia z...

Pamiętam moment, gdy po raz pierwszy sięgałam po książki Megumi Iwasy. Z pozdrowieniami, Żyrafa to książka, która z miejsca trafiła w moje serce, choć jest to książka kierowana głównie do młodszych odbiorców. Nie przeszkodziło mi to jednak w tym, bym poczuła w stosunku do niej miłość, tak samo zresztą było w przypadku kolejnej części. Czy trzecia odsłona zwierzęcych przygód okazała się równie dobra? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tej recenzji.

Foczek jest początkującym listonoszem i dopiero rozpoczyna swoją przygodę w tej branży. Obawia się jednak, czy będzie w stanie poradzić sobie z tak dużą odpowiedzialnością, co oczywiście jest zrozumiałe. Pewnego dnia Foczek znika, a nikt nie wie, co też mogło się z nim stać... Czy mieszkańcom Wielorybiego Przylądka oraz Uchatkowej Wyspy uda się odnaleźć zaginionego listonosza?

Zaczynając lekturę tej książki, czułam się trochę tak, jakbym wróciła do domu. Ja wiem, że te historie kierowane i pisane są z myślą o najmłodszych, jednak nic nie poradzę na to, że i ja jestem całkowicie zauroczona tymi postaciami. Nie ma co, Megumi Iwasa z całą swoją stanowczością zdobyła moją sympatię.

Głównym bohaterem jest tutaj Foczek - początkujący listonosz. Choć bardzo chce on wykonywać ten zawód, to ma w sobie wiele obaw. Co, jeżeli nie poradzi sobie wystarczająco dobrze z dostarczaniem poczty mieszkańcom innych wysp i zakątków? Myślę, że za pomocą tej postaci autor chciał przekazać swoim czytelnikom, że obawianie się nowego – w tym przypadku pracy, ale może to być równie dobrze po prostu nowe środowisko, jest czymś całkowicie normalnym. Foczek jest taką postacią, która z pewnością przypadnie do gustu wielu młodym czytelnikom i zdecydowana większość będzie mogła choć troszeczkę poczuć z nim pewnego rodzaju zażyłość.

Jak zawsze, na uwagę zasługuje nie tylko sama treść pisana, ale i piękne ilustracje autorstwa Jörga Mühlego. Nie jestem w stanie chyba ukryć swojej fascynacji jego pracami, które spotkałam we wszystkich trzech częściach (i innych książkach),więc wybaczcie mi te może nazbyt miłe słowa. Jedno wiem na pewno – Megumi Iwasa zasługuje na to, by poznać bliżej jej twórczość i dać się jej zauroczyć.

Pozdrowienia z Uchatkowej Wyspy to kolejna książka z tej serii, którą bardzo polubiłam i o której myślę z uśmiechem na ustach. Myślę, że gdy będę mieć już swoje dzieci, z przyjemnością będę czytać im właśnie te historie. Co więcej! Gorąco polecam je każdemu, kto w swoim otoczeniu ma młodszych czytelników - czy to własne dzieci, kuzynostwo czy po prostu podopieczni. Jeśli poszukujecie dobrych i ciekawych książek dla najmłodszych, które mogą pokazać różne aspekty życia, to zdecydowanie polecam Waszej uwadze te właśnie książki.

Dla dzieci, mocne 8, dla dorosłych, mocne 7, bo ciekawie napisana.

Dla dzieci, mocne 8, dla dorosłych, mocne 7, bo ciekawie napisana.

Już mniej urocza niż "Z pozdrowieniami, Żyrafa" i mniej interesująca. Troszkę przesłodzona i zdecydowanie dla młodszych dzieci, myślę maks. do 7. roku życia. Na plus oczywiście odręcznie pisane listy i proste, sympatyczne ilustracje.

• Dla dzieci
  • Dla dzieci, Poziom 0