16 pragnień. Analiza motywacyjna

Normal Personality
978-83-7648-338-2
psychologia
Pistacia

W „16 pragnieniach” Steven Reiss twierdzi, że ludzie są w naturalny sposób nietolerancyjni wobec tych, którzy wyrażają wartości wyraźnie różne od ich własnych. Z powodu tej nietolerancji psycholodzy i psychiatrzy niekiedy mylą indywidualność z nienormalnością, błędnie diagnozując zaburzenia. Reiss pokazuje, w jaki sposób normalne motywy – a nie lęk czy traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa – leżą u podłoża wielu problemów osobowościowych i problemów w związkach, takich jak rozwód, zdrada, konfliktowość, pracoholizm, samotność, autorytaryzm, brak zdolności przywódczych, perfekcjonizm, nieadekwatne osiągnięcia, arogancja, rozrzutność, zadufanie, nielojalność, niezorganizowanie i nadmierna lękliwość. Przekonuje, że potrzebne jest większe zrozumienie i tolerancja dla różnego rodzaju osobowości i pokazuje zastosowanie swojej teorii w przywództwie, rozwoju osobistym, związkach i doradztwie.

[opis wydawcy]

renavera | 2016-06-27

W oceanie wszystkich pop- i pseudopsychologicznych poradników, a nawet na tle mniejszej nieco góry poważnych naukowych opracowań, ta pozycja, mimo że raczej popularyzatorska w tonie, robi wrażenie optymistycznej wyspy, ofiarującej możliwość schronienia wszystkim zdiagnozowanym i niezdiagnozowanym niedostosowanym do obowiązującej (przez kogo ustalonej?) "normy". Tytułowe 16 pragnień to zbiór uznanych przez Autora za podstawowe dążeń ludzkich, które zależnie od siły natężenia w jednostkowych przypadkach decydują o różnorodności ludzkich charakterów. Dziękuję Autorowi, że zdecydował się pomóc ludziom czuć się dobrze ze sobą.

sebik0073 | 2017-01-21
chachotterie | 2016-11-02