Moje najważniejsze 90 minut

sport
Sine Qua Non
2021-06-02
2021-06-02
sport piłka nożna reprezentacja polski

Książka ciekawostka. Czy warto przeczytać? Ciężko stwierdzić

Książka ciekawostka. Czy warto przeczytać? Ciężko stwierdzić

Ciekawa pozycja, szczególnie dla osób, które interesują się piłką, ale nigdy bliżej nie miały okazji poznać kulisów najważniejszych meczów reprezentacji, jak mecz z RFN w 1974 r., mecz o 3 miejsce na mundialu w 1982 r. czy też finał igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992 r.
Minusem książki jest to, że wiele meczów jest powielanych, i tak przykładowo finał IO w Barcelonie jest opisywany bodajże pięciokrotnie.

Sekretów, ciekawostek i wszystkiego co miało być niezwykłe w tej książce praktycznie brak. Niestety słabe, powtarzające się i lekko przynudnawe. Plus za ładne wydanie

Niby pomysł na książkę dobry, ale zabrakło "smaczków" z tych meczów. 1/2 książki jak nie lepiej to te same mecze podobnie opowiedziane, RFN 74, albo IO92, przez co czyta się ciężko, ilość stron również jest zbyt duża, można było na pewno zamknąć się w 100 mniej, tak to jest za ciężka by czytać gdzieś w drodze.
Trochę zmarnowany potencjał.

Trochę zmarnowany potencjał.

Wielki niewypał. Pomysł może dobry , ale jeśli pięciu zawodników opisuje tymi samymi słowami jeden mecz , to robi się nudno. Do tego ta grafomania.

Książka jest po prostu nudna i myślę, że nawet prawdziwy fanatyk reprezentacji Polski podzieliłby moje zdanie. Według mnie ta pozycja jest całkowicie zbędna. Relacje piłkarzy z najważniejszego dla nich meczu są mdłe, ogólnikowe i powielające się. Dużo spotkań się powtarza i pomimo zmiany narratora, opowieść brzmi tak samo niezależnie kto jest autorem wspomnień. Stąd pod koniec lektury można tylko wyć z bezsilności, gdy czyta się nasty raz te same zdania. W książce zdecydowanie zabrakło pikantnych szczegółów, które nie są dostępne dla zwykłego kibica. Lektura byłaby wtedy zdecydowanie bardziej interesująca. Po książkę sięgnęłam tylko ze względu na to, że wygrałam ją w konkursie. Dla mnie czas spędzony nad tym tytułem okazał się stracony.

Praca Jacka Janczewskiego i Emila Kopańskiego jest stworzona z myślą o kilku pokoleniach kibiców: coś dla siebie znajdą tu miłośnicy „zwycięskiego remisu na Wembley”, medalowych turniejów na Olimpiadach i Mistrzostwach Świata, a także młodsze osoby dla których pierwszym istotnym wspomnieniem będzie któryś z turniejów na których Biało-Czerwoni wystąpili w XXI wieku. Znajduje się tu również mnóstwo anegdot i zdjęć. Zdecydowanie warto sięgnąć po tę publikację.

To zbiór najważniejszych meczów dla stu reprezentantów Polski w piłce nożnej. 90 minut, które rozegrali w biało-czerwonych barwach. Od piłkarzy, którzy zagrali w reprezentacji zaledwie kilka meczów, po członków Klubu Wybitnego Reprezentanta. To wspomnienia głównie zawodników, którzy zakończyli już karierę.

Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę oceniając tę pozycję to aspekty wizualne. Co tu dużo mówić, jest po prostu pięknie wydana. Została dopracowana w każdym calu.

Nie są to jedynie wspomnienia tytułowych 90 minut, ale często poznajemy także wyjaśnienie wyboru konkretnego spotkania, jego szerszy kontekst, wydarzenia około boiskowe, anegdoty, kulisy szatni, a w przypadku meczów turniejowych również krótkie informacje o pozostałych spotkaniach.

To książka, która dumnie będzie się prezentować na półce każdego kibica reprezentacji Polski. Książka, do której można wielokrotnie wracać, by ponownie przeżyć futbolowe emocje.

Cała recenzja: http://floatemnabramke.blogspot.com/

Pierwsze, na co należy zwrócić uwagę oceniając tę pozycję to...

• Piłka nożna
  • Piłka Nożna