Bieszczady

poradniki
Bezdroża
2021-06-02
2021-06-02

Przewodnik "Bieszczady" autorstwa Tomasza Habdasa to niezbędna lektura dla wszystkich miłośników górskich wędrówek i pięknych krajobrazów. Ta obszerna publikacja kusi bogactwem informacji o niezwykłych miejscach, trasach trekkingowych i atrakcjach regionu Bieszczad.

Habdas przybliża czytelnikom zarówno popularne szlaki, jak i mniej znane ścieżki, prowadzące przez majestatyczne połoniny, dzikie ostępy oraz urokliwe schroniska. Wszystko to sprawia, że podróżowanie po Bieszczadach staje się fascynującą przygodą, a obrazy bezkresnych widoków wiodących z połonin oraz urokliwych siedlisk przybliżają prawdziwą magię tego regionu.

Książka nie ogranicza się jednak tylko do opisów tras. Autor wprowadza czytelnika w świat historii, kultury i przyrody Bieszczad, dzieląc się cennymi wskazówkami dotyczącymi przygotowań do wędrówek, a także poradami na temat bezpieczeństwa w górach. Bogate ilustracje, mapy, profile wysokości oraz szczegółowe opisy miejsc noclegowych i gastronomicznych sprawiają, że trek&travel staje się kompletnym przewodnikiem dla każdego, kto planuje wycieczkę w to magiczne miejsce.

Dla osób, które cenią sobie spokój i kontakt z naturą, Bieszczady są prawdziwym rajem. W przewodniku Habdasa odnajdziemy wszystko, co potrzebne, aby nasza wyprawa była udana i pełna niezapomnianych przeżyć. Bez względu na to, czy jesteśmy doświadczonymi wędrowcami czy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z górami, "Bieszczady" stanowi nieocenioną pomocą i inspirację do odkrywania tajemnic tego wyjątkowego regionu.

Zachwycające opisy, praktyczne porady i pasjonujące relacje z wędrówek sprawiają, że przewodnik Habdasa staje się nieodłącznym towarzyszem podróży do Bieszczad. Dzięki niemu każdy z nas może poczuć magię tych niezwykłych gór i zanurzyć się w ich pięknie, zachwycić się ich urodą i odkryć ich niezwykłe bogactwa. Polecam tę książkę wszystkim, którzy pragną przeżyć niezapomniane chwile w sercu Bieszczad!

W Bieszczadach byłam raz i wiem, ze jeszcze tam wrócę. A ta niewielka ale wypełniona po brzegi informacjami książeczka pojedzie zemną.

Nie mam za sobą wielu przewodników jednak trochę już po górach chodziłam, do tej pory to nie ja planowałam trasy, ale mając w ręce tą książkę aż mnie rwie by tym razem samej wybrać co i gdzie :)

Ale po kolei.
Przede wszystkim - mały poręczny format jest idealny do wrzucenia do plecaka, przeglądania go nawet w trasie i traktowania jako mapy. Zwłaszcza, że w środku znajdziemy właśnie je oraz kilkanaście dobrze opisanych tras - dzięki temu można na spokojnie zaplanować dłuższe i krótsze wycieczki. Prowadząc nas przez nie autor pokrótce opowiada nam o każdym punkcie o który warto zahaczyć.

Oprócz tego znajdziemy tu naprawdę sporo przydatnych informacji - o tym tym jaki wstępuje tam klimat, topografia, pogoda czy porady jak przyszykować się do wędrówek. Dostaniemy trochę opowieści o historii Bieszczad - mnie, zwłaszcza fascynują wzmianki o wsiach, które już nie istnieją i tym co po nich zostało. Przeczytamy o atrakcjach, jedzeniu oraz o możliwościach kwaterunku i sposobach przemieszczania się.

Na koniec, warto wspomnieć, że wszystko powyższe umilają piękne fotografie, które znajdziemy niemal na każdej stronie.

Nic tylko teraz wykorzystać w praktyce :) I pozwolić sobie ponownie zakochać się w Bieszczadach.

Ale po kolei.
Przede wszystkim - mały...

Bieszczady - chociaż ostatnio coraz więcej turystów tutaj przyjeżdża wciąż są uznawane za oazę ciszy i spokoju. Dla mnie są wciąż nieodkrytym pasmem górskim, ale z przewodnikiem „Bieszczady” zamierzam to zmienić. Wydaje się, że jest to pasmo górskie niepozorne, ale mające wiele do zaoferowania. Liczne szlaki turystyczne, piękne widoki i doskonałe panoramy.
Pierwsza część książki to opis flory i fauny Bieszczad. Ich klimatu, cenne wskazówki odnośnie przygotowania się do wyjścia na szlak. Co u brać się i co zabrać ze sobą na górską wyprawę. Następnie znajdziemy tutaj wiele opisów szlaków. Dość szczegółowo została tutaj opisana trasa na Połoninę Wetlińską oraz na Płoninię Ceryńską. Udamy się również mniej popularne wędrówki jak np. śladami Wincentego Pola na Łopiennik i Durnę.
Nie braknie tutaj również map i profili wysokościowych. Uzupełnieniem opisów szlaków są liczne ilustracje przedstawiające krajobrazy Bieszczad. Są tutaj również informacje o dojazdach, parkingach oraz wyżywieniu i noclegach.
Przejrzysty i prosty układ przewodnika sprawia, że łatwo jest w nim znaleźć to co akurat nas interesuje. Trasy dodatkowo wiodą przez miasta i mniejsze miejscowości. Są one atrakcyjne pod względem historycznym oraz krajoznawczym. Znajdują się tutaj informacje o cmentarzach, cerkwiach i muzeach. Te wszystkie informacje zawarte w przewodniku sprawiają, że chce się rzucić wszystko i jechać w Bieszczady. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie w tym przewodniku i chętnie wyjedzie w góry. Bardzo polecam!

Pierwsza część...

68/52/2023 ig:@liber.tinea

Lato w pełni, sezon urlopowy trwa, więc czas pomyśleć o jakimś ciekawym wyjeździe. Jedni jeżdżą nad morze, inni w góry, odpoczywają aktywnie, bądź mniej. Dla osób, które z różnych powodów spędzają wakacje w naszej ojczyźnie, Wydawnictwo Bezdroża przygotowało świetny przewodnik po pięknych połoninach. Powiada się, że w Bieszczady jedzie się tylko raz, a później już tylko się do nich wraca. Muszę przyznać, że nie rozumiałam tego stwierdzenia, dopóki sama rzeczywiście nie pojechałam tam po raz pierwszy kilka lat temu. Bieszczady swoimi bezkresnymi widokami i niepowtarzalnym klimatem przyciągają z daleka i mogą zapewnić wspaniałe chwile odpoczynku od szarości i pośpiechu miasta. W tym roku postanowiłam pojechać tam wyposażona w tę publikację trek&travel, aby poznać jeszcze więcej tamtejszych “tajemnic” i smaczków.

Tegoroczne wydanie (drugie, poprawione) przewodnika autorstwa Pana Tomasza Habdasa, to idealnie wyważone połączenie informacji historycznych, geograficznych i podróżniczych. Pierwsza część książki składa się z rzeczowych porad dotyczących wypraw na łono natury tego regionu. Możemy się z niej dowiedzieć nie tylko skąd wzięła się nazwa Bieszczady, ale też jak praktycznie przygotować się do wędrówek i co nas może czekać - uwaga! na przykład spotkanie z niedźwiedziem. Dlatego warto przeczytać tę pozycję od deski do deski, aby wiedzieć na co należy zwrócić uwagę przed wyjściem w trasę i jak się do tego solidnie przygotować.

Większa część tej publikacji, dla której głównie kupuje się przecież przewodniki, to oczywiście opis lokalnych atrakcji i konkretnych tras po połoninach. Tych trekkingowych jest tutaj opisanych piętnaście i każda z nich jest zaznaczona na mapie znajdującej się po wewnętrznej stronie okładki. Trasy mają różne poziomy trudności, przewyższenia, czasy przejścia, a wszystko to jest dokładnie opisane i wyrysowane na grafikach i wykresach wprowadzających do każdej kolejnej części. Znajdzie tu coś dla siebie zarówno wprawiony wędrowiec, jak i rodzina z dziećmi. Moim zdaniem jest to świetnie przygotowany przewodnik, dzięki któremu mam zamiar na przykład przejechać się Bieszczadzką Kolejką Leśną, o której wcześniej, dziwnym trafem, nigdy nie słyszałam. Całości wydania dopełniają pięknie wykonane, kolorowe zdjęcia, dzięki którym można nabrać jeszcze większego apetytu do ruszenia w drogę.

68/52/2023 ig:@liber.tinea

Wakacje trwają i szkoda, że zaraz przelecą czasowo jak co roku w szybkim tempie. Liczę jeszcze na piękną złotą i cieplutką jesień jaka będzie sprzyjać wyprawom w górzyste tereny, ponieważ uwielbiam w ten sposób spędzać czas.

Od zawsze wolałam poznawać nowe regiony południa Polski, gdzie mamy teren dla piechurów. Dlatego chętnie zaopatruje się we wszelkie przewodniki jakie potrafią mnie w pewien sposób zainspirować do kolejnej wędrówki. Ostatnio mój wakacyjny kącik książkowy zasilił przewodnik Bieszczady. trek&travel. Wydanie 2 Mam to szczęście, że mieszkam blisko Bieszczad i kilka razy w nich już byłam. Za każdym razem jestem tym terenem zauroczona i wciąż mam niedosyt.

W przewodniku zostały opisane trasy, wraz z widokami np.: z połonin Wetlińskiej i Caryńskie, schroniska pod Małą Rawką, w Cisnej i w Jaworcu. Ale Bieszczady to też atrakcje rozsiane w regionie: drewniane cerkwie i kościoły, ślady nieistniejących wsi bojkowskich, Jezioro Solińskie, Bieszczadzka Kolejka Leśna czy skansen i wypełniony dziełami sztuki zamek w Sanoku.

Przewodnik to skarbnica wiedzy, pokazana jest historia skąd wzięła się taka nazwa gór, opis budowy geologicznej oraz jaka flora i fauna tam występuje, następnie mamy dział o turystyce, jak się przygotować do podróży, jaka panuje tam pogoda oraz jakie są zagrożenia. Poruszono w niej również zagadnienie odnośnie samego ubioru jaki jest istotny kiedy wyruszamy na wyprawę w góry. Musimy być przygotowani na wszelkie warunki atmosferyczne, a te w górach mogą zmienić się bardzo szybko. Dobrze, że poświęcono parę stronic o wzywaniu pomocy w przypadku wypadku lub innej kolizji.

Wybierając trasę mamy pokazany jej dystans, czas oraz nocleg do jakiego ewentualnie dotrzemy. Na uwagę zasługują w nim również fotografie i już wyobrażam sobie, że stoję na tym czy na tamtym szczycie jaki widziałam w przewodniku.

Nie jeden już przewodnik po Bieszczadach mam na półce. Ten zdecydowanie najlepszy. Tomek nie tylko pięknie potrafi opowiadać o górach, ale prowadzi przez nie świetnie. Polecam !!!

• WYZWANIE LC 2024
  • Góry