Okładka książki Cyberbroń - broń doskonała. Wojny, akty terroryzmu i zarządzanie strachem w epoce komputerów David E. Sanger
David E. Sanger Wydawnictwo: Helion reportaż
reportaż
The Perfect Weapon: War, Sabotage, and Fear in the Cyber Age
Helion
2021-05-25
2021-05-25
Tomasz F. Misiorek
cybernetyka bepieczeństwo cyberprzestrzeń

Okładka książki Tajemnica Spotify. Muzyczna rewolucja Sven Carlsson, Jonas Leijonhufvud
Tajemnica Spot... Sven Carlsson, Jona...
Okładka książki Odważni wygrywają. Lekcje życia i przywództwa od członków sił specjalnych SAS Jason Fox, Colin Maclachlan, Ant Middleton, Matthew Ollerton
Odważni wygryw... Jason Fox, Colin Ma...
Okładka książki Ekstremalne przywództwo. Elitarne taktyki Navy SEALs w zarządzaniu Leif Babin, Jocko Willink
Ekstremalne pr... Leif Babin, Jocko W...

Bardzo polecam tą książkę aby zorientować się o panującym na świecie narastającym cyber-konflikcie.

Jak autor opisuje w rozdziale Podziękowanie, nad tą książką pracował duży zespół ludzi dlatego informacje w niej przedstawione można uznać za zgodne z prawdą.

Jedyną wadą tej książki w moim rozumieniu może być to że styl opowiadania historii w niej przedstawionych mogę zaliczyć do lekko chaotycznych. Tzn. czytając te historie trzeba być bardziej skupionym aby móc łączyć różne fakty i nie pogubić się w gąszczu informacji i nazwisk.

Dziękuję 🫡.

Książka jest dobra, ale ma sporo literówek. Ale też są zdania, które są nie po polsku napisane, ale tego jest dużo mniej niż samych literówek.

Po tej lekturze łatwiej zrozumieć, że obecnie wojna nie potrzebuje czołgów i żołnierzy, a komputerów i programistów.

Jest to książka, którą czytałam z zapartym tchem, bo chociaż zawarte są tu same fakty to rzeczywistość potrafi być naprawdę zaskakująca. Wojna? Jaka wojna? Skoro możemy w dowolnej chwili wyjść z domu, wyjechać do innego państwa, czy porozmawiać przez telefon w rękach trzymając najnowszy model smartfona. W trakcie lektury tego tytułu przede wszystkim zrozumiesz jaki rodzaj wojny toczy się obecnie na Twoich oczach, a często jako zwykły, szary człowiek nie zdajesz sobie z tego sprawy. Jakie państwa prowadzą najintensywniejsze działania w cyfrowym świecie, którym to wychodzi, a którym uchodzi na sucho? Jakie ważne ogólnoświatowe polityczne i społeczne wydarzenia były otoczone niebezpieczeństwami związanymi z włamaniami do systemów informatycznych? To wszystko znajdziesz w tej niezwykle szczegółowej analizie, której dokonał David E. Sanger – dziennikarz „New York Timesa”.
Książka została podzielona na 13 rozdziałów, a w każdym z nich przyglądamy się innemu zagadanieniu lub sytuacji związanej z cyberkonfliktami. Bardzo podobało mi się rozpoczynanie każdego rozdziału od przytoczenia cytatu, który za każdym razem niósł ze sobą niezwykle ważny przekaz, a jednocześnie stanowił idealną zapowiedź związaną z tym co znajdziemy w dalszej części rozdziału.
Kolejny aspekt, który sprawia, że doceniam ten tytuł jeszcze bardziej to unikatowość związana z zebraniem tak wielu niemalże tajnych, a na pewno trudno dostępnych informacji w jednym miejscu.
Znajduje się tu masa szczegółów, opisów wydarzeń, nazwisk czy dat, a dokładność autora w przedstawianiu faktów potwierdza licząca kilka stron bibliografia zawarta na końcu. Bez wahania stwierdzam, że ta pozycja to pewnego rodzaju encyklopedia cyberkonfliktów i wszystkiego co z nimi związane.
Nie jest to łatwa, lekka i przyjemna lektura, ale omówione tu kwestie cyberbezpieczeństwa (a w wielu wypadek raczej niebezpieczeństwa) są istotne oraz często pomijane w mediach dlatego po tej książce prawdopodobnie będziecie posiadali wyjątkową wiedzę.
Polecam ją szczególnie osobom zainteresowanym nowymi technologiami, gdyż użyte tu specjalistyczne słownictwo będzie dla takich osób bardziej zrozumiałe. Jeśli jednak chcesz dopiero zacząć zgłębiać cyber świat to podejdź do jej czytania z cierpliwością, otwartą głową i większą ilością czasu.
Opisane tu obecne możliwości cyber broni oraz potencjalne drogi jej rozwoju mrożą krew w żyłach zwłaszcza ze względu na to, że wszystko to dzieje się niemalże na naszych oczach. Kwestie polityczne, społeczne, państwowe, sprawy wielkich korporacji i firm państwowych łączy w tej książce jedno –działania w sferze cyberataków. Polecam ją także dlatego, że poza historią i analizą tego skomplikowanego świata pozycja ta uświadamia jak wiele informacji o nas znajduje się w sieci, jak mało spraw możemy nazwać prywatnymi i jak uważnym trzeba być, aby korzystając z internetu nie wpaść na znajdujące się tam zagrożenia.

Żyjemy w najbezpieczniejszych czasach w historii. Nie ma wojen, nie musimy martwić się o podstawowe potrzeby. Ale czy na pewno? W świecie wirtualnym każdego dnia dzieje się mnóstwo rzeczy, o których typowy zjadacz chleba nie ma pojęcia.

Książka „Cyberbroń – broń doskonała” świetnie wprowadza w cały temat i pokazuję, jak dużej ilości zdarzeń nie jesteśmy świadomi.

Autor David E. Sanger to dziennikarz „New York Times’a”, który bada cały świat cyberprzestrzeni, odrywa różne tajne misje, które upublicznia szerszemu gronu. Można go nazwać społecznym okiem na polityczny świat cyberprzestrzeni.

Cała książka opowiada o wydarzeniach politycznych związanych z użyciem cyberbroni. Od pierwszego użycia, aż do dnia w którym cyberataki są na porządku dziennym.

Większość rzeczy, o których pisze autor, to tajne akta, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. Mimo tego, że czytamy o tych wydarzeniach, zapewne nie wiemy drugie tyle, albo nawet jeszcze więcej.

Cała książka jest bardzo fachowa, pada dużo nazwisk i dat. Nie jest to lekka książka, ale przeczytanie jej, daje dużo informacji. Naprawdę nie czytało się jej łatwo, jednak dla tej wiedzy myślę, że warto.

Cała książka pisana jest z perspektywy Ameryki, która gra tu dobrego wujka, który tylko broni się przed innymi. Być może jest to częściowo prawdą, jednak myślę, że należy brać pod uwagę subiektywność książki. Autor całe życie żył w Ameryce, więc nie wyobrażam sobie inaczej napisanej książki.

Co więcej, czułem nieco niechęci autora do Trumpa. Jednocześnie z większą sympatią wypowiadał się o Obamie. Chociaż mogą to być moje indywidualne odczucia.

Przed przeczytaniem tej książki, moja wiedza na temat Cyberbroni ograniczała się do świadomości, że w internecie grasują rosyjskie trolle. Po jej przeczytaniu, czuję się w tym temacie dużo lepiej, jednocześnie wiem, jak dużo jeszcze nie wiem.

Książkę polecam ludziom śledzącym politykę międzynarodową, głównie tych największych mocarstw.
Oraz informatykom, dla których książka może stanowić dobrą odskocznie od codziennego programowania.
No i oczywiście wszystkim zainteresowanym tym tematem 😊

Autor...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Jeżeli ktoś nie śledzi na bieżąco informacji na temat internetowych ataków, manipulacji, konfliktów jest to książka, gdzie może zdobyć lub uzupełnić wiedzę. Czyta się dosyć trudno, bo są podane same fakty. Plus dla autora, że nie pokazał świata czarno białego a cały czas mówi, że świat cyber konfliktów jest szary z przewagą odcieni czarnych.

• Kupuję
  • Posiadam - ebook
  • 01. Epub+
  • Nauka

David E. Sanger Cyberbroń - broń doskonała. Wojny, akty terroryzmu i zarządzanie strachem w epoce komputerów Zobacz więcej