Tajemnica Spotify. Muzyczna rewolucja

Okładka książki Tajemnica Spotify. Muzyczna rewolucja Sven Carlsson, Jonas Leijonhufvud
Okładka książki Tajemnica Spotify. Muzyczna rewolucja
Sven CarlssonJonas Leijonhufvud Wydawnictwo: Poradnia K reportaż
reportaż
Spotify inifrån. Så blir man störst i världen
Poradnia K
2020-10-28
2020-10-28
Patrycja Włóczyk

Jest to kronikarski zapis historii szwedzkiej firmy, która rozwinęła i zmieniła rynek streamingu muzyki na świecie. Dwójka autorów, dziennikarzy, pozbierała mniej lub bardziej oficjalne informacje o spółce, dodała trochę swoich komentarzy, jednak nie udało im się porozmawiać z głównymi założycielami, Danielem Ek i Marinem Lorentzonem. No i brakuje mi w tej książce pogłębionej analizy modelu biznesowego, który jej założyciele rozwijali. Warto przeczytać, aby dowiedzieć się jak się rozwijało spotify, ale nic poza tym.

Fascynująca, jeśli chodzi o tło odchodzenia od kompaktów na rzecz streamingu i dynamiki zmian przemysłu muzycznego lat 00s. Niestety, tam gdzie wchodzi prywata i oceny postaw, tam trochę kuleje.

Lekka, wciągająca opowieść o początkach Spotify, pierwszych trudnościach, potyczkach z wytwórniami oraz konkurencją w postaci Tidala, czy Apple.
Ciekawie przedstawiona postać Daniela Eka oraz jego wspólników jako ambitnych, prostych ludzi z pasją.
Polecam lekturę każdemu chętnemu dowiedzieć się, kiedy i jak to się wszystko zaczęło.

Ciekawa jednak raczej dla zainteresowanych tematem. Dużo kwestii finansowych. Dla nie za mało o samej aplikacji i jej tworzeniu od strony technicznej.

Mogli ją ciekawiej napisać, ale historia bardzo ciekawa. Obecnie wyszedł serial na Netflix. Jestem użytkownikiem Spotify, dlatego ciekawiło mnie wiele aspektów.

Sic parvis magna – wielkość od skromnych początków. Tak można podsumować drogę Spotify i jego twórcy – Daniela Eka – na szczyt popularności. Nie wyobrażam sobie życia bez mojej potężnej muzycznej biblioteczki w smartfonie. Coś, czego jeszcze nie byłem w stanie pojąć kilka lat temu, kiedy byłem muzycznym purytaninem słuchającym muzyki wyłącznie na komputerze. Streaming? Muzyka w chmurze? To na pewno nie dla mnie, myślałem sobie. Jednak technologia rozwija się szybciej niż myśl. Dzięki mocniejszym procesorom i większej przepustowości internetowej streaming na stałe zagościł w naszych kieszonkowych wszechświatach.

Patrząc tunelowo można stwierdzić, że streaming po prostu jest, tak jakby istniał od zawsze. Jego narodziny były nieuniknione, w końcu sukces Spotify, Netflixa, czy Disney Plus świadczy o tym, że nie mogło być inaczej. Ale Tajemnica Spotify przypomniała mi, że każda konsekwencja rodzi się z decyzji, mniej lub bardziej świadomej. Rzadko się zdarza, że ogień wykrzesa się z niczego, przeważnie jakiś Prometeusz dzielnie walczy, aby ten żywioł sprowadzić śmiertelnikom. Daniel Ek chciał walczyć dzień za dniem, aby spełnić swoje marzenie o nielimitowanym dostępie do muzyki z każdego miejsca na Ziemi. Obawy wytwórni muzycznych lobbujących sprzedaż płyt CD, ogromna konkurencja w postaci iTunes za którym stała paraliżująca legenda Steve’a Jobsa, czy niektóre konserwatywne supergwiazdy sceny muzycznej zniechęcone wrzuceniem ich do cyfrowego worka muzycznej mikstury, zagubieni i rozmyci na tle pomniejszych muzycznych pobratymców.

Daniel Ek kocha muzykę i wierzy w swoją misję. To dodaje mu paliwa, by wstać i zdobywać każdy dzień, przezwyciężając przeciwności, jedna po drugiej, krok po kroku. Nie ugiął się pod naporem muzycznych kolosów, nie wywiesił białej flagi przed Stevem Jobsem, nie zraził się negującymi celebrytami. Nie było łatwo, ale marzeń nie zdobywa się samymi myślami. Myśli trzeba urzeczywistniać i przemieniać w akcję. Będąc biernymi, nigdy nie zbliżymy się do celu nawet o milimetr.

Jakkolwiek podobała mi się pouczająca przygoda Daniela Eka i zmagań jego kreatywnego zespołu w wykreowaniu Spotify do roli muzycznego giganta, tego samego nie do końca mogę napisać o stylu narracyjnym książki. Co kilka akapitów miałem wrażenie, że czytam niezbyt angażujące wiadomości minionego dnia. Merytorycznie poprawne, to prawda, ale wyzute z emocji i wymieszane z kakofonią nic niewnoszących cyfr i definicji giełdowych. Jakby autorzy nie do końca potrafili zdecydować się na spójną narrację lub zabrakło redaktora, który zręcznie wyrzeźbiłby dzieło z danego mu materiału.

Gdzieś pod powierzchnią banalności kryje się ciekawa historia streamingowej rewolucji, ale Tajemnica Spotify nie jest krwistym śledztwem dziennikarskim jak chociażby Zła Krew, więc udawanie takowego nie wychodzi lekturze najlepiej, jawiącej się fragmentarycznie jako nieatrakcyjna. Brak konkretnych odniesień do przypisów i wszechobecna aura anonimowych źródeł mających jakoby sensacyjne doniesienia w sprawie, która sensacją nie jest, wydają się dość śmieszne i wytrącają z czytelniczego skupienia. Trywialne wstawki poruszające życie prywatne Eka oraz niekryte i nietrafione domysły autorów na temat jego przemyśleń trącą z lekka niedzielną bulwarówką. Mogło być lepiej, wyszło cokolwiek przeciętnie. Ot, niewymagająca książka na leniwe popołudnie.

Od dłuższego czasu korzystam z serwisu Spotify. Ostatnio usłyszałem opinię iż ta firma zarządzana jest w dośc nowoczesny, nowatorski sposób. Zaintrygowało mnie historia tej firmy, sposób jej zarządzania. Przez przypadek w czeskim sklepie audiobookowym natrafiłem niniejszą książkę. Ciekawe że dotychczas ani w języku angielskim, niemieckim książka nie została nagrana jako audiobook. Autorami są dwaj szwedzcy dziennikarze którzy praktycznie od powstania Spotify śledzą losy tej firmy oraz jej założyciela Daniela Ecka.
Co ciekawe książka nie została oficjalnie autoryzowana przez Daniela Ecka oraz mimo próśb autorów założyciel Spotify Daniel Eck nie wyraził zgody na przeprowadzenie wywiadu. Autorzy jednak dotarli do wielu osób związanych ze Spotify i na tej podstawie napisali tą książkę.

Ciekawa, szybko się czyta, mało spektakularna historia, jeszcze wiele przed moim ulubionym serwisem streamingowym :) Polecam, świetne dopełnienie do dokumentu "Defiant Ones"

“Jeśli chcesz zabrać ze sobą swoją muzykę, nie musisz martwić się o piętnaście różnych programów do synchronizacji ani o nic innego. By wszystko zaczęło działać, powinno być tak proste, jak naciśnięcie przycisku”

Spotify to jeden z największych muzycznych serwisów streamingowych. Wyróżnia się tym, że korzystając z niego możemy słuchać muzyki całkowicie za darmo. Spotify płaci artystom i właścicielom praw autorskich za każde odtworzenie utworu.

Zastanawialiście się kiedyś jak powstało Spotify? Kto jest twórcą? Jakie przeszkody znalazły się na drodze zespołu Spotify zanim aplikacja podbiła serca milionów użytkowników?

Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w “Tajemnicy Spotify”. Daniel Ek i Martin Lorentzon założyli Spotify w kwietniu 2006 roku. Serwis jest po części odpowiedzią na torrenty i strony dzięki którym słuchacze okradają swoich artystów. Twórcy Spotify otwarcie sprzeciwiają się takim kradzieżom.
Nie wszystko na początku było takie łatwe. Zespół Spotify musiał wypracować umowy i licencje nie tylko z wytwórniami muzycznymi, a także z niektórymi artystami (np. Taylor Swift),którzy nie zgadzali się na umieszczenie swoich albumów/piosenek w serwisie streamingowym. Kolejną przeszkodą dla Spotify jest ciągła (i nie do końca fair) konkurencja ze strony iTunes i Tidala. Steve Jobs od początku przyglądał się rozwojowi Spotify i nie potrafił zrozumieć dlaczego Daniel Ek chce udostępniać muzykę zupełnie za darmo. Dużym osiągnięciem dla firmy Daniela Eka było wejście na giełdę. Spotify jest ciągle udoskonalane. Serwis udostępnia nam nie tylko muzykę i spersonalizowane playlisty ale również podcasty. Dzięki Spotify każdy z nas ma dostęp do wszystkich możliwych gatunków i muzyki z całego świata.

“Tajemnica Spotify” to historia o tym, jak start-up stał się światowym gigantem i zadebiutował na giełdzie. To historia o kradzieży muzyki i przeciwstawieniu się temu. Uważam, że to reportaż godny uwagi. Jeśli używamy czegoś na co dzień to warto dowiedzieć się jak to powstało.

Ciekawa opowieść o światowym potentacie streamingu, czyli dostarczania muzyki via komputer i telefon. Jest to nowa (wydanie szwedzkie 2019) nieautoryzowana biografia Spotify i jej założycieli, w tym najbardziej znanego - Daniela Eka.
Dostajemy drobiazgową historię firmy okraszoną przypowieściami biograficznymi głównych bohaterów.
Książka opowiada o paradoksach - tajemnicach Spotify:
- znana firma szwedzka, ale w rękach spólek zarejestrowanych i opodatkowanych na Cyprze,
- model biznesowy oparty o darmowe dzielenie się muzyką, ale właściwie to freemium i najlepiej, gdyby jak najwięcej użytkowników płaciło,
- kultura organizacyjna luzu, ale manifestowanego głownie na imprezach, bo możesz z dnia na dzień wylecieć z pracy,
- super znany "jednorożec", który do 2019 roku nie przynosił zysku, a utrzymije się z pieniędzy funduszy (VC) i akcjonariuszy.
W sumie otrzymujemy historię "od zera do milionera", ale z drobną rysa - twoja firma nie musi zarabiac, ale ty musisz umieć sprzedawać wizję zysków.

Książka opowiada o paradoksach - tajemnicach...

• Muzyka
  • Do kupienia