Czem był Wirgiljusz dla Polaków po utracie niepodległości?

Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , ,

Jeśli zajrzy się na Wikipedię do biogramu I. Chrzanowskiego, to ten krótki tekst znajdzie się wśród jego "najważniejszych publikacji". Trudno mi to ocenić, niemniej z pewnością można to dziełko uznać za interesujący przykład refleksji nad miejscem Wergiliusza (jakże radośnie archaiczna jest ta tytułowa forma: Wirgiljusza!) w kulturze wieków późniejszych, zwłaszcza zaś w kulturze polskiej. Tytuł jest może nie do końca czytelny: Autor omawia pewną tendencję dostrzegalną w literaturze polskiej tuż po III rozbiorze, gdy zaczęto interpretować "Eneidę" jako alegorię losów Polaków po upadku Ojczyzny, niepozbawioną pewnych nut nadziei na odrodzenie.

Tomasz Babnis

P.S.
W tym trzecim wydaniu tekstu wspomniana jest dwutysięczna rocznica urodzin Wergiliusza mająca rzekomo przypadać na 1930 r. Wergiliusz urodził się w 70 r. p.n.e., ale to przecież oznacza, że ta okrągła rocznica przypada na 1931 r., bo nie ma roku 0. Wydawać by się mogło, że światłe umysły kultury polskiej powinny być tego świadome, a tu taki błąd chronologiczny.

Jeśli zajrzy się na Wikipedię do biogramu I. Chrzanowskiego, to ten krótki tekst znajdzie się wśród jego "najważniejszych publikacji". Trudno mi to ocenić, niemniej z pewnością można to dziełko uznać za interesujący przykład refleksji nad miejscem Wergiliusza (jakże radośnie archaiczna jest ta tytułowa forma: Wirgiljusza!) w kulturze wieków późniejszych, zwłaszcza zaś w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • Polska
    1
  • Rzym i świat rzymski
    1
  • Polonistyka
    1
  • XIX wiek
    1
  • Filologia klasyczna
    1
  • Recepcja antyku
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Czem był Wirgiljusz dla Polaków po utracie niepodległości?


Podobne książki

Przeczytaj także