To jest Afryka. Normalność inaczej

Okładka książki To jest Afryka. Normalność inaczej Elżbieta Hajduk, Piotr Hajduk
Okładka książki To jest Afryka. Normalność inaczej
Elżbieta HajdukPiotr Hajduk Wydawnictwo: Bernardinum literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Bernardinum
2021-02-24
2021-02-24
Afryka Ghana Togo Benin podróże

Okładka książki Nubia. Wrota Afryki Elżbieta Hajduk, Piotr Hajduk
Nubia. Wrota A... Elżbieta Hajduk, Pi...
Okładka książki Dalej są tylko lwy. Afrykańskie przygody Kasi Elżbieta Hajduk, Piotr Hajduk
Dalej są tylko... Elżbieta Hajduk, Pi...

Bardzo ciekawa, wzbudzająca emocje książka podróżnicza. Taka bardziej w wydaniu popularnym czyli dla czytających z kanapy. Nie zawiera informacji praktycznych, więc nie jest dla podróżujących. Do Afryki się nie wybieram, choć Benin opisany przez autorów bardzo mnie zafascynował. Niektóre tematy zawarte w książce są szokujące, jak np opis targowiska z rzeźnią, gdzie oprawia się psy, koty i szczury. Niektóre zjawiska i tematy były dla mnie czymś nowym, jak np historia Dahomeju i armii amazonek. O wioskach czarownic nieco słyszałam, ale z tej książki dowiedziałam się znacznie więcej.
Czy ktoś wie, że w Togo wydano znaczek z Lechem Kaczyńskim po katastrofie smoleńskiej? Albo, że prowadzi się badania naukowe nad tańczącym bez pomocy ludzkiej słomianym chochołem?
Każdy rozdział jest interesujący, cała książka napisana przystępnie, nawet część historyczna o niewolnictwie. Nie każdy pamięta bowiem, że pierwszymi handlarzami ludzi byli afrykańczycy. To oni sprzedawali swoich pobratymców.
Bardzo polecam tę książkę każdemu ciekawemu świata.
Tylko zdjęć jest w niej za mało:)

Bardzo dobrze napisana książka podróżnicza. Niewatpliwym atutem jest dobry warsztat historyczny autorów, który wyczuwa sie w każdym rozdziale. Napisana zwięźle i w przystepny sposób. Dużo ciekawostek oraz niuansów z życia mieszkańców Zachodniej Afryki. Możemy dowiedzieć się sporo na temat mentalności, zwyczajów i tradycji. Polecam wybierajacym sie na Czarny Ląd.

• Podróże
  • Reportaż,podróże