Świetlne ostrze

Okładka książki Świetlne ostrze Andrea Camilleri
Okładka książki Świetlne ostrze
Andrea Camilleri Wydawnictwo: Noir sur Blanc Cykl: Komisarz Montalbano (tom 19) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Montalbano (tom 19)
Una lama di luce
Noir sur Blanc
2021-07-21
2021-07-21
2012-01-01

Dowcipne i nostalgiczne. Tłumaczenie Macieja A. Brzozowskiego bardzo udane.

Dowcipne i nostalgiczne. Tłumaczenie Macieja A. Brzozowskiego bardzo udane.

Dla tych, którzy czytali całą serię.

Dla tych, którzy czytali całą serię.

19-ta, świetna pozycja Andrei Camillerego z niezawodnym komisarzem Montalbano i jego niezastąpionym zespołem w osobach Fazia, Mimiego, Galluza i niezawodnego Catarelli. Ciekawa fabuła. Jak zwykle świetnie się czyta.

"Świetlne ostrze" różni się nieco od typowych tomów cyklu o komisarzu Montalbano. Oprócz głównej intrygi, zawiera też obszerny wątek osobisty.

To jedna ze smutniejszych odsłon serii, chociaż zapowiada się dość lekko. Salvo, zwykle ironiczny i zgryźliwy, jest tym razem bardziej refleksyjny. Gdy na jego drodze staje kolejna zainteresowana nim kobieta, zdaje sobie sprawę, jak bardzo doskwiera mu samotność.

Wbrew opisowi z blurba, nie jest to mocno sensacyjny tom. Sama zagadka jest względnie prosta i zręcznie przeplatana problemami uczuciowymi Montalbano. Zaskoczyło mnie zakończenie, nieskomplikowane i mocne.

Trumna na pierwszych stronach wydała mi się dziwnie znajoma. Cóż, obejrzałem niedawno ekranizację - "Promień światła" - na Netflixie, więc książkę z pewnym żalem odpuszczam.

Lekki i przyjemny kryminał, jak wszystkie poprzednie książki z komisarzem Montalbano w roli głównej. Nie zaskakuje wybitnymi zwrotami akcji, ale jest zabawny i na pewno nie zawiedzie fanów tej serii.

Kolejny kryminał z komisarzem Montalbano w roli głównej. Ci sami - obok złoczyńców i i tym razem uwodzicielskiej, pięknej kobiety - bohaterowie, to samo miejsce akcji, ten sam życzliwy stosunek do świata (choć mowa o zbrodni i śmierci),to samo poczucie humoru Camilleriego. Jeśli się to lubi czeka się niecierpliwie na każdy nowy przetłumaczony na polski tom, jeśli nie trafia w gust, więcej się do książek włoskiego pisarza nie wraca. Ja czekam!

Jak zwykle nie zawiodłam się na tym kryminalnym kanonie :) to trzymająca w napięciu, pełna błyskotliwych obserwacji i momentami niezwykle wzruszająca część.

Świetna książka o komisarzu jak zawsze. Podróż do kryminalnej i malowniczej Vigaty , niezastąpieni Mimi i Fazio. Podróże kulinarne Salva. Dużo emocji niestety koniec książki troszkę smutny i niespodziewany. Polecam

Włoski humor, to chyba nie mój typ humoru. Większość książki była dla mnie raczej męcząca i irytująca ze względu na reakcje bohaterów. Elementów zabawnych nie widziałam tam właściwie wcale.
Przyznaję, że samo zakończenie było dla mnie zaskakujące, ale nie zostałam fanką komisarza Montalbano. Warto jednak było spróbować.

• Kryminały
  • Kryminał