ABC NARCYZA

Okładka książki ABC NARCYZA Agata Butler
Okładka książki ABC NARCYZA
Agata Butler Wydawnictwo: E-bookowo nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
ABC NARCYZA INDEKS OFICJALNEJ I POTOCZNEJ TERMINOLOGII PRZEMOCY NARCYSTYCZNEJ
E-bookowo
2021-01-01
2021-01-01
psychologia narcyz narcyzm gaslighting przemoc hoovering love bombing

nie zachwyciła mnie. Nie była oszałamiająco odkrywcza ani fascynująca, z nudów można sięgnąć, ale poszukałabym innych pozycji na temat naryzów, jeżeli chcemy się czegoś wartościowego dowiedzieć.

Nie jest to książka naukowa, a raczej poradnik praktyka. Jeżeli, ktoś ma wśród bliskich narcyza, to warto przeczytać, żeby uświadomić sobie,
że racjonalne podejście do takiej osoby nie skutkuje. Jest to wartościowe uzupełnienie książek napisanych przez fachowców.

Tytuł wyraźnie mówi o czym jest książka. Nie ma tu żadnych zaskoczeń. Luźno napisana, wręcz po koleżeńsku pozycja. Jeśli myślicie, że Wasze lub czyjeś zachowanie może mieć rysy narcystyczne, to warto dowiedzieć się więcej. Ta książka pozwoli Wam to uzyskać informacje szybko i bezboleśnie.

Butler “ABC narcyza”
Autorką książki jest Agata Butler i jak się zarzeka już w pierwszych słowach lektury - nie ma tytułu naukowego związanego z dziedziną o której pisze. Prowadzi za to grupę w social mediach (facebook: Narcyz - 50 twarzy psychopaty) i właśnie tam dzieli się swoją wiedzą. Warto zaznaczyć, że autorka sama była ofiarą osobowości narcystycznej (nie raz!) w osobie swojej matki i byłego partnera. Zgodnie z podtytułem jest to faktycznie swoistego rodzaju indeks terminologii związanej z zaburzeniem osobowości narcystycznej. Wydany został w formie e-booka i moim pierwszym nieodpartym wrażeniem było, że książka jest nie do końca dopracowana pod względem układu, korekty i stylistyki. Trochę niesmak mam do sformułowań typu “czy to mnie wali w dekiel, coś jest nie halo”. Książka nie posiada fabuły, jest za to zbiorem i niejako słowniczkiem pojęć. Osobiście ciężko mi się ją czytało, trochę jak encyklopedię - mnóstwo wiedzy, nowych pojęć ale jest to zadanie trudne, aby być skupionym cały czas podczas zgłębiania takiej lektury więc naturalnie musiałem często robić przerwy w zgłębianiu wiedzy. Nie jest to pozycja wyczerpująca dogłębnie temat narcyzmu. Jest to książka bardziej skierowana dla początkujących i średnio zaawansowanych w tym temacie aby nakreślić problemy i pewne zjawiska. Nie ma w książce porad, zaleceń czy ćwiczeń terapeutycznych.
Co to treści zawartych w publikacji, autorka skatalogowała pojęcia alfabetycznie (dużo pojęć odnosi się do języka angielskiego) ale często jest umieszczony odpowiednik polski. Co nie powinno dziwić, statystycznie rzecz ujmując, z zaburzeniami narcystystycznymi częściej borykają się mężczyźni niż kobiety. Wraz z wyjaśnieniem pojęć Butler czasami podaje przykłady ze swojego życia jak dana czystość narcyza wyglądała z jej perspektywy, czym się objawiała i jakie były późniejsze skutki tych działań. Książka na pewno pomaga zrozumieć pewne mechanizmy zachowania narcyzmu. Czym on się kieruje, co jest dla niego ważne a co całkowicie bez znaczenia. Warto zaznaczyć, że normalny, zdrowy człowiek ma kompletnie inny kodeks wartości, innymi uczuciami się kieruje w życiu niż narcyz. Przy pomocy wiedzy zawartej w książce możemy sami zauważyć czy nie jesteśmy w gronie osób z taką przypadłością jak narcyzm. Będziemy mogli zainterweniować gdy nie będzie jeszcze za późno na działanie. Najciekawszą częścią według mnie był fragment odnośnie cyklu przemocy narcystycznej - początkowa faza idealizacji (bombardowania miłością),później dewaluacja (zwrot o sto osiemdziesiąt stopni w stosunku do fazy pierwszej) a następnie porzucenie. Dowiedziałem się z lektury, że działania narcyza są bardzo dobrze przemyślane i zarazem perfidne. Potrafi on zbudować nieprawdopodobne historie z pełnymi dowodami, wciągnąć w to innych, podatnych na sugestie ludzi i wmówić ofierze, że to tylko ona sie myli! Kolejnym ciekawym zagadnieniem było poruszenie tematu narcystycznego zaburzenia osobowości, gdzie aby takie zaburzenie można było zdiagnozować potrzebnych jest minimum 5 z 9 podanych tam cech osobowości. Warto wiedzieć, że fachowcy wyodrębniają jawnego i ukrytego narcyza, którzy różnią się między sobą działaniem wobec ofiary i mają inną motywacje. Autorka wypunktowuje również reakcje towarzyszące PNSD (stresu ponarcystycznego),które mają miejsce w przypadku związku z narcyzem. Na końcu książki zostały wyszczególnione najważniejsze informacje co warto zapamiętać z lektury - bardzo mi się podobało (kompendium i pigułka wiedzy).
Podsumowując, jeśli interesujesz się tematyką psychologii, osobowości ale obce Ci są takie pojęcia jak ACON`s, kampania oszczerstw, dysonans poznawczy czy sałatka słowna mogę śmiało polecić tę książkę. Tylko proszę nie oczekiwać łatwej lektury. Za to mogę zapewnić, że będzie dużo, dużo wiedzy i przykładów z życia.

Książkę przeczytałem dzięki Stowarzyszeniu Sztukater, za co bardzo dziękuję.

Butler “ABC narcyza”

Kondensacja wiedzy o narcyzmie.

Kondensacja wiedzy o narcyzmie.

Jeśli pasjonują Was mechanizmy ludzkich zachowań, jeśli chcecie poznać motywy działania waszego partnera, który swoje potrzeby wysuwa na pierwszy plan, bagatelizując wasze, jeśli zmagacie się z przemocą psychiczną i manipulacją w związku, to koniecznie musicie sięgnąć po książkę Agaty Butler „ABC Narcyza”.
Tytuł tej publikacji – mającej formę leksykonu, w zamierzeniu Autorki, ma za zadanie hasłowo omówić zagadnienia współegzystowania z osobnikami o osobowości narcystycznej. W istocie Agata Butler poczynając od wyjaśnienia trudności w funkcjonowaniu w dorosłym życiu dzieci narcyzów, przez omówienie mechanizmów działania jednostki narcystycznej, faz występowania stosowanej przez narcyza przemocy, poprzez jej skutki, na konkretnych przykładach stara się zobrazować czym jest przemoc narcystyczna i jakie są jej przejawy. Jest to dla niej o tyle trudne i mocno osobiste, że Autorka bazuje na własnych doświadczeniach zarówno z dzieciństwa i związanych z nimi relacji z toksyczną, narcystyczną matką, jak i z dorosłego życia, w którym partner okazał się powielać te same schematy, tym razem jednak na niej jako dorosłej kobiecie, która mimo doświadczeń z dzieciństwa nie uniknęła powrotu do destruktywnych zachowań.
Problematyka podjęta w książce jest trudna i budzi wiele emocji, przede wszystkim dlatego że przemoc narcystyczna, jak każda odmiana przemocy psychicznej, jest trudna do ujawnienia. Nie zostawia ona trwałych śladów na ciele w postaci sińców, jednak pozostawia trwałe urazy w psychice, powodujące brak wiary w siebie, deprawację własnych potrzeb, godzenie się na poniżające traktowanie. Sam Narcyz ma przekonanie o własnej wyższości, przeświadczenie o swej nieomylności, nieograniczone prawo krytyki, chęć stałego kontrolowania partnera lub dzieci, a wreszcie zupełny brak empatii.
Co więcej, umiejętność ukrywania własnych destrukcyjnych zachowań sprawia często, że Narcyz świetnie się kamufluje, co sprawia, że przez swoje otoczenie, postrzegany jest jako jednostka niezaburzona, zarzucając brak równowagi psychicznej swoim bliskim, na których na co dzień spada odium jego destruktywnej osobowości.
Sama ofiar często też sprytnie jest zmanipulowana – ilość troski i uwagi jaką otrzymuje ona w fazie idealizacji, gdzie jest noszona na rękach i obsypywana prezentami i czułościami, pozostawia ją w złudnym przekonaniu, że faza dewaluacji, w której najpierw izolowana jest od swych bliskich i przyjaciół, a następnie poddana całkowitej kontroli Narcyza, a wreszcie karana za najdrobniejsze przewinienia, szybko minie, a sielanka znowu wróci. Nic bardziej mylnego. Cykl przemocy będzie się powtarzał, że zintensyfikowaną siłą. Powtarzalność faz tej przemocy powoduje, że jej ofiara często pozostawiona jest sama sobie, gdyż przez otoczenie postrzegana jest jako ta zaburzona, którą trzeba leczyć i izolować. Jeśli jeszcze do spółki z Narcyzem będą działać wysłane przez niego „Latające Małpy”, czyli grono zmanipulowanych przez Narcyza osób, ofiara praktycznie znajdzie się na straconej pozycji.
Na wszystkie te kwestie zwraca uwagę Autorka, która z wielkim dystansem przedstawia mroki własnego życia. Szczerze współczując Autorce podziwiam jej odwagę i fakt, że wykraczając poza sferę własnego komfortu zdecydowała się na głośne mówienie o tej przemocy. Mam z nią bowiem na co dzień do czynienia i w sprawach karnych dotyczących znęcania się w rodzinie, czy przestępstwa stalkingu, jak i w sprawach rodzinnych, a zwłaszcza rozwodowych. Będę z pewnością tę publikację polecać lekturze moich klientek. Wiedza i świadomość że nie jest się samemu, a zwłaszcza, że oznaki niepoczytalności nie leżą po ich stronie, choć nie gwarantuje sukcesu w błyskawicznej poprawie własnej sytuacji życiowej, to stanowić może punkt wyjścia dla podjęcia terapii, wstania z klęczek i wyrwania się z okowów przemocowego partnera, a to już coś.

Tytuł tej publikacji – mającej formę leksykonu, w zamierzeniu...

Autorka skumulowała wiedzę z własnych doświadczeń i literatury fachowej. Z taką wiedzą łatwo rozpoznać narcyza.

• Psychologia
  • Love