Koszmar arabskich służących

Okładka książki Koszmar arabskich służących Marcin Margielewski
Okładka książki Koszmar arabskich służących
Marcin Margielewski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Niewolnicy (tom 2) reportaż
reportaż
Niewolnicy (tom 2)
Prószyński i S-ka
2021-06-02
2021-06-02
Literatura polska Dubaj kobiety

Wzruszająca książka o kobietach szukających pomocy, pełne wiary i nadziei na lepsze jutro . Stają się prywatną własnością ludzi , którzy stworzyli im piekło na ziemi .

Dobrze spisane historie kobiet zmuszonych przez życie do podjęcia pracy w Arabii Saudyjskiej. Niby nic odkrywczego, ponieważ nietrudno znaleźć informacje na temat złego traktowania cudzoziemskich służących w saudyjskich bogatych domach. Historie te nie są na szczęście nudne i przemycają w swojej treści wątki kulturoznawcze, które moim zdaniem mają tutaj największą wartość. Polecam te publikację.

Mam mieszane uczucia co do tej serii. Z jednej strony temat ciekawy, mało znany w Polsce, daje dużo do myślenia w jaki sposób traktowani są biedni ludzie na bliskim wschodzie. Z drugiej strony ciężko czyta się książki autora, ponieważ zawierają wiele wątków pobocznych i rozdziały głównych bohaterów przeplatają się z innymi rozdziałami, które ich nie dotyczą. Książkę słuchałam, więc czasem ciężko było zrozumieć, o co w tym chodzi.
Na plus jest to, że książkom daleko do taniej sensacji, są bardziej merytorycznymi reportażami. Być może czytana książka jest lepsza w odbiorze, słuchana bywa problematyczna. Niemniej jednak chciałabym jeszcze zapoznać się z kilkoma tytułami dostępnymi na Legimi.

Książka naprawdę bardzo ciekawa , fantastycznie napisana, ale to co w niej jest momentami mnie przerażało. Nadal nie dowierzam jak ludzie mogą dopuszczać się takich rzeczy. Mocne 8!

Książka opowiada o kilku służących, które są w trudnej sytuacji rodzinnej/materialnej i chcą lub nawet są zmuszone wyjechać poza granice swojego kraju, do pracy, gdzie totalnie nie wiedzą co je tam czeka.
Niektóre, tak jak nasze bohaterki jadą ze świadomością pracy w hotelach jako masażystki. Dla jednej stety, dla drugiej niestety cel podróży okazuje się odbiegać od zapewnień.
Jedna trafia do cudownej rodziny, z europejską madame, która szanuje ją, jej pracę. Druga natomiast trafia to domu z piekła rodem, którą czeka upokorzenie, wyzysk i ciężkie chwile.
W między czasie, jest też opowiedziana historia innej kobiety, która w swoim kraju przeszła piekło, a wyjazd na obczyznę wcale nie okazał się dla niej zbawieniem.

Brutalność świata i ludzi mocno mnie rozczarowywuje. Obłuda, hipokryzja, fanatyzm religijny. Trudno się czyta takie reportaże ale są one ważnym sygnałem ostrzegawczym.

Zacznijmy od tego, że tytuł książki wprowadza w błąd ponieważ o służących jest tyle ile kot napłakał. Więc to nie jest fajne, że ktoś cię oszukuje, żeby sprzedać swoją książkę.

A więc książka opowiada o patologii, która dzieje się w Arabii oraz opowiada o dramacie kobiet! A teraz wyobraźcie sobie, że jedziecie pracować zagranicą i trafiacie do pałacu. Nagle wasz pracodawca przestaje wam płacić ponieważ ma taki kaprys. W głowie miejsce, że na utrzymaniu macie dzieci. Jeśli wrócicie do waszego kraju, a tam czeka was najprawdopodobniej śmierć oraz wasze dzieci.

I jak dużo jesteście w stanie wytrzymać? Mam wrażenie, że wszystko. Bo człowiek, który ma w głowie, że jego dzieci chodzą głodne zrobi dla nich wszystko. Ta pozycja pokazuje, jak wygląda prawdziwe ubóstwo nie tylko fizyczne ale też mentalne. Mocna książka daje dużo do mylenia!

Mocna, wciągająca, bardzo dobrze napisana. Zdecydowanie warta uwagi i polecenia. Z pewnością sięgnę po inne książki pana Marcina :)

Świetna książka opisująca życie służących w Arabii Saudyskiej. Przerażające fakty i wstrząsające historie.

Po przeczytaniu jedyne stwierdzenie jakie ciśnie się na usta to niedowierzanie, że w współczesnym świecie takie okrucieństwa nadal się dzieją na tej planecie

• Literatura faktu
  • Przeczytane 2022