Śmierć jest tylko początkiem

Okładka książki Śmierć jest tylko początkiem Mike Okon
Okładka książki Śmierć jest tylko początkiem
Mike Okon Wydawnictwo: Novae Res kryminał, sensacja, thriller
Novae Res
2021-04-14
2021-04-14
9788382192964

#WyzwanieLC2022

Dominantami wyróżniającymi powieść sensacyjnalą są: wartka akcja, nagłe i zaskakujące jej zwroty, ciekawa i wielowątkowa fabuła, specyficzna aura tajemniczości z wieloma wątkami kryminalistycznymi oraz to, że fabuła wykreowana jest w sposób spójny, logiczny i rzeczywisty. W powieści sensacyjnej, podobne jak w thrillerach, budowane jest napięcie, a losy wykreowanych postaci przeplatają się wzajemnie, by ostatecznie odkryć przed Czytelnikiem rozwiązanie tajemnicy. Sensacje, które lubię to takie, które od początku pchają nas w kierunku ciągu zdarzeń, które w ostateczności okażą się mocno zaskakujące i tak nieoczywiste, jak to się mogło z początku wydawać. Wszystko to i nieco więcej znajdziecie w książce Autora piszącego pod pseudonimem Mike Okon pt "Śmierć jest tylko początkiem" Trafiłam na nią przypadkiem, gdy szukałam czegoś pasującego do styczniowego wyzwania LC. Strzał był na ślepo, a okazał się strzałem w 10-tkę. Polecam fanom powieści sensacyjnych i szpiegowskich i nie tylko. Pozdrawiam 😄

#smiercjesttylkopoczatkiem, #mikeokon, #wyzwanieLC2022, #styczniowewyzwanieczytelnicze, #wyzwanieczytelnicze2022, #sensacja,

#WyzwanieLC2022

Mike Okon Śmierć jest tylko początkiem
Kiedy śmierć jednego człowieka staje się początkiem międzynarodowej afery

Kryminał, napisany przez autora o pseudonimie Mike Okon, jest moim zdaniem jednym z lepszych jakie zostały wydane w ciągu ostatnich kilku lat przez polskich autorów. Fabuła jest nienagannie prowadzona, mamy po kolei wprowadzanych bohaterów, różne miejsca, kolejne zabójstwa i zagadki. Wszystko przyprawione aferą szpiegowską, tajnymi teczkami, informatykiem w podziemiach, lekkim romansem tu i ówdzie oraz smacznym jedzeniem.

Akcja zaczyna się standardowo, mamy śmierć Stanisława Groszkowskiego, dyrektora finansowego firmy Wadex, a chwilę później włamanie do jego mieszkania i mieszkania jego córki Doroty Groszkowskiej. Komisarz Rafał Kłopocki, który przejmuje śledztwo czuje, że to nie przypadek i że nie można wykluczyć morderstwa. Gdy córka Stanisława Groszkowskiego wypełnia wolę testamentu, giną kolejni ludzie, a sprawa staje się coraz bardziej złożona i zawikłana. Do akcji wkraczają członkowie wywiadu rosyjskiego, francuskiego i amerykańskiego, a sprawa nabiera tempa. Zatrudniony informatyk do prowadzenia nielegalnych transakcji nagle znika, tak jak i cały sprzęt na którym pracował.

Mnożą się kolejne wątki, rodzą słuszne pytania. Czy to zabójstwo? Jeśli tak - to w jaki sposób? Jaki motyw miał zabójca? Czy pracownicy firmy Wadex są winni? Kto sprzyja Dorocie Groszkowskiej, a kto jest jej wrogiem? Jaką rolę pełni notariusz i brat zakonny?

Doceniam mnóstwo dialogów, wartką akcję i krótkie rozdziały - jak migawki przenoszące nas w czasie i przestrzeni. Daje to pożywkę naszej głowie i wymaga wysiłku od mózgu, aby być równocześnie w kilku miejscach, patrzeć na działalność różnych osób i samemu choć trochę próbować rozwiązać zagadkę. Jeśli zaś nie mamy ambicji samodzielnego rozwiązania tajemniczej śmierci Stanisława Groszkowskiego, to stajemy przed zadaniem stałego wiązania kolejnych postaci ze sobą oraz odkrywania ich motywów po ocenie realizowanych działań.

Wszystkie wątki szpiegowskie są interesujące i widać, że autor zrobił spory research w tym temacie, aby przedstawić nam pracę agentów wywiadu i kontrwywiadu, stosowane przez nich rozwiązania jak najdokładniej i będąc blisko rzeczywistości. Przyznam, że to były dla mnie nowości i zwiększały moje zaciekawienie książką. Pytanie retoryczne do autora - czy przedstawione działanie Blackberry to rzeczywiście współcześnie stosowane rozwiązanie, bo wydaje się być jakimś archetypem w dobie panującego wokół iPhone’a?

Podoba mi się brak długich opisów, tego jak dokładnie wyglądają ludzie, miejsca, przedmioty. Każdy z nas zobaczy oczami wyobraźni często coś innego i dla każdego Dorota Groszkowska będzie miała inny wygląd, ale to są uroki książek, których nie ma film. Wiele rzeczy możemy dopasować do naszej rzeczywistości i dać pofolgować wyobraźni. Ważne zresztą są działania naszych bohaterów, a nie ich wygląd.

Opisy potraw zamawianych w restauracjach i spożywanych przez naszych bohaterów mnie zachwycały, wybór win do posiłku, zapach świeżych bagietek z piekarni oraz świeżo mielonej kawy czy opowieść o francuskich śniadaniach są miłym akcentem rozluźniającym czytelnika po trudnych akcjach.

Doceniam przenoszenie akcji do Paryża, Londynu. Berlina i Zurychu. Wielu z nas podczas podróży typu „city break” odwiedziło z pewnością te miasta, więc mam nadzieję, że czytelnicy nie poczują się zagubieni przy zmianach lotnisk lub podczas pościgu paryskimi uliczkami. Wymaga to trochę wyobraźni, ale nie powinno być problemem.

Książka jest długa, tego nie ukrywajmy, bo dostajemy lekturę ponad pięćset stronicową, do tego ogrom wątków, postaci, wydarzeń. Jednak nie tylko nie jest nudna, jest wręcz ogromnym materiałem do przetworzenia dla naszej głowy. Nie sądzę więc, że jest dobrą lekturą po pracy, bo może być zbyt trudna lub przeładowana dla zmęczonej głowy. Za to wydaje się idealna na wakacje lub deszczowy weekend.

Książka przypomina mi trochę „Kod Leonarda da Vinci” autorstwa Dana Browna, bo mamy złożoną tajemnicę, którą może rozwikłać tylko główny bohater, parę uciekającą w imię szczytnych celów przed kolejnymi zabójcami i ich przemieszczanie się po całej Europie - Berlin, Paryż, Zurych, Londyn.

Miłego czytania! Aha - i jak to w dobrym kryminale bywa, autor daje gwarancję, że do ostatniej strony nie odgadnięcie kim był morderca.

Mike Okon Śmierć jest tylko początkiem
Kiedy śmierć jednego człowieka staje się początkiem międzynarodowej afery

To jest całkiem niezła powieść sensacyjna z fabułą opartą na interesującym pomyśle.
Akcja wprawdzie rozgrywa się współcześnie, ale stoją za nią dawne służby specjalne, nie tylko polskie. W tle wisi groźba destabilizacji politycznej i gospodarczej o zasięgu światowym, bo emerytowani oficerowie kontrwywiadu są w posiadaniu zbieranych przez lata materiałów kompromitujących ludzi z pierwszych stron gazet.
Fabuła jest bardzo dynamiczna, akcja toczy się w Polsce, ale i w innych krajach Europy i USA. Nieźle jest to pomyślane i sprawnie doprowadzone do finału.
I wszystko byłoby z grubsza OK, gdyby nie wręcz żenująca ignorancja autora dotycząca polskiej policji. Przykładów jest mnóstwo. Okon nie odróżnia komisarza od inspektora i używa tych stopni jak synonimów. Według autora policjant w randze inspektora osobiście prowadzi czynności operacyjne i to na dodatek jednoosobowo. O tym, że policja jest formacją zhierarchizowaną chyba w ogóle nie słyszał, wystarczy przeczytać, jak sobie wyobraża relacje wewnątrz tej służby.
Gdyby nie to, byłoby całkiem dobrze, zwłaszcza jak na debiut, ale i tak dla kogoś szukającego lekkiej, wciągającej rozrywki może to być dobry wybór. Ciekaw jestem kolejnej powieści tego autora. Tylko, na Boga - zmień pan wydawnictwo.

Autor posługuje się doskonałym stylem, ma lekkie pióro, dzięki czemu czyta się ją błyskawicznie.

Intryga. Międzynarodowa afera. Szpiegostwo. Coś dla fanów lubiących trochę pogłówkować.

Śmierć dyrektora finansowego jednej z firm początkuje serię dziwnych i powiązanych ze sobą zdarzeń. Jedno morderstwo goni drugie. Córka dyrektora zostaje wplątana w niebezpieczną grę. Odziedziczony spadek po śmierci ojca nie jest tym, czym się od początku wydaje. Jakie tajemnice skrzętnie ukrywał jej tata? Czy uda się rozwikłać zagadkę?

Policja rozpoczyna zawiłe śledztwo. Komisarz Kłopocki angażuje się w sprawę. Dochodzenie spędza mu sen z powiek. Analizuje każdy szczegół. Powoli łączy ze sobą przewijające się wydarzenia. Dziesiątki pytań, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi... Kiełkują raz za razem w Jego głowie. Kto miał motyw? Dlaczego kolejni ludzie giną? Czy znajdzie się osoba odpowiedzialna za tajemnicze zgony? Kto pociąga za sznurki?

Fabuła została misternie skonstruowana. Ciekawe i rozbudowane wątki czyta się jednych tchem.

Zaskoczenie może nie wbiło mnie w fotel, ale jednak go nie przewidziałam.

Od wieków było tak, że gdzie pieniądze, władza tam są spore kłopoty, problemy. Kto powiedział, że śmierć to koniec, końców?! Autor postanowił udowodnić, że śmierć jest początkiem takiej akcji, że będziecie w ciągłym biegu.
Stanisław Groszkowski, księgowy znanej giełdowej firmy Wadex umiera na zawał, ale czy faktycznie był to zawał? Tego dowiecie się sami. Nasz zmarły miał tylko córkę, która odziedziczyła po ojcu spory majątek, ale musicie przekonać się, że nie zawsze pieniądze są dobre! Nie powiem, co się dzieje i co zrobiła, ale podpowiem, że jest tajemnica, która przysporzyła mnóstwo kłopotów.
Wierzycie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie? Ja też w to wierze, a gdzie duże pieniądze i tajemnica, której odkrycie może przysporzyć sporych kłopotów to mieszanka wybuchowa. Autor miał ciekawy pomysł na książkę, w której spotkacie intrygi, tajemnice, morderstwa.
Dzisiejszy świat napakowany jest cyfryzacją na masową skalę i my szaraczki nie zdajemy sobie sprawę, że możemy być podsłuchiwani wszędzie gdzie możemy się znaleźć. Niewiedza uważam jest kojąca. Może teraz ktoś was podsłuchuje?
Według mnie na książce trzeba się skupić chyba, że tylko ja mam takie wrażenie. Macie wielowątkowość, która potrafi zamieszać, ale nie jest to jakoś na minus dla książki. Będę chciała poznać inne książki autora, bo zaciekawiła mnie ta historia, więc wiem, że polubię następne i poprzednie.
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Novae Res bo właśnie zyskałam kolejnego autora na liście ulubieni. Generalnie rzecz biorąc książka, w której wszystko się może zdarzyć i pamiętaj tam gdzie pieniądze nie ma przyjaciół a tajemnice lepiej zachować dla siebie. Polecam i bardzo ciekawa jestem waszej opinii.

„Śmierć jest tylko początkiem” to właśnie tego typu kryminał, w którym znajdziecie mnóstwo akcji, polityki międzynarodowej, agentów, morderstw i oczywiście zagadek do rozwiązania!
Pierwsze 100 stron kompletnie mnie nie porwało, działo się bardzo dużo, z dużą ilością bohaterów i czułam totalny chaos w głowie. Nie mogłam się połapać kto, z kim, po co, na co i dlaczego 🤷‍♀️ nie ukrywam, że bardzo mnie to męczyło i książkę czytałam na raty. Kiedy wdrożyłam się w historię i połapałam, kto jest kim, to książkę skończyłam w zasadzie w jeden wieczór.
Książka pewnie nie zostanie moim najulubieńszym kryminałem ale nie mogę pominąć, że jest to debiut literacki, w którym czuć ogrom pracy autora! Jestem również przekonana, że znajdzie wielu swoich zwolenników!

Jeżeli lubicie książki z agentami, strzelankami, morderstwami, gdzie dzieje się dużo i szybko, to ta pozycja napewno dostarczy Wam wiele przyjemności!

Dzisiaj przychodzę do Was z debiutem. Tym razem jest to kryminał.
💥Kiedy śmierć jednedngo człowieka staje się początkiem międzynarodowej afery💥
Stanisław Groszkowski jest dyrektorem finansowym firmy Wadex. Niespodziewanie umiera na zawał. Jednak jest dużo przesłanek ku temu, że jednak ktoś pomógł mu pożegnać ten świat.
Śledztwo prowadzi komisarz Rafał Kłopocki. Pozornie prosta sprawa zmienia się w zawiłe śledztwo, kiedy z magazynu giną komputery, a sprawcy włamują się do mieszkania córki Groszkowskiego.
Dziewczyna poznając testament ojca chce wypełnić jego ostatnia wolę i podąża za wskazówkami które jej zostawił. Nie ma pojęcia o tym co odziedziczyła i dlaczego jest to tak niebezpieczne. Nie tylko ona szuka dziwnego majątku po ojcu. W okół niej giną ludzie, atmosfera się za gęstsza.
To nie króciutko przedstawiona historia, ale pokaźnych rozmiarów kryminał z wieloma wątkami. Nie ukrywam, że książka wymaga skupienia, bo łatwo stracić orientację.
Jest to debiut i widać, że autor bardzo się postarał i podarował nam kawał dobrej lektury na więcej niż jeden wieczór.
Sam zamysł autora na historię bardzo ciekawy. Już na sam początek dostajemy trupa i bardzo ciekawą tajemnicę do odkrycia.
Chętnie sięgnę po kolejną książkę autora.

Dzisiaj przychodzę do Was z debiutem. Tym razem jest to kryminał.
💥Kiedy śmierć jednedngo człowieka staje się początkiem międzynarodowej afery💥
Śledztwo prowadzi komisarz Rafał Kłopocki. Pozornie...

Stanisław Groszkowski, dyrektor finansowy firmy Wadex umiera na zawał w swoim gabinecie. Szybko okazuje się, że jego jedyna córka dziedziczy w spadku majątek i sekretne dyspozycje czym ma się zająć po jego śmierci. Dorota przejmuje od ojca wszystkie jego tajemnice oraz (jak się później okazuje) wysoką pozycję w zorganizowanej grupie przestępczej stworzonej przez byłych agentów bloku wschodniego. Kobieta musi odnaleźć twarde dyski, które ukryte są w różnych miejscach Europy. Na dyskach zapisane są bardzo wrażliwe informacje, które spowodować mogą zamieszanie na całym świecie, a na odnalezeniu ich zależy wielu niebezpiecznym osobom...
Gdybym nie wiedziała, że książka ta jest debiuetm autora w życiu bym się tego nie domyśliła, bo historia dopracowana jest w najdrobniejszych szczegółach. W książce co chwilę coś się dzieje, a wydarzenia przedstawione z pewnością mogłyby zdarzyć się naprawdę. Wyścig z czasem, zagraniczni szpiedzy, międzynarodowe tajemnice oraz bezwzględni mordercy to wszystko, czego możecie się spodziewać sięgając po tę książkę. Mnogość bohaterów była dla mnie wyzwaniem. Na początku nie mogłam połapać się w tym, kto jest kim, jednak w tej historii nic nie dzieje się przypadkowo, a na końcu książki każdy wątek zostaje zamknięty. Pomimo swojej objętości, książkę pochłonęłam, a historia trzymała mnie w napięciu do samego końca. Jest to bardzo dobry kryminał, który spodoba się miłośnikom książek Dana Browna. Polecam przeczytać ❤

,,Śmierć jest tylko początkiem" Mike Okon
⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10⭐
69/2021
Kiedy śmierć jednego człowieka staje się początkiem międzynarodowej afery
Stanisław Groszkowski, dyrektor finansowy firmy Wadex, niespodziewanie umiera na zawał. Komisarz Rafał Kłopocki, który po powrocie z urlopu przejmuje śledztwo, odkrywa, że ktoś pomógł finansiście odejść z tego świata. Wkrótce nieznani sprawcy włamują się do mieszkania Groszkowskiego i jego córki, a z wynajmowanego magazynu znika kilka komputerów. Kolejne zabójstwa znaczą ścieżkę, po której stąpa córka ofiary, mimowolnie starając się wypełnić wolę ojca zapisaną w jego testamencie. Ale nawet ona nie zdaje sobie sprawy z tego, jak cenny, a zarazem niebezpieczny majątek odziedziczyła, i kim są ci, którzy ją otaczają.
Dyrektor firmy finansowej Wadex, Stanisław Groszkowski niespodziewanie umiera na zawał w swoim biurze. Śledztwem zajmuje się komisarz Rafał Kłopocki, który w trakcie jego trwania odkrywa, że to wcale nie zawał, a ktoś pomógł biznesmenowi zejść z tego świata. Śledztwo nabiera tempa, gdy ktoś włamuje się do córki ofiary, Doroty Groszkowskiej a z magazynu znika kilka komputerów. Dorota jako jedyna spadkobierczyni odziedzicza majątek, ale i ,,dziwny skarb", który musi odnaleźć. Coraz więcej morderstw, czas coraz bardziej goni. Co takiego odziedziczyła? Jakie tajemnice skrywał jej ojciec? Czy był tym, za kogo się podawał? No i oczywiście co to za ,,dziwny skarb", którego wszyscy szukają?
Jak wiecie, uwielbiam kryminały i ten to była dla mnie prawdziwa gratka. Całe 512 stron akcji, zagadek, pytań. To jak rozsypane puzzle, które ktoś krok po kroku układa. I z każdym puzzlem zaczynacie dostrzegać, o co chodzi. Ostrzegam, że książka wymaga skupienia, bo łatwo można się pogubić, ale jest warto, bo zakończenie wciska w fotel niczym rozpędzony rollercoaster. Krótkie rozdziały sprawiały, że książkę czyta się bardzo szybko i chodź, brakowało mi opisów miejsc, w których działa się akcja, nad czym bardzo ubolewam. Zdecydowanie jest to udany debiut i chętnie sięgnę po następne dzieła autora, bo pióro bardzo mi odpowiada. Bawiłam się przy niej przednio, więc jeśli lubicie takie klimaty, to zachęcam, nie pożałujecie!
Za egzemplarz dziękuję @wydawnictwo_novaeres

,,Śmierć jest tylko początkiem" Mike Okon
⭐⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10⭐
69/2021
Kiedy śmierć jednego człowieka staje się początkiem międzynarodowej afery

Pewnego dnia zarządca finansowy polskiej firmy Wadex umiera na zawał. Po pewnym czasie prowadzenia śledztwa w sprawie śmierci Groszkowskiego śledczy dochodzą do wniosku, że ktoś pomógł mężczyźnie w odejściu ze świata żywych ludzi. Nie długi czas później nieznana osoba włamuje się do mieszkania Stanisława Groszkowskiego, w którym mieszkał z córką. Następne morderstwa bądź potencjonalne samobójstwa rysują ścieżkę, przez którą idzie jego córka aby spełnić ostatnią wolę Stanisława, która zawarł w testamencie. Ostatecznie nie zdaje sobie sprawy z tego w jaki świat wkracza…

Dawno nie czytałam lekkiego kryminału, który nie wymagałby od czytelnika stałego skupienia oraz przykładnego śledzenia tekstu. „Śmierć jest tylko początkiem” to debiutancki twór autorstwa Mike’a Okona. Autor w przystępny sposób przedstawia nam interesującą zagadkę z wątkiem tajemnicy rodzinnej. Śmierć jednego z bohaterów ma także intrygujące „drugie” dno. Nasz denat, który w książce Okona został pozbawiony życia w swojej przeszłości był oficerem wojska walczącego na poczet polski. Wiele lat później zmienił swoją branżę i został dyrektorem finansowej jednej z większych polskich firm. Wykreowanie charakterystyki nieboszczyka fabularnie przypomina mi styl pisania oraz tworzenia świata przedstawionego przez Vincenta V. Severskiego, który w swoich książkach jednoczy walkę o pokój w kraju z polityką oraz wątkiem kryminalnym. Mike w powieści „Śmierć jest tylko początkiem” podaje nam zarys prania „brudnych” pieniędzy przez co książka nabiera innego obrotu spraw.

Jestem dosyć wyrozumiała jeśli chodzi o debiutujących i początkujących autorów lecz mimo to książka o Stanisławie Groszkowskim ma także swoje wady. Miałam wrażenie, że powieść jest jednym wielkim opisem przeplecionym znikomą ilością dialogów i monologów. Mimo to książka zdecydowanie nie nudziła, była wielowątkowym kryminałem, w którym narracja była wieloosobowa i zachęcająca do lektury. Tytuł pomimo swoich ponad pięciuset stron jest przystępny do czytania oraz pozwalał na powolny lecz zaskakujący obieg sytuacji. Styl pisania autora jest przyjemny i profesjonalny.

Po dłuższych przemyśleniach i walce z przemyśleniami na temat książki stwierdziłam, że będę Wam ją polecała. Autor plusuje u mnie tematyką jaką obejmuje oraz wielowątkowości, którą cenię sobie w tajemniczych książkach. Ostatecznie nie mogę porównać Mike’a Okona z moim ulubionym kryminalnym pisarzem lecz mimo to wystawiam książce solidną i ustosunkowaną skalę punktów. Serdecznie polecam i wyczekuję na kolejne powieści.

• Biblioteka!
  • Kryminał Polski